کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

ورود هیات سیاسی و اقتصادی کره‌جنوبی به تهران، بازار اظهارنظرها درباره مذاکره برای تداوم همکاری و از‌سرگیری تولید مشترک لوازم خانگی با برندهای کره‌ای سامسونگ و ال‌جی را در ایران داغ کرده است.

همشهری: ورود هیات سیاسی و اقتصادی کره‌جنوبی به تهران، بازار اظهارنظرها درباره مذاکره برای تداوم همکاری و از‌سرگیری تولید مشترک لوازم خانگی با برندهای کره‌ای سامسونگ و ال‌جی را در ایران داغ کرده است.

بازگشت تحریم‌های آمریکا و فشارهای سیاسی ناشی از آن و منافع اقتصادی کره و آمریکا موجب شد در 3سال گذشته برندهای مشهور کره‌ای که قبلا سرمایه‌گذاری و تاسیس خطوط مشترک تولید لوازم خانگی در بازار ایران را آغاز کرده بودند، به‌ناگاه از کشور خارج شوند. این رویداد البته موجب شد بستر مناسبی برای تولید و افزایش سهم بازار انواع لوازم خانگی با برندهای داخلی فراهم شود.

با وجود این، کمبود و افزایش شدید قیمت لوازم خانگی متاثر از رشد هزینه تمام‌شده تولید و سخت‌تر‌شدن شرایط تامین مواداولیه و برخی قطعات تولید این محصولات و از سوی دیگر افزایش سهم بازار محصولات قاچاق برندهای مشهور کره‌ای از بازار ایران علاوه بر زیان مصرف‌کنندگان ایرانی، به شرکای ایرانی این برندهای کره‌ای فشار مضاعفی را وارد کرد؛ شرکت‌هایی که با تاسیس خطوط تولید داخل جدید، با نام سام و جی‌پلاس سعی در تداوم تولید و عرضه لوازم خانگی روی خطوط تولید خود دارند ولی در عین ‌حال باید علاوه بر حل مشکل تامین مواداولیه و قطعات، با آثار زیانبار عرضه قاچاق محصولات سامسونگ و ال‌جی در بازار لوازم خانگی ایران نیز دست و پنجه نرم کنند.

برندهای کره‌ای که تا پیش از خروج از ایران سهم عمده بازار لوازم خانگی را در اختیار داشتند، با توجه به‌وجود تقاضای خرید محصولاتشان در ایران، سعی دارند سهم بازارشان را‌ با واردات قاچاق در بازار ایران حفظ کنند. این شرایط موجب شده با ورود نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران شایعه احتمال مذاکره برای بازگشت برندهای کره‌ای لوازم خانگی به بازار ایران نیز قوت گیرد اما این احتمال با موضع‌گیری‌های موافق و مخالفی در بین مسيولان سیاسی، اقتصادی و فعالان صنفی مواجه شده است.

تثبیت جایگاه تولیدکنندگان داخلی در بازار لوازم خانگی

دبیرکل اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی با رد احتمال بازگشت برندهای لوازم خانگی کره‌ای به بازار ایران، گفت: شرایط بازار داخلی پس از تحریم‌ها با تغییرات جدی مواجه شده ‌و دیگر واردات صرف کالای خارجی محلی از اعراب ندارد. پویا فیروزی منع فعالیت سامسونگ و ال‌جی در بازار ایران را تا دریافت مطالبات از کره‌جنوبی، الزامی عقلانی دانست و در مورد سفر نخست‌وزیر کره‌جنوبی به تهران، افزود: به‌عنوان بخش خصوصی اطلاعات دقیقی از جزيیات سفر این مقام کره‌ای به تهران نداریم.

به‌گفته او، اتاق مشترک ایران و کره‌جنوبی پیش‌تر درخصوص نحوه فعالیت تجاری میان 2کشور اطلاعاتی را از طریق اتاق بازرگانی ایران در اختیار وزارت خارجه قرار داده است. او افزود: پیشنهادهای اتاق مشترک حول انتقال سرمایه، دانش و تکنولوژی و دریافت تضمین محکم‌تری درخصوص حضور مستمر شرکت‌های کره‌ای مطرح شده است تا دست تولید‌کنندگان داخلی در فراز و فرود‌های سیاسی خالی نماند.

بازگشت سامسونگ و ال‌جی ممنوع

معاون قضایی دادستان کل کشور هم درمورد احتمال بازگشت شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ به بازار لوازم خانگی ایران، گفت: این دو شرکت در شرایط سخت مردم ایران را تنها گذاشتند؛ در حوزه قضایی اجازه نمی‌دهیم این نوع شرکت‌ها بخواهند به کشور بازگردند و به‌طور حتم امکان فعالیت برای این دو برند در ایران وجود نخواهد داشت. سعید عمرانی در بازدید از خطوط تولید گروه صنعتی انتخاب در اصفهان، افزود: از منظر حقوقی 2 برند لوازم خانگی خارجی در شرایط سختی ایران را ترک کردند البته اتفاق خوبی بود زیرا درصورت ادامه حضور و فعالیت آنها در ایران، هیچ‌گاه شاهد پیشرفت فعلی کارخانه‌های ایرانی نبودیم.

