قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه!

قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه!

در یک سال گذشته معاملات مسکن در تهران 40 درصد کاهش یافته. اما در همین بازه زمانی ایرانیان 21 درصد بیشتر از سال گذشته در ترکیه خانه خریده‌اند. حالا ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه‌اند و حتی چهار برابر آلمانی‌ها در بازار ملک ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار ترکیه اخیرا گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد شهروندان پنج کشور بیشترین خریدار ملک در ترکیه بوده‌اند. عراق رتبه اول را دارد و ایران رتبه دوم را. اما نکته جالب توجه این است که شهروندان عراق و ایران رقابت تنگاتنگی برای کسب رتبه اول با هم داشته‌اند و عراقی‌ها فقط 31 خانه بیشتر از ایرانیان خریده‌اند.

شهروندان عراق 4631 واحد مسکونی در ترکیه خریده‌اند و ایرانیان 4600 واحد.

اما آمار خرید خانه توسط سه کشور دیگر، اختلاف قابل توجهی با ایران و عراق دارد. چون شهروندان روسیه 2575 ملک در ترکیه خریده‌اند. این تعداد برای شهروندان افغانستان و آلمان هم به ترتیب 1819 و 1189 واحد بوده است. یعنی ایرانیان 2.5 برابر مردم افغانستان و چهار برابر شهروندان آلمان در ترکیه خانه خریده‌اند.

این آمار، مربوط به 12 ماه منتهی به اوت است. یعنی از مرداد سال 99 تا مرداد سال 1400. اما نکته مهم این است که دقبقا در این بازه زمانی که خرید ملک توسط ایرانیان 21 درصد بیشتر شده، معاملات مسکن در تهران 40 درصد کاهش یافته است. (گزارش مرداد بانک مرکزی)

خانه در ترکیه یک سوم تهران

متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران در مرداد ماه به 30 میلیون تومان رسیده است. یعنی قیمت یک واحد 100 متری در یک منطقه متوسط تهران حدود سه میلیارد تومان است. در برخی از مناطق تهران قیمت هر متر واحد مسکونی به 100 میلیون تومان هم می‌رسد.

پیش از این هم تجارت‌نیوز در گزارشی قیمت خانه در تهران با گرانترین شهرهای جهان را مقایسه کرده بود. مقایسه‌ای که نشان می‌داد با پول یک آپارتمان 350 متری در ولنجک می‌توان یک آپارتمان متوسط در گران‌قیمت‌ترین شهرهای آمریکا خرید. یا اینکه قیمت یک سويیت کوچک در جنوب شهر تهران معادل یک سويیت در مرکز شیکاگو یا یک خانه 130 متری در دیترویت است.

این قیمت‌ها در مقایسه با قیمت ملک در ترکیه عجیب‌تر است. به گزارش همشهری، متوسط قیمت یک واحد 70 متری در منطقه متوسط تهران 2٫2 میلیارد تومان است. اما همین خانه در استانبول حدود 700 میلیون تومان است. یعنی یک سوم قیمت مسکن در تهران!

خرید ملک برای مهاجرت

اما این همه ماجرای خرید ملک در ترکیه نیست. آمارهای رصدخانه مهاجرت ایران نشان می‌دهد ترکیه به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است. البته مقصد مهاجرت موقت. چون ایرانیان ابتدا به ترکیه می‌روند و چند سال بعد به کشور دیگری مهاجرت می‌کنند.

اما در میان پنج کشور متقاضی خرید خانه در ترکیه سه نام وجود دارد؛ عراق، افغانستان و ایران. دو کشور اول درگیر جنگ و بی‌ثباتی سیاسی‌اند و ایران درگیر مشکلات اقتصادی است. همین مساله نشان می‌دهد که چرا شهروندان این سه کشور مهم‌ترین متقاضیان خرید ملک در ترکیه هستند.

بر اساس قوانین جدید ترکیه اتباع خارجی می‌توانند با خرید خانه‌ای به ارزش 250 هزار دلار شهروندی و تابعیت ترکیه را به دست آورند.

اما گرانی و تورم تنها دلیل مهاجرت سرمایه از ایران نیست. مسعود خوانساری، ريیس اتاق تهران در توییتی گفته دلیل رشد خرید خانه در ترکیه علاوه بر تورم افسار گسیخته، نبود چشم‌انداز روشن از آینده و وضعیت بدسرمایه‌گذاری است.

رشد 7 برابری قیمت مسکن در 4 سال گذشته

رشد 7 برابری قیمت مسکن در 4 سال گذشته

ريیس اتحادیه مشاوران املاک شمیران با بیان اینکه اکثر واحدهای خالی مربوط به بانک‌ها است، گفت: از سال 96 تا الان بعضی از املاک در شمیرانات هفت برابر رشد قیمت داشته است.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در پرطرفدارترین منطقه‌های تهران

قیمت مسکن در پرطرفدارترین منطقه‌های تهران

حدود 48 درصد خرید و فروش‌های بازار مسکن تهران در پنج منطقه 5، 10، 2، 4 و 14 انجام می‌شود که در شهریورماه با رشد تا 60 درصدی معاملات نسبت به مرداد مواجه بودند. این مناطق ویژگی‌هایی برای تقاضای بالا و س...

TejaratNews.com/
گرانی 7 برابری قیمت مسکن طی 4 سال

گرانی 7 برابری قیمت مسکن طی 4 سال

گزارش تحولات مسکن پایتخت در آخرین ماه از فصل تابستان روز گذشته توسط بانک مرکزی منتشر شد. این گزارش نشان‌دهنده افزایش قیمت مسکن است؛ متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، رکورد جدیدی را ثبت کرده و به 31 م...

