نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی از مالباختگان تازه وارد به این بازار، تجربه خوبی برایش به یادگار نماند و طولی نکشد که داروندارش در تالار شیشه‌ای، به نصف کمتر برسد.

روزنامه همدلی: چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی از مالباختگان تازه وارد به این بازار، تجربه خوبی برایش به یادگار نماند و طولی نکشد که داروندارش در تالار شیشه‌ای، به نصف کمتر برسد.

حالا دیگر به دنبال بهترین راه برای خلاص شدن از شر سهام چند تا از همین شرکت‌های بورسی است که مدت‌هاست در صف فروش سنگین سرمایه‌اش را به غل و زنجیر کشیده‌اند. هر روز ساعت 8 و 45دقیقه صبح سفارش فروش را ارسال می‌کند، اما سرعت عملش قابل مقایسه با غول‌های بازیگر این بازار نیست و روز بعد ناچار است تا با ریزش چند درصدی دیگر از سرمایه‌اش، دوباره در صف فروش سنیگن‌تر جاخوش کند و دوباره روز از نو و روزی از نو؛ این قصه رضا، کارمند یکی از شرکت‌های خصوصی با درآمد سه میلیون تومانی در ماه است که روزگاری جذابیت بازار سرمایه و البته صحبت‌های جذاب سکانداران اقتصادی، راهش را به این سمت کج کرد و حالا می‌خواهد تا به قول خودش همین چندرغاز باقی مانده از پولش در بازار را به سمت ارزهای دیجیتال ببرد؛ بازاری که برای خیلی‌ها هنوز هم دنیای ناشناخته‌ای است و یادگرفتن چم و خم آن به این راحتی‌ها نیست. رضا می‌گوید این راه برای جبران سرمایه از دست رفته‌اش را، از یکی از دوستان قدیمی خود یاد گرفته؛ فردی که برای جبران ضررهای سنگینش در بازار سرمایه، خیلی زود و بی‌توجه به وعده‌ها و حاشیه‌ها، پول‌های باقی مانده خود را به سمت ارزهای دیجیتال برد و گویا سود خوبی هم نصیبش شد. هر چند این‌روزها بسیاری از آگاهان اقتصادی از ریسک بسیار بزرگ بازار ارزهای دیجیتال خبر می‌دهند، اما واقعیت این است که به باور خیلی از بازیگران در دنیای رمزارزها، به دلیل ‌‌این‌که این بازار از دست هر دولتی آزاد است و هیچ دخالت خارجی در آن راه ندارد، بهتر می‌توان با تحلیل‌ها، نمودارها و خطوط حمایت و مقاومت‌ها پیش رفت.

مدت‌هاست رمزارزها رقیب قدری شده‌اند برای بازار سرمایه مخصوصا در داخل کشور؛ به‌طوری‌که حالا دیگر کانال‌های بورسی در تلگرام و البته صفحات اینستاگرانی مخصوص بورس هم جای خود را به آموزش در این زمینه داده‌اند و بسته‌های آموزشی از این سر ایران را به آن سر کشور ارسال کرده و به قولی کسب و کار خوبی از این راه بدست آورده‌اند. حتی کار به جایی رسیده که بسیاری از سایت‌های خبری هم ستون ویژه‌ای برای افکارسنجی در زمینه ارزهای دیجیتال اختصاص داده‌اند و خلاصه ‌‌این‌که همه جا صحبت از این بازارهای مالی به گوش می‌رسد. بحث ورود سرمایه‌های خرد و خانگی به بازار رمزارزها به خودی خود سوال‌برانگیز نیست، اما نکته قابل‌توجه این است که در داخل کشور گویا این بازارها رقیب هوشمندتری برای بازار سرمایه هستند؛ بازاری که هر روز با قوانین سلیقه‌ای و دستکاری دیگر حوصله‌ای برای سرمایه‌گذاران باقی نگذاشته و روز به روز تحلیل می‌رود.

این موضوع حالا که تحولات سیاسی هم در پیش است در کنار دستکاری و تصمیمات سلیقه‌ای سکانداران بورس، بیشتر از همیشه وضعیت بازار سرمایه را بحرانی کرده است. حمید کوشکی، یکی از تحلیل‌گران بازار، درباره وضعیت این‌روزهای بازار در کانل تلگرامی خود نوشته: «‌‌این‌که گفته می‌‌شه اوراق بفروشیم و پول بیاریم تو بازار، ‌‌این‌که بخواهیم حقوقی‌ها را مجبور به خرید کنیم، ‌‌این‌که از جای دیگه به زور پول وارد بورس کنیم نظر کارشناسی نیست و در زمینه همون تصمیمات مسکن گونه است». کوشکی در ادامه تحلیل خود می‌نویسد: «یادمون باشه، نقدینگی، نقدشوندگی نمیاره، پول‌‌‌های زیادی تزریق شد نتیجه چی شد؟

