فارس من| چرا قیمت‌گذاری دستوری سیمان در شرایط فعلی منطقی نیست؟

فارس من| چرا قیمت‌گذاری دستوری سیمان در شرایط فعلی منطقی نیست؟

دبیر انجمن صنفی سیمان با برشمردن دلایل غیرمنطقی بودن قیمت‌گذاری دستوری سیمان، گفت: در حال حاضر وضعیت تولید سیمان بالاتر از میزان تقاضای موجود است و در این شرایط قیمت‌گذاری دستوری برای این محصول منطقی نیست.

عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت تولید سیمان بالاتر از میزان تقاضای موجود است و در این شرایط قیمت‌گذاری دستوری برای این محصول منطقی نیست.

وی در تشریح دیگر دلایل منطقی نبودن قیمت‌گذاری دستوری سیمان گفت: امسال قیمت مصوب هر پاکت سیمان بدون مالیات بر ارزش افزوده 15 هزار و 500 تومان و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده 16 هزار و 900 تومان تعیین شده است که باید هزینه حمل سیمان و سود عاملین فروش نیز در نظر گرفته شود، به طوری که برای حمل هر کیسه سیمان 3 تا 5 هزار تومان هزینه حمل منظور می‌شود و عوامل فروش نیز می‌توانند قانونا 12 تا 15 درصد سود داشته باشند و البته باید هزینه تخلیه و بارگیری سیمان توسط کارگران را نیز به قیمت تمام‌شده اضافه کرد.

* مابه‌التفاوت نرخ مصوب سیمان با نرخ بازار نصیب واسطه می‌شود

شیخان افزود: به این ترتیب قیمت مصرف کننده برای هر کیسه 50 کیلویی سیمان 24 تا 25 هزار تومان می‌شود که البته مابه‌التفاوت این قیمت با نرخ مصوب نصیب کارخانه‌ها نمی‌شود بلکه بابت حمل و واسطه‌گری صرف می‌شود.

دبیر انجمن صنفی سیمان در ادامه با اشاره به مشکل قطع گاز کارخانه‌های سیمانی، عدم تامین مازوت و همچنین قطع برق صنعت سیمان گفت: تولید در کارخانه‌ها به حداقل رسیده به طوری که کمتر از 30 درصد ظرفیت صنعت سیمان فعال است و این مساله باعث شده تا در بازار کمبود سیمان ایجاد شود و قیمت سیمان در بازار آزاد به ارقامی نزدیک 50 هزار تومان برسد.

وی با تاکید بر این که این مشکل مقطعی است و به محض وصل برق کارخانه‌ها، تعادل قیمت در بازار برقرار خواهد شد افزود: هیچ کارخانه‌ای نمی‌تواند سیمانش را انبار کند و علاوه بر این اگر تولیدش را نفروشد دچار زیان می‌شود و با تولید پایین، قیمت تمام شده کارخانه‌ها بالاتر خواهد رفت و زیان مضاعف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

* کارخانه‌های سیمان با مشکل قطع طولانی برق مواجه هستند

شیخان از مکاتبه با وزارت نیرو و وزارت صنعت برای حل مشکل تامین انرژی موردنیاز کارخانه‌های سیمان خبر داد و گفت: برخی کارخانه‌ها حدود 20 تا 30 روز است که با مشکل قطع برق روبرو هستند که برای حل این مشکل طی نامه‌ای به وزیر نیرو خواسته‌ایم تا برق را برای کارخانه‌های سیمان به صورت مدیریت شده اختصاص دهند، به طوری که با همکاری انجمن سیمان برای اختصاص برق به کارخانه‌ها، یک برنامه ریزی زمانبندی صورت گیرد.

دبیر انجمن صنفی سیمان اظهار داشت: به وزیر نیرو نیز اوایل امسال پیشنهاد دادیم که برای ذخیره سازی مازوت با تولید کنندگان سیمان همکاری کنند که متاسفانه نپذیرفتند.

وی توضیح داد: اوایل امسال به ما گفتند که قیمت مازوت بالا رفته و به همین دلیل برای ذخیره‌سازی مازوت باید با قیمت فوب خلیج فارس یعنی لیتری 6 هزار تومان با کارخانه‌های سیمان محاسبه کنند. این در حالی است که تولیدکنندگان توان خرید مازوت با این قیمت را ندارند، به همین دلیل ما به وزارت نفت پیشنهاد دادیم که مازوت را در مخازنی ذخیره کنند و در اختیار خودشان باشند تا هر وقت مصوب شد مانند سال‌های قبل آن را با نرخ گاز به کارخانه‌های سیمان تحویل دهند، اما این کار انجام نشد.

* تولید و توزیع سیمان افزایش یافته است

شیخان تصریح کرد: اخیرا در جلسه هیات دولت مورخ 14 دی ماه مصوب شد که مازوت با قیمت گاز به کارخانه‌های سیمانی تخصیص یابد، اما این مصوبه همچنان روی میز معاون وزیر نفت مانده، خاک می‌خورد و ابلاغ نشده است.

به گفته وی تولید سیمان در کشور طی 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 14.3 درصد افزایش داشته و در این مدت 49 میلیون تن سیمان در کشور توزیع شده که 20 درصد بیشتر از 9 ماهه سال قبل است.