او با بیان اینکه شرکت‌های کره‌ای جایی در ایران ندارند، گفت: قوه قضاییه به هیچ‌یک از محصولاتی که نمونه داخلی دارد، اجازه ورود به کشور را نخواهد داد و با متخلفان برخورد خواهد شد.

شرکای ایرانی تابع سیاستگذاری‌های کلان صنعتی

همزمان ريیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری و مدیرعامل سام‌الکترونیک در گفت‌وگو با همشهری، در مورد احتمال تداوم همکاری شرکای ایرانی با بازگشت برندهای سامسونگ و ال‌جی به بازار ایران، گفت: هنوز موضوعی در مورد مذاکره یا تداوم همکاری شرکای ایرانی با برندهای کره‌ای لوازم خانگی اعلام نشده است. به‌گفته علیرضا موسوی مجد، در شرایط حساس کنونی هرگونه اظهارنظر غیرکارشناسی در مورد این موضوع ممکن است صنعت لوازم خانگی ایران را دچار مشکل کند.

علیرضا موسوی مجد‌ با بیان اینکه تولید‌کنندگان داخلی لوازم خانگی تداوم تولید محصول در داخل کشور را در دستور کار قرار داده‌اند اما نیم‌نگاهی نیز به نتایج مذاکرات هیات کره‌ای با مقامات ایرانی هم دارند، گفت: با خروج سامسونگ و ال‌جی از بازار لوازم خانگی ایران، شرکای ایرانی این شرکت‌‌ها، تولید و عرضه محصولات را با نام برندهای سام و جی‌پلاس ‌‌آغاز کرده‌اند و اکنون نیز وضع تولید محصولات این برندها در ایران نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

او با اشاره به اینکه شرکای ایرانی برای تداوم همکاری با برندهای کره‌ای لوازم خانگی تابع سیاست‌های صنعتی کشور هستند و اگر انجام این کار برای کشور ارزش افزوده و دستاورد مثبتی داشته باشد حتما در همان مسیری که مسيولان و سیاستگذاران صنعتی به آنها ابلاغ کنند، حرکت خواهند کرد، افزود: حضور سامسونگ و ال‌جی در بازار لوازم خانگی ایران هنوز در حد چانه‌زنی‌های دیپلماتیک است. او در عین حال تاکید کرد: این برندها زیرساخت‌های تولید قوی را در ایران ایجاد کرده و از نظر فنی برای ادامه همکاری مشکل چندانی ندارند اما باید برای تداوم همکاری‌ها هر تصمیمی که به نفع مردم و کارگران ایرانی است، اتخاذ شود.

موسوی مجد با بیان اینکه طی 2سال گذشته و پس از خروج شرکای کره‌ای، برندهای ایرانی لوازم خانگی با افزایش تولید در همه محصولات مانند تلویزیون، یخچال و فریزر و لباسشویی در حال تولید هستند، افزود: طی 2سال گذشته شرکت‌های ایرانی تولیداتی را با برند سام و جی‌پلاس به بازار عرضه کرده‌اند اما هنوز هم زیرساخت‌های لازم برای تداوم همکاری با صلاحدید مسيولان برای تولید مشترک محصولات این برندهای کره‌ای در ایران وجود دارد.

مدیرعامل سام الکترونیک با اعلام اینکه طی 2سال گذشته این برندهای کره‌ای تلاش کرده‌اند تا در حوزه خدمات پس از فروش و تامین قطعات محصولات خود در ایران همکاری کنند، گفت: باید توجه کرد که قبلا این برندها زیرساخت‌های ‌قوی تولید محصولاتشان را در سرمایه‌گذاری مشترک با شرکای ایرانی ایجاد کرده‌اند و برندهای سامسونگ و ال‌جی در ایران مونتاژ‌کار صرف نبوده‌اند اگرچه بنابه دلایل سیاسی یا اقتصادی از ایران خارج شدند اما هنوز این زیرساخت‌های تولید محصولات آنها در ایران وجود دارد.

او با تاکید بر زیان رشد عرضه محصولات قاچاق این برندها در بازار ایران بر برندهای داخلی تولید‌کننده لوازم خانگی، گفت: اکنون شرکت‌های ایرانی که سرمایه‌گذاری زیادی برای تولید لوازم خانگی این برندها کرده‌اند با ورود قاچاق محصولات سامسونگ و ال‌جی بدون پرداخت عوارض قانونی با زیان و تنگناهای بیشتری مواجه هستند و برخی افراد سودجو نیز به‌دنبال تامین منافع خود در این شرایط هستند.