پس این نقدشوندگی هست که نقدینگی را جذب می‌کنه. اما دوستان سازمان بورس و موافق محدودیت چیکار کردن؟ اومدن نقدشوندگی را از بین بردن حالا برای نقدینگی پیشنهاد ورود پول از جای دیگه رو میدن؟ جالب نیست؟». به گفته این کارشناس:«یادتون هست ورود پول به سهام دولتی را ؟ دیدید چه بلایی سر سهام شرکت‌‌‌های کوچیک اومد؟ درسته اون موقع سهام کوچیک آور ولیو بودن (بیش از ارزش) اما سهام بزرگ خیلی ارزنده بودن؟ (منظور از نیمه دوم مرداد هست) خودرویی‌‌‌ها، پالایشی‌‌‌ها و... ؟ اگر پولی از جایی وارد بازار بشه میره سمت سهام خاص، چون گویا از نظر دوستان بازار سرمایه یعنی 15-20 تا شرکت. آیا همه سهامداران فقط همین 15-20 سهم را دارند؟ می‌دونید اگر نظارتی بر صرف منابع نباشه (مثل سابق) باعث میشه سود بزرگ برای نهنگ‌‌‌ها باشه؟ می‌دونید سهم‌‌‌های کوچیک پر عرضه میشن که برن سهام بزرگ را بخرن؟ می‌دونید پول سریع تموم میشه و مجدد فشار فروش خواهیم داشت؟». کوشکی هم مانند بسیاری از تحلیل‌گران دیگر بازار باور دارد که باید بازار را به حال خودش رها کرد؛ «بازار را به حال خودش رها کنید، هیچکاری نکنید.

سازمان بورس نمی‌تونه با توجیه عدم اطمینان از متغیرهای کلان اقتصادی و سیاسی محدودیت ایجاد کنه، اصلا اصل بازار مالی سر همین عدم اطمینان‌ها هست. خوب بودن خود بازار باید توجیه برای ورود نقدینگی باشه، نه اجبار به ورود نقدینگی برای توجیه خوب بودن بازار. حال تصمیمات سازمان بورس باید در مسیر احیا این موضوع باشه (خوب بودن بازار)». شاید اگر بازار سرمایه هم مانند ارزهای دیجیتال به حال خودش رها شود و نه نگاه دولت به این بازار تامین مالی و کسری بودجه باشد و نه نگاه سرمایه‌داران کوتاه‌مدت و هیجانی، وضعیت بورس خیلی زودتر از زمانی که تصور می‌شود بهتر شود. واقعیت این است که طی ماه‌های اخیر خروج سنگین پول از بازار دوباره خبرساز شده و این خروج سنگین در کنار قوانین سلیقه‌ای باعث شده تا دیگر حتی تولید نیز جرات نداشته باشد تا به این بازار به عنوان منبعی برای تامین مالی نگاه کند.

بر اساس آمار، با وجود ورود حدود 100 هزار میلیاردتومان نقدینگی به بازار بورس در سال 98 و نیمسال اول سال 99، از مهر 99 تا چند روز گذشته 60هزار میلیاردتومان آن از بازار خارج شده و فرصت استثنایی توسعه مالی و تامین مالی از پول‌های سرگردان از بین رفته است.

واقعیت این است که چند روز گذشته ريیس‌جمهور در اظهارنظری از تلاش دولت برای برطرف کردن موانع بازار سرمایه گفته بود اما به نظر می‌رسد هنوز حسن روحانی از برخی آمار و ارقام خبر ندارد. بر اساس گزارش‌ها، از فروردین‌ماه 99 تا همین چند روز گذشته انواع و اقسام قوانین جدید و خلق‌الساعه و اظهارنظرهای غیرکارشناسی توسط مسيولان، برای بازار سرمایه تجویز شد که نتیجه آن گرفتاری بازار در «بی‌رمقی و کم‌حجمی» است. در دو هفته کاری اخیر حدود 75درصد سهام‌های بازار در صف فروش بوده‌اند. در روز 22 فروردین نیز از 340 سهم بورس تهران 130 سهم صفر درصد تغییر قیمتی داشته‌اند. میانگین ارزش معاملات بازار سهام به 2 هزار و 500 میلیاردتومان رسیده که افت 50درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. شاخص کل بورس 40درصد افت کرده است.

با وجود ورود حدود 100 هزار میلیاردتومان نقدینگی به بازار بورس در سال 98 و نیمسال اول سال 99، از مهر 99 تا چند روز گذشته 60 هزار میلیاردتومان آن از بازار خارج شده است. کارشناسان با نگاهی به این آمار می‌گویند دیگر فرصت استثنایی توسعه مالی و تامین مالی از پول‌های سرگردان از بین رفته است. حالا در روزهایی که وضعیت ارزهای دیجیتال روز به روز بهتر می‌شود و سرمایه‌ها را می‌بلعد، رکود و بی‌رمقی بازار هر روز ادامه دارد و به نظر می‌رسد با ادامه چنین وضعیتی بورس به زودگی در برابر دیگر بازارهای مالی قد خم کند. 

local_offerبرچسب‌ها:
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن...

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به سقوط بی‌سابقه شاخص بورس و اعترضات سهامداران بازار سرمایه پرداخته است.

Bartarinha.ir/
سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

کارشناسان می‌گویند دولت باید با راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری، جلوی نزول و فراگیر شدن بحران بورس را بگیرد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

پس از افزایش قیمت فلزات به دنبال سیگنال مثبت بازار به کشف واکسن کرونا، اکنون برخی از فلزات در حال اصلاح قیمت هستند.

FarsNews.ir/
سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

با ریزش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته و البته در فضای بین دو تعطیلی بازار ارز، گمانه‌زنی‌ها برای تداوم ریزش قیمت‌ها ادامه دارد. اما در همین هفته گذشته نیز برخی فعالان بازار بورس نسبت به ریزش ق...

Bartarinha.ir/
مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب

در حال بارگیری...