ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید

ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید

پیدا و پنهان طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی بیانگر آن است که این طرح در بلند مدت به مانع تولید در کشور بدل می‌شود و به انگیزه‌ مثبت بخش مولد اقتصاد کشور آسیب جدی وارد می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اگر به تعیین شعار 2 سال گذشته از سوی رهبر معظم انقلاب توجه کنیم، مشخص می‌شود ایشان چه میزان بر حمایت از تولید تاکید دارند‌ ضمن آنکه کل ساختارهای سیاستگذاری خرد و کلان کشور بر حمایت از تولید تاکید کرده‌اند. در این بین یکی از مهمترین نکات مدنظر پیرامون این مسيله، تعریف مشترک از حمایت است که تحت قالب سیاست‌های حمایتی عنوان می‌شود.

این نکته بیان می‌کند، سیاستی از دیدگاه سیاست‌گذاری تحت عنوان «سیاست حمایتی» تلقی می‌شود که در بلند‌مدت زمینه افزایش کمیت و کیفیت تولید مذکور را در پی داشته و مردم را به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد اقتصادی هدایت کند.

با تعریف مذکور اگرچه عمده اقدامات قوای سه گانه به عنوان بالاترین مراجع تصمیم‌گیری در کشور در راستا سیاست‌های صد درصد حمایتی جا می‌گیرد اما کم و بیش اقداماتی دقیقا مخالف حمایت تولیدکنندگان نیز در این حوزه به نام سیاست حمایتی اتفاق افتاده است.

*جزيیات طرحی که قرار است از تولید در کشور حمایت کند

در همین راستا، طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی مجلس شورای اسلامی که کلیات آن در 7 دی ماه 1400 با قید 2 فوریت به تصویب رسید، از آن دسته طرح‌هایی است که می‌تواند در بلند خود به محرکی علیه تولید تبدیل شده و زمینه زمین زدن نظام تولیدی کشور را مهیا کند.

مطابق این طرح، به شورای تامین هر استان این اختیار داده می شود که به تشخیص خود جلوی حبس و بازداشت مدیران یا سرمایه گذاران واحدهای تولیدی را بگیرند.

در دعاوی مطرح علیه تولید کنندگان، به مرجع رسیدگی کننده این اختیار داده می‌شود که به تشخیص خود از توقیف اموال مربوط به تولید جلوگیری کند و به تولید کننده مهلت به اصطلاح عادله جهت انجام تعهد اعطا می شود و همچنین بدهی وی تقسیط می شود.

مرجع رسیدگی کننده می تواند دستور توقیف اموال غیر تولیدی محکوم علیه را بدهد اما اگر اموالی غیر از اموال مربوط به تولید وجود نداشت، پرونده به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ارجاع می شود تا آنها به محکوم علیه مهلت مناسب برای تامین از محل سایر اموال غیر مرتبط با تولید بدهند. این مهلت یک بار دیگر نیز تمدید می شود.

‌درج هرگونه قید و یا شرط منجر به تعطیلی و پلمپ واحدهای تولیدی در قراردادهای تامین مالی توسط بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری و نظاير آنها، اعم از دولتی و غیر دولتی، بلا اثر است؛ اقدام کنندگان بر خلاف این بند به مجازات به درجه ( 5 ) قانون مجازات اسلامی محکوم می شوند.

بیمه تامین اجتماعی نمی‌تواند مطالبات خود را از طریق توقیف ابزار و ماشین آلات و مواد اولیه واحدهای تولیدی اخذ کند.

