بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تاثیر داشت؟

بازار ارز تحت تاثیر سیگنال ريیس‌جمهور/ بازگشایی بازار هرات چقدر تاثیر داشت؟

به دنبال سخنان صریح شب گذشته ريیس‌جمهور درباره احتمال رفع تحریم‌ها و بازگشت به مذاکرات، بازار ارز امروز ریزشی آغاز شد. ظاهرا تغییر انتظارات تا جایی پیش رفته که فعالان بازار آزاد آینده را هم ریزشی پیش‌بینی می‌کنند.

« اگر دلار دستته نگه ندار. روند کاهشیه. الان بفروشی بهتر از دو ساعت دیگست. دیشب هم ريیسی حرف زده الان همه‌جا جو حرفاشه».

به گزارش تجارت‌نیوز، این‌ها جملات یکی از دلالان خیابان فردوسی است، بعد از این که اعلام می‌کند قیمت دلار برای خرید دوباره وارد کانال 26 هزارتومانی شده است. به گفته او آغاز بازار امروز، دلار با نرخ 26 هزار و 900 تومان توسط دلالان خریداری می‌شود.

این درحالی است که تحلیل‌گران فنی باور دارند رسیدن دلار به زیر محدوده 26 هزار و 800 تومان می‌تواند حجم فروش را در بازار بالا ببرد و باعث ریزش بیشتر شود.

یکی دیگر از دلالان نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز اعلام می‌کند که بازگشایی بازارهرات بر وضعیت امروز بازار بسیار موثر بوده است.

او می‌گوید:« بازار هرات مرجع و منبع معاملات ماست. وقتی باز شده یعنی اوضاع آرومه. نه تنها بخش زیادی از اسکناس که حواله ما هم از بازار هرات تامین میشه. تا الان هم بازار اصلی اونا بسته بود هم وضعیت پرتنش بود. الان هم بازار هرات باز شده هم دیشب ريیس‌جمهور صراحتا حرف از مذاکره زده. حتما یه خبرایی هست که انقدر مستقیم می‌گن دیگه»

البته آنطور که از حرف‌های او پیداست بساط تزریق ارز در بازار توسط صرافی‌ها همچنان پهن است. بنابراین با تغییر جهت انتظارات تورمی در پی سخنان ريیس‌جمهور بعید نیست که دلار موقتا مسیری ریزشی در پی بگیرد.

یکی دیگر از معامله‌گران بزرگ بازار فردوسی، که به آینده مذاکرات بسیار خوشبین است، نیز عنوان می‌کند:« با این وضعیت اقتصاد چاره‌ای جز مذاکره ندارن. مجبورن خیلی جاها هم حتی کوتاه بیان چون نیاز دارن که تحریم نباشن. با این وضعیت نقدینگی فقط برداشتن تحریم‌ها و ورود ارز هست که می‌تونه یکم بازار رو آروم کنه. الان هم ريیس‌جمهور سیگنال خوبی داده و بازار تا یه مدتی تحت تاثیرشه. توی این مدت اگه دلار داری و ارزون‌تر خریدی، طمع نکن و بفروش».

او البته در ادامه سخنانش سناریوی دیگری را مد نظر قرار داده و می‌گوید:« این احتمال هم هست که الان بازار تحت تاثیر حرف‌های ريیسی بریزه باز چند روز دیگه وزیر امور خارجه‌‌ش یه چیزی بگه و مثل سری قبل که گفت تا چند ماه دیگه از مذاکره خبری نیست، نگاه‌ها تو بازار برگرده. تا نرفتن پای میز مذاکره هیچی بعید نیست»

بازگشت انتظار به بازار

ظاهرا بازار ارز صبح روز یک‌شنبه را در حالی آغاز کرده که بشدت تحت تاثیر اولین سیگنال صریح مذاکراتی ريیس‌جمهور است.

ابراهیم ريیسی شب گذشته در گفتگوی زنده تلویزیونی موضع رسمی دولتش درباره مذاکره را عنوان کرد و با بیان این که خواهان رفع تحریم‌هاست، حتی به تولیدکنندگان گفت «تولید را افزایش دهید چون زمینه صادرات دارد مهیا می‌شود».

آن هم درحالی که همین چند روز پیش وزیر امور خارجه او اعلام کرده بود که درباره مذاکرات عجله‌ای وجود ندارد و حداقل دو تا سه ماه زمان می‌برد که موضع دولت درباره مذاکرات مشخص شود!

بنابراین به نظر می‌رسد بازار ارز باز هم تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی لحظه‌ای قرار گرفته و در حالت تزلزل انتظارات تورمی، هر پیامی درباره برجام و رفع تحریم‌ها می‌تواند مسیر بازار را تغییر دهد.

البته علت ریزش امروز فقط این نیست. مسيله هرات و تاثیر دست کم روانی آن را نباید در بازار ارز داخل دست کم گرفت.

