بلاتکلیفی هزاران خودروی وارداتی در پایان دولت!

بلاتکلیفی هزاران خودروی وارداتی در پایان دولت!

تنها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی مانده، اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود 2250 خودرو باقی مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند که رایزنی‌ها در این رابطه همچنان ادامه داشته و اخیرا نیز وزارت کشور با ارايه پیشنهاداتی از ريیس جمهور خواسته تا در این رابطه بررسی‌هایی صورت گرفته و وضعیت را روشن کند.

خبرگزاری ایسنا: تنها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی مانده اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود 2250 خودرو باقی مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند که رایزنی‌ها در این رابطه همچنان ادامه داشته و اخیرا نیز وزارت کشور با ارايه پیشنهاداتی از ريیس جمهور خواسته تا در این رابطه بررسی هایی صورت گرفته و وضعیت را روشن کند.

در ادامه رایزنی ها برای مشخص شدن سرانجام خودروهای وارداتی که از سال ها پیش به گمرک و بنادر رسیده و به دلایل مختلف از جمله پرونده های قضایی و یا عدم ثبت سفارش وضعیت مشخصی ندارند، اخیرا وزیر کشور در مکاتبه ای با ريیس جمهور خواستار رسیدگی به این موضوع شده است؛ به طوری که با شرح جریان خودروهای مانده در گمرک پیشنهاد کرده بود که در مورد آن دسته از خودروهایی که به لحاظ موانع ناشی از ضوابط و مقررات بلاتکلیف مانده و امکان ترخیص آن ها وجود ندارد، وزارتخانه های مربوطه از جمله صمت و همین طور وزارت اقتصاد و به طور خاص گمرک و سازمان املاک تملیکی، تکلیف قانونی خود را در این رابطه انجام دهند.

همچنین با توجه به اینکه عمده خودروهای باقی مانده در گمرک به دلیل وجود پرونده های قضایی با مشکل مواجه اند از ريیس جمهور خواسته شده بود تا بررسی ها و هماهنگی هایی برای مشخص سدن وضعیت آنها با قوه قضاییه صورت بگیرد.

از پیشنهاد واگذاری به مناطق آزاد تا رایزنی تعیین تکلیف کلی

این در حالی است که مدت‌ها و حتی چند سالی است که از صاحبان خودروهای وارد شده که با ممنوعیت واردات خودرو و تغییر ضوابط مواجه شدند تا دستگاه های مربوطه خواستار تعیین تکلیف این خودروها بوده‌اند، در همین رابطه چندی پیش سازمان اموال تملیکی پیشنهاد واگذاری حدود 1500 دستگاه از این خودروها به مناطق آزاد را با توجه به شرایطی که داشتند مطرح کرد و به دنبال آن دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مکاتباتی با معاون اول ريیس جمهور داشت.

در نهایت آنچه که اتفاق افتاد این بود که در کمیسیون اقتصادی هیات دولت این پیشنهاد مطرح و آن طور که مسيولان سازمان اموال تملیکی اعلام کردند قرار شد که نه تنها 1500 خودرو مد نظر بلکه برای تمامی خودروهای دپو مانده در گمرک تصمیم گیری شود و در این رابطه پیشنهاد شد بخشی از خودروها که زیر 2500 سی سی هستند به شرط فروش در داخل واگذار شود و خودروهای بالای 2500 سی سی به شرط تردد و ورود به مناطق آزاد و در مورد خودروهای آمریکایی و فاقد نمایندگی نیز امحای فنی در نظر گرفته شود. از سویی تعدادی خودرو هم برای اورژانس و ناجا به جهت تکمیل ناوگان خدمت رسانی واگذار شود.

میرمعینی -معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی-گفته بود که قرار است به زودی این پیشنهادات در دولت به تصویب برسد و اجرایی شود ولی در هر صورت با وجود تمامی اعلام ها و رایزنی هایی که در مورد خودروهای مانده در گمرک وجود داشته هنوز اتفاقی نیفتاده است و تنها چند روز به پایان دولت باقی مانده و حداقل 2250 خودرو لوکس سال هاست که در شرایط بعضا نامناسب آب و هوایی گمرکات قرار دارند، تکلیفی برای ترخیص و اینکه در اختیار صاحبان شان قرار بگیرند یا به نوعی دیگر به بهره برداری برسد، ندارند.

