سیگنال گمرک به بازار ارز / چرا دلار دوباره گران شد؟

سیگنال گمرک به بازار ارز / چرا دلار دوباره گران شد؟

آخرین آمار اعلام شده از سوی ريیس گمرک ایران نشان می‌دهد در 10 ماهه امسال شاهد تراز منفی تجاری به میزان 2 میلیارد و 576 میلیون دلار بوده‌ایم. حالا باید دید تداوم این شرایط تجاری و اخبار ناشی از آن چه تاثیری بر وضعیت بازار ارز در هفته‌های آینده خواهد داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، نرخ ارز امروز بعد از چند هفته دوباره مرز 24 هزارتومانی را رد کرد. در شرایط این روزهای بازار ارز که فعالان اقتصادی چشم‌انتظار اعلام موضع بایدن نسبت به ایران هستند و به نظر می‌رسد که نرخ فعلی ارز روی مرز باریکی حرکت می‌کند، ريیس گمرک اعلام کرده که تراز تجاری در دی‌ماه 99 منفی شده و کسری تجاری 10 ماهه همچنان پابرجاست.

در ماه نخست زمستان، واردات نسبت به ماه قبل افزایش داشته اما صادرات با کاهش رو به رو بوده است همچنین ارزش صادرات و واردات در 10 ماه منتهی به دی 98 بیش از 10 ماهه امسال بوده است.

البته تراز تجاری در ماه نهم امسال پس از دو ماه، به مدار منفی بازگشته بود و این روند منفی در ماه دهم نیز ادامه یافته است. کسری تجاری در دی‌ماه 876 میلیون دلار بوده است. آخرین آمار اعلام شده از سوی ريیس گمرک ایران نشان می‌دهد در 10 ماهه امسال شاهد تراز منفی تجاری به میزان 2 میلیارد و 576 میلیون دلار بوده‌ایم.

حالا به نظر می‌رسد علاوه بر سایر اخباری که هر روز از گوشه و کنار دنیا قیمت ارز را متاثر می‌کنند، باید موضوع کاهش صادرات غیرنفتی و در واقع کاهش ورود ارز به کشور را هم مورد توجه قرار داد.

سهراب اشرفی، تحلیلگر بازار ارز، در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: معامله گران ارز با توجه به اخباری که می‌رسد و اتفاقاتی که رخ می‌دهد تصمیم می‌گیرند که در بازار چطور رفتار کنند، چرا که اخبار دورنمایی از واقعیت را به آن‌ها می‌دهد.

به گفته او، این که تراز تجاری منفی است موجب می‌شود در ماه‌های آینده مقدار کمتری دلار وارد بازار شود و قیمت آن افزایش پیدا کند پس فعالان در معاملات فعلی خود این چشم‌انداز را مدنظر می‌گیرند.

اشرفی توضیح می‌دهد بازار ما در حال حاضر یک بازار معمولی نیست که مثل بقیه کشورها فقط شاخص‌های اقتصادی روی ارزش پول ملی اثر بگذارد، درباره ما وضعیت به گونه‌ای است که اگر حتی تراز تجاری مثبت باشد، به علت مشکلاتی مثل نقل و انتقالاات پول و … باز هم ممکن است به مشکل عرضه بربخوریم. با این حساب نمی‌توانیم دقیقا مطابق با فرمول‌های علم اقتصاد تاثیر تراز تجاری منفی فعلی را در بازار ارزمان محاسبه کنیم و منتظر آن باشیم.

این کارشناس با بیان این که شرایط ما بسیار ویژه و بیشتر حساس به اخبار است، درباره علت افزایش قیمت امروز دلار می‌گوید: در روزهای گذشته وضعیت دلار بهتر بود اما امروز در ساعاتی به بالای 24 هزارتومان هم رسید. علت آن صرفا اخباری بود که در بازار پیچید هر چند ممکن است این اخبار شایعه باشد اما بهرحال اثرگذار است. امروز تهدید مقام اسرايیلی و اعلام توقیف کشتی ایرانی در آمریکا، به بازار حساس کنونی سیگنالی داد و بازار هم بلافاصله واکنش نشان داد.

آنطور که اشرفی می‌گوید در ماه‌های آینده آنچه مهم‌تر از تاثیر تراز تجاری است یکی روشن شدن تکلیف FATF و دیگری نرخ تسعیر ارز در بودجه است.

