رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس

رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس

جمع کل درآمد شرکت‌های بورس در نیمه نخست امسال نسبت به پارسال 268 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، بررسی‌های آماری نشان می‌دهد جمع کل درآمد شرکت‌های بورس در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 180 درصد افزایش یافته و به 415هزار میلیارد تومان رسیده است. با وجود این افزایش، شاخص بورس از 50 روز پیش در کانال نزولی است.

درحالی‌که در یک سال گذشته شاخص کل بورس تهران با نوسان‌های عمدتا نزولی مواجه بوده، آمارها نشان می‌دهد در این مدت درآمد شرکت‌های بورس به شکل محسوسی افزایش یافته است. اگرچه این رشد عمدتا ناشی از افزایش قیمت فروش، تحت‌تاثیر تورم بوده است اما افزایش درآمد شرکت‌های بورس می‌تواند با کاهش نسبت قیمت به درآمد شرکت‌های بورس به افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس و رشد شاخص‌ها منجر شود، با این حال به‌نظر می‌رسد سهامداران این روزها افزایش درآمد شرکت‌ها را کمتر ملاک عمل خود قرار می‌دهند، زیرا در طول ماه‌های گذشته ارزش سهام بسیاری از شرکت‌هایی که با افزایش درآمد روبه‌رو شده بودند، با سیر نزولی مواجه شده‌اند.
 

میزان رشد

آمارها نشان می‌دهد جمع کل درآمد شرکت‌های بورس از شهریور پارسال تاکنون با 181 درصد رشد از 147 هزار میلیارد تومان به 415 هزار میلیارد تومان رسیده است؛ یعنی جمع کل درآمد شرکت‌های بورس دست‌کم 268 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. بخش عمده این رشد ناشی از افزایش نرخ فروش محصولات تحت‌تاثیر تورم دو رقمی بوده است. به این معنا که قیمت کالاها و خدمات تولیدی از سوی شرکت‌ها متناسب با نرخ تورم رشد کرده است. با این حال هزینه‌های تولید نیز متناسب با نرخ‌های فروش افزایش یافته و احتمالا تحت‌تاثیر این موضوع همچنان حاشیه سود شرکت‌ها تغییر چندانی نکرده است. حتی این احتمال وجود دارد که حاشیه سود برخی صنایع تحت‌تاثیر قیمت‌گذاری‌های دستوری با نزول مواجه شده باشد. با وجود این افزایش درآمد شرکت‌های بورس به تنهایی می‌تواند نسبت قیمت به درآمد شرکت‌های بورس را کاهش دهد و جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش دهد؛ موضوعی که به‌نظر می‌رسد این روزها چندان مورد توجه سهامداران نیست.

پتروشیمی‌ها در صدر

آمارها نشان می‌دهد در میان صنایع مهم بورس که بخش مهمی از ارزش بازار سهام را در اختیار دارند شرکت‌های پتروشیمی با بیشترین میزان افزایش درآمد مواجه شده‌اند به‌طوری که درآمد آنها با 58 هزار و 800 میلیارد تومان افزایش از 30 هزار میلیارد تومان در شهریور سال گذشته به مرز 90 هزار میلیارد تومان در شهریور امسال رسیده است؛ یعنی درآمد گروه صنایع شیمیایی به‌طور میانگین 192 درصد افزایش یافته است؛ بخش زیادی از محصولات این شرکت‌ها صادر می‌شود و افزایش قیمت ارز نیز نقش زیادی در افزایش درآمد این شرکت‌ها دارد ضمن این که در طول چندماه گذشته با کاهش شیوع کرونا در جهان و افزایش تقاضا، قیمت محصولات پتروشیمی نیز در بازارهای جهانی افزایش یافته است و حتی برآورد می‌شود این روند به‌ویژه برای محصولاتی مانند پلی‌اتیلن در آینده ادامه داشته باشد این موضوع می‌تواند منجر به افزایش بیشتر درآمد شرکت‌های این گروه شود.
 

رشد 160 درصدی درآمد فولادسازان

دومین صنعتی که با بیشترین رشد درآمد در یک سال گذشته مواجه شده گروه فلزات اساسی است که عمدتا شامل تولیدکننده‌های بزرگ فولاد هستند. طبق اطلاعات موجود جمع کل درآمد این صنعت از شهریور پارسال تا امسال با 161 درصد رشد، از 35 هزار میلیارد تومان به 92 هزار میلیارد تومان رسیده است یعنی تولیدکننده‌های محصولات فلزی در این مدت درآمدشان 57 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

شرکت‌های این گروه نیز مانند شرکت‌های پتروشیمی ازجمله شرکت‌های صادرات‌محور محسوب می‌شوند و نوسان‌های قیمت ارز بر درآمد این شرکت‌ها تاثیر دارد. با این حال بخش زیادی از تولیدات این شرکت‌ها که در داخل عرضه می‌شود، مشمول قیمت‌گذاری دولتی است و این موضوع روند درآمدزایی این شرکت‌ها را محدود کرده است، ضمن این که قطع برق از بهار امسال میزان تولید در این شرکت‌ها را با کاهش مواجه کرده است. این شرکت‌ها هم‌اکنون سهم مهمی در معاملات بورس دارند.
 

بهبود عملکرد بانکداری

صنعت بانکداری تا همین چند سال پیش با زیان‌های سنگین مالی مواجه بود و اگرچه مشکلات صنعت بانکداری هنوز به پایان نرسیده اما آمارها حاکی از آن است که عملکرد مالی بانک‌ها در حال بهبود است. گزارش‌های ماهانه بانک‌ها نشان می‌دهد نسبت درآمد تسهیلات به هزینه سپرده در بسیاری از بانک‌های مهم بهبود پیدا کرده و این موضوع چشم‌انداز سودآوری این گروه را افزایش داده است. آمارها نشان می‌دهد درآمد صنعت بانکداری در نیمه نخست امسال در مقایسه با پارسال 45 هزار و 500 میلیارد تومان معادل 721 درصد افزایش یافته است. شهریورماه سال گذشته جمع کل درآمد بانک‌های حاضر در بورس 6 هزار و 300 میلیارد تومان بود اما اکنون این رقم به مرز 52 هزار میلیارد تومان رسیده است.
 

بهبود درآمد پالایشگاه‌ها و معادن

بعد از تولیدکننده‌های پتروشیمی، فولاد و بانک‌ها نقش زیادی در رشد مجموع درآمد شرکت‌های بورس داشته‌اند. پالایشگاه‌ها و شرکت‌های معدنی در جایگاه بعدی قرار گرفته‌اند و طبق اطلاعات موجود درآمد پالایشگاه‌ها از شهریور پارسال تاکنون 37 هزار و 300 میلیارد تومان افزایش یافته است. هم‌اکنون جمع کل درآمد پالایشگاه‌های حاضر در بورس به 49 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است. برآورد می‌شود با تخفیف‌های تازه‌ای که برای خوراک این شرکت‌ها در نظر گرفته شده روند درآمد این شرکت‌ها حتی در نیمه دوم سال با رشد بیشتری مواجه شود.

پس از پالایشگاه‌ها، تولیدکننده‌های محصولات معدنی فلزی در رتبه پنجم از نظر افزایش درآمد قرار دارند به‌طوری که جمع کل درآمد این شرکت‌ها از شهریور پارسال تاکنون 32 هزار و 300 میلیارد تومان افزایش یافته و به مرز 50 هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی درآمد شرکت‌های این گروه که عمدتا ماده اولیه تولید فولادسازان را تهیه می‌کنند 183 درصد رشد کرده است.
 

رشد 447 درصدی درآمد خودروسازان

آمارها همچنین نشان می‌دهد درآمد صنعت خودروسازی‌ هم در یک سال گذشته 447 درصد افزایش یافته است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد بخش عمده این رشد ناشی از افزایش قیمت محصولات این شرکت‌ها با وجود قیمت‌گذاری شورای رقابت بوده است. قیمت کارخانه‌ای خودرو در یک سال گذشته برخلاف قیمت‌گذاری شورای رقابت به‌طور میانگین 70 درصد افزایش یافته و نرخ برخی محصولات حتی تا 150 درصد گران شده و این موضوع به رشد درآمد این شرکت‌ها منجر شده است. با وجود این افزایش درآمد، زیان انباشته این شرکت‌ها همچنان در حال افزایش است و طبق آخرین اطلاعات جمع کل زیان انباشته این صنعت به 82 هزار میلیارد تومان رسیده است. به باور برخی از کارشناسان، صرف‌نظر از قیمت‌گذاری دستوری، صنعت خودروسازی‌ برای حل مشکلات مالی‌اش نیاز به تجدید ساختار اساسی دارد. آمارهای موجود نیز این موضوع را تایید می‌کند و نشان می‌دهد با وجود رشد پر شتاب درآمدها این افزایش ارزش فروش، نقشی در کاهش مشکلات این صنعت نداشته است.
 

بهبود درآمدهای صنعت بیمه

آمارهای موجود نشان می‌دهد درآمد شرکت‌های فعال در بخش بیمه در بورس در نیمه نخست امسال در مقایسه با پارسال 574 درصد افزایش یافته و از 5 هزار و 500 میلیارد تومان به مرز 37 هزار میلیارد تومان رسیده است. اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که بخش عمده این افزایش درآمدها ناشی از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورس و یا درآمدهای غیرعملیاتی بوده است. درآمد این شرکت‌ها هم‌اکنون به 3 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است. از دیگر صنایع مهم بورس که در یک سال گذشته با رشد درآمد مواجه شده، می‌توان به صنعت سیمان اشاره کرد که درآمدهای این صنعت به‌طور میانگین 119 درصد افزایش یافته است.

جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟ ببینید میوه هم از سفره ما پرید! تمام بازارسرمایه برای "امنیت سرمایه‌گذاری" ایستادند کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟ مناطق ارزان تهران برای خرید خانه کدام خودروها در یک هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به 246 میلیون رسید سقوط سریالی ارزش لیر ترکیه روند کاهشی طلا و سکه تغییر کرد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/10