*مخالفت نهادهای پژوهشی با طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی

باتوجه به جزيیات این طرح بسیاری از نهادهای پژوهشی از جمله مرکز پژوهش‌های مجلس با مفاد آن مخالفت کرده اند، در این راستا بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در صورت تصویب طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، انگیزه بازپرداخت تسهیلات کاهش می‌یابد و بالطبع مطالبات غیرجاری بانک‌ها افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه افزایش مطالبات غیر جاری نظام بانکی موجب ناترازی در بانک‌ها شده و اولا زمینه خلق پول بی‌ضابطه مهیا می‌شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد، این قانون در بلند موجب می‌شود، بانک‌ها از تولید کنندگان وثایقی طلب کنند که این قانون نتواند بر روی نقد شوندگی آنها محدودیت اعمال کند.

این دقیقا محلی است که این طرح برخلاف نام خود به ضربه بزرگ برای نظام مولد اقتصادی کشور بدل شده و در نهایت می‌تواند، زمینه کاهش تولید در کشور را مهیا کند.

البته طرح مذکور با وجود نهادهای پژوهشی ایرادات اساسی تر از جمله مغایرت با اصل 75 قانون اساسی مبنی بر وجود بار مالی برای دولت دارد و از طرفی، حکم مطلق توقیف ناپذیری اموال مربوط به تولید با اصل اولیه توقیف پذیری همه اموال و منطق حقوقی اجرای احکام و قدرت اجرایی احکام صادره از محاکم قضایی سازگار نیست.

*نمایندگان مجلس درباره طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی چه می‌گویند

در همین راستا، پیش از این علی خضریان، عضو کمیسیون اصل 90 ضمن اشاره به اینکه طرح حمایت از کارخانجات بر ضد خود عمل خواهد کرد، در مخالفت با تصویب طرح تاکید کرده بود:« این طرح اجازه امضاهای طلایی تحت عنوان حمایت از تولید به برخی دستگاه‌ها می‌دهد که نتیجه آن به حاشیه رانده شدن نظام حقوقی و قضايی کشور خواهد در نتیجه این امر با افزایش موقعیت تعارض منافع، فساد تشدید شده و البته و ظاهری قانونی به آن بخشیده می‌شود.»

از سوی دیگر، محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات این طرح گفته بود:«‌نباید قانونی تصویب کنیم که مجالس بعدی منفذی که ما باز کردیم ببندند، این شکل قانونگذاری رافع مشکل نیست بلکه باید ساختار را تغییر دهیم.»

البته این طرح موافقانی نیز در جلسه بیان کلیات داشت. بر این اساس، عزت‌الله اکبری تالارپشتی به عنوان طراح و متقاضی 2 فوریتی شدن طرح مذکور در زمان تصویب کلیات این طرح تاکید کرد:« تعطیلی کارخانجات و به زندان رفتن فعالان اقتصادی به نفع کشور نیست، باید دست قاضی را باز بگذاریم تا ضمن اینکه طلب افراد از کارخانجات پرداخت می‌شود تعطیلی واحدهای تولیدی ارايه نشود.»

*قوه قضاییه: این طرح تبعیض آمیز، فسازد زا و موجب سوء استفاده مفسدان اقتصادی است

البته برخی نمایندگان مجلس و نهادهای پژوهشی تنها نهادهای مخالفت این طرح تلقی نمی‌شوند و معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه طی نامه ای به وزیر دادگستری مخالفت قوه قضاییه با طرح مذکور را اعلام کرده است؛ قوه قضاییه طرح را تبعیض آمیز، فسا‌د زا و موجب سوء استفاده مفسدان اقتصادی می داند.

از سوی دیگر، رییس هیيت مدیره انجمن سرمایه گذاران خطر پذیر نیز طی نامه به رییس مجلس شورای اسلامی مخالفت این انجمن با طرح مذکور را اعلام کرده است و آن را موجب تضعیف تولید، سوء استفاده کلاه برداران و ترس سرمایه گذاران دانسته است.

با توجه به حواشی ایجاد شده در اطراف این طرح 2 فوریتی به نظر می‌رسد،‌ طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی‌ نمی‌تواند زمینه حمایت از تولید را فراهم کرده و در بلند مدت به انگیزه‌ مثبت بخش مولد اقتصاد کشور آسیب جدی وارد می‌کند.

انتهای پیام/

پرداخت وام 200 میلیونی مسکن روستایی شروع شد؟ این افراد منتظر یارانه نباشند واردات خودرو کمتر از 800 میلیون تومان امکان پذیر نیست تصاویر چهره جدید دنا پلاس | آخرین امکانات این سدان پرطرفدار ایرانی را ببینید وزیر خزانه‌داری آمریکا: رشد قیمت مواد غذایی و انرژی تورم جهانی ایجاد می‌کند نرخ جدید سیمان اعلام شد هزینه 2 شب سفر رفت و برگشت به شیراز + جدول وزیر کشاورزی اوکراین: جهان برای افزایش قیمت گندم به هر تن 700 دلار آماده شود قیمت آپارتمان‌های 60 متری مرکز تهران سقف افزایش اجاره‌بها مسکن اعلام شد خبر مهم برای جاماندگان یارانه قیمت طلا نزولی شد سکه 14 میلیون و 93 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه ؛ 29 اردیبهشت 1401 قیمت سکه امامی بر مدار صعود سامانه یکپارچه تخصیص خودرو بدون اختلال فعال است + شیوه ثبت‌نام ستاد تنظیم بازار تصویب کرد/ سقف افزایش اجاره‌بها در... برخورد با متخلفان افزایش بهای اجاره مسکن مدیرعامل دخانیات در تشریح چگونگی حمایت از کشاورزان تنباکو و توتون‌کار به مجلس‌ می‌رود رابطه بین طلا و دلار / قیمت طلا سقوط می کند؟ مهدی صولی مدیرعامل شرکت پاکسان شد آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت فلز زرد/ چرا طلا زمین‌گیر شد؟ بازنشستگان منتظر این واریزی جدید باشند وعده جدید وزارت کار درباره اشتغال جوانان تراز تجاری مثبت 11میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم این کشور با ارزان فروشی سود نجومی کرد! دلار چند شد؟ | جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار آزاد و صرافی‌ بانکی ؛ 29 اردیبهشت 1401 علت عدم واریز یارانه به این افراد / اعتراض ها بر... روسیه با ارزان فروشی کدام بازارها را تصاحب کرد؟ مجوز تاسیس اولین بانک فراساحل‌ کشور از بانک مرکزی اخذ شد ‌ محموله‌های نفتی ایران در انتظار تخلیه در بنادر چین مجوز تاسیس بانک آفشور در مناطق آزاد گرفته شد به عنوان سازنده مسکن ورود می‌کنیم اقدامات پذیرش سیمان زنجان در فرابورس انجام می‌شود چطور می‌توانید به یارانه همسر اضافه شوید؟ پیامد خرید و فروش غیر مجاز ارز در بازار خبر مهم برای جاماندگان دریافت سود سهام عدالت 83 هزار میلیارد تومان از اراضی به مناطق آزاد برگشت چطور می‌توانید به یارانه همسرتان اضافه شوید؟ نحوه ثبت نام یارانه برای یکی از زوجین قیمت طلا، سکه و ارز 1401.02.29/ سکه و ارز گران شد سرمایه‌گذاری 300 میلیارد یورویی اروپا برای حذف سوخت‌های روسیه مشکلات پخش و توزیع روغن خوراکی برطرف شد قیمت جدید طلا و سکه در بازار امروز + جدول ورود گسترده ایران و کوبا به بازارهای یکدیگر قیمت مصوب تخم مرغ بعد از هدفمندی یارانه ها گرانی عجیب در انتظار شوینده ها هشدار برای ریزش بیشتر/ تا پاییز انتظاری از رمزارزها نداشته باشید پیش بینی خطرناک درباره قیمت ارزهای دیجیتال تا پای... صدور سند 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری سایه سنگین جنگ اوکراین بر قیمت غذا در جهان