4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس

4 دلیل عمده نوسان قیمت‌ها در بازار سهام/ رشد 22 درصدی معاملات خرد در بورس

بازار سرمایه در هفته‌ای که روند کاهشی شدیدی را تجربه می‌کرد، با دستور ريیس جمهور مبنی بر اعلام برنامه دولت برای حمایت از بورس، تغییر روند داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در هفته های گذشته روند ای داشت و این مسيله باعث تشدید خروج پول از بورس و رکود در معاملات شد.

تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس درباره بودجه سال 1401 نیز شرایط حاد بورس را وخیم تر کرده بود. روند معاملات در بازار سرمایه به سمتی می رفت که سهامداران حقیقی در حال خروج از بورس بوده و شاخص کل بورس در سه روز 70 هزار واحد کاهش یافت.

از ابتدای دی ماه سال جاری تا آخرین روز کاری در هفته گذشته، تنها یک روز بازار سرمایه شاهد ورود پول حقیقی ها بوده و در 24 روز پیاپی حدود 9 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است.

* بررسی دلایل افت قیمت سهام در هفته اول بهمن

بسیاری از کارشناسان 4 دلیل را برای کاهش قیمت سهام در هفته گذشته بیان می کنند. افت قیمت نمادهای بزرگ بورسی به دلیل کاهش تولید و یا تعطیلی کارخانه‌های پتروشیمی و فولاد و سیمان به دلیل کمبود گاز به دلیل بالارفتن مصرف خانگی، افزایش مالیات ستانی از محصولات صادراتی خام و نیمه خام پتروشیمی‌‌ها، افت قیمت دلار در این هفته و انتشار اخباری پیرامون اصلاح سیاست ارز ترجیحی از مواردی است که بازار سرمایه را در هفته گذشته با افت قیمت ها روبرو کرده است.

* دستور ريیس جمهور بورس را سبزپوش کرد

اما صحبت های سه شنبه شب ريیس جمهور درباره بورس و دستور به وزیر اقتصاد جهت تشریح برنامه دولت در زمینه حمایت از بازار سرمایه به یکباره بورس را از روند نزولی هفته های گذشته خارج کرده و بازار سهام در روز چهارشنبه سبزپوش شد.

روز چهارشنبه نیز ، وزیر اقتصاد درباره مصوبات دولت گفت: دولت برای اینکه نشان دهد مسيله سودآوری صنایع و پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی از اهمیت والایی برخوردار است، سقف 5 هزار تومانی را برای نرخ خوراک و سقف 2 هزار تومان را برای نرخ سوخت مصوب کرد که با حفظ فرمول سابق، در هیچ زمانی قیمت‌ها از سقف 5 هزار تومان برای خوراک و 2 هزار تومان برای سوخت فراتر نخواهد رفت. بانک مرکزی مکلف شد نرخ سامانه نیما در 6 ماه گذشته را مبنا قرار دهد و معادل 90 درصد از آن را برای نرخ تسعیر در نظر بگیرد.

* افت 50 هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در هفته گذشته بازدهی منفی 3.9 درصدی را به جای گذاشت. شاخص کل در روز یک شنبه 25 هزار و 292 واحد، روز دوشنبه، 21 هزار و 824 واحد و روز سه شنبه نیز 26 هزار و 640 واحد افت پیدا کرد. شاخص کل بورس در مجموع این سه روز، حدود 6 درصد کاهش را تجربه کرده است.

این شاخص در روز شنبه رشد دو هزار و 299 واحد و در روز چهارشنبه نیز 21 هزار و 374 واحد رشد کرد. در مجموع این هفته شاخص کل بورس کاهش بیش از 50 هزار واحدی داشت و در عدد یک میلیون و 229 هزار و 422 واحد ایستاد.

* افت 5 درصدی شاخص کل هموزن

شاخص کل هموزن بازار سرمایه در هفته گذشته مانند شاخص کل با افت مواجه شد و میزان این کاهش نیز 5.03 درصد بوده است. شاخص کل هموزن تنها در روز چهارشنبه رشد پیدا کرد و در بقیه روزها منفی بود. شاخص کل هموزن در پایان معاملات روز چهارشنبه با رشد هزار و 692 واحدی روبه رو شد.

شاخص کل هموزن در روز شنبه افت هزار و454 واحدی، روز یکشنبه کاهش پنج هزار و 943 واحدی، روز دوشنبه افت چهار هزار و 273 واحدی و روز سه شنبه نیز سقوط 6 هزار و 907 واحدی داشت. در مجموع این شاخص در هفته گذشته نزدیک 17 هزار واحد افت پیدا کرد و به عدد 318 هزار و 758 واحد رسید.

