کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

پژوهش اقتصادیتهران- ایرنا- «عباس هشی» از کارشناسان ارشد سازمان بورس کشور، دولت کنونی را نخستین دولت جمهوری اسلامی ایران دانست که خصوصی‌سازی را با عرضه سهام عدالت در بورس و شفافیت مالی به عنوان انضباط مالی و پادزهر در دوره خود انجام داد.

عضو هیات علمی سابق دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: ‌ماهیت سهام عدالت یعنی اینکه مردم را در اموالی که متعلق به خودشان بود سهیم کنند و به شرکت‌هایی که در ابتدا 66 شرکت بودند و از این تعداد 49 شرکت بورسی و بقیه غیربورسی بودند پیشنهاد شد که همین سهام را به مردم عرضه کنند که در اصل مبنای آن بازپرداخت بدهی بود.

وی سهام عدالت را یکی از زیرمجموعه‌های خصوصی سازی برشمرد و افزود:‌ اما سوال اینجاست که در اقتصاد ، آیا مدیریت مردمی "خصوصی سازی" تلقی می شود یا خیر؟

عضو جامعه حسابداران رسمی ایران اظهار داشت:‌ از سال 86  براساس حکم رهبری ، سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی برای خصوصی سازی در ارتباط با بانک ها، صنایع مادر  و چیزهای اصلی که دست دولت بود و مانعی برای خصوصی سازی به شمار می رفت، صادر شد.

این کارشناس حوزه اقتصادی اظهار داشت:‌ محدودیت اصل 44 از سیاست اجرایی را اصلاح کردند تا بتوانند سهام بانک‌ها را واگذار کنند که این واگذاری ها یا در قالب مزایده و موردی بود یا اینکه سهام می بایست ابتدا به بورس برود و قیمت گذاری واقعی شود.

 وی خاطرنشان کرد: ‌سال 88 هدفمندی یارانه ها را برپایه پنج میلیون تومان محاسبه کردند که درسال 89-90 ارزش آن به 50 میلیون تومان رسید ولی با اتمام کار دولت دهم در خرداد 92 اعلام شد در کشور 78 میلیون یارانه بگیر هستند که از این تعداد 5 میلیون نفر هم ثبت‌نام نکرده ‌اند که درمجموع جمعیت یارانه بگیر به 83 میلیون نفر می‌رسد درحالی که مرکز آمار جمعیت کشور را78 میلیون نفر اعلام کرده بود یعنی 6 میلیون نفر مازاد بودند و دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی نیز در این باره سکوت کرده بودند.

این حسابرس بازار سرمایه تصریح کرد: ‌اما این اصلاحیه در دولت دوازدهم اتفاق افتاد که با دسترسی به اطلاعات مالی ، شروع به حذف افراد بیش ازسقف 78 میلیون نفر کردند که از اقدامات خوب دولت تدبیر و امید بود.

هشی همچنین عنوان کرد:‌ زمانی که سهام عدالت به مردم  واگذار شد آنها نمی توانستند سهامدار شوند بنابراین درهر استان شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت ایجاد کردند که تعداد آنها  به 49 شرکت سهامدار بورسی رسید و بعد از سهامدار شدن در شرکت ها، هیيت مدیره نیز تشکیل شد.

 وی افزود: ‌در این شرکت ها سهام مربوط به مردم بود اما مدیریت آن کاملا در دست دولت بود و مقرر شد به ازای هر سهام عدالت یک میلیون تومان به مردم که از محل طلب آنها از خزانه بود، پرداخت شود و بقیه نیز از سود سهام این 49 شرکت جبران شود و این جزء تعهدات دولت بود.

این کارشناس بازار پول و سرمایه ادامه داد: تعدادی از شرکت ها تمامی یک میلیون بدهی را از سود سهام و پاداش هیات مدیره می‌گرفتند و به مردم پرداخت می کردند اما یک عده از شرکت‌های سرمایه‌گذاری که عمدتا در تهران بودند پاداشی که مربوط به مدیریت سرمایه‌گذاری استانی بود و می بایست در حساب مالی این شرکت ها صرف و بازپرداخت بدهی سهامداران به دولت می‌شد، دخل و تصرف کردند.

