پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات جدید را در بازار سهام بازتعریف می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. شاخص در روز آخر به کانال 1٫3 میلون واحدی برگشت و در یک هفته آخر سال، امیدواری‌ها را به بورس بازان بازگرداند. اما وجه مشترک همه نوسانات بی‌پایان در سال چه در ابتدای سال و چه انتهای سال (چه در زمان اوج و چه در زمان فرود) یک وجه مشترک داشت و آن مصنوعی بودن مسیر بازار و رفتار بازیگران است.

تصمیمات مداخله گرایانه در بازار سهام

بنا به گزارش اقتصادنیوز، آنچه قیمت‌ها در بازار را از دادن سیگنال واقعی برحذر داشت و آنچه رفتارها را در بورس مصنوعی جلوه می‌دهد، همان تصمیمات مداخله‌گرایانه سیاست‌گذار است که با کمک جریان پول هیجانی، آدرس‌های غلط به آماتور و حرفه‌ای‌های بازار در طول سال 99 نشان داد.

انتظارات در سال 99 به پایان رسید و البته آنچه نباید می‌افتاد، افتاد. بسیاری از ورودی‌ها به بازار از حضور دوباره در بازار با تردید و دودلی همراهند، زیرا که جوهره گمشده بازار یعنی اعتمادشان را از دست دادند.

هر چند که چگونگی هدایت بازار نشان می‌دهد انتظار رفتارهای هیجانی و موج‌های دوباره با توجه به تصمیمات کلان سیاست‌گذار در قالب سیاست‌های پولی، نرخ دلار، نرخ های جذاب در بازارهای موازی همچون رمزارزها باز هم محتمل خواهد بود.

شکل گیری جریان پول با توجه به احتمال سناریوهای جدید در شرایط دیپلماتیک و سیاست خارجه کشور که احتمال تسهیل فروش نفت و آزادسازی دارایی‌های ارزی بلوکه شده را ممکن است به دنبال داشته باشد، قطعا باعث می‌شود سیاست‌گذار پولی مختصات جدیدی در سال 1400 ترسیم ‌کند.

با وجود مختصات جدید، انتظارات جدید هم در شکل خواهد گرفت و امید می‌رود در یک سال اخیر با توجه به تجربه سال جاری، بازار شفاف‌تری در انتظار بورس بازان باشد. در این رهگذر، پایان تصمیمات ناگهانی توسط سیاست‌گذار، خواسته اصلی حرفه‌ای های بازار است. باید به انتظار روزهای آینده نشست…

انتظار بازار در روزهای ابتدایی سال 1400حسام کرد | کارشناس ازار سرمایه

آخرین روز معاملات در سال 1399 را در حالی به پایان رسید که شاهد یکی از پر فراز و نشیب ترین سال ها در بورس تهران بودیم. امسال با همه بدهی ها و خوبی هایی که داشت، به پایان رسید. تعداد کمی از نمادها، توانستند زیان خود را کاملا یا تا حدودی جبران کنند. اما اکثر نمادهای بازار، با افت های سنگین نسبت به قیمت پیک خود، امسال را به پایان میرسانند.

در معاملات روز سه شنبه هفته جاری، همانطور که انتظار میرفت، شاهد روز متعادلی در بازار بودیم و بعد از مدت ها، سمت تقاضا تقویت شد و قفل فروش تعداد زیادی از نمادها باز شد و اگرچه هنوز تعدادی نماد در صف فروش قفل بودند، اما تعداد آنها بسیار کمتر شده بود. انتظار میرود روزهای ابتدایی سال جدید شاهد یک بازار نسبتا خوب باشیم.

به امید بازار شفاف تر در سال 1400علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در آخرین روز معاملاتی سال 1399 با رشد حدود 17000 واحدی به کار خود پایان داد.

اگرچه روز چهارشنبه نیز مانند چند روز گذشته شاهد جوی مثبت و رو به بهبود در بازار بودیم ولی همانطور که روز سه شنبه اشاره شد، ریسک گریزی برخی از سرمایه گذاران بخاطر تعطیلات نوروز، باعث شد طبیعتا اندکی فشار عرضه در بازار مشهود باشد.

لازم به ذکر است که دولت از هیچ اقدامی در خصوص تامین کسری بودجه خود از طریق بورس فروگذار نکرد و تا آخرین لحظات سال 99 نسبت به فروش اوراق خود ادامه داد.