او افزود: برای تصمیم‌گیری در مورد قطع یا ادامه همکاری با برندهای کره‌ای لوازم خانگی بهتر است با برنامه‌ریزی دقیق‌تری تصمیم‌گیری شود. اکنون نیز برندهای ایرانی محصولات این شرکت‌های کره‌ای را با تامین قطعات مورد نیاز از چین و برخی کشورهای دیگر تولید و عرضه می‌کنند، مشکلی نیز برای تداوم تولید محصولات سام وجود ندارد و سفارش‌گذاری تامین قطعات انجام شده اما برای ادامه همکاری‌های قبلی تابع سیاست‌های کلان کشور هستیم.

local_offerبرچسب‌ها:
خط و نشان قوه قضاییه برای سامسونگ و ال‌جی

خط و نشان قوه قضاییه برای سامسونگ و ال‌جی

معاون قضایی دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی در خصوص برگشت شرکت ال جی و سامسونگ به بازار لوازم خانگی ایران گفت: این دو شرکت در شرایط سخت مردم را تنها گذاشتند و در حوزه قضایی ما اجازه نمی‌دهیم این نوع ...

Bartarinha.ir/
بازگشت سامسونگ و ال جی به کشور، ممنوع!

بازگشت سامسونگ و ال جی به کشور، ممنوع!

سعید عمرانی در برنامه بازدید از خطوط تولید گروه صنعتی انتخاب در اصفهان، با تاکید بر اینکه اگر مبارزه جدی با قاچاق نداشته باشیم صنایع کشور در معرض خطر قرار خواهند گرفت، گفت: یکی از موانع بر سر راه رشد ...

TejaratNews.com/

شرط بازگشت سامسونگ و ال جی به بازار ایران

سامسونگ و ال‌جی به بازار ایران برمی‌گردند؟

سامسونگ و ال‌جی به بازار ایران برمی‌گردند؟

دبیرکل انجمن صنایع لوازم ‌خانگی گفت:‌ شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به بازگشت و حضور مجدد در بازار بزرگ ایران هستند، اما این بار باید هوشمندانه و مشروط با آنها مذاکره کنیم تا عمق همکاری‌ها افزایش یابد.

TejaratNews.com/
قیمت انواع گوشی موبایل امروز 13 اردیبهشت / جدیدترین اخبار از پرچمداران جدید سامسونگ و هوآوی

قیمت انواع گوشی موبایل امروز 13 اردیبهشت / جدیدترین اخبار از پرچمد...

قیمت انواع تلفن‌های همراه سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی را در بازار امروز دوشنبه 13 اردیبهشت 1400 مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد

سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد

بازار موبایل در اولین روز هفته جاری همسو با بازاهای موازی طلا، سکه، ارز و حتی خودرو وارد فاز ریزشی شد و این ریزش قیمت ها در این بازار در طول هفته نیز ادامه پیدا کرده است به طوری که آ51 سامسونگ امروز ا...

Bartarinha.ir/
نايب‌ريیس سامسونگ محکوم شد/ سقوط سنگین سهام شرکت

نايب‌ريیس سامسونگ محکوم شد/ سقوط سنگین سهام شرکت

سهام سامسونگ پس از اینکه دادگاه کره‌جنوبی جی وای لی، نایب‌ريیس این شرکت را به جرم دریافت رشوه به 2.5 سال زندان محکوم کرد، با سقوط سنگینی روبرو شد.

Sena.ir/
قیمت گوشی سامسونگ امروز 23 آذر 99

قیمت گوشی سامسونگ امروز 23 آذر 99

لیست قیمت برخی گوشی‌های موبایل سامسونگ در بازار را در تاریخ 23 آذر ماه می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
قیمت گوشی سامسونگ امروز 28 آبان

قیمت گوشی سامسونگ امروز 28 آبان

لیست قیمت برخی گوشی‌های موبایل سامسونگ در بازار را در تاریخ 28 آبان ماه می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت گوشی‎های سامسونگ در بازار

آخرین قیمت گوشی‎های سامسونگ در بازار

اقتصاد آنلاین در جدولی بهای برخی گوشی‌های سامسونگ در بازار تهران را اعلام کرد.

Bartarinha.ir/
قیمت انواع گوشی سامسونگ امروز 27 مهر

قیمت انواع گوشی سامسونگ امروز 27 مهر

لیست قیمت برخی گوشی‌های موبایل سامسونگ در بازار را در تاریخ 27 مهر ماه می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت گوشی‌های سامسونگ

آخرین قیمت گوشی‌های سامسونگ

لیست قیمت برخی گوشی‌های سامسونگ را در تاریخ 15 مهر ماه می‌توانید مشاهده کنید.

