پذیره‌نویسی برای سرمایه‌گذاری در مکران/ فعلا قصد آزادسازی باقیمانده سهام عدالت را نداریم

پذیره‌نویسی برای سرمایه‌گذاری در مکران/ فعلا قصد آزادسازی باقیمانده سهام عدالت را نداریم

وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه مراسم تودیع و معارف ريیس سازمان بورس گفت: به زودی پذیره نویسی برای پروژه بزرگی در سواحل مکران در بورس انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در مراسم تکریم حسن قالیباف اصل و معارفه محمدعلی دهقان دهنوی به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: به زودی پذیره‌نویسی برای یک پروژه بسیار مهم در سواحل مکران به ارزش 150 هزار میلیارد تومان انجام می‌شود. البته در مرحله اول کل این مبلغ نخواهد بود.

وی همچنین در برابر پرسشی مبنی بر این که آیا بخش سوم سهام عدالت که قبلا اعلام شده بود در 22 بهمن آزاد می‌شود، انجام خواهد شد گفت: متناسب شرایط بازار تصمیم می‌گیریم و تا الان برنامه‌ای برای آزادسازی باقیمانده سهام عدالت نداریم، بنابراین زمانبندی بستگی به شرایط بازار دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در مورد واگذاری دارا سوم گفت: کمیته‌ای در این زمینه داریم که برنامه ریزی می‌شود و هر موقع شرایط بازار مساعد باشد، صندوق دارا سوم را هم ارايه می‌کنیم.

* دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند اما تضمین نمی‌دهد

دژپسند همچنین در مورد تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: اگر شرایط بازار مناسب باشد در روز میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س) پذیره‌نویسی برای انتشار اوراق توسعه سواحل مکران انجام می‌شود. همان گونه که قبلا در مورد واگذاری پرسپولیس و استقلال گفته بودم در صورتی که شرایط مناسب باشد. در مورد واگذاری بلوکی باقیمانده سهام دولت در وامید و همچنین وبانک با وجود آنکه قول داده بودیم ارايه شد اما مشترکی به صورت بلوکی پیدا نکرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با بیان این که دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند این را هم گفت: اما به هیچ وجه تضمین نمی‌دهیم، البته فروش اوراق تبعی دولت یک نوع تضمین است، همچنین صندوق‌های بازارگردانی یک نوع حمایت حرفه‌ای از بازار سرمایه و سهامدار خرد است. بنابراین تضمین خلاف اصول بازار سرمایه است اما دولت حمایت می‌کند و به هیچ وجه پشت بازار سرمایه را خالی نمی‌کند و در ارکان حکومت هم کسی نگاه منفی به بازار سرمایه ندارد. همه نگاه‌ها حمایتی است.

وی همچنین با بیان این که آقای دهقان دهنوی برای سازمان بورس برنامه دارد، گفت: اعضای شورای عالی بورس از برنامه‌های تعادل بخشی برای بازار سرمایه استقبال کردند و برنامه ایشان مورد موافقت قرار گرفت و فقط یکی از اعضای شورای عالی بورس که دارای حق رای بود به ایشان رای منفی داد، بنابراین شورای عالی بورس از ريیس جدید سازمان بورس حمایت می‌کند.

* دولت می‌خواهد منابع به بازار سرمایه هدایت شود

دژپسند همچنین در مورد سوالی مبنی بر پیشنهاد تخفیف خوراک پالایشی‌ها گفت: این پیشنهاد را ارايه کرده‌ایم اما هنوز تصویب نشده است. همان گونه که عرضه‌های بلوکی هم انجام شد اما مشتری پیدا نکرده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که سرمایه گذاری در بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، املاک و سکه ترجیح دارد، گفت: دولت می‌خواهد منابع به سمت بازار سرمایه هدایت شود، چون از طریق بازار سرمایه می‌توان تامین مالی برای تولید و عرضه کالا و خدمات و ایجاد ظرفیت اشتغال کمک گرفت. دولت اعلام حمایت کرده، دیدگاه قوه قضايیه و مجلس هم حمایت از بازار سرمایه است، بنابراین جمع‌بندی حکومت این است که بازار سرمایه رکن مهمی در تامین مالی کشور به شمار می‌رود و به هیچ وجه دولت پشت بازار سرمایه را خالی نکرده است.

