70درصد بازار میلیاردی سیگار در اختیار خارجی‌ها

70درصد بازار میلیاردی سیگار در اختیار خارجی‌ها

مدیرعامل شرکت دخانیات ایران از برنامه‌ریزی برای تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی خبر داد و گفت که در حال حاضر 70 درصد از بازار دخانیات در اختیار دو شرکت خارجی است و سهم شرکت دخانیات تنها پنج درصد است. موضوعی که علت آن را نه تغییر ذايقه مردم بلکه سیاستگذاری‌های اشتباه می‌داند.

ایسنا: مدیرعامل شرکت دخانیات ایران از برنامه‌ریزی برای تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی خبر داد و گفت که در حال حاضر 70 درصد از بازار دخانیات در اختیار دو شرکت خارجی است و سهم شرکت دخانیات تنها پنج درصد است. موضوعی که علت آن را نه تغییر ذايقه مردم بلکه سیاستگذاری‌های اشتباه می‌داند.

سیاوش افضلی در نشستی خبری گفت: ارزش بازار دخانیات در کشور حدود 40 هزار میلیارد تومان است که از این میزان سهم شرکت دخانیات، فقط 5 درصد است. 70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار یک شرکت ژاپنی و یک شرکت آمریکایی- انگلیسی است.

به گفته وی این دو شرکت از سال 1382 در کشور مجوز فعالیت دارند و از سال 1390 تعرفه حق العمل مربوط به استفاده از زیرساخت‌های شرکت دخانیات را نیز پرداخت نمی‌کنند و تنها عوارض و مالیاتشان چند در صد از شرکت دخانیات بیشتر است. این درحالی است که در گذشته این شرکت‌ها برای سود بردن از بازار ایران باید تعرفه‌ای اضافی پرداخت می‌کردند. همچنین شرکت ها در گذشته متعهد بودند به کشاورزان کمک کنند و هر 4 سال یکبار ماشین آلات خود را به شرکت دخانیات واگذار کنند که همه آنها لغو شده است.

رشد 50 درصدی تولید سیگار داخلی

افضلی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در پی خصوصی‌سازی شرکت دخانیات از جمله کاهش اشتغال و درآمد دولت، تصریح کرد: دهه گذشته این شرکت شرایط خوبی نداشته، اما اکنون احیا شده و در سال 1399 میزان تولید، 50 درصد و فروش از نظر مقدار 23 درصد و از نظر سهم بازار 70 درصد رشد داشته است. هر چند همچنان به لحاظ مقداری فقط 14 درصد بازار و به لحاظ ارزشی فقط 5 درصد بازار را در اختیار دارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره تاثیر ذايقه مردم بر کاهش تقاضای محصولات این شرکت نیز گفت: تغییر تقاضای مردم فقط 5 تا 10 درصد بر کاهش بازار شرکت دخانیات تاثیر داشته و علت اصلی شرایط سال‌های اخیر از جمله خصوصی سازی و تغییر نحوه فعالیت شرکت خارجی بوده است. چرا که هدف ما همچنان بخشی از بازار است که محصولات کلاس سی و دی مصرف می‌کنند. برای مثال در گذشته شرکت‌های خارجی فقط مجاز به تولید محصولات کلاس ای و بی بودند.

وی با بیان اینکه شرکت دخانیات حدود 6000 نفر در بخش تولید و 6000 نفر در بخش کشاورزی ایجاد اشتغال کرده و ظرفیت تولید حدود 50 درصد سهم بازار را دارد، گفت: با این حال شرکت‌های خارجی به راحتی مانند قطعات سی کی دی، مواد اولیه و توتون را وارد می‌کنند و سهم بازار را در اختیار دارند. در چنین شرایطی تولیدکننده داخلی قادر به رقابت با آنها نیست.