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در جنوب و غرب تهران در یک سال گذشته چقدر افزایش یافت؟

قیمت مسکن در جنوب و غرب تهران در یک سال گذشته چقدر افزایش یافت؟

بر اساس داده‌های استخراج شده در نیازمندی‌های دیوار فهرستی از متوسط قیمت و درصد افزایش قیمت در برخی از محلات غرب و جنوب تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
اختلاف قیمت خرید مسکن در یک سال گذشته / قیمت مسکن در تهران چند درصد افزایش داشت؟

اختلاف قیمت خرید مسکن در یک سال گذشته / قیمت مسکن در تهران چند درص...

بر اساس داده‌های موجود از بازار مسکن تهران و قیمت مسکن در یک سال گذشته، فهرستی از متوسط قیمت و درصد تغییر قیمت آپارتمان در یک سال گذشته به دست آمده است.

TejaratNews.com/
متوسط قیمت مسکن در مناطق گران غرب تهران / اختلاف قیمت 40 میلیون تومانی در بین محلات

متوسط قیمت مسکن در مناطق گران غرب تهران / اختلاف قیمت 40 میلیون تو...

بر اساس قیمت مسکن در مناطق غرب تهران، فهرستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان در برخی از مناطق غرب تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟

میلگرد ارزان شد / مردم منتظر کاهش قیمت مسکن باشند؟

دولت وعده کاهش قیمت سیمان را داده و میلگرد هم کمی ارزان شده است. دبیر انجمن انبوه‌سازان می‌گوید اگر قیمت مصالح ساختمانی بیشتر نشود و ثبات قیمتی ادامه داشته باشد، مسکن در ادامه سال گران نمی‌شود. اما مر...

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در اهواز / خانه متری 21 میلیون تومان در مناطق گران قیمت اهواز

قیمت مسکن در اهواز / خانه متری 21 میلیون تومان در مناطق گران قیمت ...

بر اساس قیمت مسکن و آپارتمان در اهواز قهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق اهواز به دست آمده است که گران‌ترین نرخ ثبت شده متری 21 میلیون تومان است.

TejaratNews.com/
اختلاف قیمت مسکن در جنوب تهران با شمال تهران چقدر است؟ / اختلاف صد میلیون تومانی فلاح و زعفرانیه

اختلاف قیمت مسکن در جنوب تهران با شمال تهران چقدر است؟ / اختلاف صد...

با توجه به قیمت مسکن در مناطق جنوبی و شمالی تهران فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق جنوبی و شمالی تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
خرید خانه در اهواز چقدر بودجه لازم دارد؟ / قیمت مسکن در مناطق ارزان اهواز چقدر است؟

خرید خانه در اهواز چقدر بودجه لازم دارد؟ / قیمت مسکن در مناطق ارزا...

بر اساس آگهی‌های ثبت شده 10 روز گذشته در سایت دیوار فهرستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان دو تا پنج سال در شهر اهواز به دست آمده است.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در اصفهان / مناطق ارزان اصفهان کدامند؟

قیمت مسکن در اصفهان / مناطق ارزان اصفهان کدامند؟

با توجه به قیمت مسکن در اصفهان، فهرستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی در برخی از مناطق به دست آمده است.

TejaratNews.com/
بهترین راه کاهش قیمت مسکن

بهترین راه کاهش قیمت مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بازار مسکن در شش ماه گذشته به ثبات رسیده است، گفت: بهترین راه برای کاهش قیمت خانه این است که مسکن مصرفی احداث کنیم و بازار را از حالت سرمایه‌ای بیرون بیاوریم.

TejaratNews.com/
ریزش قیمت مسکن در محله‌های هدف سفته‌بازان

ریزش قیمت مسکن در محله‌های هدف سفته‌بازان

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قیمت مسکن در محله‌هایی از تهران که دارای ماهیت سرمایه‌ای هستند با افت بیشتری نسبت به مناطق مصرفی مواجه شده است گفت: معتقدم تقاضای واقعی هیچگاه دچار رکود نمی‌شود ...

Bartarinha.ir/
افزایش 10 درصدی قیمت مسکن در مشهد / مناطق گران مشهد برای خرید خانه کدامند؟

افزایش 10 درصدی قیمت مسکن در مشهد / مناطق گران مشهد برای خرید خانه...

بر اساس قیمت مسکن در مشهد، لیستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی در برخی از مناطق گران قیمت مشهد به دست آمده است.

TejaratNews.com/
کاهش قیمت مسکن در 8 منطقه تهران / اکنون وقت خرید خانه است؟

کاهش قیمت مسکن در 8 منطقه تهران / اکنون وقت خرید خانه است؟

متوسط قیمت مسکن در تهران در تیر ماه نسبت به خرداد حدود 1.2 درصد رشد کرده و گرانتر شده. اما قیمت خانه در 8 منطقه تهران نه تنها گران نشده که ارزان هم شده است. آیا این کاهش قیمت به این معناست که اکنون وق...

TejaratNews.com/
خبر ویژه مدیرعامل "فارس" برای سهامداران صادرات 39 هزار دلاری از ایران به عربستان کاهش نرخ 18 ارز رسمی/ نرخ 8 ارز بدون تغییر ماند زمانبندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد مجوز استفاده از سامانه بومی پس از معاملات بورس را نداریم فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده جزيیات نرخ رسمی 46 ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه صف تخم مرغ واقعیت دارد؟ / تخم مرغ را گران نخرید عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان "