مالیات سیگار به جای وزارت بهداشت کجا می رود؟

مالیات سیگار به جای وزارت بهداشت کجا می رود؟

بازار مالیایسنا نوشت: ريیس انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه در حال حاضر کل وجوهی که صنعت پرداخت می‌کند به جای اینکه در اختیار وزارت بهداشت و ورزش و جوانان قرار گیرد، به بخش وزارت کشور پرداخت می‌شود، تاکید کرد مالیات نخی به ضرر تولیدکننده داخلی با نشان ایرانی است.

محمدرضا تاجدار در نشست خبری اظهار کرد: در 9 ماهه منتهی به آذر بیش از 52 میلیارد نخ سیگار تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 15 درصد رشد داشته است. اما تولید تنباکوی معسل بیش از 3000 تن شد، قاچاق افزایش می‌یافت و شاهد کاهش تولید و آسیب به اشتغال بودیم.

به گفته وی در حوزه تنباکوی معسل به دلیل عوارض و مالیات بالا، واردات صفر است. برآورد مصرف حدود 12 هزار تن است، اما پیش بینی می‌شود تولید تا پایان سال حداکثر 5000 تن باشد. بنابراین مابقی نیاز از مبادی غیر رسمی و تولید زیرپله‌ای تامین می‌شود که آسیب آن به مصرف کننده می‌رسد.

تاجدار با بیان اینکه در لایحه بودجه بسته‌ای 20 هزار تومان برای تنباکوی معسل عوارض و مالیات پیش بینی شده، گفت: این در حالی است که قیمت فروش بسته‌های داخلی حدود 7500 تومان و خارجی‌ها حدود 20 هزار تومان است. اگر این قانون تصویب شود، آمار رسمی تولید کمتر از 1000 تن خواهد بود.

مالیات نخی به ضرر تولیدکننده داخلی با نشان ایرانی است

ريیس انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در ادامه با بیان اینکه در لایحه بودجه امسال پیش بینی شده از قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ 50 تومان، تولید داخل با نشان بین المللی 100 تومان مالیات نخی دریافت شود، گفت: پیشنهاد 500 هزار تومانی در هر کارتن برای تولیدات با نشان ایرانی و یک میلیون تومانی در هر کارتن با نشان بین المللی در لایحه دولت برای دریافت مالیات نخی، در صورت اجرا به ضرر تولیدکننده داخلی با نشان ایرانی است. چراکه مالیات 500 هزار تومانی در هر کارتن نشان‌های ایرانی معادل یک ششم قیمت، اما برای سیگارهای بین‌المللی مالیات یک میلیون تومانی در هر کارتن معادل یک دوازدهم قیمت پایه خواهد بود.

از طرف دیگر به گفته وی قانون جدید مالیات ارزش افزوده که از دی ماه سال قبل اجرایی شد، تجمیع همه مالیات‌ها از جمله قانون مالیات ارزش افزوده آزمایشی، ماده 73 قانون برنامه ششم و مالیات نخی بود و قرار شد هر سال پنج واحد درصد به قانون یاد شده اضافه شود تا سقف مالیات تولیدات داخلی با نشان‌های ایرانی به 55 و تولیدات داخلی با نشان‌های بین‌المللی به 90 و وارداتی‌ها به 120 درصد برسد. در سال جاری مالیات تولیدات داخلی با نشان‌های ایرانی 30 درصد و تولیدات داخلی با نشان‌های بین‌المللی 45 درصد بود و در سال آینده این دو رقم به 35 و 50 درصد خواهد رسید.

تاجدار همچنین با بیان اینکه مشکلی که وجود دارد این است که سازمان امور مالیاتی نمی‌تواند گزارش صحیحی از میزان مالیات پرداختی صنعت استخراج کند، تصریح کرد: این موضوع باعث شده با استناد به قانون بودجه ایران در طیف قرمز سازمان بهداشت جهانی قرار گیرد که یعنی سهم مالیات سیگار از کل عوارض و مالیات کم است. اما اگر اطلاعات درست منتشرش شود در محوده سبز قرار می‌گیریم.

