معرفی اوراق خرید دین کالایی

معرفی اوراق خرید دین کالایی

نشست «معرفی سازوکار اجرایی اوراق خرید دین کالایی و بررسی فرصت‌های تامین مالی از طریق این اوراق» امروز در بورس کالای ایران با حضور مدیران شرکت‌های تامین سرمایه برگزار شد تا پیشنهاد‌های تامین سرمایه‌ها نیز در رویه‌های اجرایی معاملات اوراق خرید دین کالایی در بورس کالا مورد توجه قرار گیرد.

خواندن 2 دقیقه

به گزارش بورس نیوز، علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اشاره به این نکته که اوراق خرید دین کالایی به نوعی تامین مالی مناسب برای خریداران است، اظهار کرد: در میان ابزار‌های مالی فعلی بورس کالای ایران در حوزه تامین مالی که به لحاظ حجم انتشار قابل توجه است، اوراق سلف موازی استاندارد بوده که عمدتا برای تامین مالی عرضه کنندگان کاربرد دارد. در همین راستا همواره درخواستی از سوی خریداران کالا‌ها برای تامین مالی این گروه نیز به بورس کالا وجود داشت، لذا بررسی‌ها انجام شد تا ابزار و روش تامین مالی برای خریداران هم طراحی شود که اوراق خرید دین کالایی مطرح و پیشنهاد شد.

وی افزود: این اوراق مبتنی بر کالا‌های معامله شده در بورس کالاست و دیون ایجاد شده، لزوما ناشی از معاملات در بورس کالاست و از این رو تا حدودی تسهیلاتی در فرآیند انتشار آن در نظر گرفته شده و فرآیند ثبت این اوراق نیز ساده‌تر دیده شده است. در روند اجرای انتشار اوراق خرید دین، مجوز‌هایی به صورت عمومی به عرضه کننده داده می‌شود تا سقفی از انتشار را در طول سال و به صورت قرارداد‌های نسیه داشته باشد و در آن امکان تنزیل نیز وجود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دستورالعمل اوراق خرید دین کالایی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب و ابلاغ شده خاطرنشان کرد: بورس کالای ایران با برگزاری نشست‌های هم اندیشی در تلاش است تا با دریافت پیشنهاد‌های مختلف، رویه‌های اجرایی مناسب را در پیشبرد اهداف انتشار این اوراق لحاظ کند.

ناصرپور در ادامه به ساختار بازار‌های بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: بورس کالای ایران از سه بازار فیزیکی، بازار مشتقه و بازار مالی تشکیل شده که اوراق خرید دین کالایی در بخش بازار مالی و در کنار ابزار‌هایی از جمله سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق‌های کالایی قرار دارد که هدف اصلی بخش بازار مالی بورس کالای ایران، تامین مالی است.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران، اوراق خرید دین کالایی را اوراق بهادار با نامی خواند که به منظور خرید مطالبات با سررسید کمتر از یکسال، ناشی از قرارداد‌های نسیه در بورس کالای ایران منتشر می‌شود؛ همچنین براساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار در تاریخ 11 اسفند 94 اوراق خرید دین کالایی به عنوان ورقه بهادار شناخته شد.

ناصرپور همچنین گفت: در این روش تامین مالی، تولیدکننده محصولات تولیدی را به صورت نسیه در بستر معاملاتی بورس کالای ایران به فروش می‌رساند. سپس مطابق با دستورالعمل خرید دین کالایی برای نقد کردن مطالبات مدت دار خود، اقدام به انتشار اوراق مذکور می‌کند. در واقع اوراق خرید دین کالایی به عنوان یک ابزار مالی، مختص خرید دین ایجاد شده ناشی از فروش نسیه در بورس‌های کالایی طراحی شده است.

وی ادامه داد: فرآیند عملیاتی این اوراق بدین ترتیب است که پس از وقوع فروش نسیه در بورس کالا، فروشنده کالا که دارنده مطالبات است به عنوان ناشر اقدام به انتشار اوراق خرید دین می‌کند و سرمایه‌گذاران نیز این اوراق را با انگیزه بهره‌گیری از ارزش زمانی پول به تنزیل خریداری می‌کنند به بیان ساده‌تر فروشنده کالایی را به خریدار می‌فروشد، اما پول را به جای خریدار از بازار سرمایه و سرمایه گذاران مالی دریافت می‌کند.

