بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟

با مشخص شدن اعضای هیات مدیره و ريیس جدید سازمان بورس، بازار سرمایه وارد دوره جدیدی از دوران سیاستگذاری خود خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با شروع به کار دولت جدید و تغییرات مدیریتی مختلف در سطح سازمان‌ها، بالاخره هفته گذشته نوبت به بازار سرمایه رسید و اعضای حقیقی شورای عالی بورس در هیات دولت مشخص شدند.

در ادامه نیز با مشخص شدن اعضای هیات مدیره سازمان بورس، جواد عشقی با رای این اعضای جدید به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد.

نظارت مردم بر فعالیت شرکت ها و ناشران تقویت خواهد شد

این تغییرات مدیریتی در سازمان بورس در حالی رخ می‌دهد که مردم همچنان از سرنوشت سرمایه‌گذاری‌های‌ خود در بازار سرمایه گلایه‌مند و خواستار بازگشت آرامش به بورس هستند. در همین راستا، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در حاشیه اولین جلسه شورای عالی بورس با اعضای جدید، با اظهار امیدواری نسبت به برنامه‌های اعضای جدید سازمان بورس اینطور بیان می‌کند: راهبرد‌های کلانی که از طرف هیات مدیره جدید ارايه شد و ما در شورای عالی بورس آن را پذیرفتیم عبارت بود از نظارت عامه مردم بر فعالیت ناشران و شرکت‌ها که باید به شدت تقویت، شفاف و منصفانه شود.

وزیر اقتصاد بیان کرد: حرکت کردن تمام تنظیم گری‌ها و مقررات داخل بازار به ویژه بخش‌های نظارتی بازار به سمت عادلانه شدن و پاسخ گو شدن کل بازار، توسعه فناوری‌های مقررات گذاری، ایجاد اکوسیستم تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط برای کمک کردن به بخش تولید و بازار اولیه پر رونق در کنار باز مهندسی نسل نوینی از زیرساخت‌های فنی که فعالان بازار اغلب از عملکرد فنی بازار دچار نا رضایتی هستند.

با توجه به وضعیت حساس بازار سرمایه و لزوم توجه ویژه مسيولان به سرمایه‌های مردم در این بازار و با آغاز مدیریت‌های جدید، لازم است که سیاست‌هایی درخور برای بهبود شرایط فعلی این بازار اتخاذ شود. به همین جهت با کارشناسان گفتگو کردیم و مهم‌ترین اولویت‌ها و راهکار‌هایی که اعضای تازه وارد بورس باید به آن توجه کنند را جویا شدیم.

حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به مهم‌ترین اولویت‌ها برای بازار سرمایه اظهار کرد: سه رکن در بازار سرمایه وجود دارد که بسیار مهم است؛ سود، ریسک و نقدشوندگی. مزیت بازار سرمایه نسبت به سایر بازار‌ها، نقدشوندگی است. هر استراتژی که به نقد شوندگی آسیب بزند خطرناک است و این موضوع می‌تواند از سوی نهاد‌های مختلف باشد. نکته بعد موضوع تخلفات و دستکاری قیمت‌هاست که باید برای آن برنامه ریزی شود.

او در ادامه گفت: نکته مهمتر تاثیر سیاست گذاران بر بازار سرمایه است. انتخاب و رفتار افراد سیاسی و اقتصادی‌ و رفتار دیگر بازار‌ها از جمله بازار مسکن و ارز تاثیر فراوانی بر بازار سرمایه دارد. انتخاب آقای صالح آبادی بسیار خبر مثبتی برای بازار سرمایه است. چرا که بسیاری از سیاست‌های بازار پول تعارض جدی با بازار سرمایه داشت و تا به حال سیاست‌های بانک مرکزی این چنین دغدغه برای بازار سرمایه نبوده است. انتظار است که با ورود تیم جدید بانک مرکزی، فضا مستحکم‌تر و همسو شود.

دانش کاظمی تاکید کرد: بازار سرمایه دو بال دارد؛ اول کنترل و دقت که ریسک را کاهش دهد و دیگری توسعه تا قدرت بازار را افزایش دهد. امید است که ارکان جدید استراتژی‌های خوبی داشته باشند تا اطمینان به بازار سرمایه بازگردد و سیاست‌های دولت نیز با بازار سرمایه همسو باشد.

اعضای جدید بورسی، به دنبال حذف قیمت گذاری دستوری باشند

کورش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به اولویت‌های پیش روی تیم جدید بازار سرمایه بیان کرد: یکی از مواردی که تیم قبلی به دنبال آن بود و از جمله موضوعاتی است که باید تیم جدید پیگیر آن باشد حذف قیمت گذاری دستوری برای شرکت‌هایی است که در بورس فعالیت می‌کنند.

او در ادامه بیان کرد: موضوع دیگر که بسیار حايز اهمیت است، حذف دامنه نوسان است که در تیم قبل این موضوع به سرانجام نرسید. باید راهکار‌ها برای بهبود شرایط بازار روز به روز افزایش پیدا کند تا در نهایت بتوانیم بازاری پویا داشته باشیم. باید تیم جدید برنامه‌ای مناسب داشته باشد که بتواند در میان مدت و بلند مدت دامنه نوسان را حذف کند و شرکت‌ها بتوانند یکی از مهم‌ترین اصول بازار سرمایه یعنی نقد شوندگی را به خوبی به اجرا در آورند.

آسایش افزود: در رابطه با راهکار‌های کوتاه مدت می‌توان به ساماندهی بازارگردانی اشاره کرد. در حال حاضر بازار گردان‌ها به خوبی ایفای نقش نمی‌کنند و باید در این حوزه نظارت شدیدی انجام گیرد. مورد بعد حذف دستکاری‌ها و جلوگیری از برخورد سلیقه‌ای است. مورد بعد نیز نظارت بر کارگزاری هاست و برای بهبود عملکرد بازار، باید بر این نهاد نظارت دقیق تری صورت گیرد.

فرهنگ سازی؛ راهکاری بلندمدت در جهت بهبود بازار سرمایه 

او گفت: موضوع دیگر، حمایت از سرمایه گذاران خرد است که اشخاص اصلی این بازار هستند و زیان‌های فراوانی را متحمل شده اند. مورد بعد که بلند مدت است موضوع فرهنگ سازی در زمینه سرمایه گذاری است.

حسین مرید سادات کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که مسيولان قبلی سازمان بورس می‌توانستند از چه راهکار‌هایی برای بهبود شرایط وقت بهره بگیرند، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که ريیس سازمان بورس باید انجام می‌داد، جلسه با فعالان بازار سرمایه است. ما به کرات دیدیم که تصمیماتی در رابطه با بازار سرمایه گرفته شد که فعالان بازار سرمایه با آن مخالف بودند.

او بیان کرد: همچنین یکی دیگر از مسايلی که ریاست سازمان بورس باید آن را پیگیری می‌کرد، حذف قیمت گذاری دستوری از حوزه‌هایی همچون فولاد و خودرو است. ریاست جدید سازمان بورس باید بر روی راهکار‌ها و ایجاد قوانینی که اعتماد عمومی را نسبت به بازار سرمایه باز می گرداند، تاکید کند.

او بیان کرد: بسیاری از فعالان بازار سرمایه از حمایت هایی که در دوره قبل از بازار سرمایه صورت نگرفته، ناراحت و گلایه‌مند هستند. یکی از مولفه‌هایی که باید در سازمان بورس محقق شود این است که افراد باید آموزش‌هایی در زمینه بورس ببینند و سپس به صورت مستقیم وارد این بازار شوند.

او افزود: در حال حاضر عمق بازار سرمایه بسیار کاهش یافته و بر همین مبنا بسیاری از اهالی بازار سرمایه خواستار حذف دامنه نوسان به صورت تدریجی هستند و یا اینکه با افزایش دامنه نوسان، عمق بازار سرمایه افزایش پیدا کند.

صدای سهامدار خرد باید به گوش مدیران بورس برسد

او گفت: همچنین فعالان بازار سرمایه خواستار ایجاد اتحادیه هستند تا صدای سهامدار خرد به گوش مدیران سازمان بورس برسد. زیرا عدم وجود این اتحادیه سبب بهم ریختگی در بازار می‌شود و شاید اگر این اتحادیه باشد، ما نیز بتوانیم در تصمیم گیری های سازمان بورس شرکت کنیم.

مرید سادات ادامه داد: تا زمانی که میان بازیگران بازار سرمایه هماهنگی‌هایی صورت نگیرد و منافع ملی آن ها در راستای منافع ملی کشور نباشد، وضعیت بازار سرمایه درست نخواهد شد. باید بحث عدالت در کشور پیگیری شود، ولی ممکن است منافع افراد تصمیم گیر به سمتی باشد که یک دفعه در بازار سرمایه جهشی بزنند و سپس در نقطه اوج سهام خود را بفروشند و مردم دچار زیان شوند.

او تاکید کرد: باید این مسايل مهار شود و اگر وزیر اقتصاد در این راستا قصد انجام اقدامی را دارد، باید رفتار‌های پر خطر را در این بازار مهار کند. همچنین سیاست گذار و مقام ناظر سازمان بورس را به این جمع بندی برساند که از تصمیمات شتاب زده و ابلاغیه‌های متعدد و متناقض پرهیز کنند و نظم را در بازار سرمایه ایجاد کنند.

در آخر لازم به یادآوری است که رونق بازار سرمایه در گروی سهامداران این بازار است. متاسفانه این بازار در سال گذشته نسبت به یکی از مهم ترین رکن های خود یعنی سهامداران خرد کم لطفی کرد و مردمی که با امید اقدام به سرمایه گذاری در بورس کردند را از خود ناامید کرد. در حال حاضر نیز بازگشت اعتماد سهامداران به این بازار باید از اولویت های مدیران جدید باشد، تا شاهد ثبات و رونق بازار سرمایه کشور باشیم. 

انتهای پیام/

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس

عشقی گفت: بخشی از خودرو‌های تولیدی خودروسازان مثل، خودرو‌های لوکس مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و در حال پیگیری هستیم تا وارد بورس کالا شوند.

YJC.news/
افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟

شاخص کل بورس نسبت به هفته گذشته بیش از 3 درصد افت کرد. این سومین هفته متوالی منفی برای بازار سهام است.

TejaratNews.com/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته

شاخص کل بورس با افت 17 هزار و 8 واحد، نسبت به آخرین روز کاری در تراز یک میلیون و 340 هزار و 120 واحدی متوقف شد.

YJC.news/

نمای میانی بورس (10آذر 1400) / افت 11هزار واحدی شاخص کل

روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل

روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شا...

در پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس با افتی 1٫25 درصدی به سطح یک میلیون و 340 هزار واحدی سقوط کرد.

TejaratNews.com/

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بهبود معاملات بورس با فروش اموال دولتی از طریق بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- کارشناس بازار سرمایه به طرح فروش اموال مازاد دولت اشاره کرد و گفت: تامین کسری بودجه از طریق فروش اموال مازاد از جمله اقدامات مثبتی است که اجرای آن از طریق بازار سرمایه می‌تواند تاثیر...

Irna.ir/
حمایت سازمان بورس از الکترونیکی شدن فعالیت سبدگردان‌ها

حمایت سازمان بورس از الکترونیکی شدن فعالیت سبدگردان‌ها

مدیر نهادهای مالی سازمان بورس از حمایت کامل سازمان بورس برای الکترونیکی شدن فعالیت سبدگردان‌ها در بورس خبر داد.‌

FarsNews.ir/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

از این پس تمام بانک‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه ملزم هستند، اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی، سهام و هزینه‌های مالی را به صورت ماهانه افشا کنند.

YJC.news/
بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌ر...

یک کارشناس بازار سهام گفت: به طور کلی بازار سرمایه تا انتهای سال مستعد رشد است و می‌شود انتظار داشت شاخص کل در انتهای سال تا محدوده 1٫6 میلیون واحد رشد کند.

TejaratNews.com/
الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

الزام بانک‌ها به افشای اطلاعات انواع سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

بورستهران- ایرنا- رییس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی سازمان بورس گفت: همه بانک‌های پذیرفته ‌شده در بورس ملزم هستند علاوه بر افشای اطلاعات مربوط به تسهیلات پرداختی به مشتریان و سپرده‌های دریافتی از آ...

Irna.ir/

ماجرای تاسیس بورس بین الملل چیست؟ / واکاوی سیاست و مواضع سازمان بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بورس

بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش در هیات مدیره سازمان بور...

عضو هیات مدیره سازمان بورس از بررسی درخواست ایجاد بورس بین‌الملل در کیش خبر داد.

FarsNews.ir/
پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟ توزیع کالاهای اساسی با پیک موتوری کلید خورد سکه افزایشی شد / افزایش قیمت دلار ادامه دارد؟ آخرین وضعیت پرونده کرسنت در قوه قضاییه پروژه مسکن مهر چه زمانی به اتمام می‌رسد؟