اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال

اصلاح قانون تعاون پس از گذشت 10 سال

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اصلاح قانون تعاون در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و از فعالان بخش تعاون خواست تا پیشنهادات خود را در این خصوص ارايه دهند.

به گزارش ایسنا، شهریور ماه امسال وزیر تعاون از بررسی لایحه اصلاح قوانین حوزه تعاون در نشست کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده و گفته بود 45 روزه اصلاحات لایحه را به مجلس می برد.

وی اصلاح قانون بخش تعاون را ضروری خوانده و گفته بود:" در ارتباط با اصلاح قوانین حوزه تعاون طی سالهای اخیر اقدامات خوبی انجام شده است ولی مقرر شده در دولت جدید یک بازنگری مجدد در آنچه که در کمیسیون اقتصادی صورت گرفته انجام شود. "

عبدالملکی طی روزهای اخیر از اصلاح قانون تعاون در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده و گفته" اصلاح قانون تعاون در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح است و فعالان این بخش می توانند با ارايه پیشنهاد این موضوع را پربار تر کنند. "
پیش از این بهمن عبدالهی ـ ريیس اتاق تعاون ایران ـ اجرای قوانین مرتبط با بخش تعاون و توجه به توسعه کیفی تعاونی ها را خواستار شده بود.
وی اجرای قوانین مرتبط با بخش تعاون را مهمترین خواسته و انتظار بخش تعاون عنوان کرده و گفته بود:" نمایندگان مجلس قوانین خوبی را در حوزه تعاون به تصویب رسانده‌اند اما نظارت بر اجرای آنها مغفول مانده است. "
به اعتقاد رییس اتاق تعاون ایران، استفاده از ظرفیت های بخش تعاون باید برنامه ریزی شود چرا که ایجاد اشتغال و رفاه اجتماعی از مسیر تعاون می‌گذرد.
رضا محمودی ـ کارشناس حوزه تعاون ـ در گفت وگو با ایسنا، خواستار بازنگری قانون تعاون به نفع تعاونی‌ها است.
او بر این باور است که اگر قانون بخش تعاون در جهت منافع جمعی بازنگری شود و برگزاری انتخابات و مجامع بخش تعاون از دل تعاونی ها صورت گیرد، به نفع تعاونگران خواهد بود.
عضو انجمن علمی تعاون ایران تاکید دارد: اصلاحاتی که در خصوص قانون تعاون انجام می گیرد در فضای کارشناسی و در راستای منافع جمعی تعاونی ها باشد و بدنه بخش تعاون چه دولتی چه پارلمان بخش تعاونی، همسو و همراه با یکدیگر مسایل مربوط به بخش تعاون را در حوزه تقنینی پیش ببرند تا نتیجه همراهی ها به سود جامعه تعاونی باشد.
آنطور که محمودی می گوید: یکی از خواسته ها و مطالبات تعاونگران این است که در برگزاری انتخابات و مجامع به جای آن که اتحادیه ها رای بدهند، تعاونی ها بیشتر مشارکت داشته باشند و مجامع از دل تعاونی‌ها شکل بگیرد.

کلیات لایحه اصلاح قانون تعاون در سال 1390 به تصویب رسید و بررسی جزيیات این لایحه توسط کارگروه‌هایی متشکل از نمایندگان دولت و مجلس، اتاق تعاون مرکزی، اتاق بازرگانی، دیوان محاسبات، مرکز پژوهش‌های مجلس و کارشناسان مرتبط با بخش تعاون آغاز شد.

کمیته تخصصی ‌بررسی لایحه اصلاح قانون تعاون آذر ماه سال گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شد؛ آن زمان پور ابراهیمی، ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که اصلاح قانون تعاون می‌تواند به حل مسايل موجود در این حوزه کمک کند و در کاهش مشکلات بخش تعاون اثرگذار باشد.

وی با اشاره به اهمیت نقش حوزه تعاون در اقتصاد کشور تاکید کرد: این یک ظرفیت بسیار مهم است که در قانون اساسی به آن اشاره شده ولی به نظر می رسد از این ظرفیت در راستای رسیدن به شاخص‌های مطلوب اقتصادی در حوزه‌های مختلف استفاده نشده است.

