ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس و تشریح تشریفات قانونی این انتخاب بسیار مهم برای بازار سرمایه پرداخته ایم.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با آغاز به کار دولت سیزدهم و انتصاب تیم اقتصادی دولت جدید، طبیعتا سمت‌هایی از جمله ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار نیز تغییر خواهند کرد. برای مشخص شدن روند و تشریفات قانونی این انتصاب و جزییات آن با کارشناسان بازار سرمایه به گفت وگو پرداختیم.

وحید واشقانی فراهانی کارشناس حقوقی بازار سرمایه در  گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با اینکه دوره انتخاب اعضای شورای عالی بورس چند ساله است و چه کسی اعضای شورای عالی بورس را انتخاب می‌کند؟ اظهار کرد: اعضای شورای عالی بورس دو دسته هستند. یک دسته به واسطه سمت در شورای عالی بورس حضور دارند مانند وزیر اقتصاد، وزیر صنعت، معدن، تجارت، ريیس کل بانک مرکزی، دادستان کل کشور و معاون آن و تا زمانی که در آن پست هستند در شورای عالی بورس حضور دارند.

او افزود: دسته دیگر در شورای عالی بورس انتخاب می‌شوند که بارزترین آن‌ها نماینده کانون‌ها و سه نفر خبره مالی هستند. نماینده کانون‌ها را کانون‌های بازار سرمایه برای نمایندگی 5 ساله انتخاب می‌کنند و سه خبره مالی را تشکل‌های بازار پیشنهاد می‌کنند و هيیت وزیران برای 5 سال آنها را انتخاب می‌کند.

 

بیشتر بخوانید

  •  اختلال فنی در کانال‌های ارتباطی؛ دلیل اخلال در به‌ روزرسانی اطلاعات بود

این کارشناس حقوقی بازار سرمایه در ادامه بیان کرد: قانون بیان کرده است که این سه خبره مالی از طرف بخش خصوصی با مشورت تشکل‌های بازار و با پیشنهاد وزیر اقتصاد و با تایید هيیت وزیران انتخاب شوند.

واشقانی در رابطه با نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس نیز بیان کرد: ريیس سازمان بورس از بین اعضای هيیت مدیره سازمان بورس انتخاب می‌شود. اعضای هيیت مدیره سازمان بورس توسط شورای عالی بورس انتخاب می‌شوند و انتخاب آن‌ها 5 ساله است و باید از بین خودشان یک نفر برای ریاست سازمان بورس پیشنهاد کنند و حکم آن را ريیس شورای عالی بورس امضا می‌کند.

این کارشناس حقوقی در رابطه با نقش وزیر اقتصاد در انتخاب ريیس سازمان بورس گفت: وزیر اقتصاد دو نقش دارد یکی به صورت مستقیم که حکم ريیس سازمان بورس را امضا می‌کند و یک نقش به صورت غیر مستقیم به صورتی که هيیت مدیره سازمان بورس را شورای عالی بورس انتخاب می‌کند که ريیس شورای عالی بورس وزیر اقتصاد است و آن سه نفر خبره مالی را نیز به نحوی وزیر اقتصاد معرفی می‌کند.

او افزود: در رابطه با کامل شدن دوره 2 و نیم ساله ریاست دهقان دهنوی برای تغییر وی می‌توان گفت که حتما نباید این 2.5 سال یا سی ماهی که در قانون ذکر شده پر و به اصطلاح تکمیل شود. این موضوع در دست شورای عالی بورس است و حتی می‌تواند تا 5 سال هم ادامه پیدا کند.

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به این پرسش که مهلت قانونی اعضای شورای عالی و هيیت مدیره بورس چه زمانی پایان می‌یابد؟، گفت: طبق قانون حداکثر دوره زمانی فعالیت اعضای هیيت مدیره سازمان بورس 5 سال و دوره ریاست هر ريیس سازمان بورس دو دوره 2.5 سال است که به نظر می‌رسد بزودی در جلسه‌ای درباره دوره جدید هیيت مدیره سازمان بورس تصمیم گیری شود.

