وام و تسهیلات عالی فرزندآوری

وام و تسهیلات عالی فرزندآوری

مبلغ وام و تسهیلات خوب برای گروه های سنین مختلفی که ازدواج کنند اعلام شد.
پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بخش اعظمی از طرح امتیازهای ویژه برای کارمندان دولت است. امتیازهایی نظیر افزایش حق اولاد و حق عايله‌مندی، اولویت استخدامی، افزایش سن بازنشستگی و مرخصی زایمان از جمله مواردی است که آحاد دیگر جامعه از آن بی‌بهره هستند

آمارها حاکی از آن است که در کشور ما نرخ رشد جمعیت در وضعیت خطرناکی به سر می برد؛ به طوری‌که در بازه زمانی 30 ساله، به پیری جمیعت رسیده‌ایم. نمایندگان مجلس  برای مقابله با این پدیده بی‌سابقه در تاریخ جمعیت‌شناختی کشورمان، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را تصویب کردند. آیا این قانون می‌‌تواند سرعت کاهش جمعیت را کاهش دهد؟ 

طرح حمایت از جمعیت به تایید رسید

اواسط پاییز سال جاری نمایندگان مجلس در جلسه ای غیر علنی طرح حمایت از جمعیت و تعالی خانواده را مورد نقد و بررسی قرار دادند. سرانجام بعد از چکش‌‌کاری‌های متعدد و رفت و برگشت‌های چندباره طرح  میان مجلس و شورای نگهبان، طرح  حمایت از جمعیت و تعالی خانواده به تایید شورای نگهبان رسید.

جزيیات قانون

در طرح  حمایت از جمعیت و تعالی خانواده پیش از هر مورد دیگر به مسيله تسهیل ازدواج فکر شده است. بر همین اساس وام ازدواج برای بالای جوانان تا 25 ساله، 140 میلیون تومان و برای زیر 25 ساله‌ها 200 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بهسازی خوابگاه‌های دانشجوهای متاهل، تامین 50 درصدی ودیعه مسکن دانشجویان و تشویق سالانه شاغلین از دیگر ابزارهای درنظر گرفته شده برای تسهیل ازدواج است.

امتیاز تاهل برای تمام شاغلین

حمایت مالی از متاهلین شاغل، در اغلب کشورها موضع چالش برانگیز و بسیار مهمی است. طبیعتا افراد متاهل نیاز اقتصادی بیشتری نسبت به شاغلین مجرد دارند. بر همین اساس دولت ها طرح های مختلفی برای این گروه از شاغلین دارند. در طرح حمایت از جمعیت نیز افزایش محدوده سنی استخدام، در اولویت قرار گرفتن متاهلان برای استخدام، غیرقانونی شدن تعدیل نیروی کار دارای 3 فرزند و تخفیف 25 درصد حق بهره‌برداری زمین برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته شده است.

تسهیلات مسکن

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عدم تامین مسکن، جدی‌ترین مانع ازدواج جوانان است. در طرح حمایت از جمعیت و تعالی خانواده، ثبت‌نام مسکن حمایتی مجردها و تحویل واحدهای مسکونی به شرط متاهل بودن پرداخت وام 150 میلیونی تامین مسکن با بازپرداخت 20 ساله، تامین زمین یا مسکن با 2 سال تنفس و 8 سال قسط‌بندی و تخفیف‌های ویژه عوارض ساخت و ساز مسکن  در نظر گرفته شده است.

امتیازات ویژه برای زنان شاغل

در شرایط سخت اقتصادی که در آن به سر می‌بریم اشتغال و  کار کردن زنان برای بسیاری از خانواده‌ها به امری اجتناب ناپذیر شده است. با این حساب، در طرح حمایت از جمعیت توجه به موضوع اشتغال زنان، اهمیت ویژه ای خواهد داشت. یکی از مهم ترین دغدغه‌های زنان شاغل باردار، امکان کار  به صورت دورکاری است. در بعضی مشاغل؛ ماهیت شغل یا اصرار کارفرما بر فعالیت حضوری، این امکان را از زنان سلب می‌کند.

زنان باردار در طرح حمایت از جمعیت امتیازات ویژه‌ای خواهند داشت. اختیاری بودن شیفت شب برای مادران باردار و دارای فرزند شیرخوار، اعطای دورکاری به ماداران باردار، کاهش سن بازنشستگی مادر به مدت یک سال به ازای تولد هر فرزند، وجود مهدکودک در سازمان‌ها و ادارات برای نگهداری کودکان، اختصاص مرخصی زایمان 9 ماهه، عدم صدور مجوز تعدیل ماداران باردار و دارای فرزند شیرخوار از جمله امتیازات خاصی است که در این طرح برای زنان باردار در نظر گرفته شده است.

امتیاز ات ویژه برای مادران شاغل

ادامه فعالیت زنان بعد از دوران بارداری تا رسیدن به مرحله زایمان، منوط بر مهیا بودن شرایط شغلی امکان‌پذیر خواهد بود. در طرح حمایت از جمعیت و تعالی خانواده امتیازهای زیر برای مادران شاغل در نظر گرفته شده است.  

- تامین فضای مناسب جهت رفع نیازهای نوزادان در اماکن عمومی

- اصلاح تعرفه‌ها و کارانه جهت افزایش زایمان طبیعی

- زایمان طبیعی رایگان در بیمارستان‌های دولتی

- تخفیف 20 درصدی دوره‌های آموزشی تربیتی و هنری کانون پرورش فکری

- بهبود کیفیت محیط زایشگاهی

- توسعه و تجهیز شیرخوارگاه‌ها

امتیاز ویژه برای تمام مادران

پوشش بیمه‌ای مادران در دوران بارداری و شیردهی، ارايه رایگان سبد تغذیه و بهداشتی ماداران باردار و دارای کودک، پوشش بیمه‌ای خدمات سلامت زنان، فروش بدون قرعه‌کشی خودرو پس از تولد فرزند دوم، آموزش غیرحضوری مادران دارای فرزند زیر 3 سال، مرخصی یا میهمان شدن مادران دارای فرزند زیر 2 سال، خدمت پزشکان و پیراپزشکان در محل سکونت، تعویق تعهدات قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان برای ماداران باردار و دارای فرزند و پوشش بیمه‌ای آزمایش‌های مادر و جنین از جمله امتیارهای ویژه برای مادران در طرح حمایت از جمعیت است.

فرزند بیشتر، امتیاز بیشتر

وضعیت اقتصادی نامناسب، اغلب خانواده ها را به فرزندآوری کمتر تشویق کرده است. بر همین اساس در طرح حمایت از جمعیت و تعالی خانواده امتیازهای ویژه ی زیر برای فرزند بیشتر در نظر گرفته شده است.

بعد از تولد فرزند سوم

- پرداخت وام 30 میلیونی

- نیم بها شدن هزینه اماکن گردشگری، ورزشی و سینماها

- افزایش سنوات خدمت به میزان یک سال

- معافیت مالیاتی به ازای هر فرزند 15 درصد

- افزایش 3 برابری یارانه فرزندان خانواده‌های دهک پایین

شعار «فرزند کمتر زندگی بهتر» در شرایطی رواج پیدا کرد که شرایط جامعه متناسب با اجرای آن بود. مردم تازه فارغ شده از جنگ، همسو با سیاست کشور تصمیم گرفتند. بنابراین برای اجرای آن طرح، دولت با موانع کمتری روبرو بود. اما اکنون ، دولت با طرح هایی عموما اقتصادی، مردم را به فرزندآوری ترغیب می کند. طرح های کوتاه مدت اقتصادی که در صورت اجرا شدن هم، قدرت زیادی برای ترغیب جوانان برای فرزندآوری ندارد.