به گزارش فارس، مخاطبان در سامانه فارس من با ثبت سوژه «قیمت‌گذاری دستوری سیمان به نام مردم به کام دلالان» خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند. این مطالبه تا کنون بیش از 11 هزار امضا داشته است.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

پیش‌بینی قیمت طلا امروز 13 اسفند 99

پیش‌بینی قیمت طلا امروز 13 اسفند 99

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد دیروز ، یک میلیون و 65 هزار تومان معامله شد. همچنین هر قطعه سکه تمام بهارآزادی روز سه‌شنبه 10 میلیون و 900 هزار تومان فروخته شد. امروز برای قیمت طلا و سکه چه پیش‌بی...

TejaratNews.com/

بازگشت سکه به کانال 10 میلیون تومان / قیمت طلا و سکه امروز 12 اسفند 99 چقدر شد؟

سیگنال‌های جهانی موثر بر بورس / تاثیر نوسان قیمت طلا و نفت بر بازار چیست؟

سیگنال‌های جهانی موثر بر بورس / تاثیر نوسان قیمت طلا و نفت بر بازار چیست؟

بر اساس نوسان قیمت‌های جهانی فلزات و نفت، باید دید آیا این نوسان قیمت بر بورس تاثیر می‌گذارد؟

TejaratNews.com/
بازگشت قیمت سکه به کانال 10 میلیون تومانی / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/12

بازگشت قیمت سکه به کانال 10 میلیون تومانی / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/12

قیمت طلا و سکه امروز، با پیروی از افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ده میلیون و 858 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

افت ناچیز قیمت دلار و یورو / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/12

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13

امروز چهارشنبه 13 اسفند نرخ ارز در صرافی‌ ملی اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار نسبت به دیروز تنها 3 تومان افزایش یافت و به رقم 24 هزار و 420 تومان رسید، بهای یورو اما ثابت باقی ماند.

TejaratNews.com/

قیمت نفت به 63 دلار کاهش یافت

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 13 اسفند 99 چقدر بود؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 13 اسفند 99 چقدر بود؟

روز گذشته اسکناس امریکایی 400 تومان از قیمت خود را از دست داد. اما آخرین قیمت دلار تا پیش از امروز 13 اسفند 99 چقدر بود؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت طلا فردا 13 اسفند / سکه کانال 11 میلیونی را از دست داد

پیش‌بینی قیمت طلا فردا 13 اسفند / سکه کانال 11 میلیونی را از دست داد

امروز قیمت طلا و سکه نسبت به دیروز کاهش یافت و سکه کانال 11 میلیون تومانی را از دست داد. ريیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید: علت آن کاهش قیمت انس جهانی، ارز و همچنین تقاضای کم مردم برای طلا و سکه ...

TejaratNews.com/
سرمایه "شبهرن" 360 درصد افزایش یافت تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش سایپا قرعه‌کشی شد ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99 گزارش دوره­‌های برگزار شده واحد آموزش کانون کارگزاران در آذر و دی‌ماه 1399 سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز ارزش سهام عدالت امروز 13 اسفند 99 از پیشرفت چشمگیر کروز در داخلی سازی قطعات مشعوف شدم تولید تختال سالم و بدون عیب سطحی کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس اورژانس کسب و کار، محلی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی است تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد نهادهای اقتصادی همراه با شورایعالی بورس از سهامداران حمایت کنند رشد 93 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن برگزار می شود نرخ جدید قالیشویی اعلام شد مرتضی بانک از سمتش استعفا داد اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟ باز هم شاخص منفی در انتهای بازار نخستین تفاهم نامه همکاری بین بانکی فی مابین پست بانک ایران و بانک دی با حضور معاون وزیر امور اقتصادی... عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا تابلوی برق بورس انرژی پذیرای 68هزار کیلووات ساعت برق عرضه 80 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی یک خبر مهم برای سهامداران شستا! از ظرفیت های بانک برای توسعه استان استفاده می کنیم چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار رمز ارز‌ها رقیبی برای "بورس" شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید قیمت سکه و طلا امروز 13 اسفند ‌99 وام ازدواج هفتاد میلیون تومان شد شرایط پرداخت سود صاحبان سهام عدالت اعلام شد نوسان جزيی نرخ ارز در بازار تامین مالی 50 هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران خبری برای متقاضیان وام قرض‌الحسنه مسکن / دهک 1 تا 3 چه کسانی هستند؟ "ساروم" 22 درصد از سهامش را فروخت املاک "خساپا" به فروش نرفت خبری برای سهامدارن شستا / افزایش سرمایه در راه است حضور "وهور" در مناقصه بلوک سوم نیروگاه سیکل ترکیبی سرانجام اپال چه خواهد شد؟ واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند! شاخص در این لحظات با افت 6864 واحدی مواجه است قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 چرا بورس به وضع فعلی افتاد؟ / درآمدهای دولت از بورس بی‌جان! قیمت دلار امروز 13 اسفند 99 چقدر شد؟ اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران! نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه قیمت طلا امروز 13 اسفند 99 / اونس طلا به 1734 دلار و 16 سنت رسید

در حال بارگیری...