در اصلاحیه قانون تعاون که در دستور کار مجلس قرار گرفته است به منظور مشارکت همه اعضا در ساختار مدیریتی اتاق تعاون به عنوان پارلمان بخش مردمی تعاون، اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها و اتاق‌های استانی در ترکیب اتاق تعاون دیده شده و از هر کدام نمایندگانی در اتاق تعاون حضور خواهند داشت که نماینده همه بخش‌های تعاونی کشور خواهند بود.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر نزدیک به 100 هزار تعاونی و بیش از 600 اتحادیه در سراسر کشور وجود دارد که همه آنها عضو اتحادیه نیستند و نماینده ای در اتاق تعاون ندارند که به نظر می رسد با اصلاح و بازنگری قانون تعاون و تعیین تکلیف آن پس از گذشت 10 سال ضمن استفاده هرچه بهتر از ظرفیتهای این بخش مردمی و اثرگذار در اقتصاد ملی، زمینه پیگیری مطلوبتر مطالبات جمعی و پویایی و مشارکت بیشتر در بخش تعاون و جامعه تعاونگران به وجود آید.

آینده سیاه در انتظار بیت کوین است بیت کوین در آستانه سقوط باورنکردنی+ قیمت رمزارزها معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد معامله طلا در فضای مجازی امینت دارد؟ ماجرای پیامک نگران‌کننده مسکن مهر دبیرکل خانه کارگر: آقای ريیسی اشتباهات دولت احمدی‌نژاد درباره یارانه‌ها را تکرار نکند/ روحانی از سیا... انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از رسانه های حامی دولت درباره نحوه توجیه گرانی ها هنر 2 هزار میلیارد تومانی! + عکس بورس امروز باز است/ فعالیت بازار سرمایه طبق روال همیشه ادامه دارد روزنامه اطلاعات: حالا که نوبت افزایش حقوق 4.5 میلیون مستمری بگیر رسید یادتان افتاد که تورم زیاد می ش... کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می لنگد/ 50درصد اقتصاد کشور زیرزمینی است خودروهای ارزان در راه است؟/ محدوده قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟ بانک‌ها و بورس امروز تعطیل نیستند بانک ها و بورس تعطیل نیستند باتوجه به تعطیلی تهران سه شنبه 28 اردیبهشت بورس تعطیل است؟ موفقیت دولت در گرو تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و ساماندهی واردات/ جراحی اقتصادی باید انجام می‌شد جدیدترین توضیحات خاندوزی درباره تصمیمات دولت: تغییرات... مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها... این ده خبر روند بورس فردا را تعیین خواهند کرد | خبری مهم برای گروه روی گرد و غبار چه بر سر پروازهای خوزستان آورد؟ قیمت خودرو در بازار آزاد در 26 اردیبهشت 1401 اجاره آپارتمان زیر 4 میلیون تومان / جدول نرخ‌ها شرایط خرید مسکن مهر اعلام شد وجوه اضافه دریافتی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی بازگردانده می‌شود افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی منتفی شد تصمیم نهایی دولت برای حقوق معلمان | حداقل حقوق معلمان چقدر می شود؟ معاون وزیر جهاد: بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آغاز برنامه‌ریزی گام‌های بعدی اصلاح اقتصادی خبر خوش دولت برای جاماندگان یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید آغاز شد؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 27 اردیبهشت | پول به این دو گروه وارد شده است؟ + فیلم بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آخرین وضعیت توزیع روغن در بازار | علت نبود تخم‌مرغ در برخی فروشگاه‌ها ماجرای یک پیامک عجیب به متقاضیان مسکن مهر | خرید عرصه مسکن مهر اجباری است؟ برداشت‌های بی‌بازگشت دولت‌های قبل از صندوق توسعه ملی، بدون اطلاع بوده است! ضرب‌الاجل برای برخورد با متخلفان خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران یارانه خرداد قابل برداشت است؟ مناقشه 3 درصدی در سود لیزینگ خودرو/ پرداخت کارمزد هنگام... فردا این خودرو را با قیمت کارخانه بخرید / صفر تا... احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته برگزاری نشست‌ شورای‌گفتگوی دولت و بخش خصوصی سقف افزایش اجاره مسکن در تهران چقدر شد؟ عرضه خودرو برای اولین بار در بورس کالا ایجاد شهرک‌های صنعتی صنایع خلاق برای حمایت از صنعت اسباب بازی خبر مهم معاون ريیس جمهور درباره شیوه پرداخت یارانه نان و دارو | تمرکز دولت بر کاهش تورم است دستورکار بعدی دولت اصلاح اقتصاد است/ 4 سال پرتورم داشتیم جاماندگان سهام عدالت بخوانند | معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد اخبار مهم کدال 26 اردیبهشت 1401 | حذف عوارض صادراتی روی چه شرکت هایی را تحت تاثیر قرار داد.