ادامه روند خسته‌کننده روز‌های گذشته

ادامه روند خسته‌کننده روز‌های گذشته

برای بازار امروز نیز ادامه روند خسته‌کننده روز‌های گذشته را انتظار خواهیم داشت. کاهش حجم معاملات، بازار را تقریبا تعطیل و نیمه تعطیل کرده و یکی از مهمترین کارکرد‌های بازار سرمایه که نقدشوندگی آن بوده، توسط مسيولین سازمان بورس و کارشناسان بعضا کارنابلد به چالش کشیده شده است.

به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد بازاری نیمه تعطیل بودیم و کل ارزش معاملات خرد بازار به کمتر از 1.500 میلیارد تومان رسید که از آذرماه سال 1398 این حجم اندک از معاملات خرد در سطح بازار بی‌سابقه بود. تصویب طرح‌های بدون کارشناسانه و اجرایی کردن آن توسط مدیریت جدید سازمان بورس و حمایت همه‌جانبه کارشناسان بازار سرمایه از محدود کردن دامنه نوسان منفی سهام شرکت ها، منجر به وضعیتی شده که بیش از 70 درصد از نماد‌های بازار سرمایه در صف فروش قفل شده‌اند و تقریبا در 90 درصد نماد‌های بازار مشکل نقدشوندگی محسوس است.

شاخص کل با 9.200 واحد کاهش که کمتر از یک درصد محسوب می‌شود به یک میلیون و 240 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن با توجه به عدم منفی خوردن قیمت‌ها به دلیل مشکل نقدشوندگی، صرفا کاهش 0.2 درصدی داشت و به 436 هزار و 190 واحد رسید.

سیاست و اقتصاد کلان
در بازار ارز شاهد ادامه روند کاهشی قیمت دلار بودیم و نرخ فروش دلار در صرافی ملی به کمتر از 24 هزار و 200 تومان رسید.

نرخ متوسط خرده‌فروشی سنا نیز به 24 هزار تومان رسید. سکه طلا نیز به همین دلیل افت قیمتی در حدود 1.8 درصدی را تجربه کرد و به کمتر از 10 میلیون و 500 هزار تومان رسید. سفر فردای نخست وزیر کره جنوبی و احتمال اعلام آزادسازی بخشی از دارایی‌های ارزی کشورمان نزد کره جنوبی منجر به افزایش فشار کاهشی بر قیمت دلار و سایر ارز‌های اصلی شده است.

همچنین در خبری مربوط به مذاکرات هسته ای، نماینده روسیه در آژانس انرژی اتمی اعلام کرد که دور جدید مذاکرات برجام روز چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد. به نظر می‌رسد که خروجی این جلسه در صورت پیشبرد مثبت آن، بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های مربوط به برجام باشد.

در خبری از گروه سیمان، شرکت‌های تولیدکننده این محصول به این توافق رسیدند که قیمت سیمان از این پس معادل یک‌سی‌ام نرخ میلگرد در بورس کالا تعیین شود. این افزایش نرخ که بدون دریافت مجوز از سوی سازمان حمایت صورت گرفته، می‌تواند نرخ سیمان داخلی را با بیش از 30 درصد افزایش قیمت مواجه سازد. با این حال می‌بایست منتظر واکنش سازمان حمایت در این خصوص باشیم و بعید به نظر میرسد که شرکت‌های سیمانی بدون جلب حمایت و مجوز این سازمان بتوانند این افزایش نرخ را اجرایی کنند.

در خبری از حوزه بازار سرمایه و در جلسه شب گذشته ريیس سازمان بورس با مدیران بانک ها، مقرر شد که با توجه به مصوبه شورای پول و اعتبار که نرخ سود بین بانکی را 15 تا 18 درصد تعیین کرده، این نرخ همچنان در مبادلات بین بانکی برقرار باشد تا زمینه کاهش نرخ سود سپرده بانکی مهیا شود. علیرغم این که این خبر به نظر مثبت خواهد بود، اجرایی شدن کاهش نرخ سود سپرده در کوتاه مدت بسیار بعید به نظر می‌رسد.

بازار امروز
برای بازار امروز نیز ادامه روند خسته‌کننده روز‌های گذشته را انتظار خواهیم داشت. کاهش حجم معاملات، بازار را تقریبا تعطیل و نیمه تعطیل کرده و یکی از مهمترین کارکرد‌های بازار سرمایه که نقدشوندگی آن بوده، توسط مسيولین سازمان بورس و کارشناسان بعضا کارنابلد به چالش کشیده شده است.

به این ترتیب، افزایش مشکلات نقدشوندگی منجر به افزایش ریسک بازار خواهد شد و این افزایش ریسک در کاهش نرخ قیمت به سود انتظاری سهامداران و افت بیشتر قیمت‌ها (که دلخواه هیچ یک از فعالین بازار سرمایه نیست) خود را نشان خواهد داد.

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

پیش‌بینی بورس فردا هشتم اردیبهشت 1400/ روند مثبت بازار ادامه دارد؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

هفته اول معاملات بورس در سال 1400 با ادامه روند فرسایشی طی شد و بسیاری از سهم‌ها قفل در صف فروش بودند. چرا روند فرسایشی تمام نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند جا به جایی 3 میلیارد برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای/ فلزات اساسی در راس معاملات ارزش سهام عدالت امروز 18 اردیبهشت «سبدگردان ایساتیس پویا کیش» مجوز «مشاور پذیرش» دریافت کرد بیت کوین دوباره صعودی شد نرخ اجاره مسکن در کرج چقدر است؟ لزوم مراجعه گیرندگان چک‌های جدید به سامانه صیاد «مشاور سرمایه‌گذاری ترنج» برای تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری، موافق اصولی گرفت

در حال بارگیری...