تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت

تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت

بر اساس آمار فروردین ماه میزان تولید تجدیدپذیرها توسعه یافته و به نظر می‌رسد نقشه راه دولت در این مسیر درحال اجرا باشد.

به گزارش ایسنا، انرژی‌های تجدیدپذیر از پاک‌ترین انرژی‌هایی است که بشر امروزه می‌تواند از آن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کند و ضمن حفاظت از محیط‌زیست زندگی بهتری برای خود رقم بزند.

ایران دارای حدود 300 روز آفتابی است و علاوه بر آن شدت تابش آفتاب در کشورمان از بسیاری کشورها بیشتر است که همین موضوع استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی برای تولید برق را مقرون به‌صرفه‌تر خواهد کرد.

علی‌اکبر محرابیان - وزیر نیرو به تازگی نیز اعلام کرد: دولت برنامه‌ای چهار ساله برای افزایش 10 هزار مگاواتی انرژی‌های تجدیدپذیر دارد؛ بازار توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، با اتکا به پتانسیل بالای منابع انرژی‌های تجدیدپذیر اعم از خورشیدی، بادی، زیست‌توده و زمین‌گرمایی، از طریق امکان عقد قراردادهای بلندمدت با نرخ‌های تشویقی، بازار بسیار جذابی برای سرمایه‌گذاران است.

وی محوری‌ترین برنامه در وزارت نیرو را حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و صیانت از منابع و محیط‌زیست با تمرکز بر احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر را متناسب با رشد تقاضا، به‌عنوان یک سیاست اصلی برشمرد.

وزیر نیرو گفت: احداث نیروگاه‌های جدید تجدیدپذیر در کشور 46 درصد پیشرفت دارد و 500 مگاوات نیروگاه‌ تجدیدپذیر تا اوج بار مصرف تابستان امسال‌ وارد مدار می‌شود.

 آمار سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران همچنین بیانگر آن است که از مجموع 938.72 مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر، نیروگاه‌های خورشیدی در فروردین‌ماه امسال با تولید 489.90 مگاوات برق سهمی 52 درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

نیروگاه‌های بادی نیز در فروردین‌ماه امسال با تولید 324.18 مگاوات برق سهم 34 درصدی از کل ظرفیت منصوبه انرژی‌های تجدیدپذیر را دارا است. همچنین نیروگاه‌های برقآبی کوچک با تولید 100.62 مگاوات برق سهم 11 درصدی از ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به خود اختصاص دادند.

نیروگاه‌های توربین انبساطی نیز در دی‌ماه با تولید 9.6 مگاوات برق سهم 10 درصدی و نیز نیروگاه‌های زیست‌توده با تولید 14.42 مگاوات سهم 1.6 درصدی از کل ظرفیت منصوبه تجدیدپذیرها را دارد.

میزان برق تولید شده از منابع پاک تا پایان فروردین ماه سال جاری به 7755 میلیون‌کیلووات‌ ساعت رسیده که موجب شده از انتشار 83 هزار تن گاز گلخانه‌ای و همچنین 0.6 هزار تن آلاینده‌های محلی تا پایان فروردین ماه جلوگیری شود.

علاوه بر این تولید این میزان انرژی تجدیدپذیر باعث صرفه‌جویی 33 میلیون لیتری آب در ماه مذکور شده و علاوه بر این، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی به میزان 40 میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی را محقق کرده است.

در حال حاضر تعداد مولدهای تجدیدپذیر مختص مشترکین (محدود به ظرفیت انشعاب) تا پایان فروردین ماه به 7048 واحد با مجموع ظرفیت 79 هزار و 100 کیلووات رسیده است.

local_offerبرچسب‌ها:
واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور کاهش شدید صادرات زعفران/60 درصد فقط در فروردین‌ماه آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد چرا بانک مرکزی ارزپاشی نمی‌کند؟ راهکار سنگاپور برای واردات 90 درصدی موادغذایی واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد اجرای طرح سنجش وزن بسته‌های غذایی و شوینده‌ برای مقابله با کم‌فروشی وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی با فعال‌سازی پالایشگاه‌های کوچک تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بسیار پیچیده است/آغاز جابجایی نیروهای مازاد هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود تشکیل پرونده برای برخی موارد ترک فعل‌ در بورس و سازمان قضا و دارو الزام مراکز تجاری پایتخت به کاهش مصرف برق به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم علت سقوط واردات LNG چین از آمریکا قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان استخراج بیت‌کوین چقدر عامل قطعی برق کشور است؟ عبدالله سلطانی ثانی مدیرعامل بیمه سینا شد بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم حقوق گمرکی را کاهش دهید صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید ارايه صندوق تضمین اصل سرمایه توسط کارگزاری مفید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت تورم لبنان به 211 درصد رسید درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