نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است

نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است

اکنون در میان ریسک های تهدیدکننده بازار، ریسک نرخ گذاری دستوری یا اظهارنظرهای دولتی در قیمت گذاری ها بالاتر از ریسک برجام است و معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است.

نوید خاندوزی، کارشناس بازار سرمایه به عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به معاملات بورس اشاره کرد و به پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: ورود شاخص بورس به مدار صعودی ناشی از چند عامل بود که توانست تاثیرات مثبتی بر معاملات بازار ایجاد و زمینه ورود سهامداران را برای سرمایه گذاری دوباره در این بازار فراهم کند.

وی به نخستین عامل تاثیرگذار در سبزپوشی شاخص بورس اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدا بازار درگیر برخی از ابهامات مانند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و کاهش شدید نرخ ارز بود، این مسایل به شدت روند بازار را تحت تاثیر خود قرار دادند و منجر به شک و تردید سهامداران برای ورود سرمایه هایشان به این بازار شد اما از چند وقت گذشته با روشن شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، زمینه رفع ابهامات موجود در بازار برطرف شد و سهامداران تمایل بیشتری برای ورود سرمایه هایشان به بورس پیدا کردند.

شایعه کاهش قیمت دلار به نرخ کمتر از 15 هزار تومان

خاندوزی به شایعات ایجاد شده در زمینه کاهش شدید نرخ ارز اشاره کرد و گفت: در میان فعالان حاضر در بازار چنین ابهامی ایجاد شده بود که ممکن است قیمت دلار به نرخ کمتر از 15 هزار تومان برسد، در حالی که به مرور ایجاد چنین شایعاتی در بازار رنگ باخت و سرمایه گذاران به غیر واقعی بودن چنین صحبت هایی و عدم امکان کاهش قیمت دلار تا نرخ 15 هزار تومان پی بردند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: شفاف سازی‌های ایجادشده در بازار باعث شد تا سرمایه‌هایی را که سهامداران تا روشن شدن تکلیف ابهامات موجود در کشور بیرون از بازار نگه داشته بودند، دوباره وارد بازار سهام کنند.

وی خاطرنشان کرد: در کنار رفع ابهامات موجود در بازار، مسایلی مانند جذابیت قیمت سهام شرکت ها بعد از نزول ایجاد شده و نیز ارايه گزارش‌های مثبت شرکت ها در بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی بی تاثیر نبودند و توانستند کمک زیادی در ایجاد روند معقول معاملات بازار کنند.

معاملات بورس تحت تاثیر ریسک های سیاسی و اقتصادی

وی با بیان اینکه اکنون معاملات بورس تحت تاثیر برخی از ریسک های سیاسی و اقتصادی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: با توجه به بازگشت اعتماد و سرمایه ها به بازار سرمایه و ورود شاخص بورس به مدار صعودی اما همچنان ریسک هایی تهدیدکننده این بازار هستند که در صورت رفع آن، سهامداران می توانند با اطمینان خاطر بیشتری در این بازار سرمایه گذاری کنند.

خاندوزی با تاکید بر اینکه بازار اکنون در انتظار تعیین کابینه دولت سیزدهم است، گفت: باید دید افراد انتخاب شده در کابینه دولت سیزدهم چه شناخت و برنامه ای برای اقتصاد کشور خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه ریسک های سیاسی مانند تعیین سرنوشت موضوع برجام از جمله مسایلی است که وضعیت فعلی بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است، اظهار داشت: به نظر می رسد گمانه زنی ها در زمینه نتیجه برجام تاثیر قابل توجه خود را در بازار از دست داده باشد، زیرا بعید به نظر می رسد که با برجام کاهش شدیدی در قیمت ارز ایجاد شود و در مقابل به دنبال عدم اجرای برجام در کشور افزایش شدیدی در قیمت ارز رخ نخواهد داد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: اکنون در زمینه ریسک های تهدیدکننده بازار، ریسک نرخ گذاری دستوری یا اظهارنظرهای دولتی در قیمت گذاری ها بالاتر از ریسک برجام است و معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است.

گذر زمان به سود معاملات بورس است

وی تاکید کرد: در وضعیت فعلی بازار، نمی توان هیچ پیشنهاد مشخصی به سهامداران داد اما این موضوع باید مدنظر باشد که گذر زمان به سود بازار خواهد بود مگر آنکه افرادی که قرار است در مسند کار قرار بگیرند شروع به جنگیدن با قواعد اقتصاد و بازار کنند.

خاندوزی اظهار داشت: براساس آمارهای به دست آمده رانت بازار خودرو در طی چند ماه گذشته حدود57 هزار میلیارد تومان بوده است و سرمایه ای که باید وارد جیب خودروسازها می شد در اختیار دلال ها قرار گرفته است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، این مسایل به عنوان نکات مهمی در بازار تلقی می شوند که باید دید مسوولان در کابینه جدید چه تلاش هایی برای رفع مشکلات موجود خواهند کرد.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد مهمترین موضوعی که باعث شده است تا بازار به مدار صعودی بازگردد، وجود خوش بینی برای عدم تکرار این مسایل در حوزه های مختلف و تاثیر گذار بر معاملات بورس است.

آینده ای مثبت پیش روی معاملات بازار سهام

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه که آیا بازار سهام می‌تواند تا پایان سال بازدهی بالاتری نسبت به سایر بازارها کسب کند یا خیر، گفت: به نظر می رسد با توجه به افتی که بازار سرمایه از مدت ها قبل تجربه کرده است و نیز به دلیل جریان فروش و سودآوری شرکت ها، آینده خوبی تا پایان سال پیش روی این بازار باشد و سهامداران بتوانند بازدهی معقولی از این بازار کسب کنند، حتی براساس بررسی های انجام شده بازدهی بازار سرمایه در چند وقت اخیر بازدهی ناامیدکننده ای در مقایسه با سایر بازارها نبوده است.

اقدامات رییس سازمان بورس نیار به شجاعت داشت

خاندوزی عملکرد دهقان دهنوی را در سازمان بورس مورد بررسی قرار داد و گفت: دهقان دهنوی تنها از بدنه بازار سرمایه نبود و از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان رییس سازمان بورس انتخاب شد به همین دلیل در ابتدا گارد بسیار شدیدی از سوی بازار در مقابل وی وجود داشت اما در این میان برخی از تصمیمات روند بازار را تغییر داد و این موضوع نشان داد که عملکرد وی در طی چند ماه سکانداری سازمان بورس مثبت بوده است.

وی گفت: دهقان دهنوی در چند وقت گذشته اقدامات بسیار خوب و تاثیرگذاری مانند اعطای مجوزها، اعمال برخی از قوانین و مقررات و ایجاد میز صنعت در دستور کار قرار داد که همیشه انجام آنها نیاز به شجاعت داشت.

خاندوزی خاطرنشان کرد: وی در مقطع خوبی عهده دار چنین سمتی نشد و در زمان وجود بحران شدید در معاملات بورس وارد این سازمان شد، بازار در آینده از دهقان دهنوی و با گذر زمان از مدیر موفقی در عملکرد خود یاد خواهد داد.

*خبرنگار: دنیا زنوزی

پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال

پرونده بورس در آخرین ماه از گرم‌ترین فصل سال برای بورس‌بازان سرد بود. با توجه به‌ اتفاقات رخ داده در طول هفته‌های اخیر که منجر به‌کاهش شدید قیمت‌ها در بازار سرمایه شد، پیش بینی بورس در نیمه دوم سال 14...

TejaratNews.com/
دلار گران شد

دلار گران شد

دلار گران شد. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز افزایش یافت.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1

عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار

عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار

برخی حمایت‌ها از سهم‌ها این دلگرمی و امیدواری را به سهامداران داد که هنوز قلبی در این کالبد می‌تپد و هر مقدار که حقوقی‌های سهام با دستور مجبور باشند دست بالا را داشته باشند، اما؛ حقیقی‌ها کماکان هستند...

BourseNews.ir/
روند رو به ثبات بازارهای سهام آمریکا

روند رو به ثبات بازارهای سهام آمریکا

پس از آنکه نگرانی‌ها درباره بخش املاک چین منجر به افزایش صف فروش بازارهای سهام در نخستین روز معاملاتی هفته شد، بازارهای سهام دیروز را در یک روند ترکیبی به پایان رسا...

EghtesadOnline.com/
نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد

مدیر عملیات عرضه بورس کالا در نامه‌ای به کارگزاران نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 7 مهر ماه را با توجه به تعطیلی دوشنبه آینده اعلام کرد.

YJC.news/
مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت

مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت

آزادسازی واردات خودرو به در بسته شورای نگهبان خورد و دوباره به مجلس برگشت. قرار است مجلس ابهامات شورای نگهبان درباره این مصوبه را بررسی و اصلاح کند. اما ایرادات شورای نگهبان به طرح آزادسازی واردات خود...

TejaratNews.com/

رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

همه چراغ‌های بورس قرمز شدند!

بازار بورس هفته ای کاهشی را پشت سر گذاشت به طوری که شاخص کل بورس شاخص 1 میلیون و 400 هزار واحد را هم از دست داد و به کانال 1 میلیون و 300 هزار واحد عقبگرد کرد.

Bartarinha.ir/

کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز (چهارشنبه، 31 شهریورماه) شاهد عرضه حدود 114 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به...

Borna.news/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما

بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نیما امروز (چهارشنبه، 31 شهریورماه) شاهد عرضه حدود 114 میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور بوده است.

JameJamOnline.ir/
لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه یکی از سیاست‌های اصلی و اهداف متولیان بازار سرمایه را افزایش عمق این بازار است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها، افزایش سرعت عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌ها به بازار است.

FarsNews.ir/
تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز

تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 ...

شاخص کل افت 7 درصدی را در هفته کاری گذشته تجربه کرد که عوامل مختلفی بر این روند تاثیر گذار بود.

YJC.news/
ساعت کاری بانک‌ها در نیمه دوم سال قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/7/1 آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا

در حال بارگیری...