آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

آیا اقتصاد ایران از ونزويلا، ونزويلایی‌تر شده؟

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی درباره پیامد خطرناک حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران هشدار داده است.

روزنامه توسعه ایرانی در گزارشی درباره پیامد خطرناک حذف ارز 4200 تومانی و تاثیر آن بر اقتصاد ایران هشدار داده است.

در این گزارش می‌خوانیم:

* (با اشاره به اینکه آثار حذف ارز 4200 تومانی هنوز تخلیه نشده است): نرخ تورم با شعار و صحبت کاهش نمی‎یابد و مهار تورم نیاز به برنامه و راهکار دارد.

* روند صعودی نرخ تورم در سال‌های اخیر به صورت ویژه معیشت و سفره ایرانیان را هدف گرفته و سبب شده تا روز به روز از حجم سبد خانوار کاسته شود.

* یک کارشناس اقتصادی با استناد به افزایش نرخ تورم در خردادماه اعلام کرده است در حالی که نرخ تورم ماهانه ایرانی به 12 درصد رسیده، ونزويلا پس از عبور از ابرتورمی سنگین ، به محدوده زیر سه درصد کاهش یافته است. سیامک قاسمی تاکید دارد الان این قدر که اقتصاد ایران ونزويلایی است، خود ونزويلا نیست.

* برخلاف وعده‌های مکرر در زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 مبنی بر عدالت در معیشت و حمایت از اقشار ضعیف جامعه، آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل از آن 13.2 واحد درصد افزایش یافته است.

* بر اساس این آمار، نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه 1401 به عدد 52.5 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای ایرانی به صورت میانگین 52.5 درصد بیشتر از خرداد 1400 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه پرداخت کرده‌اند.

* همان طور که ذکر شد نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه 1401 در مقایسه با ماه قبل از آن 13.2 واحد درصد افزایش یافته و نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش 32.2 واحد درصدی به 81.6 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 2.8 واحد درصدی به 36.8 درصد رسیده است.

* نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 51.4 درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن 12.2 واحد درصد افزایش داشته و این نرخ برای خانوارهای روستایی 58.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن 18.1 واحد درصد افزایش داشته است.

* افزایش نرخ تورم و گرانی شدید کالاها سبب نارضایتی شدید و گلایه‌های فراوان اقشار مختاف جامعه شده است و عده‌ای بر این باورند که حذف ارز 4200 تومانی بر تشدید شدن نرخ تورم در 1.5 ماه اخیر تاثیرات فراوانی داشته است.

* علی بهادری جهرمی ،سخنگوی دولت در آخرین اظهارنظر درباره نرخ تورم اظهار کرد: دولت طرح اصلاح اقتصادی را برای کاهش تورم اجرا کرد تا امیدوار باشیم در بلندمدت بخشی از تورم کاهش یابد. وی افزود: تورم سال گذشته بالای 40 درصد بود و ما طرح اصلاح اقتصادی را برای کاهش این تورم اجرا کردیم که امیدوار باشیم در بلندمدت بخشی از این تورم کاهش یابد، ولی به هر حال این تورم فعلا وجود خارجی دارد و باید در بلندمدت با اجرای سیاست‌های اصلاحی، آن را از بین برد.

* سخنگوی دولت با بیان اینکه تورم سالانه بر قیمت همه کالا‌ها تاثیر می‌گذارد، تصریح کرد: تورم یعنی گران شدن هر ساله همه کالاها. این تورم یک بیماری مزمنی است که سال هاست در کشور ما وجود دارد و با وجود همین بیماری مزمن، دولت طرح اصلاح اقتصادی دولت را شروع کرده است.

* این در حالی است که در روزهای اخیر سید مسعود میرکاظمی، ريیس سازمان برنامه‌وبودجه بیان کرد: با وجود تحویل خزانه مقروض، دولت را بدون استقراض اداره کردیم، برای کنترل تورم با وجود رشد شدید قیمت‌های جهانی برنامه خوبی در حال تدوین و اجرا است. وی توضیح داد: سه عامل بدهی‌های تلنبار شده گذشته، رشد قیمت‌های جهانی و برخی تصمیمات اقتصادی که بر اساس تکلیف قانونی انجام شده از علل رشد تورم است.