وی در مورد سوالی مبنی بر این که گاهی اظهارنظر دولتی‌ها به منزله دخالت در بازار سرمایه است، گفت: دولت هیچ وقت مداخله در بازار سرمایه نمی‌کند، اگر یک عضو از دولت اظهارنظر می‌کند به معنای مداخله نیست. مداخله یعنی تصمیمی گرفته شود که مسیر بازار عوض شود. شورای عالی بورس به عنوان پارلمان بازار سرمایه است و وزیر اقتصاد ريیس این نهاد است و مهم‌ترین سیاست ما بالا بردن نقدشوندگی در بازار است.

دژپسند گفت: گاهی عده‌ای می‌گویند دامنه نوسان را بسیار کوچک کنید اما وقتی نرخ مالیات و کارمزد بورس و کارگزاری‌ها وجود دارد، نمی‌توانیم دامنه نوسان را بیش از حد کم کنیم و حذف دامنه نوسان یعنی تعطیلی معاملات بورس. در کشورهای همسایه هم دامنه نوسان بازار بالاست، اما اگر به فراخور شرایط گاهی دامنه نوسان تغییر می‌کند اینها مداخله نیست، بازار خودش تصمیم می‌گیرد که مثلا عرضه اولیه باشد یا نباشد و دولت بیان می‌کند در شرایط امروز بازار سرمایه نسبت به بازارهای رقیب مرجح است.

* علیکم بالمتون لا بالحواشی

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین گفت: از رسانه‌ها تشکر می‌کنم، که همیشه کمک کار ما بوده‌اند. امروز آقای قالیباف اصل تودیع شد. ایشان 10 سال مدیر شرکت بورس تهران و 10 ماه ريیس سازمان بورس بودند. آقای دهقان هم اندیشمند است که به عنوان ريیس جدید معرفی کردیم و من به رسانه‌ها توصیه می‌کنم علیکم بالمتون لا بالحواشی؛ یعنی پشت پرده واقعیت‌های بازار سرمایه را ببینید و چه اقدامی برای نهادسازی شکل گرفته است و مانع شوید که حاشیه‌ها پرده‌ای بر واقعیت‌ها بیندازند. این پرده‌ها را کنار بزنید و به متن وقایع بپردازید.

وی گفت: این که گفته می‌شود علت استعفای آقای قالیباف مداخلات سیاسی و غیر حرفه‌ای است، توصیه می‌کنم مانع حواشی شوید. بازار سرمایه نحیف است و نباید به سمت حاشیه‌ها برود که بنیان‌های آن سست می‌شود و تا می‌توانید فرهنگ‌سازی کنید. همه ما باید آموزش ببینیم. بازار سرمایه مامن سرمایه مردم و نه پایگاه فعالیت اجتماعی و سیاسی است و مداخلات در آن نباید باشد.

* سودآوری 9 ماهه شرکت‌های بورسی 3 برابر شده است

دژپسند همچنین در این مراسم اعلام کرد: سودآوری 9 ماهه شرکت‌های بورسی در سال جاری نسبت به زمان مشابه پارسال سه برابر شده؛ یعنی بازار سرمایه پویایی دارد و این انعکاسی از متغیرهای پیرامونی است. شاخص P به E نشان می‌دهد بازار ارزنده شده و با افزایش سودآوری شرکت‌ها همراه شده است.

وزیر اقتصاد با بیان این که سازمان بورس مال وزارت اقتصاد یا دولت نیست، گفت: این سازمان متعلق به کشور است و متعلق به مردم است و من این خبر خوب را اعلام می‌کنم که در روز میلاد حضرت زهرا(س) یک شرکت 150 هزار میلیارد تومانی پذیره‌نویسی می‌شود که به وسیله مثلث سهامداران بزرگ صندوق‌ها و مردم پذیره‌نویسی می‌شود و در جایی مانند مکران سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد و به زودی یک شرکت بزرگ به بورس می‌آید برای عرضه آنها به محیط آرام نیاز داریم. ابتدا باید تعادل بخشی در بازار و سپس توسعه انجام شود.