مطالعه بیشتر: 40 میلیارد یورو ارز صادراتی به کشور بازگشته است

 

قیمت دلار امروز 11 اسفند 99/ خبر عراقی‌ها کانال قیمت را عوض کرد

قیمت دلار امروز 11 اسفند 99/ خبر عراقی‌ها کانال قیمت را عوض کرد

قیمت دلار در صرافی ملی به کانال 24 هزار تومان برگشت. این در شرایطی است که دیروز اسکناس امریکایی در صرافی ملی بعد از مدتها کانال قیمت خود را به 25 هزار تومان تغییر داده بود.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند 99 چقدر بود؟

روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی 320 تومان افت قیمت را به ثبت رساند. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 11 اسفند چقدر بود؟

TejaratNews.com/

قیمت دلار وارد کانال 24 هزار تومانی شد / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10

قیمت دلار به 25047 تومان رسید / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/10

کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/10

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به یازده میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10

قیمت دلار و یورو امروز 10 اسفند 99

قیمت دلار و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10

قیمت دلار و یورو کاهش یافت / دومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/10

امروز یکشنبه 10 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی برای دومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به دقایقی قبل کاهش یافت و بهای دلار پس از افت 106 تومانی به رقم 25 هزار و 80 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه 10 اسفندماه 99/ افت نسبی دلار در کانال 25/ بازار ارز تحت تاثیر این دو عامل

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه 10 اسفندماه 99/ افت نسبی دلار در کانال 25/ بازار ارز تحت تاثیر این دو ...

نرخ دلار در دهمین روز از آخرین ماه سال، اندکی کاهش یافته است. این روند را می‌توان در سامانه سنا بانک مرکزی مشاهده کرد. هرچند نوسان این روز‌های بازار ارز، تحت تاثیر اخبار غیراقتصادی قرار دارد.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 اسفند

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 10 اسفند

با وجود افزایش 170 تومانی قیمت دلار در روز شنبه و رسیدن آن به 25520 تومان اما برخی از فعالان و بازیگران رسمی باور دارند که دلار طی روزهای آتی در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 10 اسفند 99

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 10 اسفند 99

دلار که در ابتدای روز شنبه در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، از اواسط روز در جاده کاهشی قرار گرفت. علت رفت و برگشت قیمتی دلار، کشمکش خبری بود که فضای بازار را تحت‌تاثیر خود قرار می‌داد. آخرین قیمت دلار ...

TejaratNews.com/
بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ "وبرق" از سهامداران دعوت کرد افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی چراغ بورس قرمز ماند افت شاخص بورس در بازار امروز ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 10 اسفند 99 موز چقدر گران شد؟ حاشیه‌های امروز بورس 11 اسفند 99 / فولادی‌ها از شدت افت شاخص کل بورس کم کردند ارزش سهام عدالت امروز 11 اسفند 99 قیمت دلار و سکه در بازار امروز آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون بازار سرمایه از 16 اسفند توزیع میوه‌های نوروزی از 22 اسفندماه ارزش پالایشی یکم 11 اسفند 99 کاهش 3944 واحد شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 25 هزار میلیارد تومان فراتر رفت 51 درصد از سهامداران عدالت مازندران کد بورسی دریافت کردند امکان دریافت کارت اعتباری برای تمام سهامداران بورس فراهم شد الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست قابل توجه سهامداران «فملی» / فشار فروش، اجازه صعود را به «فملی» نداد نشست فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی در مخالفت با دولتی کردن سهام عدالت نمای پایانی بورس امروز/ حمایت‌ها هم منجی بازار نشد قیمت دلار و یورو امروز 11 اسفند 99 قضات 10درصد مالیات پرداخت می‌کنند امروز هم شاخص منفی ماند الزامات ورود خودرو به بورس‌کالا: نبود سقف قیمت و عرضه همه محصولات متولدین 1400 بورسی شدند عرضه 20،000 تن ورق سرد B فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 22،300 تن روی نرخ پایه موا... عرضه 10،000 تن ورق رنگی فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 12،450 تن روی نرخ پایه مواج... مشوق‌های جدید مجلس برای افزایش فرزندآوری عرضه 5،000 تن ورق قلع اندود فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه 2،250 تن روی نرخ پایه م... تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم/ آیین نامه اجرایی برخلاف قانون تجارت بود کزغال چرا متوقف شد؟ اعضای صندوق، اطلاعات کد بورسی خود را ثبت کنند توثیق مکانیزه سهام جهت دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی همگانی شد کاهش سودهی فولاد‌ها با مصوبه مجلس/ افزایش 4 درصدی هزینه‌های مستقیم شاخص در این لحظات به عدد 1.181.403 رسید اخبار تازه چقدر روی بورس اثرگذار است؟ پذیرش 57 شرکت در فرابورس از آغاز سال تاکنون قیمت نفت امروز 11 اسفند 99 / بهبود قیمت نفت با حمایت مجلس آمریکا قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه 11 اسفندماه 99/ افزایش نرخ دلار در صرافی ملی/ نظر ريیس جمهور درباره قی... بورس در سال 1400 چگونه خواهد بود؟ + فیلم قیمت انواع خودرو امروز 11 اسفند 99 همتی: خرید و فروش بیت کوین آزاد نمی‌شود قیمت دلار امروز 11 اسفند 99/ خبر عراقی‌ها کانال قیمت را عوض کرد

در حال بارگیری...