وی خاطر نشان کرد:‌ سال 97 دولت اعلام کرد سهم هر نفر466 هزار تومان است که افراد می‌توانند این سهم را به دولت بدهند تا آن به یک میلیون تبدیل شود در حالی که باید از محل سود سهام پرداخت می‌شد نه از جیب مردم و در واقع عملی هم نشد.پس از مدتی اعلام شد افراد در صورت تمایل ، سهام عدالت خود را مدیریت کنند در غیراین صورت در اختیار ما بگذارند تا از طرف شما مدیریت کنیم.

حسابرس معتمد بورس و بانک مرکزی تصریح کرد:‌ ريیس جمهوری کنونی نخستین رییس دولتی است که شفافیت مالی که ابزار انضباط مالی و نوعی پادزهر است را در دولت خود با بانکها شروع کرد و اولین ريیس جمهوری است که خصوصی سازی در اجرای حکم حکومتی را با عرضه سهام دولتی در بورس انجام داد.

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

سود 150 درصدی بورس / در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

در سال 99 بازارهای مالی دلار، سکه، ارز و طلا رکوردهای بالایی ثبت کردند، بورس فراتر از تصور رشد کرد اما با همان سرعت نیز روند نزولی را در پیش گرفت. در سال 99 باید به کدام بازار می‌رفتیم؟

TejaratNews.com/
مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندرانی‌ها با فروش سهم از بورس سال 99 خداحافظی کردند

مازندران ساری - ایرنا - آخرین هفته فعالیت بورس منطقه‌ای مازندران با معامله بیش از 860 میلیارد ریال سهم همراه بود که 82 درصد ارزش معاملاتی مربوط به فروش سهام بود.

Irna.ir/
رمز‌ارزها؛ مقصد جدید سرمایه‌های خرد بهبود روند معاملات در شرکت‌های بزرگ و اصلی کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟ پیش‌بینی بورس امروز 24 فروردین 1400 مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود در سامانه املاک نباشند حداقل قیمت کولر گازی 12 میلیون تومان / واردات کولر آزاد است فروش اقساطی جک s3 اتوماتیک میزان فروش نفت ایران به کره چقدر است؟ قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟ نشانه‌های جدید بهبود بازار / بورس در فروردین مثبت می‌شود؟ نرخ معاینه فنی در سال 1400 چقدر است؟/ قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت قیمت مصوب هر کیلو میوه دستچین مشخص شد تحلیل تکنیکال برکت، برکت سقف تابستان را پس خواهد گرفت؟ امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/23 تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار پیش‌بینی قیمت طلا فردا 24 فروردین / قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400 طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟ گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز پیش‌بینی بورس فردا 24 فروردین / سیگنال امروز بازار به سرمایه‌گذاران شرکت دارویی ره‌آورد تامین"درهآور" :: هزینه مالی شرکت (117،975) میلیون ریال با رشد 157درصد سالانه | د... نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده "خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان هلدینگ‌ها آمد" // مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به... جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23 نتیجه معاملات امروز بورس کالا 1400/01/23 هلدینگ‌ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کنند وام ساخت مسکن 300میلیونی شد لوازم خانگی گران می‌شود؟ پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران هلدینگ ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت سال 98 تا پایان ماه رمضان واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان واریز 50درصد باقی‌مانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان خبر مهم برای سهامداران / جلسه ريیس سازمان بورس با شرکت‌ها بیشترین ارزش معاملات سهام (23فروردین)/ رشد نسبی ارزش معاملات و صدرنشینی برکت ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟ چشم‌انداز بازار سرمایه 1400 امسال محصولات جدیدی با تفکر متمایز بودن در همه سگمنت‌ها ارايه می‌کنیم ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟ "سدشت" هیات مدیره جدید انتخاب کرد

در حال بارگیری...