وی افزود: دغدغه ما نقدشوندگی بازار است و نباید سرمایه گذاران را از بازار بترسانیم. اگر بازار 50 میلیونی سرمایه برای کشور خوب است، نباید روی شاخه بنشینیم و از بن آن را ببریم که در آن صورت همه می‌افتیم. بازار سرمایه کشتی‌ای است که اگر سوراخ شود، همه ضرر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و نباید با بیانات، نامه‌ها و تويیت‌ها به این بازار ضرر بزنیم.

* عرضه زیاد حقوقی‌ها مانع از افزایش حبابی قیمت سهام می‌شود

دژپسند گفت: آقای دهقان در شرایط سختی ریاست سازمان بورس را قبول کرده است که به وی تبریک می‌گویم، همچنان که آن روز هم به آقای قالیباف احسنت گفتم. شرایط به گونه‌ای است که امروز یکی از وزرا می‌گفت شما مطمين هستید دکتر دهقان با خیال راحت قبول کرده است و این نشان می‌دهد ایشان دارای برنامه است و شورای عالی بورس هم به ایشان اعتماد کرده است.

وزیر اقتصاد با بیان این که میلیون‌ها نفر در بورس حضور دارند گفت: مرتب به آنها می‌گوییم صبور باشید و آنها منتظر تعادل بخشی در بازار هستند و ما باید برای حضور مردم در بازار فرش قرمز پهن کنیم و من از اوایل خرداد گفتم هر کس به بازار سرمایه وارد می‌شود ابتدا تحلیل، مشاوره و مطالعه داشته باشد و پرتفوی خود را در یک سبد قرار ندهد و بورس راهی بدون بازگشت برای اقتصاد کشور است. شورای عالی بورس پارلمان بازار سرمایه است که حتی ريیس جمهور دو موضوع را به شورای عالی بورس حواله کرد.

وی گفت: مقام معظم رهبری مسايل آزادسازی سهام عدالت را به شورای عالی بورس حواله کرد و من گفتم چه درک عظیمی وجود دارد، بنابراین بازار سرمایه متعلق به مردم است و برای تعالی بخشی، توسعه و تعمیق آن نیازمند همدلی و همت جمعی و بسیج همگانی هستیم.

دژپسند همچنین با اشاره به نامه یک عضو هیات ريیسه مجلس که در آن اشاره کرده بود از اول تیر ماه تا 25 مرداد بخشی از شرکت‌های حقوقی فلان مقدار سهام فروخته‌اند، گفت: این باید به عنوان حسن رفتار آنها قلمداد شود که مانع افزایش حبابی قیمت سهام می‌شود و افزایش شناوری را به دنبال دارد. وقتی تقاضا رو به فزونی است، یکی از راه‌های جلوگیری از حباب عرضه زیاد است و عرضه اولیه شرکت‌هاست و برعکس در جایی که تقاضا کم می‌شود شرکت‌های حقوقی با تقاضای خود مانع ریزش شاخص می‌شوند.

* بازارگردان‌ها در 2 ماه به اندازه 10 سال کار کردند

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با اشاره به فعالیت بازارگردان‌ها در بازار سرمایه گفت: در دو ماه به اندازه 10 سال کار کردند و این مربوط به مدیریت خوب آقای قالیباف اصل در سازمان بورس بود. در بازار سرمایه و بورس کالا جای تعیین و تنظیم قیمت نیست. بازار سرمایه محل کشف قیمت است. البته اگر دولت بخواهد برخی کالاها تحت تنظیم خاصی قرار گیرد، ایرادی ندارد ولی در بازار سرمایه نمی‌شود زیرا مغایر ماده 18 قانون بازار سرمایه است.

وی گفت: برای اولین بار می‌گویم در 10 ماه امسال تامین مالی از طریق بازار سرمایه 500 هزار میلیارد تومان شد و من در جلسه معارفه آقای قالیباف در ابتدای سال هم گفتم تامین مالی در اقتصاد سالانه باید هزار هزار میلیارد تومان باشد که حداقل 500 هزار میلیارد تومان از طریق بورس باشد و این هدف در 10 ماه محقق شد در حالی که در سال گذشته 264 هزار میلیارد تومان از طریق بورس تامین شد.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

بررسی تاثیر ورود 9000 میلیارد تومان پول به بورس/ صف‌نشینی نتیجه وجود دامنه نوسان

بررسی تاثیر ورود 9000 میلیارد تومان پول به بورس/ صف‌نشینی نتیجه وجود دامنه نوسان

بورس در ماه‌های گذشته دستخوش تصمیماتی بوده است که بعد از گذشت چند روز یا چند هفته اشتباه بودن این تصمیمات مشخص شده و بازار سرمایه به همان روش قبلی بازگشته است.