TejaratNews.com/
سامسونگ تنها کارخانه تلویزیون خود در چین را تعطیل می‌کند

سامسونگ تنها کارخانه تلویزیون خود در چین را تعطیل می‌کند

شرکت سامسونگ الکترونیکس در جدیدترین اقدامش در بیرون بردن تولید از دومین اقتصاد بزرگ دنیا، تصمیم گرفته تولید در تنها کارخانه تلویزیون خود در چین را تا پایان نوامبر متوقف کند.

TasnimNews.com/
قیمت گوشی سری A سامسونگ در 99/4/7

قیمت گوشی سری A سامسونگ در 99/4/7

خریداران گوشی موبایل Samsung Galaxy A 31 می‌توانند این محصول را با قیمت 5 میلیون و 850 هزار تومان خریداری کنند.

TejaratNews.com/
قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ در 3 خرداد

قیمت روز گوشی موبایل سامسونگ در 3 خرداد

در بازار موبایل امروز، سوم خرداد، گوشی موبایل سامسونگ Samsung Galaxy M10 - 16 به قیمت 2 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

TejaratNews.com/
تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن تا پایان تیر تمدید شد سلطه بیت‌کوین به پایین‌ترین سطح 3ساله رسید عرضه 347 میلیون دلار در سامانه نیما نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/02/27 پرونده میدان‌های مشترک‌ گازی بسته می‌شود دستگیری کارمند بانک ملی با اتهام 50میلیاردی 60 ثانیه 27 اردیبهشت 1400 امید بورس تهران به صندوق‌های مبتنی بر رمزارز آخرین خبر از تغییرات حقوقی کارکنان و بازنشسته‌ها تزریق 28هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک‌ها آیا تابستان امسال خاموشی در پیش داریم؟ چرا بیت کوین سقوط کرد؟ پیش‌بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات/ بازگشت تقاضای هیجانی به بازار آخرین صورتحساب سهام عدالت 27 اردیبهشت / سهام عدالت هم قیمت سکه شد کتاب «داستان نظریه گن در بازارهای مالی» به کتابخانه سازمان بورس رفت جا به جایی بیش از میلیارد و 767 میلیون برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای سرمایه "دسبحا " افزایش می‌یابد "فباهنر" 5667 ریال سود ساخت "سیلام" سود ده شد قیمت روغن رسما افزایش یافت روند نزولی قیمت تخم مرغ ادامه دارد/ نگرانی از آینده بازار جزيیات افزایش سرمایه سه نماد/ افزایش سرمایه 516 درصدی یک نماد معدنی مجوز اعطای تسهیلات به کارگزاری‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری ابلاغ شد سهام عدالت، دستور جلسه فردای شورای عالی بورس بازار بدون مشتری خودرو در انتظار سرنوشت قیمت ارز آخرین وضعیت قیمت خودرو در بازار تحلیل تکنیکال و بنیادی وخارزم/ کف حمایتی جدی وخارزم کجاست؟ ممنوعیت ارايه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از 17 سال لغو شد پرداخت مرحله تکمیلی سودهای سهام عدالت در خرداد 70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار دو شرکت خارجی وام ساخت انبوه‌سازان 450میلیونی شد تولید و عرضه خودروهای جدید در سایپا برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان بخشنامه اعطای تسهیلات به شرکت های کارگزاری ابلاغ شد خروج 130 هزار میلیارد تومان از بورس توسط 200 حقوقی‌ پیش‌‎بینی قیمت طلا در آستانه انتخابات 1400 آمار سامانه املاک و اسکان محرمانه است؟/ استقبال سرد مردم 70درصد بازار میلیاردی سیگار در اختیار خارجی‌ها روز پس از فردا بازداشت سینا استوی، فعال حوزه ارز‌های دیجیتال پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟ وام ساخت انبوه‌سازان، 450 میلیون تومان کانون سهامداران حقیقی به دست چه کسی اداره می‌شود؟ زنگنه: باید روزی 12ساعت کار کنم تا زندگی بچرخد ماجرای خروج 130هزار میلیارد تومان از بورس جزيیات تزریق منابع جدید به بورس/ تداوم حمایت از بازار سرمایه سهام عدالتی که دارید اما از آن بی‌خبر هستید! پرونده مسکن مهر تا مرداد 1400 بسته می‌شود عزم جدی سازمان بورس برای حل مشکلات صنایع بورسی انتظار مشمولان سهام عدالت برای دریافت سود چه زمانی به پایان خواهد رسید؟ صف نشینی پالایشی ها / عملکرد پالایشی ها در روزی که گذشت

در حال بارگیری...