کم و کاستی های جدی در طرح حمایت از جمعیت

در طرح حمایت از جمعیت و تعالی خانواده موارد مهم و تاثیرگذاری نادیده گرفته شده است. مواردی که به طور واضح بی عدالتی در حق قشر محروم کشور خواهد بود. بخش اعظمی از طرح امتیازهای ویژه برای  کارمندان دولت است. امتیازهایی نظیر افزایش حق اولاد و حق عايله‌مندی، اولویت استخدامی، افزایش سن بازنشستگی و مرخصی زایمان از جمله مواردی است که آحاد دیگر جامعه از آن بی‌بهره هستند. یکی از موارد تبعیض آشکار بین کارمندان دولت و دیگر کارمندان؛ مرخصی زایمان طولانی کارمندان است با این تفاوت که کارمندان خارج از دولت از این امتیاز بهره ای نبرده اند و در صورت مخالفت کارفرما با وزارت رفاه؛ واد چالش می‌شوند. در ادامه مهمترین مزایای اندیشیده شده برای ترغیب خانواده‌ها به فرزندآوری را مرور می‌کنیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

ممنوعیت عرضه رایگان اقلام پیشگیری از بارداری احتمال فرزندآوری های ناخواسته و پرخطر را در قشر محروم بیشتر خواهد کرد؛ به طوری‌که به نظر می آید هدف قانونگذار فرزندآوری بیشتر در این قشر بوده است. لازم به ذکر است که اريه تسهیلات زمین، مسکن و خودرو نیز در قشر محروم که توان بازپرداخت آن را کمتر دارند با مانع جدی مواجه شود. همچنین وعده افزایش یارانه‌ها شاید برای کوتاه مدت قشر محروم را به فرزندآوری بیشتر مشتاق کند اما در ادامه به این دلیل که نسبت به هزینه ها تفاوت فاحشی دارد، جوابگوی مخارج نخواهد بود.

در طرح حمایت از جمعیت به تعدادی از موانع اصلی ازدواج یعنی سربازی، طلاق و آموزش و پرورش اشاره ای نشده است. جمع کثیری از مردان تلاش دارند دوره سربازی را به تاخیر بیندازند و در ادامه این تاخیر سن ازدواج و باروری را افزایش خواهد داد. آمار فرزندآوری به طور کلی در کشور ارايه شده است اما سنین مختلف و دهه های مختلف رفتار متفاوتی درمورد فرزندآوری دارند. بر اساس آمار نرخ ازدواج و فرزند آوری در متولدین دهه شصت در مقایسه با دهه پنجاه و هفتاد کمتر بوده است به همین دلیل نمی توان نسخه ای کلی برای همه افراد یک جامعه تجویز کرد.

 

وزیر خزانه‌داری آمریکا: رشد قیمت مواد غذایی و انرژی تورم جهانی ایجاد می‌کند هزینه 2 شب سفر رفت و برگشت به شیراز + جدول وزیر کشاورزی اوکراین: جهان برای افزایش قیمت گندم به هر تن 700 دلار آماده شود قیمت آپارتمان‌های 60 متری مرکز تهران سقف افزایش اجاره‌بها مسکن اعلام شد خبر مهم برای جاماندگان یارانه قیمت طلا نزولی شد سکه 14 میلیون و 93 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه ؛ 29 اردیبهشت 1401 قیمت سکه امامی بر مدار صعود سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام ستاد تنظیم بازار تصویب کرد/ سقف افزایش اجاره‌بها در... برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ مهدی صولی مدیرعامل شرکت پاکسان شد آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان حضور دوباره ایران در بازار نفت بدون نیاز به هیچ توافقی/2 میلیون نفت ایران در انتظار تخلیه در چین قیمت انواع خودرو در بازار آزاد امروز + جدول تصمیم جدید دولت برای حقوق کارگران | افزایش 10 درصدی حقوق کارگران صحت دارد؟ سقف افزایش اجاره بهای مسکن تعیین شد | برخورد سازمان تعزیرات با مشاورانی که سقف افزایش را رعایت نکنند قیمت دلار ثابت شد! | قیمت دلار در بازار امروز