ناصرپور تصریح کرد: جذابیت این اوراق به گونه‌ای است که خریدار به دلیل مواجهه با مشکلات مربوط به تامین سرمایه در گردش به دنبال خرید نسیه مواد اولیه مصرفی خود است. در طرف مقابل فروشنده مواد اولیه نیز به دلیل نیاز به سرمایه در گردش تمایلی به فروش نسیه ندارد، زیرا اگر به صورت نسیه کالای خود را بفروشد در تامین سرمایه در گردش خود با مشکل مواجه می‌شود؛ اما با این راهکار فروشنده با انتشار اوراق خرید دین، پول خود را نقد دریافت می‌کند و خریدار به صورت نسیه مواد اولیه مصرفی خود را خریده است.

ناصرپور در بخش دیگری از صحبت‌های خود مشارکت کنندگان اوراق خرید دین را 3 گروه تولیدکنندگان، خریداران کالا و فعالان بازار مالی عنوان و تاکید کرد: این اوراق به نوعی هم به نفع خریدار و هم فروشنده است. به نفع خریدار است، چون فروش نسیه را تقویت می‌کند و به نفع فروشنده است، چون علیرغم انجام فروش نسیه، اما پول خود را زودتر دریافت می‌کند؛ این اوراق در شرایط رکودی قطعا از استقبال زیادی برخوردار خواهد بود.

به گفته ناصرپور، تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، نفتی، صنعتی و کشاورزی امکان استفاده از این ابزار را خواهند داشت. همچنین خریداران کالا‌ها برای خریداری جهت مصارف واسطه‌ای و نهایی امکان بهره گیری از این ابزار را دارند و از سوی دیگر برای فعالان بازار‌های مالی با هدف کسب سود بدون ریسک، امکان سرمایه‌گذاری بر روی اوراق خرید دین کالایی فراهم است.

وی از جمله مزایای انتشار اوراق خرید دین کالایی را تامین مالی تولیدکننده، نقدشوندگی مطالبات پیش از موعد سررسید و تشویق به فروش نسیه با ضمانت معاملات توسط بورس دانست و خاطرنشان کرد: هدایت پس انداز جامعه به سمت بخش واقعی اقتصاد و تامین مواد اولیه مورد نیاز مصرف کنندگان واسطه‌ای و نهایی با پرداخت مدت دار از مزایای دیگر راه اندازی این اوراق است. همچنین معافیت از مالیات بر درآمد، تحریک اقتصاد در شرایط رکودی و حمایت از بخش صنعت با جذب سرمایه‌های عمومی از دیگر مزایای این ابزار مالی به شمار می‌آید. از سوی دیگر در صورت مرسوم شدن این ابزار می‌توان شاهد بود که سررسید فروش‌های نسیه بلندمدت‌تر انجام شود.

ناصرپور ضمن اشاره به 6 فرآیند عملیاتی تامین مالی از طریق اوراق خرید دین در بستر بورس کالای ایران تصریح کرد: این فرآیند‌ها شامل عرضه به روش نسیه در بازار فیزیکی بورس کالا توسط فروشنده، تودیع تضامین اولیه جهت ثبت سفارش توسط خریداران، برگزاری حراج در بازار فیزیکی، فرآیند تسویه و تحویل، انتشار اوراق خرید دین و امکان انجام معاملات ثانویه و پرداخت مطالبات به دارندگان اوراق در سررسید هستند.


  • بیشتر بخوانید:
رشد 68 درصدی حجم معاملات در بازار مشتقه بورس کالا
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بورس بین‌الملل در کیش افتتاح می‌شود

بازرگانیتهران- ایرنا- دبیر شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان اینکه بورس بین‌الملل در کیش به زودی و پس از صدور مجوز از سوی شورای عالی بورس افتتاح خواهد شد، گفت: این بورس برای جذب سرمایه‌های...

Irna.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400

امروز 1 تیر 1400 بورس بعد از مدت‌ها یک روز سبز را به خود دید و ارزش معاملات به شکل قابل توجهی رشد کرد و از 7 هزار میلیارد تومان عبور کرد. بورس فردا سبز خواهد بود؟

NabzeBourse.ir/

پول‌های تازه در راه بورس

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400

هر چند امروز بورس کار خود را با سبزپوشی شاخص ساز‌ها و رشد شاخص کل آغاز کرد، اما رفته رفته فشار فروش بر خرید غلبه کرد و در نهایت شاخص کل تنها با 1690 واحد افزایش به کار خود پایان داد. بورس فردا چگونه خ...

