بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات

بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات

مدیرکل دفترمطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با اشاره به وجود کسری بودجه در 4 ماه اول امسال گفت: اراده دولت کنترل تورم است که با تشدید انضباط مالی و کنترل هزینه‌ خود از کسری بودجه به عنوان یکی از عوامل اصلی تورم جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مهدی رعنایی مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفتگو با شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، به تشریح آخرین وضعیت تحقق درآمدهای دولت در چهار ماهه نخست امسال پرداخت و گفت: درآمدهای نفتی دولت در چهار ماهه نخست امسال حدود 480 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و به رقم 65 هزار میلیارد تومان رسیده اما باوجود این افزایش درآمد، نسبت به سهم 4 ماهه از رقم مصوب در بودجه 1401 به‌طور کامل محقق نشده است.

وی میزان عدم تحقق درآمد نفتی نسبت به درآمد پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری را 61 درصد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با اشاره به عدم تحقق درآمدهای مصوب در بودجه سال جاری علی‌رغم افزایش درآمد ها نسبت به سال گذشته تصریح کرد: در زمینه درآمدهای مالیاتی هم 69 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش درآمد داشته ایم اما نسبت به سهم چهار ماهه درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری 19 درصد عدم تحقق را شاهد هستیم.

رعنایی در توضیح علت عدم تحقق 19 درصدی درآمدهای مالیاتی نیز توضیح داد: یکی از دلایل، افزایش شدید در رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری نسبت به سال گذشته است و دلیل دیگر این است که در بودجه سال 1400 سهم ارزش افزوده متعلق به دولت یک واحد درصد بیشتر بود که امسال این یک واحد درصد به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص یافته است.

این مقام مسيول در وزارت اقتصاد درباره میزان تحقق سایر منابع عمومی دولت نیز گفت: درآمدهای مربوط به واگذاری شرکت‌های دولتی تقریبا محقق نشده است که از جمله دلایل اصلی آن می‌توان به عدم ثبات بازار سرمایه و نوسانات شاخص بورس طی ماه‌های اخیر و کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران به خرید سهام شرکت‌های دولتی و مقاومت برخی از دستگاه‌های ذی‌ربط با واگذاری‌ها و توثیق سهام دولت در برخی از شرکت‌های مشمول واگذاری و ... اشاره نمود.

رعنایی از تحقق 94 درصدی درآمدهای مربوط به اوراق مالی و تحقق 79 درصدی درآمدهای حاصل از سود وصولی سهام شرکت‌های دولتی در 4 ماه نخست امسال خبر داد و افزود: درآمد مصوب اوراق مالی در بودجه سال جاری 103 همت بوده که 33 هزار میلیارد تومان تاکنون محقق شده است که از میزان فروش نقدی اوراق مالی در دوره مذکور (حدود 23 هزار میلیارد تومان) معادل 27 درصد توسط بانک‌ها و 73 درصد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر ذینفعان بازار سرمایه خریداری شده است.

وی ادامه داد: سود سهام شرکت های دولتی 26 هزار میلیارد تومان در بودجه سال جاری مصوب شده که از این مقدار در 4 ماه نخست 7 هزار میلیارد تومان محقق شده است.

رعنایی تاکید کرد: باوجود افزایش خوبی که درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته داشته اما نسبت به رقم مصوب متناسب با چهار ماهه نخست سال از عدم تحققی به میزان بیش از 150 همت مواجه شده است که رویکرد دولت در جبران این شکاف معطوف به مدیریت اعتبارات هزینه‌ای و مدیریت تخصیص اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در چهارماهه بوده است.

این مقام مسيول در وزارت اقتصاد در عین حال اظهار امیدواری کرد که سیر درآمدها به‌گونه‌ای باشد که بخشی از کسری در ماه‌های بعد جبران شود اما احتمال تحقق کامل بودجه کم است و بالاخره کسری خواهد داشت.

وی درباره این که گفته می شود درآمدهای دولت بالا رفته اما آثاری در زندگی مردم ندارد، توضیح داد: همچنان که اشاره شد به لحاظ آماری بودجه چهار ماهه (با توجه به عدم تخصیص کامل اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی‌های سرمایه ای) با 20 همت کسری محقق شده روبرو بوده است و با لحاظ هزینه‌های اجتناب ناپذیر این کسری در ماه‌های بعد هم اتفاق می‌افتد و منطقی است که دولت در مصارف بودجه مواظبت‌هایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: دولت تمام تلاش خود را برای کاهش کسری بودجه خواهد کرد چرا که تامین کسری بودجه از منابع پایه پولی موجبات افزایش تورم را فراهم کرده و بالطبع موجب لطمه به وضعیت اقتصاد جامعه و معیشت دهک‌های پایین درآمدی خواهد شد. لذا دولت ناچار به کنترل مصارف با توجه به تحقق درآمدهای بودجه ای است.