کامران ندری، اقتصاددان درباره وعده‌های مکرر دولت برای کاهش تورم گفت:

* باید به دو موضوع مهم توجه داشت، نخست اینکه تورمی که تا الان ایجاد شده،‌ تورم بسیار بالایی بوده و باید مشخص شود دولت چگونه قرار است آن را جبران کند؛ حتی اگر دولت موفق شود در ماه‌های آینده نرخ تورم را کاهش دهد، هزینه‌های زندگی مردم در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته به طوری که اکنون بسیاری از خانواده‌ها در تنگنای اقتصادی قرار دارند.

* هنوز هیچ برنامه‌ای به عنوان راهکار دولت برای جبران این مساله ارايه نشده و عملا هیچ برنامه‌ای برای تورم شدیدی که در چند ماه گذشته اتفاق افتاده از سوی دولت مطرح نشده است البته به جز داستان اعطای یارانه 300 و 400 هزار تومانی که عده‌ای از هموطنان آن را نیز دریافت نمی‌کنند و باید دانست این مبالغ جبران کننده تورم بسیار شدید فعلی نیست.

* به طور طبیعی نرخ تورم در ماه‌های آتی به احتمال زیاد باید روند کاهشی یابد مگر اینکه دولت تصمیم داشته باشد نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام کرده و آنها را افزایش دهد و یا یارانه گندم و دارو را حذف کند و اگر این اتفاقات رخ ندهد؛ نرخ تورم به متوسط و میانگین ماهانه 3درصدی بازمی‌گردد اما به نظر بنده نرخ تورم سالانه تغییری نمی‌کند زیرا در 3 ماهه نخست سال نزدیک به 20درصد تورم داشته‌ایم بنابراین احتمال اینکه نرخ تورم سالانه همان 40 درصد را رد کند، بسیار بالاست.

* دولت نمی‌تواند اقدام خاصی برای نرخ تورم و متوسط و میانگین ماهانه انجام دهد و حداقل در ادامه سال‌جاری تورم بالا را تجربه خواهیم کرد البته نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی نسبت به وضعیت نرخ تورم در سال‌های آینده داشت. وی تصریح کرد‌: متاسفانه مشخص نیست برنامه دقیق دولت برای کنترل نرخ تورم چیست و از این برنامه‌ نیز تاکنون صحبتی در رسانه‌های جمعی نشده است.

* دولت باید به صورت فوری رویه خود را تغییر دهد چرا که اگر با همین دست فرمان ادامه دهد، کشور با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد. در شرایط کنونی نیاز به برنامه‎ریزی دقیق‎تر و مهار تورم و حل مشکلات ساختاری احساس می‎شود

* (در پاسخ به این سوال که پس از حذف ارز 4200 تومانی شاهد تورم شدیدی در 1.5 ماه اخیر بودیم، آیا اثرات اجرای این طرح در افزایش نرخ تورم تخلیه شده یا در ماه‌های آتی و تا پایان تابستان این روند ادامه خواهد داشت): اثرات این مساله به صورت کامل تخلیه نشده اما بخش عمده آن در خرداد 1401 تخلیه شده و بخشی از اثرات تورمی این طرح در تیرماه، مردادماه و حداکثر تا پایان تابستان آثار تورمی حذف ارز 4200 تومانی باید تخلیه شود البته باید سایرعوامل منجر به ایجاد تورم بالا مانند رشد بالای نقدینگی، مشکلات ساختاری در بودجه دولت و ... همچنان برقرار و پابرجاست بنابراین متوسط نرخ تورم ماهانه بعید است تغییر چندانی داشته باشد و در نهایت ممکن است اثرات حذف ارز 4200 تومانی تا پایان تابستان 1401 به صورت کامل تخلیه شود.

