رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن...

رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن...

مصطفی فاطمی: تحریم‌ها برای صنعت گردشگری هم فرصت بود و هم تهدید. ایران هراسی باعث کاهش گردشگر خارجی در کشور شد. سیل...

صنعت توریسم و گردشگری در سراسر جهان جزء یکی از صنایع مهم و پررونق در بعد کسب درآمد و حرکت جهش وار چرخه اقتصادی ممالک محسوب می‌شود. اما متاسفانه با تحریم‌های به وجود آمده، این صنعت پردرآمد برای ما کارایی به خصوصی ندارد. سیاست جدید دولت برای جذب گردشگر داخلی است تا این حفره را پر کند. بعد از کرونا سفر‌ها به حالت عادی بازگشته و امسال تابستان شاهد سیل عظیمی از سفرها بودیم.

گسترش نیوز برای اطلاع بیشتر با مصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی به گفت‌وگو پرداخته است.با ما همراه باشید‌.

فرصت ویژه جذب گردشگر

مصطفی فاطمی مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، در رابطه با راهکارهایی که دولت در زمان تحریم برای حوزه گردشگری انجام داده است، گفت: تحریم‌ها برای کشور ما هم فرصت تلقی می‌شوند و هم تهدید. درزمینه تهدیدها می‌توان به این مسيله توجه داشت که، ایران هراسی به وجود آمده در کشور ما باعث شده است که تاثیر مستقیم بر کاهش صنعت گردشگری ما بگذارد و جلوی این صنعت پر سود گرفته شود. به‌طوری که خیلی از کشور‌ها ما را در لیست سیاه خود قرار داده‌اند و عملا به شهروندانشان توصیه می‌کنند که به کشور ما برای گردشگری سفر نکنند. البته این موضوعات برای گردشگران خارجی صدق می‌کند. همان‌طور که همیشه گفتیم باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. فرصتی که در این زمینه برای ما ایجادشده، فرصتی است که سفر در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر ارزان‌تر تلقی می‌شود و از این‌سو گردشگران داخلی ما رشد چشم‌گیری داشته و گسترش پیدا کردند.

وی ادامه داد: امروزه شاهد تنوع در گردشگری داخلی هستیم. گران شدن سفر‌های خارجی و همین‌طور وجود 2 سال کرونا که باعث خانه نشینی مردم شده بود، پس از آن رونق گردشگری داخلی را به همراه داشت. ما باید به مدیریت سفرهای داخلی بپردازیم تا اینکه تعداد مسافر برای ما ارزش داشته باشد. رویکرد ما مدیریت سفر است. در سفرهای داخلی و مدیریت برخی شهرها که باید هم آستانه تحملشان حفظ شود و هم برای بالا بردن کیفیت گردشگری داخلی و حفظ آن تلاش انجام شود.

گردشگری سلامت بهبود پیدا می‌کند

فاطمی در رابطه با توسعه گردشگری سلامت خاطر نشان کرد: توسعه گردشگری سلامت دارای یک کارگروه ویژه داخل وزارت خانه است و به صورت مشارکتی با وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و وزارت امور خارجه در حال انجام و برنامه‌ریزی و پیشبرد طرحی جدید هستند. متاسفانه گردشگری سلامت در کشور ما با مشکلات عدیده بسیاری مواجه شد، حضور دلال‌ها و مشکلاتی از این قبیل در این حوزه بر روی گردشگری سلامت نیز تاثیر گذاشت. هنوز کشور ما به طور کامل نمی‌تواند به‌صورت تخصصی بر روی گردشگری سلامت کار کند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی افزود: البته به نظر می‌رسد در این دور یک هم‌افزایی و همکاری خوبی بین فعالان گردشگری سلامت وزارت بهداشت و میراث فرهنگی به وجود آمده که همواره این عدم همکاری وجود داشت و در مقابل همدیگر قرار داشتند. اما در رویکرد جدید تقریبا با هم همکاری انجام می‌دهند و در قالب یک کمیته مشترک در کنار هم قرارگرفته‌اند. امیدواریم که تصمیماتی که در این کمیته گرفته می‌شود بتواند به بهبود وضعیت گردشگری سلامت کمک کند.

فاطمی در پاسخ به خبرنگار ما که چه کشورهایی بیشتر در حوزه گردشگری سلامت به کشور ما مراجعه می‌کنند گفت: ما درحال‌حاضر بیشترین گردشگرانی که در حوزه گردشگری سلامت وارد کشورمان می‌شوند کشورهای همسایه هستند. چه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس چه کشورهایی که درهمسایگی ما قراردارند مثل افغانستان پاکستان. همسایگان ما بیشترین مراجعه را در این حوزه به کشور ما دارند.

