بورس در هفته اول اردیبهشت/ مثبت شدن بورس با ورود مجلس به تحولات بازار سرمایه

بورس در هفته اول اردیبهشت/ مثبت شدن بورس با ورود مجلس به تحولات بازار سرمایه

بورس در هفته گذشته واکنش مثبتی به ورود نمایندگان مجلس به تحولات این بازار داشت و بسته حمایتی 7+3 موردی که سازمان بورس پیشنهاد داده است، می‌تواند تغییرات خوبی در روند بورس ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس همچنان در نوعی رکود گرفتار شده است و بسیاری از سهامداران خرد از هر فرصتی برای خروج از آن اقدام می کنند. این مساله نیز در هفته گذشته تا حدودی تکرار شده است. با اینکه هفته گذشته شاخص کل 0.1 درصد رشد داشته است، اما شاخص کل هموزن منفی بوده و روند خروج پول نیز ادامه داشته است.

در این هفته هم دولت در ستاد اقتصادی دولت و هم نمایندگان در مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی بازار سرمایه وارد شدند. تصمیمات دولت و جلسه نمایندگان با مسوولین سازمان بورس تا حدودی توانست روند سهم های بزرگ و شاخص ساز را تغییر دهد. اما هنوز این مساله نتوانسته است کلیت بازار سرمایه را با تغییر جدی مواجه کند.

* رشد شاخص کل بعد از چند هفته سقوط

شاخص کل بورس بعد از چند هفته قرمزپوش بودن در هفته اول اردیبهشت توانست با 803 واحد رشد به عدد یک میلیون و دویست و هفت هزار واحد برسد.

روند شاخص کل در این هفته 3 روز را منفی پشت سر گذاشت. اما با برگزاری جلسات در دولت و مجلس، برخی از شرکت های حقوقی شروع به تغییر روند در نمادهای بزرگ و شاخص ساز کردند. البته این موضوع تاثیر چندانی بر روند همه نمادهای بازار نداشته است.

همانطور که روند شاخص کل نشان می دهد، یک تغییر محسوس در روند این شاخص رخ داده است. روز یکشنبه و دوشنبه هفته گذشته جلسات اشاره شده برگزار شده است و شرکت های حقوقی نیز بعد از این جلسات از بازار سرمایه حمایت خود را آغاز کرده اند.

* شاخص کل هموزن همچنان می ریزد

اما از طرف دیگر، شاخص کل هموزن تنها در روز سه شنبه آن هم به میزان 181 واحد رشد داشته است. اما همین شاخص در کل هفته گذشته 2805 واحد کاهش داشته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند حمایت از نمادهای بزرگ که در ماه های گذشته رخ داده است، نمی تواند بازار را به صورت کامل به روند عادی و یک حالت متعادل بازگرداند. در صورتی که دولت یا هر نهاد دیگری بخواهد از بازار سرمایه حمایت کند، می بایست از همه نمادها و علی الخصوص نمادهای کوچک که هم حجم مبنای پایین تری دارند، و هم صف های فروش آنها ارقام کمتری برای حمایت نیاز دارد، کار را آغاز کند.

در صورتی که شاخص کل هموزن به یک ثبات برسد و بتواند روند مثبت برسد می توان امیدوار بود که بازار سرمایه در حال کف سازی برای شروع یک روند صعودی و متعادل خواهد بود.

* سهامداران خرد هنوز در پی خارج شدن از بازار سرمایه

رکود موجود در بورس که وارد ماه سوم خود شده است، بسیاری از سهامداران خرد را متقاعد کرده است که پول خود را از بورس خارج کنند. روند خروج پول از بازار سرمایه همچنان مانند ماه های گذشته ادامه دار بوده است.

طی این هفته نیز حدودا 1500 میلیارد تومان از بازار سرمایه خارج شده است. این مساله نشان می دهد حتی مثبت هایی که این هفته برخی نمادها تجربه کرده اند، بیشتر تبدیل مالکیت از حقیقی ها به حقوقی ها بوده است.

طی 4 هفته گذشته بعد از پایان تعطیلات، حدود 8.200 میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است. وضعیت این هفته بورس نشان می دهد، در صورتی که سهامداران خرد اندک تغییراتی در روندهای بازار احساس کنند، باز هم پول های خود را وارد بورس خواهند کرد.

* بسته 7+3 کارساز می شود؟

سازمان بورس با کمک هیات دولت و نمایندگان مجلس بسته ای 10 بندی را آماده کرده اند که 3 بند از این بسته 3+،7 آماده اجرا است و اجرای هفت بند دیگر به قانون گذاری نیاز دارد و منوط به تصویب در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قواست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در تشریح این اقدامات گفت: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت 5 ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام از امروز به صورت مصوبه در بازار سرمایه اجرایی می‌شود.

تخصیص 80 درصد از مالیات های دریافتی از سهامداران به صندوق تثبیت بازار، معافیت مالیاتی به شرکت های که سود انباشته خود را وارد چرخه افزایش سرمایش کنند، امهال مالیاتی یک ساله برای شرکت هایی که از بازار سرمایه حمایت می کنند از حمله مواردی است که برای حمایت از بازار سرمایه در نظر گرفته شده است.

نکته قابل توجه در این بسته 7+3 موردی، حمایت کمتر از سهامداران خرد است. این بسته بیشتر برای حمایت از شرکت هایی است که می خواهند از بورس حمایت کنند و یا در حال حاضر در بورس فعال هستند. این مساله نشان می دهد، سازمان بورس باید در این بسته تجدیدنظر داشته باشد تا بتواند از سهامداران حقیقی نیز حمایت جدی داشته باشد.

به هر حال واکنش مثبت بازار سرمایه به تصمیمات دولت و مجلس، می تواند امیدواری هرچند کوچکی را برای تغییر روند در بورس ایجاد کند.

انتهای پیام/

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت لغو پرواز‌های روسیه با دستور ستاد کرونا آینده بورس در دولت سیزدهم انتشار صورت سود و زیان "سهرمز" صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "کفرآور" منتشر شد تیگو 5 توربو به بازار می‌آید زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می‌کنند صورت مالی تلفیقی حسابرسی شده "بترانس" صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟ "وسدید" صورت سود و زیان منتشر کرد انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای "مپنا بازار" "آسمان بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای را منتشر کرد صورت مالی تلفیقی "کچاد" منتشر شد "بهگزین بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی "پارتا" "آرمان سهام" صورت مالی 12 ماهه را منتشر کرد پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت" مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 31 خرداد 1400 ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت

در حال بارگیری...