از دیروز با اعلام خبر آغاز به کار بازار صرافی کابل به نام «سرای شهزاده» توسط سخنگوی طالبان، وسترن یونیون، بزرگ‌ترین شرکت انتقال و حواله پول در جهان، اعلام کرد که خدمات خود به افغانستان را پس از حدود دو هفته تعلیق، از سر گرفته است. این مساله به آن معناست که احتمال آرام گرفتن فضای ارزی افغانستان بیشتر شده است.

مطالعه بیشتر: دلار وارد فاز احتیاطی شد / 30 شهریور چه خبر است؟
سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟

وزیر امور خارجه ایران به صراحت گفته است که به زودی به مذاکرات هسته‌ای بازمی‌گردیم. آیا این سیگنال مهم می‌تواند قیمت دلار را متاثر کند؟

TejaratNews.com/
سیگنال‌ها در بازار ارز چگونه است؟

سیگنال‌ها در بازار ارز چگونه است؟

قیمت دلار در شرایطی وارد مهرماه می شود که بسیاری از معامله گران اعتقاد دارند همانند فصل تابستان احیای برجام عنصر اصلی تعیین کننده جهت بازار ارز است. به همین دلیل انتظارات نزولی و صعودی در بازار ارز کم...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای بازار ارز

سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای...

اظهارات جدید سخنگوی کاخ سفید، پایان بحث درباره ایران در شورای حکام و دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه، چین و پاکستان سه اتفاق مهم سیاسی است که می‌تواند بر قیمت دلار در تهران در هفته جدید تاثیر بگذارد. ا...

TejaratNews.com/
سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

سیگنال اروپا برای قیمت دلار تهران / تهدید جدید در بازار ارز

قیمت دلار بار دیگر ارزان شد و با کاهش 300 تومانی در روز چهارشنبه به 27350 تومان رسید. اما سیگنال‌های نااطمینانی در این بازار همچنان قابل مشاهده است.

TejaratNews.com/
تغییر هیجانات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 شهریور

تغییر هیجانات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 22 شهریور

در دومین روز هفته، دلار دومین افت متوالی را تجربه کرد. روز گذشته اسکناس آمریکایی 220 تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 27 هزار و 500 تومان رسید. در مقاطعی از روز، اسکناس آمریکایی حتی در محدود ...

TejaratNews.com/
احتیاط فعالان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 شهریور 1400

احتیاط فعالان در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 21 شهریور 14...

ساعت 4 بعدازظهر روز شنبه قیمت دلار روی عدد 27 هزار و 720 تومان ایستاد که 80تومان افت قیمت را نسبت به روز پنج‌شنبه نشان می‌داد.

TejaratNews.com/
بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار می‌شود؟

بدبینی مردم به وعده جدید مذاکراتی/ بازار ارز به سرنوشت بورس دچار م...

با این که بازار ارز به اولین سخنان صریح ريیس‌جمهور درباره مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها واکنشی هر چند موقتی اما مثبت نشان داده بود، گروهی از مردم همچنان به این دست وعده‌ها بدبینند. حتی برخی از آن‌ها این ...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

سیگنال مهم آمریکایی برای قیمت دلار / بازار ارز از کدام خبر ترسید؟

شب گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای هستیم که در آن بازگشت به برجام منافع مورد نظر را نخواهد داشت. اما این تنها پیام مهم سیاسی برای بازار ارز امروز نیست.

TejaratNews.com/
سیگنال سازمان انرژی اتمی به بازار ارز / شرط ورود خریداران دلار چیست؟

سیگنال سازمان انرژی اتمی به بازار ارز / شرط ورود خریداران دلار چیس...

دیروز چهارشنبه، دلار توانست با قدرت از مقاومت 27هزار و 300تومان عبور کند. حدود ساعت 4 بعدازظهر، قیمت دلار درمحدوده 27هزار و 650تومان مورد معامله قرار گرفت که 450 تومان بیشتر از روز سه شنبه بود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 شهریور / نوسان‌گیری فعلان بازار ارز

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 17 شهریور / نوسان‌گیری فعلان بازار ارز

در چهارمین روز هفته، خریداران دست بالا را در معاملات ارزی به دست آوردند و توانستند قیمت اسکناس آمریکایی را به بالای کانال 27 هزار تومان ببرند. ساعت 3 بعدازظهر دیروز اسکناس آمریکایی با قیمت 27 هزار و 2...

TejaratNews.com/
سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

سه پیش‌بینی شیرین از آینده بازار ارز

قیمت دلار بالاخره هفته قبل ترمزش کشیده شد و کانال نوردی‌های 40 روزه و بدون توقف اسکناس آمریکایی به پایان رسید. از اولین روز‌های مردادماه تا پایان هفته اول شهریور دلار با جهش سه هزار و 600 تومانی از 24...

Bartarinha.ir/
دلیل اختلاف قیمت دلار بازار آزاد و نیمایی / پیش‌بینی‌ها در بازار ارز چگونه است؟

دلیل اختلاف قیمت دلار بازار آزاد و نیمایی / پیش‌بینی‌ها در بازار ا...