به گردشگری باید به‌عنوان صنعت درآمدزا نگاه کرد

وی راهکارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در رابطه با تاثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد کشور را این‌چنین بیان کرد: تکیه کشور ما روی نفت است. همیشه یک رودخانه‌ای به نام نفت در حال عبور بوده که به اسم موضوعات مختلف در حال مصرف از منبع بوده است. ما به حوزه گردشگری به‌عنوان صنعت درآمدزا به صنعت گردشگری کمتر توجه کرده‌ایم و هنوز هم من فکر می‌کنم به این واقعیت نرسیده‌ایم که این صنعت چه میزان می‌تواند بازدهی داشته باشد و برای کشور ارزآوری کند. ما نیازمند این هستیم که در تمام وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها دولتی پیوست‌های گردشگری به عنوان یک اصل تلقی شود. این موضوع را با کمک نهاد ریاست جمهوری باید نهادینه کنیم تا در این رابطه مشکلاتشان از بین برود.

این گروه دوباره مشمول یارانه می‌شوند تحلیل ذوب امروز 16 آذر 1401 | اصلاح در سهم به پایان رسیده است؟ طرح فروش سایپا / عرضه دو محصول جدید برای اولین بار واردات برنج ممنوع شد لیست قیمت جدید خودرو در بازار / پراید 218 میلیون ... تحلیل قجام امروز 16 آذر 1401 | برای خرید مناسب است؟ آشفتگی در بازار زعفران/ کشاورزان مستعمره مافیای زعفران شده‌اند رکود تورمی در انتظار مسکن؟ 112 واحد مسکونی به این افراد واگذار شد قرعه کشی ایران خودرو با تحویل یکروزه | این محصولات ایران خودرو را بدون قرعه کشی از امروز بخرید تازه ترین قیمت آپارتمان در مناطق 4 و 5 تهران اوج‌گیری گرانی کالاهای خوراکی در این استان‌ها سناریو جدید بیت کوین همه را شوکه کرد طرفداران موسیقی متال مراقب باشند! تاثیر واردات خودرو بر قیمت بازار چیست؟/ منتظر کاهش قیمت خودرو باشیم؟ قیمت‌گذاری خودرو کیلویی شده است؟/ کاکایی: خودروهای... قیمت‌گذاری خودرو کیلویی شده است؟ پایان سال با 50 هزار تن تخم مرغ مازاد مواجه می شویم/ قول معاون اول ريیس جمهور درباره رفع مشکل حمل و ... 50 درصد از مصرف گاز کشور متعلق به پر مصرفهاست/ زوم افزایش تعرفه‌ها برای پر مصرف‌ها میرتاج الدینی: بذرپاش با روحیه تحول گرایی بالا می تواند وزارت راه و شهرسازی را متحول کند کدام استان ها دچار افت فشار گاز شدند؟/ درخواست مهم شرکت ملی گاز از مردم قیمت خودروهای پرتیراژ در بازار آزاد دنا در 45 روز 55 میلیون تومان گران شد/ جهش بی‌سابقه... خانه‌های لوکس تهران متری چند؟ تورم 50 درصدی در راه اقتصاد ایران تا پایان سال؟ توضیحات سخنگوی صنعت برق درباره تعرفه‌ها تحلیل کگل امروز 15 آذر 1401 | محدوده کم ریسک برای خرید کگل کجاست؟ مصرف گاز بخش خانگی - تجاری از مرز 530 میلیون مترمکعب در روز گذشت وزیر انرژی و ذخایر آبی تاجیکستان: عملیاتی شدن توافقات اجلاس به تحکیم مناسبات دو کشور منجر می‌شود توضیحات سخنگوی صنعت برق درباره تعرفه ها وزیر صمت: واردات خودروهای خارجی از سوی فوتبالیست‌ها مستقل از بحث واردات است اخبار مهم کدال سه شنبه 15 آذر 1401 | عملکرد 6 ماهه کدام شرکت‌ها منتشر شد؟ قیمت جدید گوشت اعلام شد واریز سود سهام عدالت جدید از فردا | سود سهام عدالت 10 میلیونی شامل این افراد افزایش حقوق کارگران باید چند مرحله ای انجام می شد قیمت گوشت قرمز حداکثر 200هزار تومان است/ میادین شهرداری هم گران‌فروشی می‌کنند اپیزود بیست و یکم اقتصادینو؛ همه چیز درباره نوبل اقتصاد (قسمت دوم) درآمدهای مالیاتی چقدر در بودجه 1402 جای دارد؟ دو نمادی که از صف فروش به صف خرید رفتند! ماکارونی جایگزین گوشت قرمز و مرغ شد؟ بلاتکلیفی 150 هزار دستگاه ماینر ضبطی در کشور وبینار رایگان تحلیل اعتراضات 1401 و آینده اقتصاد ایران شرایط دریافت وام 200میلیونی اعلام شد به اسم مسکو به ضرر ایران و ونزويلا/ تعیین سقف قیمتی... دلیل گرانی این روزهای فولاد و آهن اسفنجی چیست؟ شرایط دریافت وام 200 میلیونی مسکن روستایی خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان کشوری با سناریوی جدید طلا و بیت‌کوین، شوکه نشوید! راهکارهای حل مسايل مختلف ارزی اسامی برندگان رزرو فروش فوق العاده ایران خودرو اعلام شد_آذر 1401