بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه

بورس در هفته‌ای که گذشت/ کاهش 23 درصدی میانگین ارزش معاملات خرد در بازار سرمایه

بازار سهام در هفته گذشته روزهای نوسانی را پشت سر گذاشت تا در نهایت با افزایش شاخص کل بورس، سهامداران منتظر هفته‌های آینده بمانند. کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در این هفته برخی از اهالی بازار را نگران کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در هفته گذشته نیز مانند هفته های گذشته روند صعودی خود را ادامه داد. اما در این هفته نکته ای که نسبت به هفته های گذشته توجه سهامداران و کارشناسان را به خود جلب کرد، پیشی گرفتن شاخص کل هموزن از شاخص کل بورس بود. البته نوسان بازار سرمایه در این هفته بیشتر از هفته های قبل بود که همین مساله نگرانی هایی را برای اهالی بورس ایجاد کرد.

در این هفته بازار سرمایه بر خلاف هفته های گذشته با روند ورود پول همراه بود. اما در همین هفته کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در بورس رخ داده است.

همه این علایم نشان می دهد بازار سرمایه همچنان در مقاومت شاخص کل و شاخص کل هموزن دست و پا می زند و برای خروج از این محدوده مقاومتی برخی سهامداران و شرکت های حقوقی تغییر رویه دهند.

رشد 5 هزار واحدی شاخص کل

در هفته گذشته شاخص کل بورس پایتخت رشد 5 هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که شاخص کل در اولین روز هفته رشد 20 هزار واحدی داشت؛ اما در پایان هفته نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل تنها 5 هزار واحد بالاتر ایستاد.

شاخص کل در هفته گذشته در نهایت با رشد 0.4 درصدی بر روی عدد 1 میلیون و 526 هزار واحدی ایستاد. این مساله نشان می دهد هنوز شاخص کل بورس نتوانسته است، از مقاومت محدوده 1 میلیون و 530 تا 540 هزار واحدی عبور کند.

رشد 2.36 درصدی شاخص کل هموزن

در هفته اخیر شاخص کل هموزن نیز رشد کرد که رشد آن بیش از شاخص کل بود. شاخص کل هموزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین 10 هزار و 723 واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم 466 هزار و 95 واحد رسید.

شاخص کل هموزن در هفته گذشته توانست بازدهی مثبت 2.36 درصدی را ثبت کند. رشد شاخص کل هموزن به دلیل استقبال سهامداران از سهم های کوچک بازار که طی هفته های گذشته رشد کمتری داشته اند، اتفاق افتاده است.

کاهش میانگین هفتگی ارزش معاملات

در هفته گذشته، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز چهارشنبه بود که ارزشی معادل 14 هزار و 423 میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته روز یکشنبه محقق شد که به رقم 26 هزار و 425 میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته 21 هزار و 291 تومان بود که نسبت به رقم 23 هزار و 136 میلیاردی هفته قبل از آن، افت 7 درصدی داشته است.

ارزش میانگین معاملات خرد نیز در هفته دوم شهریور، 9 هزار و 137 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 11 هزار و 900 میلیاردی هفته پیش از آن، افت 23 درصدی را تجربه کرده است. بالاترین رقم هفته 10 هزار و 650 میلیارد تومان بود که در روز دو‌شنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم نیز به روز چهار‌شنبه برمی‌ گردد که 7 هزار و 101 میلیارد تومان بود.

کاهش 88 درصدی صف‌های فروش و 24 درصدی صف های خرید

میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته اخیر 76 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین 59 میلیارد تومان کمتر بود و افت 88 درصدی داشته است. بالاترین میزان صف های فروش در روز سه شنبه با رقم 126 میلیارد تومان بود ثبت شد و پایین ‌ترین رقم نیز در روز ‌‌‌شنبه که 6 میلیارد تومان بوده است.

تغییر تصمیم حقیقی ها در بورس

میانگین ارزش صف‌ های خرید در هفته اخیر 701 میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته 227 میلیارد تومان یعنی 24 درصد کمتر بود. بالاترین رقم هفته هزار و 85 میلیارد تومان بود که در روز یکشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز چهارشنبه بر می‌ گردد که 354 میلیارد تومان بود.