بازار برای بهبود و جلب مجدد اعتماد سرمایه‌گذاران، در مرحله اول نیازمند صداقت قانون‌گذار و در مرحله دوم حمایت از سرمایه‌گذاران از طریق وضع قوانین دقیق و پخته است. به امید بازاری بهتر و شفاف تر در سال 1400٫

استراتژی بورس در سال 1400امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

هبود شرایط بورس در ده روز کاری اخیر باعث شد شاخص‌کل در پایان سال 99 به کانال 1٫3 میلیون واحد بازگردد و بدین ترتیب بورس در سال 99 و برحسب رشد شاخص کل، حدود 155 درصد بازدهی برای سهامداران به ارمغان آورد. نمادهای شاخص ساز در دو هفته اخیر سبزپوش شدند امید سهامداران به صعود بورس در بهار 1400 بیشتر شود.

تعداد صف فروش‌ها در معاملات روز چهارشنبه کاهش قابل توجهی داشت و در روی دیگر سکه، نمادهای بیشتری به صف خرید رسیدند. ارزش معاملات خرد اندکی افزایش یافت و ترس سهامداران از ریزش‌های مکرر شاخص‌کل کاهش یافت.

اگرچه روز چهارشنبه گروه دیگری از سهامداران محافظه‌کار برای کاهش ریسک خود در تعطیلات نوروزی، بخشی از سبدشان را نقد کردند اما قاب پایانی بازار، نگذاشت کام سهامداران در پایان این سال پرفراز و نشیب تلخ شود.

با توجه به روند بازارهای موازی، بورس با اختلاف پرسودترین بازار در سال 99 بود اما سرمایه‌گذاران این بازار از نتیجه سرمایه‌گذاری خود چندان خوشنود نبوده و حتی به اندازه سرمایه‌گذاران بازارهای موازی نیز راضی نیستند.

در روزهای آتی آمار گسترده‌ای از عملکرد بورس در سال 99 منتشر می‌شود، پرسودترین سهام و صنایع، زیان ده‌ترین گروه‌ها، پرنوسان‌ترین نمادها و … اما اکنون که بورس برای نزدیک به 10 روز تعطیل است، بهترین فرصت برای سهامداران است که عملکرد خود را در سال 99 بررسی کرده و استراتژی مناسبی برای سال 1400 اتخاذ کنند.

کاهش سطح توقع از کسب سودهای رویایی در بورس و دوری از خرید و فروش‌های مکرر به قصد کسب سود کوتاه‌مدت می‌تواند آغازی باشد برای تعیین استراتژی در سال 1400، اما باید به یاد داشت که هر فرد قدرت ریسک‌پذیری و اهداف متفاوتی دارد و در نتیجه سیستم معاملاتی هر شخص نیز منحصر به خود اوست.

در این شرایط سهامدارانی که تجربه سال 99 را دارند، می‌توانند امید داشته باشند که در پایان سال 1400، باز هم بورس پرسودترین بازار در میان بازارهای موازی باشد.

پایان باز برای ادامه سریال تصمیمات ناگهانیابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

هفته پایانی سال 1399 برای بازار سهام هفته ای پر از ابهام بود. هفته ای که شاید کمتر کسی فکر می‌کرد روند نزولی به اتمام برسد و کماکان نیز خوشبینی ای در اهالی بازار دیده نمی شود‌.

در چند روز اخیر شاهد حمایت های حقوقی و تعدیل سهم های شاخص ساز بودیم. اما آیا این روند میتواند ادامه دار باشد؟ به هر صورت بازار روز چهارشنبه با مثبت و منفی های نامفهوم به کار خود پایان داد و شاخص کل نزدیک به 20 هزار واحد افزایش داشت.

زمزمه هایی در خصوص بازگشت تقارن به دامنه سهم ها شنیده می شود اما این بار، افزایش دامنه در دستور کار مسوولان تصمیم گیرنده قرار گرفته است.

به نظر باید سبز بودن شاخص در هفته اخیر را استقبالی از تصمیمات جدید و خلق الساعه مسوولان ذیربط دانست که انتهای سال را با چنین فضایی به پایان بردند. شاخص هم‌وزن نیز در روز آخر حرکت مثبتی داشت که میتوان رسد سهام کوچک را بیش از سهام شاخص ساز برای سال آینده متصور بود.

به هر روی سال 1399، سالی مملو از آموزش و تجارب پر غرامت، چه تلخ و شیرین بود. سالی که صدور کدهای بورسی رکود شکستند. سالی که ورود پول نیز رکورد شکست و روزهای سبز و قرمز افراطی ای را برای بازار بوجود آورد.