* (درباره نقش دولت در استقراض از بانک مرکزی و خلق پول): خیر، به صورت مستقیم این کار را انجام نداده اما به صورت لطایف‌الحیل این پول خلق می‌شود و مشخص نیست تاچه اندازه دولت در خلق این حجم از پول و نقدینگی نقش دارد زیرا دولت به صورت مستقیم این کار را انجام نمی‌دهد و خود را در معرض نقد دیگران قرار دهد اما واقعیت این است که رشد نقدینگی در اقتصاد کمافی‌السابق بالاست.

* دولت باید به صورت فوری رویه خود را تغییر دهد چرا که اگر با همین دست فرمان ادامه دهد، کشور با مشکلات بسیار جدی مواجه خواهد شد، در شرایط کنونی نیاز به انضباط کاری بیشتر، برنامه‎ریزی دقیق‎تر و مهار تورم و حل مشکلات ساختاری احساس می‎شود. باید توجه داشت مردم در این روند با مشکلات فراوان مواجه می‌شوند و بررسی‌ها نشان می‌دهد دولت تاکنون خوب عمل نکرده است.

پ
پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

اقتصاد کلاناقتصاد نیوز نوشت: بیت‌کوین (BTC) طی این هفته به بالاترین سطح هفت روزه بالای 24هزار دلار همچنین بالاترین سطح قیمت خود از اواسط ژوين رسید.

KhabarOnline.ir/
قیمت طلا، سکه و ارز امروز 6 شهریور ماه/ بازار طلا و...

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 6 شهریور ماه/ بازار طلا و...

بازرگانیقیمت سکه امروز در بازار تهران در مسیر نزولی حرکت کرد، تا جایی که سکه دوباره وارد کانال 13 میلیون تومان شد.

KhabarOnline.ir/
درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

درخواست ارمنستان از ایران برای تولید مشترک دارو و تجهیزات پزشکی

معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: ارمنستان آماده تولید مشترک دارو با ایران است.

FarsNews.ir/
نقدینگی از 4900 هزار میلیارد عبور کرد

نقدینگی از 4900 هزار میلیارد عبور کرد

بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی در پایان اردیبهشت‌ماه سال 1401 (معادل 49434.7 هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال 1400 معادل 2.3 درصد افزایش یافته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال ...

Isna.ir/
تخصیص 815 میلیون دلار برای واردات دارو

تخصیص 815 میلیون دلار برای واردات دارو

طبق اعلام بانک مرکزی در راستای تفاهم‌نامه‌ی 1 میلیارد دلاری با وزارت بهداشت و سازمان برنامه ‌و بودجه، تاکنون 815 میلیون دلار ارز برای واردات دارو اختصاص یافته است.

MehrNews.com/
برای تامین غذای دانشجویان به ارز 4200 تومانی وابسته هستیم

برای تامین غذای دانشجویان به ارز 4200 تومانی وابسته هستیم

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: دانشگاه‌ها برای تامین غذای دانشجویان به ارز 4200 تومانی وابسته هستند.

EghtesadOnline.com/
قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.13/ سکه و طلا در آستانه...

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.13/ سکه و طلا در آستانه...

بازرگانیقیمت طلا و سکه امروز در بازار تهران همچنان در مسیر کاهشی حرکت می‌کند.

KhabarOnline.ir/

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.18/ سکه باز هم کانال عوض...

در ده سال گذشته چه بلایی بر سر نقدینگی آمد؟

در ده سال گذشته چه بلایی بر سر نقدینگی آمد؟

مشاور نظام بانکی کشور گفت: در ده سال گذشته با افزایش 1400 درصدی افزایش نقدینگی مواجه هستیم. از همین رو همواره تورم...

Gostaresh.news/
تجربه ناگوار مدیریت ارز در ایران

تجربه ناگوار مدیریت ارز در ایران

خوش چهره، محمد95 درصد ارز در ایران از طریق دولت به اقتصاد تزریق می‌شود. این ارز عمدتا محصول تولید ناخالص داخلی نیست بلکه عموما از طریق صادرات مواد خام معدنی و نفت خام و در کنار آن اقلام پتروشیمی، میعا...