جزيیات خودروهای ورودی و مانده

این خودروها باقی مانده همان حدود 12 هزار و 261 خودرویی هستند که طی چند سال گذشته به کشور وارد شد ولی با توجه به ممنوعیت های اعمال شده به ویژه از سال 1397، امکان ترخیص و ورود به کشور پیدا نکرد.

این در حالی است که از دی ماه 1397 تا شهریور سال گذشته طی چند مرحله تعیین مهلت از سوی هیات وزیران، صاحبان خودرو می توانستند طبق ضوابط تعیین شده برای ترخیص کالای خود اقدام کنند ولی در هر حال برخی موانع مانع از خروج تمامی خودروها شد.

گزارشی که چندی پیش از سوی ارونقی- معاون فنی گمرک- اعلام نشان داد که از 2249 دستگاه خودروی دپو مانده در گمرک، 51 دستگاه قبلا اظهار ولی پروانه نشده بود، 73 دستگاه خودروی سفارش آمریکا و 9 دستگاه خودروهای بالای 2500 سی سی که در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین 100 دستگاه بالای 2500 سی سی که در سال 1393 وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و 1089 دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.

همچنین 927 دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده اند که همگی زیر 2500 سی سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهد داشت.

آیا اتفاقی می افتد؟

در هر صورت نزدیک به یکسال از آخرین تصمیم دولت برای این خودروها گذشته و در این مدت با وجود درخواست هایی که از سوی دستگاه های مربوطه از جمله گمرک و سازمان اموال تملیکی وجود داشته به هر دلیلی از جمله موانع سازمان ملی استاندارد و یا عدم ثبت سفارش وضعیت مشخص نشده و دولت هم تصمیمی نگرفته است و اینکه آیا در چند روز باقی مانده تصمیمی در این رابطه اتخاذ می شود یا خیر در ابهام قرار دارد.

local_offerبرچسب‌ها:
فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بور...

در هفته منتهی به 30 شهریور بالغ بر 10 هزار و 890 میلیارد تومان از اوراق دولت به فروش رسید.

JameJamOnline.ir/
خودرو‌های وارداتی ارزان در راه است

خودرو‌های وارداتی ارزان در راه است

سال‌ها انحصار در بازار خودرو نشان داده با این روش نه کیفیت خودروی داخلی بالا خواهد رفت و نه منافع مصرف کننده تامین خواهد شد.

Bartarinha.ir/
واکنش دولت به خبر ترخیص کالا‌های «بوش»

واکنش دولت به خبر ترخیص کالا‌های «بوش»

وزارت اقتصاد اعلام کرد: هیچگونه دستوری از سوی این وزارتخانه مبنی بر ترخیص کالا‌های شرکت بوش سرویس (کاسپین کالا دریا) به گمرک صادر نشده است.

Bartarinha.ir/
موافقت دولت با واردات تخم مرغ نطفه‌دار گوشتی

موافقت دولت با واردات تخم مرغ نطفه‌دار گوشتی

با توجه به اهمیت جوجه یک روزه به عنوان اصلی‌ترین نهاده تولید گوشت مرغ در کشور که هرگونه کمبود آن می‌تواند موجب کاهش تولید و نهایتا افزایش قیمت گوشت مرغ برای مصرف کنندگان شود، هیيت وزیران با صدور مجوز ...

Bartarinha.ir/
تکذیب کاهش حقوق کارکنان دولت

تکذیب کاهش حقوق کارکنان دولت

سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اخبار و مطالبی که در مورد کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت در برخی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، کذب محض است.

Irinn.ir/
حقوق کارکنان دولت کم شد؟

حقوق کارکنان دولت کم شد؟

در پی انتشار اخباری مبنی بر کاهش حقوق کارکنان دولت، سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام کرد که کاهش حقوق کارکنان دولت کذب محض است.

Bartarinha.ir/
نخستین مصوبه بورسی دولت سیزدهم

نخستین مصوبه بورسی دولت سیزدهم

همزمان با نخستین حضور وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در جلسه شورای عالی بورس مقرر شد سهام عرضه‌شده توسط دولت در بازار سرمایه، بازارگردانی شوند.

Bartarinha.ir/
سهام عرضه شده دولت در بورس بازارگردانی می‌شود

سهام عرضه شده دولت در بورس بازارگردانی می‌شود

در نخستین حضور وزیر جدید اقتصاد در جلسه شورای عالی بورس، مصوب شد تا از این پس، سهامی که توسط دولت در بورس عرضه می‌شود، توسط صندوق توسعه بازار بازارگردانی شود.

FarsNews.ir/
وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

حسینی‌هاشمی معتقد است وعده‌ووعیدهای مختلف اعضای تیم اقتصادی ريیسی درباره مسکن، اشتغال، یارانه و...، که بسیار بعید به نظر می‌رسد، وقتی عملی نشود، سریعا موجی از بی‌اعتمادی را در مردم و بازیگران بازار ار...

TejaratNews.com/
واکنش‌ها به حذف دلار در دولت ريیسی/ «با حذف دلار فقط خودمان را دور می‌زنیم»

واکنش‌ها به حذف دلار در دولت ريیسی/ «با حذف دلار فقط خودمان را دور...

انزوا به جای گسترش ارتباطات مالی با دنیا. این خوانشی است که مردم از طرح‌ها و گفته‌های تیم اقتصادی دولت جدید دارند. حضور مخالفان سرسخت fatf در دولت و نگاه‌های بدبینانه‌ به مذاکرات در کنار ارايه ایده‌ها...

TejaratNews.com/
پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

به نظر می‌رسد پرونده واردات خودرو در دولت جدید بسته شده است. وزیر پیشنهادی صمت گفته تنها در شرایطی می‌توان واردات خودرو را از سر گرفت که تراز ارزی کشور متعادل شده باشد. از طرف دیگر گفته شده که واردات ...

TejaratNews.com/
دولت سیزدهم با تحرک بخش خصوصی می‌تواند وعده‌های مسکنی خود را اجرا کند

دولت سیزدهم با تحرک بخش خصوصی می‌تواند وعده‌های مسکنی خود را اجرا ...

با شروع فعالیت دولت سیزدهم، مردم و فعالان بازار مسکن منتظر انتشار لیست اعضای کابینه اقتصادی آقای ريیسی و ارايه راهکارهایشان برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی هستند. وعده‌ای که تحقق آن با رو‌ش‌های فعلی ام...

Bartarinha.ir/
رونمایی از وزیر راه و شهرسازی دولت / چرا رستم قاسمی به وزارت نفت نرفت؟

رونمایی از وزیر راه و شهرسازی دولت / چرا رستم قاسمی به وزارت نفت ن...

در میان لیست ارسالی وزرای دولت ريیسی، نام رستم قاسمی به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی آمده است. آن هم در حالی که انتظار می‌رفت رستم قاسمی وزیر نفت شود. اما چرا نشد؟

TejaratNews.com/
سیگنال‌های اقتصادی کابینه دولت ريیسی / 6 پیام امروز ريیس جمهور به اقتصاد

سیگنال‌های اقتصادی کابینه دولت ريیسی / 6 پیام امروز ريیس جمهور به ...

ابراهیم ريیسی امروز لیست کابینه دولت خود را در اختیار نمایندگان مجلس قرار داد. لیستی که نسبت به آخرین لیست‌های منتشر شده تا پیش از این تغییراتی داشته است. اما این کابینه چه پیام‌های اقتصادی دارند؟

TejaratNews.com/
یارانه بنزین بیشتر می‌شود؟/ تغییرات یارانه معیشتی در دولت ريیسی

یارانه بنزین بیشتر می‌شود؟/ تغییرات یارانه معیشتی در دولت ريیسی

در مناظرات انتخاباتی، ابراهیم ريیسی وعده داده بود که برای خانوارهای پنج دهک اول کارت اعتباری معیشت صادر می‌کند اما آیا اینموضوع به معنی افزایش یارانه معیشت یا همان یارانه بنزین است؟

TejaratNews.com/
اعلام شرایط جدید رجیستری تلفن همراه مسافران ساعت کاری بانک‌ها در نیمه دوم سال قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1 آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو

در حال بارگیری...