دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟

دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟

با گذشت یکسال از وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال و ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن بانک مرکزی، همچنان از جزيیات انجام آن خبری در دست نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، وزیر راه و شهرسازی به تازگی در حاشیه نشست اعضای کمیسیون عمران مجلس با ادعای اینکه «بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت خانه های طرح نهضت ملی مسکن همکاری نمی کنند» اظهار کرده که «اگر تسهیلات بخش تولید مسکن به موقع پرداخت نشود، در انجام تعهدات برای ساخت 4 میلیون واحد مسکونی در چهار سال با مشکل مواجه می‌شویم.»

بر اساس این گزارش با گذشت یکسال از وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال و ابلاغ دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن بانک مرکزی بر اساس قانون جهش تولید مسکن اما همچنان از جزییات انجام تعهدات و میزان پوشش آنها خبری در دست نیست.

طبق گفته رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، در طرح نهضت ملی مسکن برای ساخت 3 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در شهرها و 800 هزار واحد مسکونی در مناطق روستايی کشور برنامه ریزی شده و تاپایان شهریور ماه امسال می بایست تغییر کاربری زمین مورد نیاز برای ساخت یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی در شورای برنامه ریزی استان و شورای عالی شهرسازی به سرانجام برسد.

این در حالی است که مطابق با قوانین و مقررات، متقاضیان و مجریان پروژه های مسکونی می بایست از طریق ثبت اطلاعات در سامانه وزارت راه و شهرسازی و تکمیل پرونده خود پس از تایید این وزارتخانه جهت دریافت تسهیلات مشارکتی به بانک ها معرفی شوند.

تا لحظه انتشار این خبر و با وجود پیگیری های صورت گرفته نه تنها بانک مرکزی بلکه هیچ یک از بانک ها به این سامانه دسترسی نداشته و معلوم نیست تا کنون چند پرونده برای متقاضیان تشکیل و یا دچار نقص پرونده هستند.

در این زمینه محمد نادعلی، مدیرکل عملیات پولی و اعتباری بانک مرکزی با استناد به دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن معتقد است: این دستورالعمل پس از تصویب قانون جهش تولید در اواخر شهریور ماه پارسال، در 17 آذرماه سال قبل از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که بر اساس آن سهمیه بانکی و سقف فردی تسهیلات ساخت مسکن برای تخصیص 360 هزار میلیارد تومان تفکیک شده است.

وی به خبرنگار مهر گفت:با توجه به مفاد تبصره 6 ماده 3 قانون جهش تولید مسکن، تسهیلات قابل اعطا به متقاضیان برای مسکن روستايی و حوادث غیر مترقبه اعم از جدید، متمم و یا اقساط تسهیلات در حال پرداخت به متقاضی فقط پس از ثبت اطلاعات متقاضی در سامانه وزارت راه و شهرسازی توسط دستگاه ذی ربط و تایید وزاره راه و شهرسازی و با ترخ های مصوب شورای پول و اعتبار قابل پرداخت است.

به گفته این مقام مسيول، این مقررات در حالی است که تا کنون بانک مرکزی هیچ دسترسی به سامانه مذکور نداشته و علی رغم مکاتبات مختلف برای ارایه دسترسی به اطلاعات این سامانه اما هیچ داده و آماری از پرونده ها و یا تعداد ثبت متقاضیان و مجریان ساخت مسکن ارایه نشده و یا دستکم پرونده تکمیلی این افراد از سوی این سامانه به بانک مرکزی یا شبکه بانکی به منظور تخصیص تسهیلات معرفی نشده است.

نادعلی افزود:مطابق قانون جهش تولید مسکن و دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن، وظیفه پالایش و معرفی متقاضیان دریافت تسهیلات به شبکه بانکی بر عهده سامانه طرح اقدام ملی مسکن در وزارت راه و شهرسازی است بطوریکه با بررسی و شناسایی وضعیت متقاضیان فاقد مسکن یا تسهیلات مسکن، به بانک عامل در قالب تسهیلات مشارکت در ساخت مسکن مطابق با دستورالعمل اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن معرفی شوند تا به این ترتیب در صورت تمکیل پرونده درخواست و رعایت الزامات اولیه از جمله تامین 20 درصد آورده ساخت از سوی متقاضی و مجری پروژه احداث، اقدام لازم جهت عقد قرارداد مشارکت با بانک انجام و اعتبار لازم تخصیص داده شود.

مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ساختمان‌های ناپایدار را شناسایی کند/ورود قوه قضاییه به بحث ساختمان‌های ناایمن در کشور

مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ساختمان‌های ناپایدار را شناسایی ک...

ایلنا: تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک و معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی و سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور منعقد شد که استفاده بهینه...

Ilna.ir/
آغاز عملیات اجرایی 74 هزار و 700 واحد طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد مسکن

آغاز عملیات اجرایی 74 هزار و 700 واحد طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد...

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از آغاز عملیات اجرایی 74 هزار و 700 واحد طرح نهضت ملی مسکن توسط آن بنیاد خبر داد.

MehrNews.com/
همفکری دولت با بخش خصوصی برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن

همفکری دولت با بخش خصوصی برای مشارکت در طرح نهضت ملی مسکن

ایلنا: نشست مشترک اعضای هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن و هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان با هدف اجرای قراردادهای دوجانبه مشارکت با بخش خصوصی برای ساخت مسکن در...

Ilna.ir/

گزارش حادثه قطار تبریز -مشهد کار دست رستم قاسمی داد/ درخواست استیضاح وزیر راه و شهرسازی تقدیم هیات ريیسه شد

گزارش حادثه قطار تبریز -مشهد کار دست رستم قاسمی داد/ درخواست استیض...

ایلنا: گروهی از نمایندگان درخواست استیضاح رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی را با بیست امضا در سامانه نمایندگان بارگذاری کردند.

Ilna.ir/

رستم قاسمی در بیمارستان بستری شد

بررسی بسته دوم وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره در هیات دولت

آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن

آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اعلام اینکه اراضی 87 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن با کاربری مسکونی تامین شده است از آغاز عملیات اجرایی حدود 70 هزار واحد خبر داد.

MehrNews.com/

اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی درباره مهلت ثبت‌نام فاز هفتم نهضت ملی مسکن

زمین های دولتی به نام وزارت راه و شهرسازی می شود

زمین های دولتی به نام وزارت راه و شهرسازی می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر واگذاری زمین‌های دولتی انجام نشود، سازمان ثبت اسناد سند زمین‌های مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می‌کند.

MehrNews.com/
گلایه وزیر راه و شهرسازی از عدم تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن

گلایه وزیر راه و شهرسازی از عدم تامین مالی طرح نهضت ملی مسکن

ایلنا: وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در حال حاضر حدود یک میلیون 500 هزار واحد مسکونی در حال ساخت در کشور داریم.

Ilna.ir/
لیست شهرهای دارای ظرفیت ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن اعلام شد

لیست شهرهای دارای ظرفیت ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن اعلام شد

معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در اطلاعیه‌ای، لیست استانها و شهرهای دارای ظرفیت ثبت نام در فاز هفتم طرح نهضت ملی مسکن را اعلام کرد.

MehrNews.com/
آمادگی هیيت دولت برای تصویب مصوبات مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن

آمادگی هیيت دولت برای تصویب مصوبات مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن

سخنگوی دولت گفت: طرح عظیم نهضت ملی مسکن با توجه به اولویت بالا و ابعاد گسترده آن نیازمند تشکیل یک قرارگاه رسانه‌ای ویژه برای اطلاع‌رسانی مستمر است.

MehrNews.com/
آغاز نام‌نویسی مجدد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از 15 تیر

آغاز نام‌نویسی مجدد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن از 15 تیر

ایلنا: وزیر راه و شهرسازی در نشست با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها از تمدید مهلت نهایی پالایش طرح نهضت ملی مسکن تا 15تیر خبر داد.

Ilna.ir/
سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد

سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منت...

ایلنا: معاون وزیر صمت:سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منتقل شددر دیدار جمعی از روسای اتحادیه‌های مشاورین املاک با وزیر راه و شهرسازی...

Ilna.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال 1402 بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید