قیمت مسکن ارزان می‌شود؟

قیمت مسکن ارزان می‌شود؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به رشد بیش از حد قیمت‌ها در این بازار و عدم کشش آن به ‌طور طبیعی این رشد متوقف خواهد شد و در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با رکود در بازار مسکن مواجه خواهیم بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در اسفند ماه 1399، بهای متوسط آپارتمان‌های فروخته‌شده در تهران طی اسفند ماه 1399 بیش از 3 درصد نسبت به بهمن ماه 1399 کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ماه 1399 به عدد 81,9 درصد رسیده و این موضوع نشان می‌دهد باید خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند دو سال پیش، 81.9 درصد بیشتر پرداخت کنند اما تورم نقطه‌ای این ماه در مقایسه با ماه قبل از آن 9.5 واحد درصد کاهش یافته است.

ضمن آنکه تورم ماهانه نیز در اسفند ماه 1399 به عدد 3,2 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، 1.5 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد و در مجموع روند دو ماه پایانی سال قبل، نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در بهمن و اسفند ماه 1399، نزولی بوده است.

محمود جهانی،کارشناس بازار مسکن در این باره معتقد است؛ قیمت مسکن در اسفند ماه 1399 با رشد همراه بوده به گونه‌ای که میانگین نرخ هر متر مربع مسکن در شهر تهران از 28 میلیون تومان به 30 میلیون تومان رسید این در حالی است که در گزارش مرکز آمار این روند کاهشی عنوان شده است.

تناقض در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران

این کارشناس بازار مسکن گفت: براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بخش مسکن شهر تهران قیمت هر متر مربع مسکن در بهمن ماه سال گذشته 28 میلیون و 389 هزار تومان بود. این در حالی است که در اسفند ماه این میزان به 30 میلیون و 274 هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل با 6٫6 درصد رشد همراه شد و این رقم نسبت به ماه مشابه در سال ماقبل آن یعنی سال 1398 نیز با 93٫7 درصد افزایش روبه‌رو شد.

جهانی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رشد شدید قیمت‌ها در حوزه مسکن بودیم، خاطرنشان کرد: باتوجه به رشد چشمگیر مسکن در سال 1399 حتی به نظر می‌رسد رشد قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته بسیار ناچیز بوده البته آماری که بانک مرکزی از این بخش اعلام کرده رشد 93٫7 درصدی در سال گذشته بود که با آمار مرکز آمار ایران که رقمی حدود 81درصد بود باز هم فاصله دارد.

این کارشناس بازار مسکن پیش‌بینی کرد: با توجه به رشد بیش از حد قیمت‌ها در این بازار و عدم کشش آن به ‌طور طبیعی این رشد متوقف خواهد شد و در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با رکود در بازار مسکن مواجه خواهیم بود.

او گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه 1399 نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 87.8 و 63.7 درصد کاهش داشت که همین پیش‌بینی نیز برای سال جاری می‌شود.

نرخ تورم انتظاری کاهنده است

جهانی نوسانات بازار مسکن را همسو با شرایط کلی در اقتصاد کشور و نرخ دلار اعلام کرد و افزود: براساس پیش‌بینی‌ها نرخ تورم عمومی و تورم انتظاری در ماه‌های ابتدایی سال کاهنده خواهد بود، چراکه ادامه رشد فزاینده این نرخ‌ها باعث افت معاملات شده است.

او با اشاره به کاهش تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه 1399 گفت: در این ماه میزان معاملات تا 48درصد افت داشت و در حالی که اسفند ماه سال 1398 تعداد معاملات مسکن بالغ بر 10 هزار واحد بوده این رقم در اسفند ماه 1399 حدود 5 هزار و 273 واحد ذکر شده که می‌توان گفت تعداد معاملات مسکن یک ماه قبل به نصف افت کرده است.جهانی گفت: البته در فروردین ماه 1399 متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در محدوده 15 میلیون تومان بود که در پایان سال با افزایش دو برابری به محدوده 30 میلیون تومان رسید.

آیا شناسایی خانه‌ها درست صورت ‌می‌گیرد؟

این کارشناس بازار مسکن درخصوص اخذ مالیات از خانه‌های خالی نیز بر این باور است که اطلاعات و آمارها در این زمینه همواره ناقص بوده و برای تکمیل آن وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک را تکمیل و معرفی کرده است اما با این وجود به نظر نمی‌رسد بازهم اطلاعات مالکان کامل شود و این اقدام نیز منجر به شناسایی کلیه خانه‌های خالی در کشور شود.جهانی گفت: نقص شناسایی خانه‌های خالی همواره از ابتدا وجود داشته و به نظر می‌رسد با توجه به مقاومت‌هایی که از سوی مردم وجود دارد این موضوع باز هم رفع نخواهد شد، هر چند این‌بار فراخوانی عمومی بابت این قضیه از سوی دولت داده شده اما به اعتقاد من هنوز زیرساخت‌های لازم بابت این قضیه فراهم نشده است.