وی افزود: این در حالی است که در بودجه سال جاری سقف مالیات پیش بینی شده در بودجه برای صنعت دخانیات 2300 میلیارد تومان بوده، در حالی که صنعت حدود شش برابر این رقم مالیات پرداخت می‌کند. همچنین در 9 ماهه سال جاری 3000 میلیارد تومان محقق شده است. درخواست ما این است گزارش کامل و دقیقی از میزان مالیات صنعت دخانیات منتشر شود که تا امروز محقق نشده است.

وزارت کشور جای وزارت بهداشت را گرفت

ريیس انجمن تولیدکننـدگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی با بیان اینکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده کالای دخانی در بند ب ماده 26 قرار داشت، گفت: در اصلاحات بعدی سیگار در بند پ قرار گرفت. بر این اساس در سرفصل هزینه‌ها که ماده 38 به بعد است، جابجایی بند باید اتفاق می‌افتاد که نیفتاده و کل وجوهی که صنعت پرداخت می‌کند به جای اینکه در اختیار وزارت بهداشت و ورزش و جوانا قرار گیرد، به بخش وزارت کشور پرداخت می‌شود.

وی افزود: این موضوع مشکل جدی در نحوه توزیع حاصل از دخانیات ایجاد کرده و مستقیم وارد خزانه دولت نمی‌شود. این ایراد را در قالب مشورت اعلام کردیم تا اصلاح شود و هم درآمدها واریز به خزانه دولت شود و هم در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد. یکی از مشکلات عمده صنعت با وزارت بهداشت است که چون عایدی از مالیات صنعت نداشته به دنبال این است که یک درآمد جدید برای خود ایجاد کند. این در حالی است که صنعت بیش از توان خود مالیات پرداخا می‌کند و اگر مالیات جدید اضافه شود، شفافیت از صنعت خواهد رفت، تولید آسیب می‌بیند و درآمد عمومی دولت کاهش می‌یابد.

15 تا 20 درصد بازار در اختیار سیگار قاچاق

تاجدار همچنین با بیان اینکه پیشنهاد مالیات جدید برای زمانی است که اقدام موثری برای تولید و جلوگیری از قاچاق انجام شده باشد که تاکنون انجام نشده، تصریح کرد: در حال حاضر برآورد می‌شود 80 تا 85 درصد بازار در دست برندها و تولید قانونی و 15 تا 20 در اختیار قاچاق باشد. همچنین مصرف سیگار حدود 80 میلیارد نخ برآورد شده است.

تاجدار در مورد صادرات سیگار و محصولات دخانی نیز گفت: از آنجا که بخشی از موارد اولیه مورد نیاز تولید سیگار و محصولات دخانی است، بنابراین با توجه به هزینه تولید امکان رقابت در بازارهای بین‌المللی را نداریم و در زمینه صادرات این کالا موفقیت چندانی نداشته‌ایم.

وی افزود: صنعت دخانیات 21 قلم مواد اولیه نیاز دارد که 16 قلم آن از طریق تولیدات داخلی تامین می‌شود، اما برخی از مواد اولیه از جمله استات، کاغذ سیگار و کاغذ فیلتر داخلی سازی نشده است. اگر چه سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای انجام شده و پیش‌بینی می‌شود ک این دو قلم کالا تا سال آینده در داخل تولید شود، اما در زمینه تولید داخلی استات در حال تحقیقات اولیه هستیم.