KhabarOnline.ir/
قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.4/ ریزش قیمت طلا در بازار

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.4/ ریزش قیمت طلا در بازار

بازرگانیروند قیمت طلا در اولین روز هفته در بازار ریزشی شد.

KhabarOnline.ir/

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

ارز تک نرخی یا چند نرخی کدام است؟ مسيله نظارت...

ارز تک نرخی یا چند نرخی کدام است؟ مسيله نظارت...

ارز دو نرخی یکی از سیاست‌ها دولت بعد از اعمال تحریم‌ها بود. سیاستی که از همان ابتدا مخالفان بسیاری چه در بین فعالان...

Gostaresh.news/
جنگ بزرگ در بازار ارز/ دلار وارد کانال 33 هزار تومان می‌شود؟

جنگ بزرگ در بازار ارز/ دلار وارد کانال 33 هزار تومان می‌شود؟

بازرگانیاکوایران نوشت: تحلیل گران فنی باور دارند در صورت تثبیت دلار بالای محدوده 32 هزار و 800 تومان، قدرت نمایی خریداران ادامه خواهد یافت و اسکناس آمریکایی به سوی محدوده 33 هزار و 200 تومان حرکت خواه...

KhabarOnline.ir/
رد پای دلالان در وضعیت نابسامان دارو / طرح...

رد پای دلالان در وضعیت نابسامان دارو / طرح...

طرح دارویار همان طور که از اسمش پیداست، قصد کم کردن بار هزینه دارویی را برای مردم دارد، اما در این راستا چقدر موفق...

Gostaresh.news/
تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان روسیه تحویل گاز به «انی» ایتالیا را متوقف کرد واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن... رفع موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان به دست... تعرفه واردات دانه‌های روغنی صفر شد نقدینگی دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی شد آزادسازی 7 میلیارد دلار از منابع ارزی مسدود شده در کره جنوبی واریز 500 میلیارد تومانی به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز خانوارهای هر کشور با چند سال پس‌انداز درآمدشان خانه‌دار می‌شوند؟ آغاز به کار معاملات توافقی دلار در محدوده 31 هزار تومان برنج را از این قیمت بالاتر نخرید! افزایش تقاضا برای خرید و فروش مسکن شفافیت صنعت نفت در دولت سیزدهم کلید خورد منتظر انفجار قیمت این رمزارز باشید موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادرکننده گاز جابه‌جایی رکورد درآمدزایی "شکام" احتمال ورود غول شگفت انگیز تویوتا به ایران ارزیابی عملکرد شش ماهه سه شرکت گروه مالی دی با حضور مدیرعامل بانک دی بانک دی پویش «نامه‌ای به امام مهربان» را برگزار می‌کند روند حرکت مثبت بانک نباید متوقف شود لایحه بودجه 1402 تا آذرماه نهایی می‌شود روند کاهشی در بازار ارزهای دیجیتال بازگشایی منفی و متعادل بورس امروز؛ واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه فقط معادل 218 میلیون یورو معامله شد کاهش 15.2 درصدی تردد در محور‌های برون‌شهری واکنش بازار خودرو به دلار 33 هزار تومان آریا بهتر از همیشه وعده آزادسازی 7 میلیارد پول بلوکه شده ایران تاخیر تحویل خودرو به خریداران در بورس کالا عرضه اولیه جدید بازار سرمایه سه شنبه 12 مهرماه |جزییات و میزان نقدینگی عرضه اولیه وطوبی فروش فوق الاده محصولات ایران خودرو با شرایط باورنکردنی آغاز شد | سورپرایز ایران خودرو با وام 300 میل... سهم 3 دهم درصدی ایران از بازار لبنان/ باید امکان انتقالات پولی با بیروت فراهم باشد/ روابط سیاسی الزا... افت 392 واحدی شاخص کل دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات خرد