سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود

سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با بیان اینکه سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد با بورس‌ها است، گفت: این سامانه ظرفیت 10 برابر شدن معاملات کنونی را هم دارد.

روح‌اله دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه سامانه معاملات بورس که توسط متخصصان داخلی طراحی و توسعه پیدا کرده است، کارهایش انجام شده و الان منتظر عقد قرارداد است تا به فرآیند بهره‌برداری برسد.

وی گفت: این سامانه کاملا ایرانی و داخلی است و سه سال روی آن کار شده، به طور متوسط 15 نفر از بهترین متخصصان ایرانی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران روی آن کار کرده‌اند.

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در مورد اینکه چه زمانی سامانه ایرانی معاملات بورس زیر بار معاملات می‌رود، گفت: بستگی به قرارداد دارد و اینکه به تشخیص بورس‌ها مانند بورس اوراق، کالا، فرابورس و بورس انرژی دارد که در کدام قسمت از معاملات مورد استفاده قرار گیرد.

دهقان در مورد اینکه ظرفیت سامانه معاملات ایرانی بورس چقدر است و چه تفاوتی با سامانه کنونی دارد، افزود: سامانه کنونی که در بورس‌های ایران استفاده می‌شود، ظرفیت 2 هزار تراکنش در ثانیه دارد اما سامانه ایرانی طراحی‌شده برای معاملات بورس با 10 برابر افزایش ظرفیت به 20 هزار تراکنش در ثانیه افزایش می‌یابد.

وی در مورد اینکه سامانه‌های پیش از معاملات و پس از معاملات هم به سامانه معاملات ایرانی بورس متصل می‌شوند، گفت: سامانه طراحی شده توسط متخصصان ایرانی به راحتی می‌تواند به سامانه‌های موجود پیش از معاملات و پس از معاملات (سامانه‌های احراز هویت و سامانه‌های تخصیص سهام و جابجایی پول) متصل می‌شود و به راحتی می‌تواند با این سامانه‌ها کار کند.

دهقان در مورد اینکه اگر استقبال از بورس بیشتر شود، آیا سامانه طراحی شده پاسخگو است، گفت: با توجه به جمعیت موجود کشور، اگر همه جمعیت کنونی هم در بورس حاضر شوند، سامانه طراحی شده برای معاملات بورس پاسخگو است و از طرفی چون سامانه داخلی است، امکان ارتقاء ظرفیت و توسعه دارد.

وی تاکید کرد: سامانه ایرانی معاملات بورس با همکاری متخصصان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه تهران راه‌اندازی شده، برای این منظور یک شرکت مشترک بین شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و دانشگاه تهران راه‌اندازی شده و دانش فنی برای طراحی این سامانه یک دانش بومی و توسط متخصصان ایرانی طراحی شده و میزان استفاده از این سامانه بستگی به قراردادهایی دارد که به زودی بین بورس‌ها و استفاده‌کنندگان با این شرکت بسته می‌شود.

دهقان در مورد اینکه آیا به نظر شما تا آخر سال سامانه ایرانی معاملات بورس زیر بار معاملات می‌رود، گفت: امیدواریم تا پایان سال این سامانه زیر بار معاملات قرار گیرد و تلاش می‌کنیم که قراردادها به گونه‌ای باشد که هر چه سریع‌تر از این سامانه ایرانی استفاده شود.

به گزارش فارس، سامانه موجود معاملات بورس در دهه 70 از یک شرکت کانادایی خریده شده بود، بعدا این شرکت با همکاری شرکت آتوس فرانسه یک بار به ارتقاء سامانه پرداخت و اکنون حدود 20 سال است که سامانه ارتقا نیافته و بعد از تحریم‌ها امکان ارتقا سامانه معاملات بورس توسط شرکت طراح این سامانه وجود ندارد، بنابراین تحریم‌ها سبب خیر شد که دانشمندان ایرانی به فکر طراحی سامانه داخلی برای معاملات بورس بیفتند.

انتهای پیام/ب

عبور ارزش معاملات بورس تهران از 100 هزار میلیارد تومان

عبور ارزش معاملات بورس تهران از 100 هزار میلیارد تومان

در پایان معاملات مهرماه 1400 شاخص کل بورس نسبت به شهریور ماه، 3.60 درصد افزایش یافت.

YJC.news/
چه زمانی، شاخص بورس به مدار صعودی باز می‌گردد؟

چه زمانی، شاخص بورس به مدار صعودی باز می‌گردد؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سردرگمی سهامداران، گفت: تا زمانی که روند سکون در بازار حاکم برقرار است انتظار می‌رود شاهد وجود نوسان در معاملات بورس باشیم، اما به محض رسیدن نرخ س...

Irna.ir/
بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است

بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است

بیش از یک سال از آغاز فروش بلوکی سهام عدالت می‌گذرد، اما نه سهامداران عدالت متقاضی فروش، پولی به دستشان رسیده و نه گزارشی از اجرای این طرح منتشر شده است.

YJC.news/
عرضه محصول سه شرکت در بورس انرژی

عرضه محصول سه شرکت در بورس انرژی

امروز شنبه اول آبان ماه کالاهای بنزین پیرولیز پتروشیمی مارون در رینگ داخلی و گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی و رافینت2 شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند ریزشی با کاهش 28 هزار و 688 و احد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

مهمترین اخباری که قبل از شروع بورس امروز باید بخوانید

چرا بورس امروز منفی شد؟ / تاثیر منفی گزارش 6 ماهه بانک ملت بر شاخص

چرا بورس امروز منفی شد؟ / تاثیر منفی گزارش 6 ماهه بانک ملت بر شاخص

در نیمه نخست معاملات بورس امروز شاخص کل بورس حدود دو درصد افت کرد، اما دلیل اصلی افت این روزهای بورس چیست؟

TejaratNews.com/

بورس 78 واحد افت کرد

چرا بورس امروز منفی شد؟

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالا

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالا

تالار سیمان بورس کالای ایران روز شنبه اول آبان ماه میزبان عرضه یک میلیون و 126 هزار و 960 تن سیمان از سوی 60 شرکت سیمانی است.

Sena.ir/

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران

شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس امروز با افت 28 هزار و 688 واحد، روی پله یک میلیون و 407 هزار و 668 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
الزام سازمان بورس به بانک ملت برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی

الزام سازمان بورس به بانک ملت برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی

پس از بررسی صورتهای مالی 6 ماهه بانک ملت در خصوص تغییرات با اهمیت در اطلاعات مذکور با این شرکت مکاتبه شد.

Sena.ir/
درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

سازمان بورس از شرکت‌هایی که در گزارش 6 ماهه خود کاهش سود 30 درصدی یا بیشتر داشته اند؛ درخواست شفاف سازی کرد.

YJC.news/
وعده ارزانی تخم‌ مرغ محقق شد؟ رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت... نرخ تورم نقطه‌ای ماهانه 4.5 درصد کاهش یافت تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی