دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟

دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟

در حالی که وزارت نفت به دلیل برخی ملاحظات، از اعطای سهمیه قیر رایگان بودجه 1401 خودداری می کند، نمایندگان مجلس با اصلاح قانون بودجه، خواستار تامین اعتبارات آن از منابع داخلی شرکت نفت شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس بند «ز» تبصره 1 قانون بودجه سال جاری، وزارت نفت مکلف به واگذاری قیر رایگان به وزارت راه و شهرسازی تا سقف 19 هزار میلیارد تومان شده است.

بر اساس این قانون وزارت نفت مکلف است ماهانه از ابتدای سال جاری هر تن قیر را به قیمت 7.5 میلیون تن به دستگاه‌های اجرایی واگذار کند اما نرخ تحویل وکیوم باتوم (ماده اولیه تولید قیر) به شرکت‌های قیرساز بر اساس کشف قیمت وکیوم در بورس کالاست و مابه التفاوت تنی 7.5 میلیون تومان با قیمت بورس کالا را شرکت نفت باید از محل تعدیل قیمت ماهانه خوراک از شرکت پالایش نفت را جبران و اعمال حساب کند.

بخش قیر رایگان قانون بودجه امسال بعد از 4.5 ماه برای دومین بار اصلاح شد / ‬ محل تامین منابع مالی قیر تهاتری تغییر کرد

با این حال بند مذکور از تبصره 1 قانون بودجه امسال که در خصوص قیر تهاتری بود، در مرداد ماه تنها پس از 4.5 ماه از زمان تصویب، اصلاح شد که قرار شد شرکت نفت از محل منابع داخلی خود هزینه مابه التفاوت وکیوم باتوم بورس کالا با رقم مندرج در قانون بودجه (تنی 7.5 میلیون تومان) را به پالایشگاه‌ها بدهد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه 12 مرداد ماه در صحن علنی مجلس در جریان بررسی لایحه اصلاح بند «ز» تبصره 1 ماده واحده قانون بودجه سال 1401 کل کشور با بررسی دوفوریتی این اصلاحیه موافقت کردند.

متن اصلاح شده قانون قیر رایگان بودجه امسال به شرح زیر است:

در سال 1401 وزارت نفت مکلف است معادل مبلغ 19 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و به میزان آن، به صورت ماهانه از ابتدای سال 1401 مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد. وزارت نفت مکلف است مابه‌التفاوت قیمت هر تن 75 میلیون ریال با میانگین وزنی ماهانه قیمت‌های معاملاتی مواد اولیه (وکیوم باتوم) در بورس را با تعدیل قیمت ماهانه خوراک از طریق شرکت ملی پخش و پالایش جبران و اعمال حساب کند تسویه حساب مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) تحویل شده به دستگاه‌ها در سال 1400 نیز به همین ترتیب تنفیذ می‌شود. در صورت کاهش قیمت قیر، مقدار قیر تحویلی به دستگاه‌های موضوع این بند افزایش می‌یابد.

علت تغییر منابع تامین قیر رایگان از سوی نمایندگان مجلس، چه بود؟

به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس در پی عدم اختصاص قیر تهاتری در نظر گرفته شده در قانون بودجه امسال از سوی وزارت نفت به پروژه‌های عمرانی، به فکر تغییر منابع تامین قیر رایگان افتاده اند.

پیش از این نیز سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور پروژه‌های عمرانی در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرده بود: سهمیه قیر رایگان که در قانون بودجه امسال آمده، به پروژه‌های عمرانی تحویل نشده و روند اجرایی آن آغاز نشده است.

وی با بیان اینکه وزارت نفت مسيول تهیه آيین نامه مربوط به قیر رایگان برای تصویب در هیيت وزیران است، گفت: وزارت نفت تا کنون آيین نامه قیر تهاتری را تنظیم نکرده و به دولت نداده است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی افزود: آنچه تا کنون به برخی دستگاه‌های اجرایی تابعه این وزارت خانه از قیر داده شده، تتمه و باقی مانده حواله‌های قیری است که در اسفند سال گذشته صادر شد ولی پرداخت نشد؛ با پیگیری‌ها و مذاکراتی که داشتیم توانستیم با وزارت نفت هماهنگ کنیم تا این حواله‌ها را پرداخت کنند.

