معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس

معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس

کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر الگوریتم‌ها به خوبی طراحی نشده باشند یا به خوبی به کار گرفته نشوند، ممکن است منجر به متضرر شدن سرمایه‌گذاران شوند.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه  در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که، معاملات الگوریتمی چیست و چطور به بازار سرمایه آسیب می‌زند؟ اظهار کرد: معاملات الگوریتمی به زبان ساده انجام معاملات خودکار با استفاده از برنامه‌نویسی و الگوریتم‌های از قبل طراحی‌شده در بازار، به‌ ویژه بر اساس اندیکاتور‌ها و فیلترهاست که توسط کامپیوتر و با حداقل دخالت انسانی صورت می‌گیرد. البته طیف وسیعی از روش‌ها و الگوریتم‌ها را شامل می‌شود و عموما شامل اجرای خودکار خرید و فروش‌ها با هدف شناسایی خودکار سود تا توقف خودکار زیان است.

بیشتر بخوانید

  • در مجمع شستا چه گذشت؟

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که مزایا معاملات الگوریتمی چیست؟ گفت: اجرای معاملات الگوریتمی در بورس برای سهام و اوراق بدهی صورت می‌گیرد. مهم‌ترین انتقادی که در بازار سرمایه ایران به این معاملات وجود دارد یکی شايبه دست‌کاری و منفی کردن بازار سرمایه و استفاده زیاد از روش مارتینگل است که در آن الگوریتم با اجرای خرید‌های پی‌درپی و سنگین، حجم معاملات را بالا برده و به‌صورت مصنوعی این طور نشان داده می‌شود که اقبال به سهام به علت دلایل بنیادی و تکنیکی افزایش یافته است و به دنبال آن تقاضای واقعی هم برای آن افزایش پیدا می کند.

او در ادامه بیان کرد: حالا که سهام چند درصدی مثبت شد، الگوریتم سهام را فروخته و منجر به منفی شدن سهام و متضرر شدن سرمایه گذاران دیگر می‌شود. دومین مشکل معاملات الگوریتمی، ناعدالتی در دسترسی است که سود معامله گران به قیمت زیان سرمایه گذاران خرد و در اصطلاح ناآگاه می‌شود. همچنین آمار عملکردی معاملات الگوریتمی، نحوه نظارت بر آن‌ها و گزارش حجم معاملات صورت گرفته  نیز مبهم است و محدودیت‌های معاملاتی شامل، دامنه نوسان، حجم مبنا و هزینه بسیار بالای معاملات در ایران نیز کارایی و عدالت این نوع معاملات را زیر سوال برده است.

او افزود: معاملات الگوریتمی در بازار‌های پیشرفته نیز بسیار رایج است، ولی لازمه انجام آن توسعه همه جانبه بازار سرمایه و افزایش کارایی بازار در قیمت‌گذاری سریع و عادلانه دارایی هاست. به طور خلاصه معاملات الگوریتمی فوایدی از جمله، حذف احساسات و خطا‌های ادراکی انسانی در معاملات، بهینه سازی الگوریتم‌ها به‌ویژه با هوش مصنوعی با آزمون و خطا، افزایش گسترده نظارت بر دارایی‌های مختلف از نظر کمی، افزایش حجم معاملات و نقدشوندگی بازار و افزایش سرعت تصمیم گیری دارد.

قلی‌پور در خصوص معایب معاملات الگوریتمی اظهار کرد: معایب معاملات الگوریتمی را می‌توان در دو بخش کارآمدی معاملات و تاثیر بر بازار سرمایه عنوان نمود. از نظر کارآمدی اگر معاملات الگوریتم‌ها به خوبی طراحی نشده باشند یا به خوبی به کار گرفته نشوند، ممکن است منجر به متضرر شدن استفاده کننده و سرمایه گذار شوند.

او بیان کرد: همچنین ممکن است الگوریتم‌ها امکان تشخیص روند‌ها را به علت نقش زیاد رفتار انسانی و قابل پیش بینی نبودن آن نداشته باشند و در زمان‌هایی خاص به‌ ویژه در شوک‌های خبری یا تحولات هیجانی در بازار اشتباه کنند. در ضمن تدارک این الگوریتم‌های حرفه‌ای هزینه زیادی دارد و در دسترس همگان نیست.

کارشناس بازار سرمایه افزود: از سوی دیگر، زیرساخت عملیاتی بازار سرمایه ایران که شامل محدودیت‌های معاملاتی مثل، دامنه نوسان، حجم مبنا و نیز کارمزد بالاست. قابلیت کاربرد عمومی الگوریتم‌ها را مخدوش کرده و احتمال دست‌کاری قیمت‌ها یا بهره مندی ناعادلانه به واسطه دسترسی به الگوریتم و  دسترسی به سخت افزار، نرم افزار و شبکه سریع، از این معاملات را مطرح نموده است.

او تاکید کرد: همچنین با توسعه صندوق‌های بازارگردانی و افزایش سطح اثرگذاری آنها، انتقادات زیادی نسبت به الگوریتم بازارگردانی مطرح شده به ویژه با اندکی مثبت شدن بازار این الگوریتم‌ها عرضه زیادی را در بازار رقم می‌زنند و جان بازار را می‌گیرند.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که، در یکسال گذشته چه تحولاتی در حوزه معاملات الگوریتمی رخ داده است؟ اظهار کرد: در یکسال گذشته معاملات الگوریتمی دستخوش تغییرات زیادی از نظر دستورالعمل‌های نهاد ناظر بوده به نحوی که در ابتدای پاییز سال 1399 این معاملات بر اساس ابلاغیه شماره 122409/121 توسط نهاد ناظر ممنوع شد و در اواخر فروردین 1400 مجدد محدودیت‌ها رفع گردید.