دیروز، پنجشنبه حجم معاملات دلار محدود بود و تا حوالی ظهر نرخی به صورت فراگیر بیرون نیامده بود. قیمت دلار ظهر آخرین روز معاملاتی روی مرز حساس 27 هزار و 200 تومان قرار گرفت.

TejaratNews.com/
سیگنال شاخص‌های اقتصادی به بازیگران بازار ارز/ پیش‌بینی‌ مردم چیست؟

سیگنال شاخص‌های اقتصادی به بازیگران بازار ارز/ پیش‌بینی‌ مردم چیست...

پس از چند روز حرکت در مسیر صعودی، از روز چهارشنبه دلار با نوسانات کاهشی مواجه شد و بار دیگر به انتهای کانال 26 هزار تومانی بازگشت. حالا اما به نظر می‌رسد در نبود مذاکرات وین و حواشی سیاسی‌اش، شاخص‌های...

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات بر بازار ارز / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چگونه است؟

تاثیر مذاکرات بر بازار ارز / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چگونه است؟

در پنجمین روز هفته، دلار نتوانست راه صعودی را ادامه دهد و به ابتدای کانال 27‌هزار تومانی بازگشت. ساعت 3 بعدازظهر دیروز، قیمت دلار در بازار با قیمت 27 هزار و 50 تومان به فروش می‌رفت که فاصله 250 تومانی...

TejaratNews.com/
لیر ترکیه در قعر تاریخی کاهش نرخ رسمی یورو و 20 ارز دیگر شاخص با رشد 5 هزار واحدی همراه است عرضه دو محصول شرکت نفت «ایرانول» در بورس انرژی چگونه از کارگزاری‌های بورس شکایت کنیم؟ مصوبه انحصارشکن مجلس؛ ریزش قیمت‌ها پس از موافقت با واردات خودرو منتظر عرضه اولیه جدید باشیم؟ قلاب ماهیگیری را در کدال بیاندازید فهرست آپارتمان‌های 2میلیاردی در تهران یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان صورت مالی 9 ماهه " چکاپا " منتشر شد " آبادا " تا 4 روز آینده تعلیق است " واعتبار " ترازنامه 12 ماهه منتشر کرد زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی خلیج فارس اعلام شد بررسی بازدهی 13 عرضه اولیه 1400/ "سپید" با 179 درصد رشد در صدر جدول صورت مالی 12 ماهه حسابرسی نشده "کفرآور" منتشر شد "شبهرن" تصمیمات مجمع را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری گسترش فردای ایرانیان در هفته آینده صندوق سرمایه گذاری گنجینه آینده روشن به مجمع می رود انتشار صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده "فبیرا" "فزرین" تصمیمات مجمع را ثبت کرد پیش‌بینی بورس امروز 3 مهر 1400 / کدام گروه پیشتاز بازار است؟ با فرآیند شکایت از کارگزاری‌های بورس آشنا شوید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار چرا و چگونه کارگزار بورس خود را تغییر دهیم؟ پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه / پالایشی‌ها پیشتاز بازار می‌شوند نحوه وصول و برگشت زدن چک‌ های جدید سیگنال مهم برجام برای قیمت دلار / بازار ارز شوکه می‌شود؟ هفته آتی هیچ عرضه اولیه ای برگزار نمی شود پلی استیشن 5 پرو در چه تاریخی عرضه می‌شود؟ / قیمت کنسول‌های بازی خانگی هفته چهارم شهریور ماجرای کم واریز شدن سود نقدی شبندر چیست؟ / آیا کارگزاری‌ها اشتباه کردند؟ پیش‌بینی قیمت طلا در هفته اول مهر / طلا گران می‌شود؟ اقامت پنج‌ساله در ایران بدون حتی یک متقاضی! کدام عوامل بورس را منفی کرد؟ / هفته آینده بازار برمی‌گردد؟ 1.2 میلیون تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود سقوط 5درصدی بیت‌کوین درپی حمله چین پیش‌‌بینی قیمت طلا در کوتاه مدت نیمی از کارشناسان، بورس را مثبت و 40 درصد نوسانی پیش‌بینی می‌کنند پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته اول مهر / ممنوعیت واردات خودرو ادامه دارد؟ واحد مسکونی روستایی در کشور مقاوم‌سازی می‌شود سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟ شاخص‌های مهم بورس جهانی صعود کردند پیش‌فروش 3 خودرو زیرقیمت بازار بدون قرعه‌کشی! نحوه وصول و برگشت زدن چک‌های جدید کاهش 90 درصدی فروش نفت به چین/«باید کالای باارزش را با التماس بفروشیم» ترخیص بیش از 12 میلیون تن کالای اساسی از گمرکات کشور هزینه خانوار‌ها سنگین‌تر شد سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ کاهش 5.5 درصدی ارزش سهام عدالت در هفته گذشته توزیع مرغ گرم در روز‌های جمعه از امروز بازارگردانی دستوری راه حل جمع کردن صف‌های فروش نیست

در حال بارگیری...