بازار سرمایه در سه روز ابتدایی هفته شاهد ورود پول حقیقی به میزان 760 میلیارد تومان بوده است. اما در 2 روز پایانی هفته ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار به میزان 332 میلیارد تومان منفی شد. در مجموع کل هفته 428 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. میانگین ورود پول حقیقی در هفته گذشته 85 میلیارد تومان بود.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند شاخص کل و نمادهای بزرگ و شاخص ساز بازار سرمایه از نظر زمانی نیاز به اصلاح قیمتی و استراحت دارند تا بتوانند دوباره به سمت اعداد بالاتر حرکت کنند. در هفته های آینده نیز باید شاهد رشد بیشتر شاخص کل هموزن از شاخص کل بازار سرمایه باشیم.

انتهای پیام/

با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید

با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید

میرصانعی گفت: اختلاف بین کارگزار و سهامدار در کمیته سازش کانون کارگزاران بورس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

YJC.news/
عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی

امروز شنبه سوم مهر ماه کالاهای اکستراکت سنگین DAE40 و اکستراکت سبک DAE10 شرکت نفت ایرانول در رینگ داخلی بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟

پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟

هفته گذشته بازار سهام با روند منفی همراه شد و شاخص کل بورس کانال یک میلیون و 400 هزار واحد را از دست داد و به محدوده یک میلیون و 300 هزار واحد رسید. چه عواملی در ریزش بازار نقش داشتند و روند بازار هفت...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند

کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟

1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود

نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند

چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟

چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: فرآیند تغییر کارگزاری اصلا سخت نیست و شاید 15 تا 30 دقیقه بیشتر زمان نبرد.

YJC.news/

همه 12 شاخص بورس تهران ریزش کردند/ شاخص 30 شرکت بزرگ 32 درصد سقوط کرد!

بورس در هفته پایانی شهریور/ هفته سراسر قرمزپوش بازار سرمایه

بورس در هفته پایانی شهریور/ هفته سراسر قرمزپوش بازار سرمایه

بازار سرمایه در هفته گذشته روند نزولی داشته و این موضوع بسیاری از کارشناسان و سهامداران را درباره آینده بورس در هفته‌های آینده نگران کرده است.

FarsNews.ir/
حدف ارز 4200 تومانی با بورس چه کرد؟

حدف ارز 4200 تومانی با بورس چه کرد؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: حذف ارز 4200 تومانی اصولا بر صنایعی از قبیل گروه دارویی، لاستیک، غذایی، کشاورزی و دامپروری و قندی‌ها تاثیرگذار خواهد بود که مشمول دریافت این نوع ارز و مساله قیمت گذاری در ...

TejaratNews.com/
ورود شرکت‌های جدید تامین اجتماعی به بورس

ورود شرکت‌های جدید تامین اجتماعی به بورس

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ورود شرکت‌های جدیدی از زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی به بورس خبر داد.

Irinn.ir/
روزهای پر فراز و نشیب بورس در آخرین هفته تابستان

روزهای پر فراز و نشیب بورس در آخرین هفته تابستان

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت، در ادامه روند نزولی هفته‌ گذشته خود، به یک‌میلیون و 386 هزار واحد رسید.

Irna.ir/
روز‌های پر فراز و نشیب بورس در هفته آخر تابستان

روز‌های پر فراز و نشیب بورس در هفته آخر تابستان

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته‌ای که گذشت، در ادامه روند نزولی هفته‌ گذشته خود، به یک‌میلیون و 386 هزار واحد رسید.

Bartarinha.ir/

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

لیر ترکیه در قعر تاریخی کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم» ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور هزینه خانوار‌ها سنگین‌تر شد سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش 5.5 درصدی ارزش سهام عدالت در هفته گذشته توزیع مرغ گرم در روز‌های جمعه از امروز بازارگردانی دستوری راه حل جمع کردن صف‌های فروش نیست

در حال بارگیری...