عرضه خودرو در بورس امکان‌پذیر است؟ / آیا قیمت خودرو کنترل می‌شود؟

عرضه خودرو در بورس امکان‌پذیر است؟ / آیا قیمت خودرو کنترل می‌شود؟

چند وقتی ا‌ست که بحث عرضه خودرو در بازار سهام به مهم‌ترین بند طرح ساماندهی تبدیل شده و از طرف مجلس به صورت جدی پیگیری می‌شود اما این طرح با مخالفت دولت و شورای نگهبان همراه است. حالا سيوال اینجاست که عرضه خودرو در بازار سهام چقدر جدی است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، حالا که قیمت خودرو سر به آسمان گذاشته کمسیون تلفیق مجلس تصمیم دارد خودرو را در بورس کالا عرضه و قیمت‌ آن را کنترل کند، اما سيوال اینجاست که عرضه خودرو در بورس کالا امکان‌پذیر است؟

محمد امیری، مدیر بورس و کالای کارگزاری آگاه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا گفت: به نظرم با توجه به شیوه معاملات سنتی خودرو در بازار، بورس کالا اصلا جایگاه خوبی برای عرضه خودرو نیست. قرار است در بورس کالا محصولات و مواد اولیه صنایع را عرضه کنیم و قرار نیست هر کالایی که دچار افزایش قیمت افسار گسیخته می‌شود از ظرفیت و شفافیت بورس استفاده کند.

این کارشناس در رابطه با سابقه عرضه خودرو در بورس کالا گفت: در هیچ جای دنیا خودرو در بورس کالا عرضه نمی‌شود اما قبلا در کشور ما خودروسازان برای انتشار اوراق سلف به تعداد و حجم محدود خودرو در بورس کالا عرضه کردند اما این عرضه بسیار محدود بود.

امیری در رابطه با امکان‌پذیر بودن عرضه خودرو در بورس گفت: قبل از اینکه در رابطه با عملیاتی شدن یا نشدن این طرح حرف بزنیم باید ببینیم بورس کالا جایگاه عرضه محصولات خودرویی است یا نه؟ که با توجه به پارامترهای معاملاتی، بسترهای نرم‌افزاری و بسترهای کدگیری، عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا امکان‌پذیر نیست. عرضه محصولات خودرویی فعلا فقط یک طرح است که هیچ سازوکاری ندارد و اصلا مشخص نیست بعد از عرضه خودرو در بورس کالا چه کسانی می‌توانند خودرو بخرند؟ از چه طریقی می‌توان از بورس کالا خودرو خرید؟ محدودیتی برای خریداران وجود دارد یا نه؟ قیمت خودرو در بورس کالا با چه سازوکاری تعیین می‌شود؟ و سيوالات بسیار زیاد دیگر که این طرح برای آنها جوابی ندارد. حتی در گفتگوی من با شرکت بورس کالا، آنها نیز از سازوکار عرضه خودرو در بورس خبر نداشتند.

این کارشناس در رابطه با موفقیت‌آمیز بودن این طرح گفت: بورس فضایی برای شفافیت و اعتماد است اما این موضوع دلیل نمی‌شود که هر کالایی قیمتش از حد معمول بالاتر می‌رود یا در بازارش کمبود ایجاد می‌شود در بورس کالا عرضه شود آن هم کالایی که بازار و فعالان و ذی‌نفعان زیادی دارد. برای مثال معاملات بورس مسکن راه‌اندازی شد و چند شرکت دولتی نیز در بورس عرضه شدند اما سيوال اینجاست که آیا این طرح موفقیت‌آمیز بود؟ اینگونه طرح‌ها ابهامات زیادی دارند و به همین دلیل نمی‌توان در رابطه با موفقیت‌آمیز بودن‌شان حرف زد اما در تمام دنیا خودرو به عنوان کالای مصرفی بازار معاملات خود را دارد و هیچ جای دنیا در بورس عرضه نمی‌شود.

امیری در رابطه با عدم فراهم بودن زیرساخت در بورس کالا گفت: بخش عمده فعالان بورس کالا افراد حقوقی هستند و افراد حقیقی برای خرید خودرو از بورس کالا باید کد معاملاتی دریافت کنند و هنوز بستر برای ورود افراد حقیقی فراهم نیست. بستر معاملات بورس کالا تریدر محور است و تلفنی انجام می‌شود و بستر آنلاین ندارد.

خودرو کالایی است که تقاضای زیادی دارد و در هر بار عرضه در کمترین حالت 100 هزار تقاضا دارد که بستر بورس کالا توانایی مدیریت این حجم از تقاضا را ندارد. شاید نیز تصمیم داشته باشند از بستر بورس اوراق بهادار استفاده کنند که در این حالت معاملات گواهی سپرده کالایی انجام شده و یا می‌توانند برای عرضه خودرو تابلویی در بستر اوراق بهادار اما با ظرفیت بورس کالا ایجاد کنند که هر کدام از این سناریوها نیازمند بسترسازی و توسعه زیرساخت است که در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.

مدیر بورس کالای کارگزاری آگاه این تصمیم را سیاسی دانست و نسبت به باز شدن پای سهامداران حقیقی به بورس کالا بدون شناخت هشدار داد و گفت: اینگونه تصمیمات در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا، تحقیق و تفحص از بورس و لایحه بودجه بیشتر از اینکه جنبه اقتصادی داشته باشد شکل و شمایل سیاسی دارد و به نوعی دعوای سیاسی میان مجلس و دولت است.

محصولی که کاملا انحصاری تولید و عرضه می‌شود و قیمت‌گذاری این محصول نیز در وزارت صمت انجام می‌شود و کاملا زیر نظر دولت است حالا از سمت مجلس مورد انتقاد است. نکته مهم اینجاست که با عرضه خودرو در بورس کالا افرادی که نسبت به بورس آگاهی و شناخت ندارند مجبور می‌شوند برای خرید خودرو در بازاری که شناختی نسبت به آن ندارند اقدام کنند که ممکن است همان اتفاقی که در بورس اوراق بهادار افتاد دوباره تکرار شود با این تفاوت که این بار مردم برای سرمایه‌گذاری به بازار وارد نمی‌شوند بلکه برای خرید کالای مصرفی اقدام می‌کنند که اگر سازوکار رقابتی وجود نداشته باشد این طرح عملی نیست.

این کارشناس در پایان گفت: حتی اگر قرار باشد خودرو در بورس عرضه شود نیز فعلا این اتفاق نمی‌افتد زیرا بستر این عرضه فعلا فراهم نیست و امری بلندمدت است.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

رضا شیوا، ريیس شورای رقابت گفت: اگر خودرویی نسبت به قیمت اعلام شده نمی‌ارزد مردم آن را خریداری نکنند.

Bartarinha.ir/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
تولید خودرو در 1400 افزایش می یابد؟

تولید خودرو در 1400 افزایش می یابد؟

هدف‌گذاری انجام شده برای تعداد خودرو تولید شده در سال 99 با توجه به نام‌گذاری سال به نام جهش تولید بود. اما سوالی که اکنون در ذهن ایجاد شده این است که آیا خودروسازان توانستند در سال گذشته این هدف را م...

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

خانه‌های روستایی مشمول مالیات می‌شوند؟ / 6 گروه معاف از پرداخت مالیات توضیح دولت درباره بازگشت شرکت‌های کره‌ای عذرخواهی و کناره‌گیری برای ادعای دروغ واکنش بازار به مصوبه افزایش قیمت خودرو نرخ کنونی ارز واقعی نیست/ احتمال کاهش قیمت دلار در روز‌های آینده شمع روشن می‌کنیم، ولی تحریم‌ها را دور می‌زنیم! ده شرکت اطلاعات بااهمیت را افشا کردند واکنش وزیر صمت به افزایش قیمت خودرو هشدار مجدد بانک مرکزی به معامله گران رمزارز‌ها اجرای 71 درصد مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید/ احصای قوانین قوانین مزاحم و مخل کسب و کار راهکار غلطی به نام تسهیلات خرید مسکن مصوبه بورسی به نفع بانکی‌ها یا بورسی‌ها؟ عرضه گیلاس نوبرانه در بازار/ گوجه فرنگی گران شد خودروهای کارکرده نیم میلیاردی / پژو 2008 کارکرده چقدر قیمت دارد؟ سکه وارد کانال 8میلیون شد آخرین صورتحساب سهام عدالت 15 اردیبهشت 1400 / سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی همچنان بالای 10 میلیون ت... بی‌اعتنایی گوجه فرنگی به توافق وین سکه تمام طرح قدیم وارد کانال 8 میلیون تومانی شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/15 ادعای جدید خضریان درباره مبلغ دستکاری بودجه کشف مزرعه ارز دیجیتال در شمس آباد چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت طلا فردا 16 اردیبهشت 1400 / عرضه سکه کم شد نیسان سهامش در بنز را می‌فروشد گرانترین میوه‌های فصل کدامند؟ فهرست قیمت احتمالی تعدادی از خودروهای داخلی در سال 1400 امان از رفقای بد قافله و خاصه خرجی های قجری افزایش قیمت خودرو کافی نیست!/ ضرر 30 میلیون تومانی روی هر پژوپارس دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و تحلیل پیام سران قوا برای بازار سرمایه خالق اتریوم جوان‌ترین میلیاردر دیجیتالی شد لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در تراکنش‌های بانکی تغییر دامنه نوسان تکذیب شد کالاهای وارداتی گران می‌شود جزيیات افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / سرمایه «وحافظ» 1129 درصد بیشتر می‌شود لزوم ثبت کد شهاب سهامداران در سامانه‌های بانکی ریسک خروج از سهم‌های ارزنده بازار لزوم ثبت کد شهاب سهامداران و ناشران بورسی در تراکنش‌های بانکی ماجرای مبهم 3 میلیون تن فولاد/ قاچاق یا دپوشده در کارخانه‌ها؟ متوسط قیمت مسکن در اهواز / گران‌ترین محله اهواز کجاست؟ عقب‌نشینی دلار به کانال 20هزار تومانی هشدار درباره وضعیت تولید تخم مرغ تهران نیازمند 600مگاوات کاهش مصرف برق است سرمایه‌گذاری‌های استانی در دستان اقلیت سکه به پایین‌ترین قیمت خود در 6 ماه اخیر رسید/ همه فروشنده شدند ایران رتبه 44 شاخص فناشدگی دولت سقوط آزاد درآمد‌ها "قرن" / کاهش 64درصدی فروش رونمایی از کراس اوور جذاب فیات قیمت رمز ارز چگونه تغییر می‌کند؟ مناطق ارزان برای اجاره‌نشینی در مشهد / ارزان‌ترین نرخ‌های اجاره برای کدام محلات است؟ پادشاه دیجیتال در آستانه از دست دادن کانال 55 هزار دلاری حاشیه‌های بورس امروز 5 اردیبهشت 1400 / بانکی‌ها و فولادی‌ها شاخص را مثبت کردند

در حال بارگیری...