* رشد ارزش کل معاملات و معاملات خرد در بازار سرمایه

ارزش کل معاملات در بازار سرمایه در روز دوشنبه همه دوشنبه های هفته های قبل رشد قابل توجهی داشت و به عدد 158 هزار و 785 میلیارد تومان رسید.

میانگین ارزش کل معاملات در بورس نسبت به هفته گذشته رشد 6 درصدی را تجربه کرد و به عدد 36 هزار و 779 میلیارد تومان رسید.

میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سهام نیز رشد 22 درصدی را تجربه کرد و به عدد دو هزار و 805 تومان رسید. این موضوع در صورتی که در هفته های آینده نیز ادامه داشته باشد، می تواند خبر خوبی برای تغییر روند بورس باشد.

پیام/

دبیرکل خانه کارگر: آقای ريیسی اشتباهات دولت احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها را تکرار نکند/ روحانی از سیا... انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از رسانه های حامی دولت درباره نحوه توجیه گرانی ها هنر 2 هزار میلیارد تومانی! + عکس بورس امروز باز است/ فعالیت بازار سرمایه طبق روال همیشه ادامه دارد روزنامه اطلاعات: حالا که نوبت افزایش حقوق 4.5 میلیون مستمری بگیر رسید یادتان افتاد که تورم زیاد می ش... کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می لنگد/ 50درصد اقتصاد کشور زیرزمینی است خودروهای ارزان در راه است؟/ محدوده قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟ بانک‌ها و بورس امروز تعطیل نیستند بانک ها و بورس تعطیل نیستند باتوجه به تعطیلی تهران سه شنبه 28 اردیبهشت بورس تعطیل است؟ موفقیت دولت در گرو تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و ساماندهی واردات/ جراحی اقتصادی باید انجام می‌شد جدیدترین توضیحات خاندوزی درباره تصمیمات دولت: تغییرات... مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها... این ده خبر روند بورس فردا را تعیین خواهند کرد | خبری مهم برای گروه روی گرد و غبار چه بر سر پروازهای خوزستان آورد؟ قیمت خودرو در بازار آزاد در 26 اردیبهشت 1401 اجاره آپارتمان زیر 4 میلیون تومان / جدول نرخ‌ها شرایط خرید مسکن مهر اعلام شد وجوه اضافه دریافتی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی بازگردانده می‌شود افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی منتفی شد تصمیم نهایی دولت برای حقوق معلمان | حداقل حقوق معلمان چقدر می شود؟ معاون وزیر جهاد: بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آغاز برنامه‌ریزی گام‌های بعدی اصلاح اقتصادی خبر خوش دولت برای جاماندگان یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید آغاز شد؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 27 اردیبهشت | پول به این دو گروه وارد شده است؟ + فیلم بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آخرین وضعیت توزیع روغن در بازار | علت نبود تخم‌مرغ در برخی فروشگاه‌ها ماجرای یک پیامک عجیب به متقاضیان مسکن مهر | خرید عرصه مسکن مهر اجباری است؟ برداشت‌های بی‌بازگشت دولت‌های قبل از صندوق توسعه ملی، بدون اطلاع بوده است! ضرب‌الاجل برای برخورد با متخلفان خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران یارانه خرداد قابل برداشت است؟ مناقشه 3 درصدی در سود لیزینگ خودرو/ پرداخت کارمزد هنگام... فردا این خودرو را با قیمت کارخانه بخرید / صفر تا... احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته برگزاری نشست‌ شورای‌گفتگوی دولت و بخش خصوصی سقف افزایش اجاره مسکن در تهران چقدر شد؟ عرضه خودرو برای اولین بار در بورس کالا ایجاد شهرک‌های صنعتی صنایع خلاق برای حمایت از صنعت اسباب بازی خبر مهم معاون ريیس جمهور درباره شیوه پرداخت یارانه نان و دارو | تمرکز دولت بر کاهش تورم است دستورکار بعدی دولت اصلاح اقتصاد است/ 4 سال پرتورم داشتیم جاماندگان سهام عدالت بخوانند | معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد اخبار مهم کدال 26 اردیبهشت 1401 | حذف عوارض صادراتی روی چه شرکت هایی را تحت تاثیر قرار داد. راستی آزمایی روند توزیع روغن توسط شرکت‌های پخش پیامک جدید برای جاماندگان یارانه 300هزار تومانی نخستین جایگاه سیار CNG و کشنده دوسوخته همزمان رونمایی شد هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و غنا افزایش بیش از 100 هزار مترمکعبی ظرفیت مخازن LPG؛ تا پایان سال/امضای قرارداد با یک شرکت چینی برای ساخ...