او بیان کرد: مهم‌ترین تحولی که اخیرا در این حوزه وجود داشته، ارسال نامه ريیس سازمان بورس به معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران خود مبنی بر لزوم دسترسی همگانی شامل اشخاص حقیقی به این نوع معاملات، توقف استفاده از معاملات الگوریتمی در کارگزاران بدون امکان نظارت بر این نوع معاملات و الزام بورس، فرابورس و سپرده گذاری مرکزی نسبت به شناسایی و جلوگیری از سفارش‌های ناشی از معاملات الگوریتمی است که دستورالعمل معاملات الگوریتمی را رعایت نمی‌کنند.

او افزود: بعد از منفی‌های پشت سر هم در بازار سرمایه و انتشار نامه‌ای که در زیر قرار داده شده،  عکس العمل‌های متفاوتی از فعالان بازار سرمایه شاهد بودیم که بیشتر حول و حوش نامناسب بودن نوع الگوریتم‌های مورد استفاده، اثر منفی این نوع معاملات بر بازار و ناعادلانه بودن آن بوده است. به شخصه معتقدم، لازمه استفاده از این الگوریتم‌ها رفع محدودیت‌های معاملاتی به‌ ویژه در حوزه دامنه نوسان است.

کارشناس بازار سرمایه گفت: از نظر قانونی محدودیتی برای استفاده اشخاص حقیقی از معاملات الگوریتمی وجود ندارد ولی دستورالعمل‌های سازمان به نوعی امکان حضور اشخاص حقیقی را محدود کرده بود و آخرین آن یعنی هشت شرطی که سازمان بورس در فروردین 1400 برای معاملات الگوریتمی ابلاغ نمود، به‌ ویژه لزوم اخذ تاییدیه‌های متعدد برای این نوع معاملات از سازمان بورس و شرکت‌های وابسته، عملا امکان این نوع معاملات را برای حقیقی‌ها محدود نموده است. البته در نامه هفته گذشته ريیس سازمان بورس، خواسته شده که این عدالت و دسترسی همگانی در معاونت نظارت با بورس‌ها و ناشران پیگیری گردد.

او تاکید کرد: نکته مهمی که غافل مانده، قابلیت اجرایی معاملات الگوریتمی به‌صورت همگانی است و به شخصه معتقدم که زیرساخت کنونی هسته معاملاتی بازار به احتمال بسیار زیاد توان استفاده وسیع از معاملات الگوریتمی را ندارد.

او بیان کرد: متاسفانه آماری در خصوص معاملات الگوریتمی منتشر نشده است ولی قبلا برای مشتریان با دارایی‌های بیش از ده میلیارد تومان چند کارگزار و نهاد مالی این خدمات را ارايه می‌دادند و ممکن است اشخاص حقیقی به‌ویژه آن‌هایی که سبد اختصاصی در سبدگردان‌ها داشته اند از این خدمات استفاده کرده باشند، هر چند که اطلاعاتی در این خصوص منتشر نشده است.

انتهای پیام/

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟

بازار سهام دومین هفته آذرماه را با منفی به پایان رساند. فشار فروش در بازار امروز زیاد بود. آیا این روند ادامه‌دار خواهد بود؟

TejaratNews.com/
نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

نگاه ابزاری به بازار سرمایه، ممنوع!

چالشی که تامین مالی دولت از محل انتشار اوراق ایجاد می‌کند آن است که فقط قرار نیست اوراق در بازار سرمایه عرضه شود تا هر سرمایه‌گذاری که تمایل داشت، اقدام به خرید اوراق کند؛ بلکه با هدف تامین مالی دولت ...

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه/بورس بی‌افت‌وخیز شد؟

شاخص کل بورس در هفته اول آذر نسبت به هفته گذشته 1٫5 درصد کاهش داشت. اکثر کارشناسان بازار سهام را در آغاز هفته خنثی پیش‌بینی کرده‌اند.

TejaratNews.com/
فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی خوش نشان نداد

فروش 410میلیارد تومانی اوراق بدهی / بازار سرمایه به اوراق بدهی روی...

بیستمین مرحله حراج اوراق بدهی دیروز با عرضه 2 هزار و 90 میلیارد تومان از این اوراق برگزار شد.

EghtesadOnline.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

راهی برای بازگرداندن رونق به بازار سرمایه

ارزش دارایی‌های دولت بیش از 10 میلیون میلیارد تومان برآورد شده که بخش قابل توجهی از آن شامل دارایی های راکد از جمله سهام برخی شرکت‌های زیان ده و ساختمان ها و زمین های متعلق به دولت است.

BourseNews.ir/
پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

پول صندوق تثبیت بازار سرمایه، واریز شد؟

گرچه تاکنون زمان دقیق واریز منابع مالی جدید به صندوق تثبیت بازار سرمایه مشخص نشده، اما شرایط و زمینه‌های واریز این مبلغ برای حمایت از بازار سرمایه در حال...

EghtesadOnline.com/
لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

لیدری خودرویی‌ها در دومین روز کاری بازار سرمایه

شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 480 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 386 هزار و 972 واحدی متوقف شد.

YJC.news/
آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در بازار سرمایه

آیا زمان خوبی برای ورود به بورس است؟/ ارزندگی بیش از 100 سهم در با...

شاخص کل در میانه بازار امروز با 0٫03 درصد افت در محدوده یک میلیون 383 واحد قرار دارد.

TejaratNews.com/
احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