مصوبه اول رانت زای قیر رایگان 1401 که با مخالفت شورای نگهبان مواجه شد

این برای دومین بار است که مجلس در راستای سوءاستفاده برخی رانت جویان از قانون قیر رایگان قدم برمی دارد.

بار نخست، نمایندگان در جلسه علنی یکشنبه 22 اسفند 1400 مجلس شورای اسلامی با 178 رای موافق، 16 رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه با بررسی دو فوریتی طرح تمدید زمان تحویل قیر سال 1400 موافقت کردند.

بر اساس این طرح، سهمیه باقی مانده از قیر رایگان 1400 تا نیمه نخست 1401 قابل پرداخت بود.

پس از این مصوبه جواد اوجی وزیر نفت در نامه‌ای به دبیر شورای نگهبان خواستار عدم تایید این مصوبه مجلس شد.

نامه مشابهی را نیز انجمن شرکت‌های پالایشگاهی به شورای نگهبان ارسال کردند.

هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان 11 اردیبهشت امسال در حساب کاربری خود در تويیتر نوشت: طرح «تمدید زمان تحویل قیر سال 1400» در جلسه شورای نگهبان بررسی و مغایر قانون اساسی شناخته شد.

اصرار برای غیر شفاف‌تر شدن منابع قیر رایگان چیست؟

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند مصوبه اخیر مجلس که محل تامین منابع قیر رایگان را از فروش نفت به منابع داخلی شرکت نفت تغییر داده، یک گام به عقب و به معنی غیر شفاف‌تر شدن منابع قیر رایگان است.

از آنجایی که در قانون قبلی (قبل از اصلاح قانون بودجه 1401)، میزان فروش نفت به طور کامل و با همه جزيیات در دسترس بود، رقم مابه التفاوت فروش نفت با میزان نفتی که به پالایشگاه‌ها برای تولید وکیوم باتوم داده می‌شد، کاملا قابل رهگیری بود.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی بر این اعتقادند که احتمال ردیابی میزان مصرف منابع داخلی شرکت نفت برای اختصاص به پالایشگاه‌ها جهت تولید وکیوم باتوم، به شدت کاهش یافته و در مقابل، احتمال بروز برخی مفاسد افزایش می‌یابد.

یک قیرساز: برخی قیر تهاتری را با قیمت پایین صادر می‌کنند که نرخ بازار صادراتی را به هم می‌ریزد

علی علاماتی سرپرست معاونت بازرگانی یک شرکت قیرساز تابعه یک هلدینگ وابسته به سازمان تامین اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص ادعای مطرح شده با عنوان کاهش صادرات قیر ایران به هند و جایگزینی آن با قیر تولیدی روسیه به دلیل تخفیف‌های این کشور، اظهار کرد: در حال حاضر مصرف جهانی بالغ بر 103 میلیون تن است و پیش بینی می‌شود حداقل 5 درصد در سال پیش رو به این تقاضا افزوده شود که دلیل آن هم رونق مجدد پروژه‌های عمرانی در کشورهای در حال توسعه است.

علاماتی ادامه داد: کاهش مقادیر صادرات نفت در ماه‌های گذشته، اولا به دلیل رواج پدیده مانسون در شبه قاره هند بود و از سوی نیز باید به این نکته توجه کرد که هند خود جزو تولیدکنندگان قیر است و خرید نفت از روسیه به دلیل برخی ملاحظات بین المللی علیه روس‌ها، سبب شده تا بهای تمام شده را تا حدودی کاهش دهد که این موضوع خود باعث انتظار کاهشی بازار هند از تولیدکنندگان خاورمیانه جهت کاهش نرخ محصولات بوده است.

وی در خصوص بازارهای جدید قیر صادراتی ایران افزود: بازارهای آفریقا بالاخص غرب آفریقا و آمریکای جنوبی و چین از اصلی ترین بازارهای صادراتی قیر ایران محسوب می‌شوند.

این مقام مسيول در این شرکت قیرساز درباره اینکه آیا بازارهای داخلی اولویت دارند یا صادراتی؟ تصریح کرد: مصرف بازار داخل مشخص است و با فرض مقادیر تولید در حال حاضر بالغ بر 4 میلیون تن امکان صادرات وجود دارد. البته در صورت همکاری پالایشگاه‌ها و افزایش ظرفیت خوراک که دور از دسترس نیز نیست، امکان افزایش 2 برابری صادرات فراهم است.

وی درباره بزرگترین واردکنندگان قیر ایران گفت: در حال حاضر بازار هند و کشورهای شبه قاره هند از قبیل بنگلادش، سریلانکا و چین اصلی ترین مصرف کنندگان قیر صادراتی ایران هستند.

علاماتی درباره اینکه آیا ممنوعیت صادرات قیر، در کاهش یا افزایش صادرات قیر داخل و اختصاص آن به قیر تهاتری تاثیری داشته یا خیر؟ یادآور شد: صادرات قیر طی 2 سال گذشته ممنوع نبوده بلکه در 2 سال گذشته تخصیص قیر تهاتری به پروژه‌های داخلی وجود نداشته است. همچنین به دلیل عدم نظارت کافی بر محل مصرف قیرهای تخصیص یافته به پروژه‌های داخلی اعم از وزارت راه و شهرسازی، مسکن و... بعضا اینگونه قیرها با تخلف برخی واسطه‌ها با نرخ پایین صادر و نظم بازار از حیث مقادیر عرضه و نرخ متعارف را به هم می‌ریزند.

معاون شرکت ساخت: هنوز توزیع سهمیه قیر رایگان بودجه 1401 آغاز نشده است

محمدرضا کدخدازاده معاون ساخت و توسعه راه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره تزریق قیر تهاتری به پروژه‌های عمرانی راهسازی اظهار کرد: در حال حاضر باقی مانده حواله‌های قیر سال گذشته که تا اسفند 1400، درخواست آنها ارسال شده بود را وزارت نفت قول داده که پرداخت کند؛ بخشی از آن پرداخت شده و بخشی دیگر هم در حال ارايه از سوی وزارت نفت به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور است.

وی ادامه داد: درخواست‌های جدید واگذاری قیر تهاتری به شرکت‌های مصرف کننده قیر رایگان بر اساس قانون بودجه سال 1401 به وزارت نفت ارسال شده است که تا کنون از سهمیه قیر رایگان قانون بودجه 1401، چیزی به ما داده نشده است؛ سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی قول داده بود از ابتدای تیر ماه، سهمیه قیر رایگان بودجه امسال را به دستگاه‌های متولی پروژه‌های عمرانی واگذار کند.

کدخدازاده گفت: دیوان محاسبات در نامه‌ای به وزارت نفت اعلام کرده بود که این وزارت خانه مکلف به تخصیص سهمیه قیر رایگان باقی مانده از سال گذشته تا پایان شهریور امسال است؛ چون سال مالی پروژه‌های عمرانی بر اساس قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت تا پایان تیرماه است و با توجه به اینکه بخشی پروژه‌ها متوقف مانده، وزارت نفت باید تا پایان شهریور امسال، حواله‌های باقی مانده قیر رایگان سهمیه 1400 را پرداخت کند.

وی یادآور شد: بر اساس اعلام نماینده وزارت نفت، قرار بود از ابتدای مرداد امسال سهمیه قیر قانون بودجه 1401 را به دستگاه‌هایی که سهمیه قر رایگان سال گذشته را پر کرده اند، پرداخت شود که تا کنون با وجود گذشت دو هفته از مرداد، این اتفاق رخ نداده است ولی گفته شده که از هفته جاری سهمیه قیر رایگان بودجه 1401 تخصیص داده خواهد شد.

به گفته این مقام مسيول در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، دستگاه‌های متولی پروژه‌های عمرانی حواله وکیوم باتوم را از وزارت نفت دریافت کرده و به شرکت‌های قیرساز می‌دهند؛ قیرسازان نیز قیر تولیدی را در اختیار پیمانکاران پروژه‌های عمرانی قرار می‌دهند.

سخنگوی کمیسیون قضايی مجلس: آغاز توزیع قیر رایگان بودجه 1401 از 15 مرداد

سیدکاظم دلخوش در جلسه علنی چهارشنبه 12 مرداد ماه مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان گفت: علی نیکزاد، نایب ريیس مجلس الان خبر خوبی داد مبنی بر اینکه قرار است قیر رایگان 1401 از شنبه 15 مرداد ماه) به دستگاه‌های اجرایی تخصیص یابد.

بومی‌سازی کامل دانش قیر در کشور/ نیمی از قیر تولیدی صادر می‌شود

بومی‌سازی کامل دانش قیر در کشور/ نیمی از قیر تولیدی صادر می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: دانش قیرسازی در کشور صددرصد بومی‌سازی شده و جایگاه این صنعت از سطح ملی به سطح بین‌المللی ارتقا یافته است.

MehrNews.com/

دانش قیرسازی در ایران صددرصد بومی‌سازی شد/ جایگاه بین‌المللی صنعت قیر کشور

مقاومت وزارت نفت در برابر رانت 8 هزار میلیارد تومانی قیر رایگان

مقاومت وزارت نفت در برابر رانت 8 هزار میلیارد تومانی قیر رایگان

رانت 8 هزار میلیارد تومانی توزیع قیر رایگان موجب شده است تا فشار به وزارت نفت بالارود اما تاکنون این وزارت خانه در مقابل توزیع این رانت مقاومت کرده است.

MehrNews.com/
‌تکرار رویه‌ غربگرایان برای تخریب روابط ایران و روسیه/ بعد از نفت و فولاد‌ نوبت به قیر رسید

‌تکرار رویه‌ غربگرایان برای تخریب روابط ایران و روسیه/ بعد از نفت ...

در حالی که برخی مدعی هستند روس‌ها بازار قیر ایران در هند را تصاحب کرده‌اند، باید گفت کاهش عرضه 650 هزار تنی ماده اولیه قیر توسط پالایشگاه‌ها در بورس کالا، موجب کاهش تولید و در نتیجه کاهش صادرات قیر ای...

FarsNews.ir/
قیر 1401 از شنبه تخصیص می‌یابد

قیر 1401 از شنبه تخصیص می‌یابد

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی از تخصیص قیر رایگان مصوب در بودجه 1401 به دستگاه های اجرایی از روز شنبه 15 مردادماه خبر دا...

Gostaresh.news/
آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت ابلاغ شد

آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت ابل...

ایلنا: آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت با امضای معاون اول ريیس جمهور، ابلاغ شد.

Ilna.ir/

آغاز به کار سه پروژه راهبردی و افتتاح یک پروژه مسيولیت اجتماعی شرکت ملی نفت ایران

ريیس بازرسی شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

میزان دریافت قیر تهاتری شرکت ساخت و توسعه کاملا شفاف است

میزان دریافت قیر تهاتری شرکت ساخت و توسعه کاملا شفاف است

معاون ساخت و توسعه راه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: سهمیه سالانه قیر تهاتری این شرکت در سال گذشته 170 هزار تن بود که امکان جذب 400 هزار تن قیر در سال وجود دارد.

MehrNews.com/
احتمال واردات بنزین قوت گرفت/ خیز روس‌ها برای تصاحب بازار قیر ایران

احتمال واردات بنزین قوت گرفت/ خیز روس‌ها برای تصاحب بازار قیر ایرا...

ایلنا: دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: احتمال اینکه در فصل تابستان با کمبود مواجه و مجبور شویم بنزین پالایشگاهی را با شناسایی نقاط...

Ilna.ir/
تصویب سه طرح راهبردی شرکت ملی نفت ایران در شورای اقتصاد

تصویب سه طرح راهبردی شرکت ملی نفت ایران در شورای اقتصاد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با مساعدت وزیر نفت و پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های این شرکت، سه طرح راهبردی به ارزش 4.4 میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب شد.

FarsNews.ir/

رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران اصلاح شد

رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران اصلاح شد

معاون وزیر نفت از موافقت هیيت وزیران برای اجرای آیین‌نامه اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت خبر داد و گفت: این مصوبه سبب ایجاد شفافیت در درآمدها و نحوه هزینه‌کرد شرکت ملی نفت خواهد شد.

MehrNews.com/