بیشتر بخوانید :

  • همه چیز علیه سیگاری ها / عوارض هر پاکت سیگار خارجی 16 هزار تومان و هر بسته توتون داخلی 20 هزار تومان افزایش خواهد یافت

46220

local_offerبرچسب‌ها:
ضرورت ورود دیوان محاسبات و سازمان بازرسی به تخلف دستگاه‌ها در حساب واحد خزانه حداکثر چقدر ارز به متقاضیان فروخته می‌شود؟ پیام جدید فرزین به بازار ارز/ همچنان نرخ‌ساز ارز خواهیم... ریشه مشکل کجاست که در پی تشکیل سازمان بازرگانی هستیم؟ خبر مهم وزیر اقتصاد درباره نرخ جدید سودبانکی/ چرا بانک‌ها... فاصله‌ مزد و هزینه‌ کارگران از 200درصد گذشت! آمار گل‌ و بلبل از وضعیت اشتغال در ایران! فروش ویژه خودروسازان برای دلالان! دولت داده دقیقی از شمار کارکنان خود ندارد! خشکبار از سبد خانوارهای ایرانی حذف شد رکوردشکنی تسلا شگفتی‌ساز شد خودروهای قاچاق لوکس در انزلی توقیف شدند زمان اعلام نرخ جدید سود بانکی اعلام شد؟ حجم ترانزیت به 11 میلیون تن رسید/ پیش‌یینی درآمد 32 هزار میلیاردی از حقوق ورودی خودرو در سال آینده خاندوزی: تحریم مانع رکوردزنی صادرات غیرنفتی کشور نشده است شورای اقتصاد به جز شخص رییس مخالف عرضه خودرو در بورس نیست/ درباره توقف پرداخت وام از رییس کل بانک مر... مردم پیشرفت‌های دولت را احساس نمی‌کنند/ در صادرات غیرنفتی رکورد زدیم پیش فروش ایران خودرو با شرایط اقساطی آغاز شد | حراج بزرگ سوگلی ایران خودرو با تحویل فوری گزارش ريیس کل بانک مرکزی از عملیات احیای ثبات ارزی در کشور عرضه 191 میلیون دلار در سامانه نیما رکوردشکنی صادرات غیرنفتی در سال جاری/ 20 میلیارد دلار مازاد درآمد ارزی داشتیم استقبال کارجویان از شرکت خدمات ارتباطی رایتل در نمایشگاه کار صدور قبض کمتر از 30 هزار تومان در ماه برای 60 درصد مشترکان واحدهای خانگی گزارش ماهانه بازار بدهی منتهی به دی ماه 1401 وزیر اقتصاد: 990 ملک و دارایی دولت در مسیر مولد سازی قرار گرفت قیمت آپارتمان 60متری در غرب و شرق تهران گزارش بازار‌ها امروز 6 بهمن 1401 | پیش بینی قیمت بیت کوین برای روزهای خاص دادستان خرم‌آباد: مردم ازنا و الیگودرز فعلا قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند صادرات برق روسیه به آسیا افزایش یافت کشور باید از کارخانه‌داری به سمت صنعتی سازی برود/ نقطه معجزه آسای اقتصاد ایران؛ سرمایه گذاری، تولید ... نوسانات قیمت گوسفند سبب تعطیلی موقت برخی واحدهای صنفی در قم شده آمار 1میلیون شغل ريیسی چه می‌گوید؟ چشم‌انداز صعودی طلای سیاه/ چین بازار نفت را به کدام... واکنش وزارت صنعت به گرانی‌های اخیر اتصال 89 درصد مجوزهای کشور به درگاه ملی مجوزها برزیل تلگرام را جریمه کرد پیش‌فروش بلیت قطارهای نوروزی در هفته سوم بهمن اسامی پنج بانک دولتی که 5 هزار یورو در آن ها عرضه می‌شود صدور قبض‌های نجومی لرستانی ها را غافلگیر کرد! بازگشایی خزانه جواهرات ملی به مناسبت دهه فجر گرانی گوشت، این بلا را سر برخی اصناف قم آورد دستور ویژه درباره پیامک میلیاردی شهروند شاهرودی فاجعه قبوض نجومی گاز صدای دادستان را درآورد قیمت پژو پارس ساده؛ فقط 455میلیون! آمار ترسناک از زمستان سیاه تهران! نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت! واکنش به شایعه کمبود بنزین در کشور ایرلاین‌ها موظفند اضافه‌هزینه را به خریداران بلیت پرداخت کنند پیش بینی قیمت دوج کوین و شیبا نوسانات قیمت بازار مسکن روی کاغذ نه واقعیت!