او بیان کرد: در سال‌های گذشته، برای انتخاب ريیس سازمان بورس روند قانونی طی نشده است و این مشکل که چرا ريیس سازمان بورس طبق روال قانونی و طبق اساسنامه سازمان بورس انتخاب نشده وجود دارد. موضوعی که درباره آن شکایاتی از سوی مجلس به قوه قضاییه ارسال شد. چرا که ريیس سازمان بورس باید به انتخاب اعضای هيیت مدیره سازمان بورس باشد و نه به انتخاب ريیس شورای عالی بورس که وزیر اقتصاد باشد.

 

با توجه به اظهارات کارشناسان بازار سرمایه دوره ریاست ريیس سازمان بورس دو و نیم سال است. دوره‌ای که می‌تواند به 5 سال افزایش پیدا کند و یا حتی زودتر از زمان مقرر به اتمام برسد، اما هر چه باشد انتخاب ريیس سازمان بورس موضوعی بسیار حايز اهمیت است که انتخاب آن در دستان اعضای شورای عالی بورس است. انتخابی که تبعات آن در سرنوشت سرمایه‌های تمام سهامداران و فعالین بازار سرمایه دخیل است. افرادی که با از سرگذراندن تجربیات تلخ سال 99 و زیانی که هنوز جبران نشده در پی راه‌حل اساسی برای مشکلات خود هستند.

انتهای پیام/

چه زمانی، شاخص بورس به مدار صعودی باز می‌گردد؟

چه زمانی، شاخص بورس به مدار صعودی باز می‌گردد؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به سردرگمی سهامداران، گفت: تا زمانی که روند سکون در بازار حاکم برقرار است انتظار می‌رود شاهد وجود نوسان در معاملات بورس باشیم، اما به محض رسیدن نرخ س...

Irna.ir/
بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است

بورس منتظر آزادسازی اصولی سهام عدالت است

بیش از یک سال از آغاز فروش بلوکی سهام عدالت می‌گذرد، اما نه سهامداران عدالت متقاضی فروش، پولی به دستشان رسیده و نه گزارشی از اجرای این طرح منتشر شده است.

YJC.news/
عرضه محصول سه شرکت در بورس انرژی

عرضه محصول سه شرکت در بورس انرژی

امروز شنبه اول آبان ماه کالاهای بنزین پیرولیز پتروشیمی مارون در رینگ داخلی و گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی و رافینت2 شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز در یک روند ریزشی با کاهش 28 هزار و 688 و احد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

تداوم خروج پول از سهام / پیش‌بینی بورس امروز اول آبان

چرا بورس امروز منفی شد؟ / تاثیر منفی گزارش 6 ماهه بانک ملت بر شاخص

چرا بورس امروز منفی شد؟ / تاثیر منفی گزارش 6 ماهه بانک ملت بر شاخص

در نیمه نخست معاملات بورس امروز شاخص کل بورس حدود دو درصد افت کرد، اما دلیل اصلی افت این روزهای بورس چیست؟

TejaratNews.com/

بورس 78 واحد افت کرد

چرا بورس امروز منفی شد؟

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالا

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالا

تالار سیمان بورس کالای ایران روز شنبه اول آبان ماه میزبان عرضه یک میلیون و 126 هزار و 960 تن سیمان از سوی 60 شرکت سیمانی است.

Sena.ir/

رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران

شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت

شاخص کل بورس امروز با افت 28 هزار و 688 واحد، روی پله یک میلیون و 407 هزار و 668 واحدی قرار گرفت.

YJC.news/

مهمترین اخباری که قبل از شروع بورس امروز باید بخوانید

الزام سازمان بورس به بانک ملت برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی

الزام سازمان بورس به بانک ملت برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی

پس از بررسی صورتهای مالی 6 ماهه بانک ملت در خصوص تغییرات با اهمیت در اطلاعات مذکور با این شرکت مکاتبه شد.

Sena.ir/
درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

درخواست سازمان بورس برای شفاف سازی جدید از سوی برخی شرکت ها

سازمان بورس از شرکت‌هایی که در گزارش 6 ماهه خود کاهش سود 30 درصدی یا بیشتر داشته اند؛ درخواست شفاف سازی کرد.

YJC.news/
وعده ارزانی تخم‌ مرغ محقق شد؟ رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت... نرخ تورم نقطه‌ای ماهانه 4.5 درصد کاهش یافت تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی