قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده

قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده

ريیس پارک فناوری نفت گفت: در زمینه تولید دانش بنیان ما ضعف های جدی در زمینه قوانین داریم و باید این قوانین تسهیل شود.

اسماعیل کفایتی، ريیس پارک فناوری نفت در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با وظیفه این پارک فناوری گفت: پارک های فناوری در همه جای دنیا وظیفه اشتراک و به هم رسانی فناوری و بازار و همچنین ارتقای شرکت های دانش بنیان را دارند. تجربه دنیا نشان داده شرکتهایی که در این سمت و سو حرکت کردند موفق تر بودند و ریسکشان هم کمتر بوده است.

وی افزود: تجربه نشان داده شرکت های نوپا در این زمینه با 80 درصد موفقیت روبرو بودند در حالی که از آن طرف 90 درصد کارهای فناورانه خارج از این چارچوب با شکست مواجه شدند ...

کفایتی در رابطه با ساز و کار پارک فناوری نفت گفت: در حالت اول یک شرکت توانمند را به مجموعه ای که نیازمند هست متصل میشود و رفته رفته این شبکه توان متشکل از شرکت های توانمند تشکیل می شود. یعنی شرکت ها با یکدیگر شرکت ها با دستگاه ها، پژوهشکده ها و... این شبکه باید متصل شود چه به صورت مذکور و چه به صورت برعکس یعنی متقاضی نیاز خود را به این شبکه اعلام کند و شرکت های توانمند اعلام آمادگی کنند.

کفایتی ادامه داد: هرچقدر این شبکه گسترده تر باشد بهتر است و موضوع به رقابت سازنده شرکت ها با یکدیگر می شود.

ريیس پارک فناوری نفت گفت در ادامه مدل شتاب دهنده ها مطرح شدند در مدل سنتی، مدل استاد شاگردی بود و یک شرکت نوپا کنار یک شرکت جا افتاده اعتبار کسب می‌کرد و خودش را جا می انداخت اما این مدل این مدل بسیار کند است و نهایتا در صنایع خدماتی جواب می دهد. در مدل جدید شتاب دهنده ها میایند برای اینکه یک ایده یک پایان نامه و غیره سریعتر رشد پیدا کند کمک می دهند و به نتیجه می رسانند این هم در حوزه خدماتی و آی تی بیس مطرح است در تولید هم بوده ولی کمتر.

کفایتی ادامه داد: یک مدل هم کارخانه های استارتاپی است که ریسک را پایین می آورد. مدل دیگر هم به اصطلاح ایده را شعله ور می کند و به سرعت و نتیجه می رساند.

این مقام مسيول با تاکید بر اینکه این مدلها در همه پارک های دنیا استفاده میشود افزود: به طور کلی پارک یک نهاد تعاملی سیال پویا و اقتضایی است.

وی با تاکید بر اینکه زیست بوم نفت واقعا با همه زیست بوم های دانش بنیان متفاوت است گفت: همکاری و تعاملات با بخش های داخلی مثل انجمن سازندگان تجهیزات نفتی و خود شرکت ملی نفت خوب بوده است در بعد بین المللی هم توافقاتی در بخش کاتالیست ها با روسها داشتیم که در حال توسعه آن هستیم.

کفایتی افزود: در بحث تامین مالی از بند الف و دال تبصره 18 استفاده میشود. بند الف توسط وزارت نفت انجام شده و حدود 200 الی 300 میلیارد سالانه با سود 9 درصد وام میدهند و ما پیگیر اجرایی شدن بند دال هستیم که شرایط بهتر است و دوساله است البته وثايق سخت است به طور کلی قوانین دانش بنیان ها و مخصوصا پارک ها باید تسهیل شود.

وی افزود به طور کلی بالای 120 130 شرکت مراجعه کردند ولی چون فرآیند پیچیده‌ای دارد در حال حاضر 10 شرکت فعال و در حال رشد داریم.

حضور 40 شرکت دانش بنیان برای احیای چاه های کم بازده/ افزایش 80 تا 150 هزار بشکه ای تولید

وی در رابطه با پروژه های انجام شده در پارک فناوری نفت گفت: در بحث چاه های کم بازده یک کار بی نظیر در تاریخ صنعت نفت از طریق ساز و کار ترک تشریفات مناقصه انجام شد. توانستیم با تعاملات و فراخوان‌ها 40 شرکت را توجیه کنیم و بر مفهوم چاه محوری در مقابل مخزن محوری تاکید کنیم.

وی افزود: اول فراخوان کردیم که این چاه های کم بازده وجود دارند. بعد از آن رویداد معکوس برگزار کردیم که منظور ما از چاه محوری چیست و امسال هم بناست بعد از تصویب در شورای اقتصاد رویداد توجیهی دوم را برگزار کنیم. مرحله بعدی انتخاب شدن چاه ها و در اختیار دادن شرکت ها است تا پروپوزال ارايه دهند و بعد از تصویب طرح نامه های آنها در کمیته فنی شرکت نفت وارد فاز اجرایی شود.

کفایتی در رابطه با برآورد افزایش تولید از این طریق افزود: به طور کلی حدود 750 الی 850 چاه کم بازده وجود دارد که 140 تای آن آماده واگذاری است. آنهایی که بسته است از صفر به 300 بشکه حداقل می رسد. یعنی در مجموع از 80 هزار تا 100 الی 150 هزار بشکه افزایش تولید برآورد ما است.

ريیس پارک فناوری نفت ادامه داد: پروژه بعدی هم بحث بهینه‌سازی مصرف سوخت است که با همکاری پژوهشگاه نیرو در حال انجام است. در این مورد غیر از بحث فرهنگ سازی شعار «هر ایرانی یک ممیزی انرژی» را در دستور کار داریم. یعنی اپ هایی توسط شرکت های دانش بنیان تولید شود که هم مصرف بهینه انرژی را گوشزد کند و هم نقش نظارتی برای مردم می تواند ایفا کند. کار پیچیده ای نیست ولی جزيیات زیادی دارد و جاهای مختلفی درگیر آن هستند.

وی افزود: بخش دیگر هم میزهای متوسط است. شرکت های کمی که در این زمینه وجود دارند تقویت شوند و از طرفی با آموزش های دو روزه افزایش یابند تا از طرف صرفه جویی به صورت درصدی سود گیرند که البته نیاز به قوانین دارد. همچنین در نظر داشتیم که دستگاه‌های دولتی را ذینفع صرفه جویی کنیم تا عایدی آن به خود دستگاه برسد بدین صورت صرفه جویی محور میشود که این هم نیاز به قوانین دارد.

ارزش اقتصادی 2 میلیارد دلاری حذف گازهای فلر

کفایتی افزود: سال 2016 بنا بود شرکت نفت یک قرارداد را با تنها تولیدکننده داخلی توربو کمپرسور ببندد که با امضای برجام از ترک تشریفات خارج و لغو شد.

وی با بیان اینکه در آن زمان بنا بود 30عدد توربو کمپرسور تولید شود و الان به 14 تا رسیده است افزود: این موضوع به شدت ضروری است زیرا میزان گاز فلر ما بسیار بالاست یعنی بالغ بر 17 میلیارد مترمکعب در مناطق نفتی سوزانده می شود که منجر به آلودگی های زیست محیطی فراوان و مشکلات متعددی برای مردم منطقه از جمله ناباروری و سرطان شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مجوز افزایش ظرفیت پتروشیمی ها هم به علت نبود خوراک داده نمی‌شود: گفت ارزش اقتصادی این قرارداد بالای دو میلیارد دلار است. قرارداد آن آماده شده و امیدواریم پس از بررسی در هیيت مدیره شرکت نفت سریعتر تصویب شود.

هدف گذاری 5 هزار شرکت دانش بنیان حوزه نفت

ريیس پارک فناوری نفت تصریح کرد: یک موضوع دیگر اشتغال تحصیل کرده ها هست و راهی جز کارآفرینی دانش بنیان ها برای آن وجود ندارد در حال حاضر 500 شرکت در این حوزه وجود دارد که امسال باید تا دو و نیم سه برابر آن افزایش پیدا کند به طور کلی تا 5000 شرکت حوزه نفت ظرفیت داریم که متوسط اگر هر کدام 20 نفر هم شاغل شود فقط 100هزار تحصیل کرده در شرکت های دانش بنیان حوزه نفت گاز و پتروشیمی مشغول می شوند.

وی در پایان تاکید کرد: در اقتصاد مقاومتی تولید محور است و در تولید دانش محور است. در زمینه تولید دانش بنیان ما ضعف های جدی در زمینه قوانین داریم و باید این قوانین تسهیل شود.

کارنامه یک‌ساله وزارت نفت دولت سیزدهم/ احیای دیپلماسی انرژی+ فیلم

کارنامه یک‌ساله وزارت نفت دولت سیزدهم/ احیای دیپلماسی انرژی+ فیلم

در یک‌سالگی وزارت جواد اوجی بر نفت کارنامه این وزارت را مرور می‌کنیم.

Borna.news/
تفاهم وزارت نفت و آموزش وپرورش برای فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز

تفاهم وزارت نفت و آموزش وپرورش برای فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز

وزیران نفت و آموزش و پرورش در راستای «همکاری در زمینه فرهنگ‌سازی مصرف ایمن و بهینه گازطبیعی» تفاهم‌نامه‌ امضاء کردند.

Borna.news/
مقاومت وزارت نفت در برابر رانت 8 هزار میلیارد تومانی قیر رایگان

مقاومت وزارت نفت در برابر رانت 8 هزار میلیارد تومانی قیر رایگان

رانت 8 هزار میلیارد تومانی توزیع قیر رایگان موجب شده است تا فشار به وزارت نفت بالارود اما تاکنون این وزارت خانه در مقابل توزیع این رانت مقاومت کرده است.

MehrNews.com/
وزارت نفت : آنقدر نفت صادر کرده ایم که هم کسری بودجه دولت را جبران کردیم ، هم جیبش را پر پول!

وزارت نفت : آنقدر نفت صادر کرده ایم که هم کسری بودجه دولت را جبران...

انرژیوزارت نفت در نامه ای به روزنامه شرق نوشت : جمهوری اسلامی ایران به مدد سال‌ها تجربه و تخصص و در اختیار داشتن پتانسیل کم‌نظیر لجستیکی، ضمن حضور در بازارهای سنتی و تامین نیاز مشتریان قدیمی خود، امکا...

KhabarOnline.ir/
وزارت نفت: خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده‌ایم

وزارت نفت: خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده‌ایم

وزارت نفت اعلام کرد: دغدغه اصلی وزارت نفت تامین بنزین مورد نیاز کشور بوده و تنها محموله صادراتی از سوی وزارت نفت مربوط به فروردین‌‌ امسال و در رینگ صادراتی بورس انرژی بوده است.

FarsNews.ir/
برنامه‌ریزی جدی وزارت نفت برای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای / تزریق 12.5 میلیارد دلار ارز صادراتی پتروشیمی ها به سامانه نیما

برنامه‌ریزی جدی وزارت نفت برای تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای / تزریق...

وزیر نفت با بیان اینکه در بررسی انجام‌شده برای طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت به 160 میلیارد دلار طی هشت سال نیاز داریم گفت: برای تامین این سرمایه برنامه‌ریزی انجام شده است که با این روند مشکلی در تامین آ...

Borna.news/
مطالبه از وزارت نفت در بهینه‌سازی مصرف سوخت/ بلاتکلیفی برنامه وزارتخانه‌ها در بهینه‌سازی‌

مطالبه از وزارت نفت در بهینه‌سازی مصرف سوخت/ بلاتکلیفی برنامه وزار...

برنامه وزارتخانه‌ها در حوزه بهینه‌سازی مصرف سوخت هنوز مشخص نیست و وزارت نفت هم کماکان اقدامی در بهینه‌سازی انجام نداده است، در این راستا، جمعی از خبرنگاران دغدغه‌مند با هشتگ «بهینه‌سازی مصرف سوخت» در ...

FarsNews.ir/
توضیح مدیر مالی شرکت ملی نفت درباره وصول درآمدهای بودجه‌ای وزارت نفت

توضیح مدیر مالی شرکت ملی نفت درباره وصول درآمدهای بودجه‌ای وزارت ن...

ایلنا: مدیر مالی شرکت ملی نفت ایران در پی انتشار اخباری درباره تحقق نیافتن تکالیف درآمدی وزارت نفت در قانون بودجه سال 1401، توضیحاتی ارايه کرد.

Ilna.ir/
ادامه مسیر خام فروشی در وزارت نفت دولت جدید/ وقت کشی آقای وزیر پایانی دارد؟

ادامه مسیر خام فروشی در وزارت نفت دولت جدید/ وقت کشی آقای وزیر پای...

توسعه ظرفیت پتروپالایشی سالهاست که در دولت‌های مختلف نادیده گرفته شده‌است و صرف اینکه کشور‌های خارجی حاضر به سرمایه‌گذاری یا فاینانس چنین پروژه‌هایی نشده‌اند این طرح‌ها جلو نرفته‌اند. با روی کار آمدن ...

Tabnak.ir/
70 درصد از تعهدهای درآمدی ارزی وزارت نفت وصول شد

70 درصد از تعهدهای درآمدی ارزی وزارت نفت وصول شد

مدیر مالی شرکت ملی نفت ایران گفت: در سه ماه نخست سال 1401، نزدیک به 70 درصد از تعهدهای درآمدی ارزی وزارت نفت وصول شده...

Gostaresh.news/

وصول 70 درصدی تعهدهای درآمدی ارزی وزارت نفت

توضیح مدیر مالی شرکت ملی نفت درباره وصول درآمدهای بودجه‌ای وزارت نفت

وزارت نفت خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده است

وزارت نفت خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده است

دغدغه اصلی وزارت نفت تامین بنزین مورد نیاز کشور بوده و تنها محموله صادراتی از سوی وزارت نفت به قیمت 70 سنت مربوط به...

Borna.news/
آمادگی وزارت نفت در تامین خوراک برای استقرار صنایع پایین‌دست در لامرد و مهر

آمادگی وزارت نفت در تامین خوراک برای استقرار صنایع پایین‌دست در لا...

معاون برنامه‌ریزی وزیر نفت از آمادگی وزارت نفت در تامین خوراک برای استقرار صنایع پایین‌دست نفت و گاز در لامرد و مهر...

Borna.news/
پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟

پارک علم و فناوری تخصصی خودرو ساخته می شود؟

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: به‌منظور افزایش عملکرد تولیدکنندگان و نگاه به آینده، ایجاد پارک علم و فناوری لازم ا...

Gostaresh.news/