انتهای پیام/

اصلاح ساختار بودجه وارد عرصه علمی کشور شد

اصلاح ساختار بودجه وارد عرصه علمی کشور شد

نشست بررسی و هم اندیشی در خصوص اصلاح ساختار بودجه ریزی مطلوب با مشارکت دیوان محاسبات، دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران و...

Borna.news/
رشد 2.7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

رشد 2.7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

در حالی که در قانون بودجه 1401 ردیف دستگاه‌ها با زیرمجموعه آنان تجمیع شده مقایسه بودجه هر دستگاه با سال قبل از اساس اشتباه است.

MehrNews.com/

رشد 2،7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

بودجه وزارتخانه کمتر از نگهداری راه‌هاست

بودجه وزارتخانه کمتر از نگهداری راه‌هاست

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در طول سنوات گذشته آنطور که باید...

Isna.ir/
چرا درآمد صادرات گاز در بودجه سنواتی نیامده است؟

چرا درآمد صادرات گاز در بودجه سنواتی نیامده است؟

ایلنا: درآمد گاز مایع (LPG) از سال 1379 تاکنون، همواره پس از بررسی و تایید سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکی از اقلام اصلی درآمدی در ساختار بودجه شرکت ملی گاز ایران...

Ilna.ir/
ريیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه تسهیلات مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن تامین شود

ريیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه تسهیلات مسکن تنها باید از محل ص...

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن یارانه تسهیلات حوزه مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن...

Borna.news/
با بودجه محدود دراین منطقه خانه بخرید

با بودجه محدود دراین منطقه خانه بخرید

در گزارش زیر به بررسی قیمت و مشخصات آپارتمان‌های ارزان جنوب تهران خواهیم‌ پرداخت.

Bartarinha.ir/
40 درصد معادن کشور تعطیل است/ حقوق دولتی معادن صرف کسری بودجه دولت می‌شود

40 درصد معادن کشور تعطیل است/ حقوق دولتی معادن صرف کسری بودجه دولت...

ایلنا: عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: 40 درصد معادن کشور تعطیل است و آن بخش فعال هم با افزایش تحریم‌ها نیمه جان است و با تمام توان کار نمی‌کند.

Ilna.ir/
تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا

تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا

معاون اقتصادی گروه سایپا از تدوین و اجرای نظام بودجه بندی نوین در سطح گروه سایپا در سال 1401 خبر داد.

Borna.news/
80درصد درآمد نفتی یمن در بانک سعودی است

80درصد درآمد نفتی یمن در بانک سعودی است

دولت صنعاء می‌گوید کشورهای عضو ايتلاف متجاوز سعودی ثروت‌های نفتی یمن را به سرقت می‌برد که 80 درصد از بودجه عمومی این...

Borna.news/
درآمد نفتی روسیه بالاتر رفت

درآمد نفتی روسیه بالاتر رفت

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد صادرات نفت روسیه در ژوين با وجود ارسال محموله‌های کمتر به خارج، به دلیل افزایش قیمت‌های انرژی، به بیش از 20 میلیارد دلار رسید.

Isna.ir/
رییسی وارث کسری بودجه 480هزار میلیاردی روحانی / به اندازه 50 سال پروژه نیمه تمام داریم، کدام دولت می‌تواند در 4 یا 8‌ سال تمام کند؟

رییسی وارث کسری بودجه 480هزار میلیاردی روحانی / به اندازه 50 سال پ...

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سکوت اصلاح طلبان در سال‌های گذشته و در مقابل دولت قبل، گفت: مسببان...

EghtesadOnline.com/

بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات

حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد

حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد توما...

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: تمام ظرفیت‌های قانونی بودجه برای حمایت از خرید تضمینی گندم فعال شده و علاوه بر تخصیص...

Borna.news/
از کسر بودجه گزاف معلمان تا زمان دقیق اجرای رتبه‌...

از کسر بودجه گزاف معلمان تا زمان دقیق اجرای رتبه‌...

حاجی‌پور گفت: برای رتبه‌بندی معلمان، 4 هزارمیلیارد سرمایه لازم بود که با این حساب از بودجه 38 هزار میلیاردی، دوهزار...

Gostaresh.news/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