رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

رمزگشایی از اظهارات جدید دولت / ارزانی ضربتی قیمت دلار در راه است؟

قیمت دلار از زمان روی کار آمدن دولت ريیسی تاکنون نوسان قابل توجهی داشته. اما حالا به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به هر طریقی قیمت دلار را پایین نگه دارد. از کنترل دستوری تا تزریق ارز به بازار. اما آیا ارزانی ضربتی دلار در راه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، از ابتدای این هفته هم وزیر اقتصاد دستور کاهش قیمت ارز را داده و هم ابراهیم ريیسی گفته باید با دلالان فضای مجازی برخورد شود.

این دو دستور آن هم در آستانه انجام مذاکرات هسته‌ای، معنای خاصی دارد. یا دولت می‌خواهد دلار را ارزان کند و قدرت چانه‌زنی‌اش را بالا ببرد یا می‌خواهد مذاکرات را به تعویق بیندازد و چون نگران افزایش قیمت دلار است، می‌خواهد بازار را مدیریت کند. اما این دو نفر درباره دلار چه گفته‌اند؟

برخورد با دلالان فضای مجازی

اولین واکنش مربوط به ابراهیم ريیسی بود که در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، تلویحا گفته علت اصلی نوسان قیمت دلار، دلالان فضای مجازی‌اند. افرادی که با ارايه قیمت‌های کاذب ارز و کالا، باعث بی‌ثباتی بازار ارز می‌شوند. او به بانک مرکزی و دستگاه‌های مربوط دستور داده از فضاسازی‌های کاذب در قیمت ارز و کالا، با جدیت جلوگیری کنند.

بعد از او، وزیر اقتصاد هم گفته بانک مرکزی باید به سمت نرخ‌های پایین‌‌تر ارز حرکت کند. گفته‌ای که به نظر می‌رسد به معنای کنترل دستوری قیمت دلار در بازار است.

از اردیبهشت 97 و همزمان با خروج آمریکا از برجام، روند صعودی قیمت دلار آغاز شد و قیمت دلار از حدود 4 هزار تومان به 27 هزار تومان رسید.

تحریم‌ها کم کم منابع ورودی ارز به کشور را بست و سیاست‌های غلط دولت به افزایش تقاضا دامن زد و خروجی این دو، جهش قیمت دلار بود. کارشناسان بسیاری هشدار داده بودند که اگر دولت درست عمل نکند، قیمت دلار جهش بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند و افزایش نرخ دلار را طبیعی می‌دانستند.

کنترل دستوری قیمت دلار

اما حالا وزیر اقتصاد گفته بانک مرکزی نباید تحت تاثیر جریان تحمیلی ارز قرار بگیرد و باید با افزایش منابع و مدیریت مصارف ارزی و کنترل انتظارات، قیمت دلار را کاهش داد.

اظهارات خاندوزی در حالی است که اقتصاد ایران فعلا راهی برای افزایش منابع ارزی ندارد. فروش نفت کاهش یافته. میزان واردات، از صادرات بیشتر شده و تقاضا برای ارز، از عرضه آن پیشی گرفته است. پس احتمال اینکه بدون گشایش خارجی، ایران بتواند منابع ارزی را افزایش دهد، ضعیف است.

پس احتمالا دولت روی راهکار بعدی تمرکز کند؛ کاهش مصارف ارزی. راهکاری که مدتی است اجرا شده و نمونه آن سختگیری درباره آزادسازی واردات خودرو و ممنوعیت واردات لوازم خانگی است.

دولت با این راهکارها در تلاش است تا مصارف ارزی را به حداقل برساند و منابع محدود ارزی خود را صرف واردات کالاهای اساسی کند.

دلار 15 هزار تومان می‌شود؟

اما راهکار دیگری هم برای دولت وجود دارد و آن تزریق ارز به بازار برای کاهش قیمت‌هاست. راهکاری که به نظر می‌رسد دولت در دو ماه گذشته چند باری آن را امتحان کرده و البته مورد قبول برخی از وزرای کابینه ريیسی هم هست.

حجت عبدالملکی، پیش از اینکه وارد کابینه ريیسی شود در توییتی گفته بود: «دولت با ارزپاشی به میزان 300 میلیون دلار می‌تواند قیمت دلار را به کمتر از 15 هزار تومان رسانده و دو ماه در همان سطح نگه دارد. تامین این مبلغ برای بانک مرکزی از آب خوردن آسان‌تر است.»

البته او در ادامه توضیح داده بود که «این پیشنهادی برای یک سیاست ارزی نیست، بلکه هشداری است برای یک اقدام اقتصادی-انتخاباتی»!

اما شاید دولت ريیسی از اقدام دولت روحانی الگوبرداری کند و بخواهد با تزریق مقداری ارز به بازار قیمت دلار را ارزان کند و حتی به 15 هزار تومان برساند. حتی اگر این اقدام نتیجه کوتاه‌مدت داشته باشد.

چون برخی می‌گویند در آستانه مذاکرات هسته‌ای، دولت از کاهش قیمت دلار استقبال می‌کند چون دلار ارزان، قدرت چانه‌زنی دولت را افزایش می‌دهد.

اما ممکن است، آنچه ابراهیم ريیسی و خاندوزی گفته‌اند به معنای کاهش قیمت دلار نباشد. بلکه نوعی فرافکنی باشد. اینکه سیاستگذار افزایش قیمت ارز را ناشی از دست‌های پشت پرده و جوسازی دلالان می‌داند.

همان فرمولی که هم در دولت احمدی‌نژاد پیاده شد و باعث دستگیری جمشید بسم‌اله شد. هم در دولت روحانی پیش گرفته شد. همان زمان که جهانگیری، معاون اول ريیس جمهور گفته بود دست‌های پشت پرده‌ای در کار گرانی دلار است.

این اظهارات همان سیاست قدیمی است. اینکه دولت افزایش قیمت ارز را کار دلالان می‌داند و نقش خود را نادیده می‌گیرد. حالا در این دولت، هم نقش دولت نادیده گرفته شده و هم تحریم‌ها.

اما این واکنش‌ها آن هم در روزهایی که گفته می‌شود قرار است ایران به مذاکرات هسته‌ای برگردد معنادار است. یا دولت می‌خواهد دلار را ارزان کند و قدرت چانه‌زنی‌اش را بالا ببرد یا می‌خواهد مذاکرات را به تعویق بیندازد. اما چون نگران است تعویق مذاکرات دلار را گران کند، می‌خواهد بازار را مدیریت کند.

مطالعه بیشتر: پیش‌بینی بازارهای مالی تا پایان امسال / کدام بازار برای سرمایه‌گذاری بهترین است؟
قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

در بازار آزاد امروز یکشنبه قیمت دلار 29 هزار و 220 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 26 هزار و 462 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

اسکناس آمریکایی با شروع مذاکرات هسته‌ای وین در مسیر نزولی قرار گرفت. افت قیمت دلار موجب شد سکه‌بازان نیز از موقعیت خرید عقب‌نشینی کنند و در فاز فروش قرار بگیرند.

TejaratNews.com/
طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

قیمت جهانی طلا امروز با افزایش همراه بود اما قیمت طلا و سکه داخلی خلاف این روند عملکرده و تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات وین می‌رسد، کاهشی شدند.

TejaratNews.com/
بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال می‌کنند؟

بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال ...

دلار به اخبار سیاسی بی تفاوت شده است. نه وعده آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده قیمت دلار را کاهش داد و نه آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین. مذاکراتی که ایران می‌گوید خوب پیش رفته و قدم بعدی صحبت بر سر رفع تحریم‌ه...

TejaratNews.com/
قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز سه‌شنبه نیز اعلام و با ثبات قیمت نسبت به روز گذشته رقم 26 هزار و 513 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

بازار ارز در ابتدای سال جاری، واکنش‌های معناداری نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشت اما در دور جدید مذاکرات هسته‌ای، بازار نسبت به اخبار غیر موثق کمتر حساسیت نشان داده و افت قیمت خاصی نیز صورت نگرفته است.

TejaratNews.com/
گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/08

گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز...

در پی افزایش قیمت طلای جهانی و آغاز هفتمین دور از مذاکرات وین، بازار طلای داخلی با افزایش قیمت همراه شد و سکه تمام بهار آزادی به 12 میلیون و 708 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

مذاکرات برجامی ایران امروز در وین برگزار می‌شود، آخرین نرخ انواع دلار تا پیش از شروع اولین دور مذاکرات هسته‌ای چیست؟

TejaratNews.com/
سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/07

سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/0...

در پی معاملات امروز در بازار سکه و طلا، قیمت سکه امامی با حدود 24 هزار تومان کاهش به سکه امامی به 12640000 تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی نیز با افزایش قیمت همراه بود و 12 میلیون و 400 هزار تومان قی...

TejaratNews.com/
ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25 هزار تومان

ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25...

قیمت خرید دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 25.889 تومان رسید.

Borna.news/
بازار ارز پیش از مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 7 آذر

بازار ارز پیش از مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 7 آذر

در نخستین روز هفته، معامله‌گران تمایل زیادی به خرید ارز نداشتند و ترجیح می‌دادند با احتیاط تماشاچی وقایع بازار باشند. در چنین فضایی، دلار رشد محدود 50 تومانی را تجربه کرد و به بهای 29 هزار و 50 تومان ...

TejaratNews.com/

قیمت لیر ترکیه امروز 6 آذر‌ماه / روند نزولی قیمت دلار و درهم امارات

نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06

نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد شنبه 6 آذر یک میلیون و 253 هزار تومان معامله شد. و سکه تمام بهار نیز 12 میلیون و 300 تومان قیمت خورد.

TejaratNews.com/
تاثیرات اخبار مذاکرات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 6 آذر

تاثیرات اخبار مذاکرات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 6 آذ...

در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به ...

TejaratNews.com/
قیمت دلار عقب‌نشینی کرد

قیمت دلار عقب‌نشینی کرد

دیروز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد با بیش از 300 تومان کاهش به 28800 تومان رسید، در حالی که روز چهارشنبه از 29000 تومان هم عبور کرده بود.

Bartarinha.ir/
جزيیات محسابه گازبها تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی فروش فوق‌العاده خودرو ادامه می‌یابد؟ اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد