چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار»

چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار»

نرخ رسمی دلار این هفته جمعا چیزی نزدیک به ‌500 تومان کاهش داشت آن هم در حالی که هفته‌ جاری با اخبار گوناگون و بعضا متناقضی همراه بود. با این حال ظاهرا بازار اخبار را به اندازه سابق جدی نمی‌گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از انتهای هفته گذشته تا انتهای هفته جاری دلار صرافی ملی 1٫9 درصد از ارزش خود را از دست داده است. با وجود سیگنال‌های مثبت و منفی زیادی که به بازار می‌رسد، ظاهرا معامله‌گران به اندازه سابق به اخبار واکنش نشان نمی‌دهند و نرخ اسکناس آمریکایی چند هفته‌ای است که به ثبات نسبی رسیده است. این موضوع را هر یک از کارشناسان به شکلی تحلیل می‌کنند اما مردم در این باره چه حدسی دارند؟

در زیر تعدادی از نظرات آنان آمده است:

« خود دولت مانع پایین آمدن ارز شده…»

« خود دولتی‌ها میگن قیمت دلار رو دولت بالا و پایین میکنه. آقای روحانی گفت ارز دست دولته متعلق به دولته. بعد یه سری هنوزمیگن دولت قیمت ارز رو پایین نگه داشته اتفاقا دلار هر وقت کاهشی شد دولتی‌ها با یه سخنرانی قیمت دلار رو افزایشی کردن»

« اگر شما دیدید این همتی گذاشت مردم روز خوش ببینند. حالا این همه چراغ سبز بایدن برای رفع تحریم‌ها داریم و پنج ریال، پنج ریال دلار و طلا رو ارزان میکنه»

« دلار تا مرز 15هزار تومان ریزش میکنه یکم صبر کنید تا مذاکره تموم شه»

« هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و دولت روحانی فقط با اخبارهای هیجانی داره فنر کشیده شده افزایش قیمت‌ها رو کنترل میکنه تا پایان عمر ریاست جمهوریش . دلم به حال دولت بعدی می‌سوزه که می‌خواد با تورم چند برابری چطور یک کشور رو کنترل کنه؟!»

« دلار رو تا انتخابات آمریکا تو همین نرخ‌ها نگه می‌دارن. بعد انتخابات با توجه به آدم جدیدی که میاد رو کار گرون یا ارزون میشه»

بگذارید ارزان شود حتی به غلط!

در بحبوحه مذاکرات برجامی در وین، داوود سوری، کارشناس بازارهای مالی، به تجارت‌نیوز گفت که حتی اگر امکان ریزش شدید قیمت دلار را هم داشته باشیم، مسيولان نباید اجازه دهند این اتفاق بیفتند چرا که موجب آسیب شدید به بخش تولید و کارخانه‌ها می‌شود.

به گفته او نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بیشتر از آن به معیشت مردم و کمتر از آن به کسب و کارها آسیب وارد می‌کند.

این نظرات سوری واکنش گسترده‌ای از سوی مردم به دنبال داشت. آن طور که از نوشته‌های مخاطبان برمی‌آید آن‌ها با نرخ 20 تا 22 هزار تومانی به عنوان نرخ تعادلی دلار چندان موافق نیستند.

« با احترام به نظر این کارشناس محترم، زمانی که کارخانجات مواد اولیه خود را با دلار 7 هزار تومانی خریده بود ودرعرض فقط یک ماه دلار به نزدیک 20هزار تومان رسید، کارخانجات و واحدهای تولیدی محصولاتشون رو با دلار 7هزار تومنی فروختن یا 20هزار تومنی که ما الان به فکر اونها باشیم»

« دلار را از 3000 تومان به 30000 تومان رساندید تا 10 برابر بشه و حالا که به مرگ گرفتید مردم را میگی به تب راضی باش و دلار 23000 تومانی را بپذیر؟! خب الان هم که همین حدوده دیگه چه نیازی به این برجام مزخرف هست؟!»

« کارخانه‌ای که مواد اولیه با دلار 25تومنی تهیه کرده قطعا با کاهش نرخ ارز محصول نهایی رو به قیمت پایین تر می‌فروشه و مجددا مجبور میشه که همان مواد اولیه رو به قیمت خیلی پایین تر تهیه کنه و ضرری نمیکنه. بگذارید تا هرچقدر جاداره بیاد پایین حتی به غلط»

« با زنده شدن برجام قیمت‌های دلار، مسکن، خودرو و هرآنچه طی این سه سال گران شده به قیمت قبل از سال 97 برمیگرده درضمن بازاری و تاجر وتولید کننده در این مدت بخاطر نوسان دلار آنقدر سود کرده که تا دو نسل بعدش هم تامین شده باید به فکر اکثریت جامعه باشید که کمرش در این جنگ اقتصادی خم شده اگر اکثر جامعه در رفاه باشند نه فقط طبقه سرمایه دار. آنوقت حکومت هم به سازندگی مملکت می‌پردازد»

« بعضی از شرکت‌ها تا یک سال جنس داخل انبارها داشتن که با دلار 4200 تومانی خریده بودن اما آنها را با دلار 25000 هزار تومانی به مردم فروختن و میلیارد ها تومان سود کردن. چرا دلمون براشون بسوزه؟»

« روزی که تولیدی‌ها جنس ارزون می‌خریدن ظرف دو سه روز محصولشونو چند برابر قیمت میفروختن شما کجا بودین نظر بدین بدبخت مردم ضعیف هیچ کس بفکرشون نیست»

مطالعه بیشتر: تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟
ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امروز 12 اردیبهشت 1400/ سکه ارزان تر شد

ریزش قیمت دلار در بازار سرعت گرفت/ جدیدترین قیمت ارز در بازار امرو...

نرخ خرید و فروش دلار و سایر ارزها در بازار امروز با سرعت بیشتری همراه شده است. این در حالی است که سیگنال های برجامی و غیراقتصادی، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر روند کنونی بازار است.

NabzeBourse.ir/
تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

آینده قیمت دلار از نگاه 5 کارشناس

دلار آمریکا سال 99 را با قیمت 14 هزار تومان آغاز کرد و با نرخی در کانال 24 هزار تومان به پایان رساند و حالا سال 1400 پر از ابهام و اما و اگر برای اقتصاد ایران در آستانه آغاز است اما کارشناسان اقتصاد د...

TejaratNews.com/

دلار به کانال 24هزار تومان بازگشت

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/25

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/2...

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و ثبات افت نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 760 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

وضعیت بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/20

امروز جمعه 20 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24288 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
اولین نرخ ارز احتمالی در سال جدید/ قیمت دلار امروز 5 فروردین 1400

اولین نرخ ارز احتمالی در سال جدید/ قیمت دلار امروز 5 فروردین 1400

آخرین نرخ دلار در بازار ارز پیش از تعطیلی نوروز 25180 تومان بود اما در صرافی ملی این نرخ تا دیروز 24262 تومان اعلام شده است.

TejaratNews.com/

5 وعده برباد رفته روحانی در بازار ارز سال 99 / دلار 15 هزار تومانی چه شد؟

قیمت دلار و یورو امروز 14 فروردین 1400

قیمت دلار و یورو امروز 14 فروردین 1400

قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 25.171 هزار تومان معامله شد.

Borna.news/

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 24 فروردین 1400 چقدر بود؟

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/19

امروز پنجشنبه 19 فروردین نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به آخرین نرخ دیروز تغییری نداشت و بهای دلار در رقم 24467 ثابت ماند.

TejaratNews.com/
بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/18

بررسی قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1...

قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 751 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی مردم از آینده دلار / دلار به زیر 20 هزار تومان می‌رسد؟

پیش‌بینی مردم از آینده دلار / دلار به زیر 20 هزار تومان می‌رسد؟

از یکسو خوشبینی مسيولان به وضعیت اقتصاد و از سوی دیگر کشاکش آرا میان کارشناسان بر سر عوامل موثر بر نرخ ارز در سال 1400 همچنان ادامه دارد. در این میان اما باید دید مردم کدام سناریو را برای بازار ارز ام...

TejaratNews.com/
قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین

قیمت دلار تا پیش از امروز 9 فروردین در صرافی ملی روی نرخ 25 هزار و 229 تومان و در بازار آزاد با قیمت 25 هزار و 350 تومان خریدوفروش شده است، این شاخص بازار ارز روز گذشته را با افزایش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/
کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند جا به جایی 3 میلیارد برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای/ فلزات اساسی در راس معاملات

در حال بارگیری...