FarsNews.ir/
بورس امروز چهارشنبه 13 اسفند 99/ شاخص بورس امروز چگونه بود؟

بورس امروز چهارشنبه 13 اسفند 99/ شاخص بورس امروز چگونه بود؟

شاخص کل بورس روز سه شنبه مورخه 12 اسفند 99 در نهایت با افزایش 4645 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 186 هزار و 286 واحدی آرام گرفت. امروز چهارشنبه مورخه 13 اسفند 99 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ا...

NabzeBourse.ir/

افت 5 هزار واحدی بورس

حمایت از 4٫5 میلیون سهامدار با مصوبه جدید شورای عالی بورس

حمایت از 4٫5 میلیون سهامدار با مصوبه جدید شورای عالی بورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، جزيیات طرح حمایت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد را که حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر هستند، تشریح کرد.

TejaratNews.com/
تاثیر تعدیل نرخ ارز بر بازار

تاثیر تعدیل نرخ ارز بر بازار

بازار سرمایه در حال حاضر در شرایط سردرگمی به سر می‌برد. از یک سو شاهد تعدیل نرخ ارز و احتمال افت بیشتر آن در هفته‌ها و ماه‌های آینده هستیم.

BourseNews.ir/
همه نمادهای گروه سرمایه گذاری قرمزپوش هستند

همه نمادهای گروه سرمایه گذاری قرمزپوش هستند

همه نمادهای گروه سرمایه گذاری قرمزپوش هستند

BourseNews.ir/
واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

سخنگوی شورای عالی بورس با اشاره به این که واریز سود سهام عدالت افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب آن‌ها واریز می‌شود، گفت: سود سال 98 سهام عدالت افرادی هم که روش غیرمستقیم را انتخاب ک...

Bartarinha.ir/
قیمت‌­های غیرمتعارف در بازار ملک

قیمت‌­های غیرمتعارف در بازار ملک

بررسی فایل­­‌های عرضه شده در بازار املاک پایتخت طی روزهای اخیر نشان می‌­دهد قیمت پیشنهادی بخش عمده‌ای از این واحدهای مسکونی نامتعارف است.

Bartarinha.ir/
بازار خودرو به کجا می‌رود؟

بازار خودرو به کجا می‌رود؟

بررسی بودجه سال آینده دولت ایران در مجلس امسال، یکی از طولانی‌ترین موارد بررسی بودجه دست‌کم در یک دهه اخیر بوده ‌است که البته با تغییر و تحولات فراوانی در لایحه بودجه هم همراه شد.

Bartarinha.ir/
سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید

سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید

سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه شرکت آهنگری تراکتور سازی ایران از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها موافقت کرد.

Sena.ir/
باز هم شاخص منفی در انتهای بازار

باز هم شاخص منفی در انتهای بازار

شاخص کل با افت 8300 واحدی به عدد 1.177.976 رسید. شاخص هم وزن با افت 379 واحدی به عدد 431.253 رسید.

BourseNews.ir/
عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا

عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا

براساس اطلاعیه عرضه بازار املاک و مستغلات بورس کالا، 19 اسفندماه جاری یک باب واحد تجاری در حال ساخت (پیشرفت فیزیکی پروژه 50 درصد) با مالکیت شخص حقیقی و به مساحت 6382.65 مترمربع عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید

شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید

شورای عالی بورس در جدیدترین تصمیمات خود سناریوی جدیدی را برای حمایت از سهام دارن خرد در نظر گرفته و به این سهام داران وعده بازدهی 25 درصدی داده است، اما به شرط و شروطی!