شاید بتوان گفت تجربه و تابلوشناسی در بازار، رکن اساسی برای بدست آوردن سود و رشد محسوب می شود. سهامداران، در سال 99 تجاربی بدست آوردند که میتواند در سال 1400 در دو وجه در بازار تاثیر گذارد باشد.

مورد اول کلیت بازار است که پارادایم آن به کلی تغییر کرده است و سهامداران هر سهمی را نمیخرند و مورد دوم سطح سواد بازار و شناسایی بازیگران و حقوقی های مختلف است که شاید لازم باشد در رویکرد خود بازنگری مجددی داشته باشند. با تمام این اوصاف سال 99 را باید یکی از سخت ترین سال های بازار تلقی نمود.

منبع: اقتصادنیوز

local_offerبرچسب‌ها:
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

مدیر عامل فرابورس گفت: روش ثبت سفارش خرید و حراج باز در عرضه اولیه سهام شرکتها به سازمان بورس پیشنهاد شده که در حال بررسی است.

FarsNews.ir/
تناقض عجیب بازار سرمایه / بورس چگونه مثبت شد؟

تناقض عجیب بازار سرمایه / بورس چگونه مثبت شد؟

دو روز است که شاخص کل بازار سهام روند صعودی گرفته اما بسیاری از نمادها هنوز در صف‌های فروش قفل هستند. چگونه هم شاخص کل مثبت است و هم بسیاری از نمادها در صف فروشند؟

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تورم و نرخ ارز، عوامل محرک بازار سرمایه/ بورس روند صعودی خواهد داشت؟

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سهامداران بازار سرمایه امروز در مقابل ساختمان سازمان بورس در تهران تجمع کردند.

Bartarinha.ir/

بازگشت اعتماد به بازار سرمایه/ بورس سبزپوش می‌ماند؟

طبیعی بودن اصلاح با توجه به بازدهی بازار سرمایه/ بورس در حال رسیدن به تعادل است

طبیعی بودن اصلاح با توجه به بازدهی بازار سرمایه/ بورس در حال رسیدن...

نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه گفت: کلپس قیمتی (سقوط قیمت‌ها) که در بورس رخ داد، موجب شد که بازار سرمایه در کمتر از 10 روز کاری بیشتر از 22 درصد ارزش خود را از دست...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/

نظرسنجی از تحلیلگران بازار سرمایه / بورس آبان را متعادل به پایان می‌رساند؟ / تخت گاز خودرویی‌ها به س...

بازگشت رونق به اقتصاد ایران با توسعه بازار سرمایه/ بورس کالا به جبران کمبود نقدینگی دولت کمک می کند

بازگشت رونق به اقتصاد ایران با توسعه بازار سرمایه/ بورس کالا به جب...

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزایای بورس کالا برای ارايه محصولات کشاورزی، گفت: ارايه اوراق سلف موازی گندم می‌تواند به معضل کمبود نقدینگی در کشور کمک کند.

Sena.ir/
انتظارات بیش از حد از ارکان بازار سرمایه، بورس را از ریل خارج می کند

انتظارات بیش از حد از ارکان بازار سرمایه، بورس را از ریل خارج می ک...

به جزء نظارت، نقش دیگری برای سازمان بورس تعریف نمی شود چون این نهاد به عنوان یک رکن اصلی نظارتی باید در حسن اجرای برنامه های دولت دقت کند و نقش اصلی اش ارايه و پیشنهاد آیین نامه ها و مقررات و طرح به ش...

Sena.ir/
عدم تحویل شکر به زنبورداران ثبات نسبی در بازار ارز و مسکن بیانیه اتاق اصناف ایران برای اصلاح قیمت نان وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید! موافقت اصولی تاسیس 5 نهادمالی صادر شد تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد ساختمانی/ ثامید صعودی می ماند؟ تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد عرضه اولیه فتوسا چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم بلومبرگ: ایران خود را برای عرضه نفت آماده می‌کند روابط عمومی قوی، موفقیت سازمان را به همراه دارد صادرات اوپک یک میلیون بشکه افزایش یافت مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است امروز خبری از رشد سنگین قیمت ارزهای مجازی نبود پایان خوشی مدیران فرمایشی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام ارزش سهام عدالت من (28اردیبهشت ماه) قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد

در حال بارگیری...