به گفته مدیرعامل شرکت دخانیات ایران مصرف کشور در سال 75 میلیارد نخ سیگار است که سال گذشته 55 میلیارد نخ در کشور تولید و بیست میلیارد نخ نیز به صورت قاچاق وارد شده است. از میزان 55 میلیارد تولید داخل، 9 میلیارد نخ مربوط به شرکت دخانیات بوده است. اما ظرفیت تولید شرکت 25 تا 30 میلیارد نخ سیگار در سال است.

افضلی درباره تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات نیز گفت: بهتر است این تحقیق و تفحص از صنعت دخانیات باشد چراکه می‌تواند به شفافیت در این صنعت کمک کند.

تولید کالای سلامت محور در دستور کار

مدیرعامل شرکت دخانیات همچنین خبر داد که شرکت دخانیات در حال حرکت به سمت تولید محصولات سلامت محور با همکاری یک شرکت اروپایی است و همچنین استفاده از فیلترهای توسعه یافته است و در سال 1400 برای حضور در بازارهای خارجی برنامه ریزی کرده است.

او همچنین با اشاره به کاهش صادرات توتون و تنباکو در سال‌های اخیر گفت: شرکت دخانیات ایران برای صادرات در سال جاری برنامه‌ریزی کرده و تاکنون در پنج مرحله 10 تن توتون صادر شده است. اما صادرات سیگار به دلیل تعرفه بالای واردات در کشورهای دیگر و کلاس تولیدی ایران صرفه اقتصادی ندارد، اما برنامه‌هایی برای صادرات به کشورهای منطقه بعد از تامین بازار داخل وجود دارد. صادرات تنباکوی زرد طلایی نیز یکی از کالاهای صادراتی و پرطرفدار این شرکت است که صادرات آن به زودی از سر گرفته خواهد شد.

نابسامانی لبنان از عوامل کاهش صادرات ایران

افضلی در ادامه با بیان اینکه تحریم‌ها تامین مواد اولیه را برای شرکت دخانیات دشوار کرده اما هیچ تاثیری بر فعالیت شرکت های خارجی نداشته، درباره دلایل کاهش صادرات، تصریح کرد: از جمله دلایل کاهش صادرات، مشکلات جانبی شرکت‌ها و مشکلات حقوقی و قضایی با برخی صادرکنندگان بوده است. از طرف دیگر با توجه به اینکه 90 درصد صادرات تنباکو به لبنان و 10 درصد به سوریه بوده، اتفاقات سال های اخیر در لبنان تاثیر زیادی بر کاهش صادرات داشته است.

local_offerبرچسب‌ها:
جزيیات افزایش قیمت سیگار از اردیبهشت

جزيیات افزایش قیمت سیگار از اردیبهشت

ريیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی اظهار داشت: افزایش قیمت در برندهای مختلف متفاوت است و احتمالا بین 10 تا 30 درصد افزایش قیمت رخ دهد. احتمالا شرکت‌ها از اردیبهشت ماه نرخ...

Bartarinha.ir/
احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار

احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار

ريیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی گفت که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، با در نظر گرفتن افزایش سایر هزینه‌های تولید، سال آینده قیمت پایه سیگار برندهای داخلی و بین‌...

TejaratNews.com/
احتمال افزایش 50درصدی قیمت سیگار

احتمال افزایش 50درصدی قیمت سیگار

ريیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی گفت که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، با در نظر گرفتن افزایش سایر هزینه‌های تولید، سال آینده قیمت پایه سیگار برندهای داخلی و بین‌...

Bartarinha.ir/
قیمت سیگار برگ لاکچری چند؟

قیمت سیگار برگ لاکچری چند؟

مدتی است که زمزمه فروش کالاهای لاکچری از جمله محصولات دخانی در فضای مجازی شنیده می‌شود، سیگار برگ هم مانند بسیاری از کالاهای دیگر از لاکچری شدن در امان نمانده است و هر چه به سمت مناطق بالاتر تهران حرک...

TejaratNews.com/
آب جیره‌بندی نمی‌شود، نگران نباشید ادامه ریزش قیمت جهانی طلا در هفته جاری مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم پیش‌بینی‌ بورس امروز 29 خرداد اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟

در حال بارگیری...