سیگنال‌های تازه برای قیمت ارز / آیا مسدودسازی اینترنت دلار را گران می‌کند؟

سیگنال‌های تازه برای قیمت ارز / آیا مسدودسازی اینترنت دلار را گران می‌کند؟

نقدینگی و تورم رکوردهای تازه ثبت کرده‌اند، مذاکرات وین بعد از جلسات متعدد هنوز به نتیجه نرسیده، احتمال قطع ارتباط ایران با جهان در پی تصویب طرح صیانت وجود دارد و بعضی می‌گویند دولت ريیسی احتمالا چه در اقتصاد و چه در سیاست راه دولت احمدی‌نژاد را ادامه می‌دهد. این‌ها یعنی بازار ارز روزهای سخت و مبهمی پیش رو دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار ارز این هفته را با تعطیلی آغاز کرد. در حالی که انتظار می‌رفت مثل همیشه در ایام تعطیل قیمت دلار کاهشی شود یا دست کم ثابت بماند، سیگنال‌های منفی، حریف اثر تعطیلی‌ها شد و در کمال تعجب دلار گران شد.

ظاهرا ماجرا این بود که تاخیر در رسیدگی به موضوع برجام و نامشخص بودن آینده این مهم با روی کار آمدن دولت جدید، توانسته بود انتظارات تورمی را افزایش دهد. البته به گفته فعالان بازار اعتراضات مردم خوزستان و تبریز هم بر افزایش قیمت‌ها بی‌تاثیر نبود.

بنابراین درحالی‌که اواسط هفته گذشته و قبل از تعطیلی بازار‌های تهران، قیمت دلار تا 24 هزار و 300 تومان کاهش یافته بود، با آغاز بازار بار دیگر پس از یک ماه به کانال 25 هزار تومانی بازگشت.

روز گذشته این اسکناس آمریکایی تا 25 هزار و 500 تومان هم افزایش یافت و فعالان با توجه به فضای موجود ادامه رشد را چندان دور از ذهن نمی‌دانند به خصوص با توجه به این که رشد قیمت درهم نیز، به عنوان عامل اثرگذار بر نرخ دلار، طی چند روز گذشته افزایشی بوده و به انتظارات منفی دامن زده است.

سیگنال منفی جدید به بازار

البته این همه سیگنال‌های منفی این روزهای بازار نیست!

روز گذشته عبدالناصرهمتی، ريیس سابق بانک مرکزی، در یادداشتی نوشت:« وجود بلاتکلیفی و تعلل در تصمیم‌گیری بین دو دولت 12 و 13 چه در چشم‌انداز مذاکرات و چه در نحوه تامین بودجه ریالی و ارزی مورد نیاز کشور در حال دمیدن بر تنور افزایش خلق نقدینگی است که معیشت مردم را با چالش جدی مواجه خواهد کرد».

همتی درحال به دلایل افزایش افسارگسیخته نقدینگی اذعان کرده که آخرین آمار بانک‌مرکزی نیز خبر می‌دهد؛ این شاخص از سطح سه هزار و 700 هزار میلیارد تومان گذشته! بنابراین در چنین شرایطی طبیعتا نمی‌توان برای بازار ارز دست کم در طولانی مدت چشم‌انداز مثبتی را پیش‌بینی کرد.

هرچند اخبار می‌گوید احتمالا در کوتاه‌ مدت هم سیگنال مثبت پرقدرتی دریافت نشود. چرا که تقریبا همه متفق‌القول هستند که بازار ارز ماه‌هاست تحت تاثیر مستقیم مذاکرات وین است و با دریافت کوچک‌ترین خبر بازخورد منفی یا مثبت نشان می‌دهد.

بنابراین بعید نیست که بازار با تکیه بر این اظهارات، اخبار مربوط به مواضع دولت آینده در مذاکرات را پیش‌خور و در خود منعکس کند. به خصوص حالا که مطرح شدن طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی نیز چشم‌انداز ملتهب‌تری از آینده کشور پیش‌روی مردم و فعالان بازار قرار داده است.

دو سیگنال امیدبخش

در میان سیل اخبار منفی برای بازار اما دو سیگنال امیدوارکننده هم وجود دارد که برخی امید دارند در طولانی مدت بتواند، بازار ارز را مهار کند؛ یکی رشد اقتصادی ایران و دیگری کاهش ذاتی ارزش دلار.

یکی این که دیروز بانک‌ جهانی آمار جدید رشد اقتصادی را منتشر کرد که نشان می‌داد در میان کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا فقط ایران، مصر و جیبوتی توانسته‌اند در سال 2020 رشد اقتصادی مثبت داشته باشند.