ثبت املاک مسکونی در سامانه اسکان کلید خورد

بر اساس این گزارش، از روز 19 فروردین ماه کلیه خانوارهای مالک و مستاجر ‌باید نسبت به درج مشخصات سکونت (ملک) خود در سامانه جامع املاک و اسکان http://amlak.mrud.ir ظرف 2 ماه اقدام کنند وکلیه سرپرستان خانوارهای شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) به این سامانه مراجعه کنند. هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحدهای خالی از سکنه از طریق سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوارهای شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است.سرپرستان خانوار باید براساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمان‌بندی که در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ذکر شده، به این سامانه مراجعه کنند. با این حال همه سرپرستان خانواری که موفق به ثبت‌نام در تاریخ اعلام شده، نشوند، می‌توانند از تاریخ 10 اردیبهشت تا 19 خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند.

مطالعه بیشتر: معاملات مسکن متوقف شد / مسکن گران می‌شود؟

 

منبع: روزنامه اعتماد

قیمت مسکن چقدر کاهش یافت؟

قیمت مسکن چقدر کاهش یافت؟

ريیس اتحادیه مشاوران املاک درباره درباره حجم معاملات خرید و فروش ملک در سال 99 گفت: در بعضی از ماه‌های سال 99 شاهد کاهش 40 تا 45 درصدی حجم معاملات و در برخی ماه‌های نیز شاهد افت 35 درصدی تعداد معاملات...

Bartarinha.ir/
راه‌اندازی سامانه ملی املاک برای کنترل قیمت مسکن

راه‌اندازی سامانه ملی املاک برای کنترل قیمت مسکن

وزیر راه با بیان اینکه سامانه ملی املاک و اسکان برای کنترل قیمت مسکن راه‌اندازی شد، گفت: از 19 فروردین مردم مکلف به ثبت اطلاعات واحد مسکونی در سامانه مذکور هستند.

TejaratNews.com/

رشد بیش از 700درصدی قیمت مسکن در 7 سال

پیش‌بینی قیمت مسکن

قیمت مسکن ملی افزایش یافت

قیمت مسکن ملی افزایش یافت

سازمان برنامه و بودجه با توجه به رشد هزینه های ساخت، شاخص تعدیل پروژه های عمرانی را در سه ماهه چهارم سال 1399 اعلام کرده که بر این اساس قیمت هر متر مربع مسکن ملی که تا پیش از این دو میلیون و 750 هزار ...

TejaratNews.com/
بازار مسکن در سه‌راهی

بازار مسکن در سه‌راهی

«دنیای اقتصاد» مسیر معاملات ملک با تغییر وضعیت «ریسک غیراقتصادی» را بررسی می‌کند.

Bartarinha.ir/
معاملات مسکن متوقف شد / مسکن گران می‌شود؟

معاملات مسکن متوقف شد / مسکن گران می‌شود؟

ريیس اتحادیه املاک کرج ثبات قیمت مسکن تا انتخابات ریاست جمهوری را پیش‌بینی کرد و گفت: مسکن در بهار 1400 گران نمی‌شود، چرا که معاملات مسکن راکد است.

TejaratNews.com/
مقصر حباب قیمت مسکن؛ دلالان یا قیمت تولید

مقصر حباب قیمت مسکن؛ دلالان یا قیمت تولید

یکی از دغدغه‌های همه افرادی که خانه می‎سازند، متفاوت بودن و تغییرات سریع و غیرمنطقی هزینه ساخت خانه است و بر اساس آمار‌ها هزینه ساخت مسکن به صورت پیمانکاری، حدود 15 درصد کمتر از ساخت و ساز شخصی تمام م...

Bartarinha.ir/
دلیلی برای افزایش قیمت مسکن در سال 1400 وجود ندارد

دلیلی برای افزایش قیمت مسکن در سال 1400 وجود ندارد

وزیر راه و شهرسازی گفت: با سیاست‌ها و برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، هیچ دلیلی وجود ندارد که ما با افزایش قیمت‌ها در سال 1400 روبه‌رو باشیم.

TejaratNews.com/

احتمال سقف‌شکنی قیمت مسکن در سال نو

وعده جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در 1400

آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن

آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که جریمه‌های مالیاتی برای واحد‌های خالی از سکنه ممکن است در کوتاه مدت منجر به عرضه این واحد‌ها و کنترل نسبی قیمت‌ها شود، اما در بلندمدت تاثیر منفی بر حوزه ساخت و ساز دا...

Bartarinha.ir/
بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بررسی فایل املاک عرضه‌شده به بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد برخی از مالکان برای فروش ملک خود به ارايه قیمت‌های پیشنهادی مناسب‌تر و پایین‌تر از قیمت میانگین منطقه روی آورده‌اند. از همین رو تعداد فایل‌ها...

Bartarinha.ir/
دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

بررسی واحدهای مسکونی فروخته شده در بهمن ماه در تهران نشان می دهد قیمت ها در یکی دو منطقه با افزایش مواجه شده و در بیشتر مناطق نیز نسبت به ماه قبل از آن، کاهشی بوده است.

Bartarinha.ir/
مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است امروز خبری از رشد سنگین قیمت ارزهای مجازی نبود درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد افت 1000 واحدی شاخص کل رشد نفت در بازارهای جهانی ادامه دار شد وزیر نیرو: نگران تامین آب آشامیدنی هستیم 3 طرح پتروشیمی هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه / چشم انداز دلار از نگاه افزایشی و کاهشی بی تفاوتی بورس به فاز حمایتی

در حال بارگیری...