NabzeBourse.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
چه خبر از بزرگان بورس؟ | یک بانک بورسی برای سهامدارانش گل کاشت | روز خوب «شفا» با رکورد متفاوت

چه خبر از بزرگان بورس؟ | یک بانک بورسی برای سهامدارانش گل کاشت | ر...

روز منفی شاخص‌های بورسی با تداوم نوسان نماگر کل در کانال 1.3 همراه بود. در این میان، گروه دارویی‌های بازار، روز خوبی را سپری کردند.

NabzeBourse.ir/
ماینرهای فراری از چین در راه ایران! اقدامات لازم را برای کنترل بازار و مقابله با گرانفروشی‌ها پیگیری شود اجرای مزایده 6 هزار محدوده معدنی تکمیل می‌شود آب کدام مشترکان جیره‌بندی می‌شود؟ سلطان سیمان هم پیدا شد! 349 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد افزایش سرمایه 50 درصدی نماد دارویی | دابور سرمایه خود را به چقدر رساند؟ سهام عدالت امروز 4 مرداد چقدر شد؟ تحلیل تکنیکال و بنیادی غگل | سودای قیمت 500 تومانی! کشف 2480 دستگاه ماینر غیرمجاز در آبیک اخبار بورس فردا سه شنبه 5 مرداد | فرآیند انتقال نماد ذوب از فرابورس به بورس پرش دوباره مرغ به سکوی 40 هزارتومانی! رمزارز‌ها به مدار رشد بازگشتند محدودیت اینترنت چه بلایی بر سر اقتصاد می‌آورد؟ پاداش 2میلیاردی برای هیيت مدیره یک بانک رسوب 3.5 میلیارد دلار نهاده‌ دامی در گمرک + جدول موج‌ جدید خاموشی‌ها در راه است؟ حال خوب دارویی ها از خبر حذف ارز ترجیحی سهامداران نگران آینده بورس در دولت جدید نباشند | روند مثبت بازدهی بازار سرمایه تداوم دارد خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است سقف تسهیلات طرح "جهش مهر سلامت" افزایش یافت پیش‌بینی بورس مرداد 1400/ بحران خشکسالی چه تاثیری بر صنایع بورسی می‌گذارد؟ سایت آمازون پرداخت با بیت کوین را آغاز می کند ارز دیجیتال ریف فایننس (Reef Finance) چیست؟ کاهش 2.5 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی مدیرعامل توانیر درباره واردات ماینرهای چینی هشدار داد مخالف عرضه سیمان در بورس بودیم!! نرخ فروش رب گوجه فرنگی "غشهداب" بالا رفت "دابور" به افزایش سرمایه 50 درصدی رسید تقسیم سود 220 تومانی در مجمع "لبوتان" برگزاری مجمع "کنور" در 8 روز آینده راه‌حل عاجل بحران‌های اقتصادی "شغدیر" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت آمازون هم به جمع بیت کوینی‌ها پیوست منتظر موج جدید خاموشی‌ها باشید آخرین اخبار از قطعی برق پاساژ علاءالدین قطعی برق اصفهان مربوط به شبکه سراسری است کشمکش بر سر عرضه سیمان در بورس / قیمت‌های نجومی و سود دلالان علت تجمع امروز در خیابان جمهوری چه بود؟ (فیلم) یارانه یک میلیونی هر ایرانی به خودروسازان! مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند! آغاز پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه پیشرفت اصلاح خط ریخته‌گری یک مجتمع فولاد سبا «وبصادر» از بالای برج سپهر خبر خوش درآمدزایی به سهامداران داد خرید 83 درصد حقیقی‌ها اعمال محدودیت در فعالیت رمز ارزها تا پایان دوران گرمای هوا رشد 11 درصدی حجم معاملات بورس کالا در تیر ماه توضیحات بانک دی در خصوص بازگشایی نماد در بورس رنج معاملات سودده در فولاد آیفکس سبزپوش از تعطیلات بازگشت

در حال بارگیری...