دوم هم این که نرخ برابری دلار در مقابل سبدی از ارزهای جهانی امروز باز هم کاهش نشان داد. شاخص دلار در معاملات امروز با 0.12 درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح 92.48 واحد بسته شد.

همین حالا هم دولت بایدن در تلاش است تا موافقت کنگره و سنا را برای یک بسته محرک 1.4 تریلیون دلاری دیگر جلب کند که در صورت اجرایی شدن احتمالا آخرین بسته بزرگ محرک برای حمایت از بخش های مختلف اقتصادی و کاستن از تبعات کرونا خواهد بود. اما شماری از منتقدان این طرح به ویژه جمهوری خواهان و برخی از مدیران بانک مرکزی نگران پیامدهای اجرایی شدن چنین بسته ای بر روی نرخ تورم هستند که همین حالا هم در یکی از بالاترین سطوح ثبت شده تاریخ معاصر قرار دارد.

مطالعه بیشتر: بیشترین سرچ مردم بعد از تصویب طرح صیانت درباره چیست؟
افزایش قیمت دلار در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 31 شهریور چقدر شد؟

افزایش قیمت دلار در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 31 شهریور چقدر شد...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز حدود 160 تومان افزایش داشت و به قیمت 27 هزار و 560 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی بدون تغییر 26 هزار و 531 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
خریداران دلار بخوانند / سیگنال جدید بانک مرکزی برای قیمت دلار / ارزهای جدید در راه است

خریداران دلار بخوانند / سیگنال جدید بانک مرکزی برای قیمت دلار / ار...

بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در دو گزارش مجزا درباره رشد اقتصادی کشور از رشد قابل توجه بخش نفت خبر داده‌اند. با این اتفاق طبیعتا ارزهای جدید در راه بازار باید باشند. اما آیا این به معنای ارزانی قطعی ق...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

سیگنال مهم نیویورک برای قیمت دلار / خبر مهم 30 شهریور چیست؟

قیمت دلار تا 27 هزار و 350 تومان ارزان شده و این درحالیست که امروز دو اتفاق مهم در راه است. یکی حضور وزیر امور خارجه در نیویورک و دیدارهای او و دیگر خبر اخیر بلومبرگ که نوشته بود احتمالا دور هفتم مذاک...

TejaratNews.com/
قیمت دلار در بازار امروز

قیمت دلار در بازار امروز

صرافی‌های بانک‌ها صبح امروز 30 شهریور 1400 قیمت دلار را برای فروش به مردم 265311 ریال اعلام کرده‌اند که نسبت به آخرین قیمت‌های روز کاری گذشته کاهش یافته است.

Bartarinha.ir/

کاهش دلار صرافی ملی و ثبات در بازار آزاد / قیمت دلار امروز 30 شهریور چقدر شد؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 شهریور / فعالیت معامله‌گران دلار چگونه است؟

کاهش قیمت‌های طلا و سکه در بازار / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/29

افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهریور چقدر شد؟

افزایش دلار بازار آزاد و بازار متشکل ارزی / قیمت دلار امروز 29 شهر...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با 100 تومان افزایش همراه بود و به 27 هزار و 400 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی 26720 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

شرط کاهش قیمت دلار چست؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 29 شهریور

قیمت دلار دیروز تا محدوده 27 هزار و 250 تومان عقب‌نشینی کرد. با این حال، از ساعت 3‌بعدازظهر خریداران در بازار فعال‌تر شدند و توانستند اسکناس آمریکایی را به سمت سطح 27 هزار و 500 تومانی هدایت کنند.

TejaratNews.com/

ادامه روند کاهشی قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز 28 شهریور چقدر شد؟

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/28

نوسان اندک قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 140...

قیمت طلا و سکه امروز بر ثبات افزایش بهای طلای جهانی، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 822 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناسب است؟

پیش‌بینی قیمت دلار امروز 28 شهریور / شرایط برای ورود خریداران مناس...

روز شنبه خط 27 هزار و 500 تومانی دلار در بازار ارز نقش اساسی ایفا کرد. زمانی که معامله‌گران مشاهده کردند دلار توان حفظ خود بالای سطح 27 هزار و 500 تومان را ندارد، میزان فروش‌ها را بالا بردند و به دنبا...

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز هم‌اکنون، قیمت دلار 27 هزار و 368 تومان، قیمت یورو 32 هزار و 59 تومان، پوند انگلیس 37 هزار و 810 تومان و درهم امارات 7 هزار و 445 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/

کاهش قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/27

آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه

در حال بارگیری...