Bartarinha.ir/
نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه

نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه

بورستهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورت تزریق منابع مالی از سوی صندوق تثبیت بازار سرمایه شاهد روزهای بهتری در بازار خواهیم بود و بازار سهام با اخبار جدید می‌تواند دوباره صعودی شود،

Irna.ir/
تشکیل فراکسیون سهام عدالت در مجلس/ اختصاص سهام به جاماندگان را با جدیت پیگیری می‌کنیم

تشکیل فراکسیون سهام عدالت در مجلس/ اختصاص سهام به جاماندگان را با جدیت پیگیری می‌کنیم

ريیس فراکسیون سهام عدالت با بیان اینکه این فراکسیون موضوع اختصاص سهام به جاماندگان سهام عدالت را با جدیت پیگیری می‌کند، گفت: در اولین قدم اختلاف 2 میلیون نفری که بین آمار شرکت‌های تعاونی سهام عدالت و ...

FarsNews.ir/
سرمایه "شبهرن" 360 درصد افزایش یافت تشکیل کارگروه برای شکل‌گیری معاملات نقد و آتی تیکت‌های حمل و نقل ریلی در بورس کالا فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش سایپا قرعه‌کشی شد ارزش پالایشی یکم 13 اسفند 99 گزارش دوره­‌های برگزار شده واحد آموزش کانون کارگزاران در آذر و دی‌ماه 1399 سرمایه "خاهن" به 8 هزار میلیارد رسید افت شاخص بورس در معاملات امروز ارزش سهام عدالت امروز 13 اسفند 99 از پیشرفت چشمگیر کروز در داخلی سازی قطعات مشعوف شدم تولید تختال سالم و بدون عیب سطحی کاهش 8301 واحدی شاخص بورس تهران / بازار داغ 26 هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی در فرابورس اورژانس کسب و کار، محلی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی است تفاهمنامه بورس کالا و راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد نهادهای اقتصادی همراه با شورایعالی بورس از سهامداران حمایت کنند رشد 93 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس آخرین وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران از زبان ظریف آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و حراج باز سنگ آهن برگزار می شود نرخ جدید قالیشویی اعلام شد مرتضی بانک از سمتش استعفا داد اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟ باز هم شاخص منفی در انتهای بازار نخستین تفاهم نامه همکاری بین بانکی فی مابین پست بانک ایران و بانک دی با حضور معاون وزیر امور اقتصادی... عرضه یک باب واحد تجاری در حال ساخت در بورس کالا عرضه 2 هزار تن ورق گالوانیزه لوازم خانگی در بورس کالا تابلوی برق بورس انرژی پذیرای 68هزار کیلووات ساعت برق عرضه 80 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی یک خبر مهم برای سهامداران شستا! از ظرفیت های بانک برای توسعه استان استفاده می کنیم چتر حمایتی بازار سرمایه بر سر 4.5 میلیون سهامدار رمز ارز‌ها رقیبی برای "بورس" شورای عالی بورس: نفروشید، 25درصد سود بگیرید قیمت سکه و طلا امروز 13 اسفند ‌99 وام ازدواج هفتاد میلیون تومان شد شرایط پرداخت سود صاحبان سهام عدالت اعلام شد نوسان جزيی نرخ ارز در بازار تامین مالی 50 هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران خبری برای متقاضیان وام قرض‌الحسنه مسکن / دهک 1 تا 3 چه کسانی هستند؟ "ساروم" 22 درصد از سهامش را فروخت املاک "خساپا" به فروش نرفت خبری برای سهامدارن شستا / افزایش سرمایه در راه است حضور "وهور" در مناقصه بلوک سوم نیروگاه سیکل ترکیبی سرانجام اپال چه خواهد شد؟ واکنش‌های متعدد به اختلال 2 ساعته کارگزاری مفید / سهامداران نصف بازار را از دست دادند! شاخص در این لحظات با افت 6864 واحدی مواجه است قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/13 چرا بورس به وضع فعلی افتاد؟ / درآمدهای دولت از بورس بی‌جان! قیمت دلار امروز 13 اسفند 99 چقدر شد؟ اختلال در کارگزاری مفید باز هم روی اعصاب کاربران! نیاز بورس به تزریق منابع مالی از صندوق تثبیت بازار سرمایه قیمت طلا امروز 13 اسفند 99 / اونس طلا به 1734 دلار و 16 سنت رسید

در حال بارگیری...