ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟

ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟

چند روز قبل، گزارشی منتسب به سازمان برنامه و بودجه منتشر شد که می‌گفت دولت ایران در آستانه ورشکستگی است و اگر تحریم‌ها رفع نشود، دلار 285 هزار تومانی هم بعید نیست. گزارشی که البته تکذیب شد. اما سوالات زیادی را ایجاد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آنچه در این گزارش نگران‌کننده است، ماجرای ورشکستگی دولت است. اما فارغ از این گزارش، آیا دولت ایران در آستانه ورشکستگی است؟

جدای از گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه، مرکز پژوهش‌های مجلس و گزارش تفریغ بودجه سال 99 بدهی دولت و احتمال ورشکستگی آن را تایید کرده‌اند.

مهم‌ترین شاخص در تشخیص وضعیت بدهی‌های یک دولت نسبت بدهی‌ها با تولید ناخالص داخلی است. مرکز پژوهش‌های مجلس، چندی پیش گزارشی منتشر کرد که می‌گفت نسبت بدهی دولت به تولید ناخالص داخلی در پایان کار دولت روحانی، به 52 درصد رسیده و پیش‌بینی شده تا سال 1405 این نسبت به 72 درصد می‌رسد.

مطابق استاندارد‌های صندوق بین‌المللی پول، نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی کشور‌های درحال توسعه‌ای که بالاتر از 50 درصد است، در آستانه هشدار و بالاتر از 70 درصد در آستانه خطر قرار دارند.

از طرف دیگر، در گزارش تفریغ بودجه سال 99 هم عنوان شده که دولت ظرف یک سال 340 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرده است. این عامل هم نگران‌کننده است.

آیا ورشکستگی دولت جدی است؟

چند روز پیش گزارش تفریغ بودجه سال 99 منتشر شد. گزارشی که می‌گفت دولت در سال 99 چون نتوانسته نفت بفروشد، 340 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرده است. 409 درصد بیشتر از آنچه در قانون بودجه آمده بود.

انتشار بی‌سابقه و بیش از حد اوراق بدهی، همان عاملی است که می‌تواند دولت را دچار بحران بدهی و ورشکستگی کند.

انتشار اوراق بدهی به دولت کمک می‌کند که بدون افزایش تورم، بودجه خود را تامین کند. اما دولت باید اصل و سود این اوراق را در سررسید مشخصی به مردم و خریداران اوراق برگرداند. اما انتشار اوراق تا حدی مقبول است که دولت را با بحران بدهی مواجه نکند و از طرف دیگر، دولت امیدوار باشد که می‌تواند این بدهی را در سررسید مقرر تسویه کند.

اما با توجه به تحریم‌ها و ناتوانی دولت در فروش نفت، احتمال اینکه این دولت بتواند، بدهی خود را پرداخت کند، ضعیف است. برای همین ممکن است دولت برای پرداخت این بدهی، اوراق بدهی جدید منتشر کند. مانند کاری که امسال هم انجام شده است.

بدهی 80 هزار میلیارد تومانی

این مساله سبب تجمیع این بدهی‌ها می‌شود و ممکن است دولت را ورشکسته کند. برای مثال بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، بودجه امسال 300 هزار میلیارد تومان کسری دارد. اما در کنار این کسری، دولت ريیسی امسال باید حدود 80 هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت اوراق بدهی دولت پیشین پرداخت کند.

نگرانی اصلی از همین جا شروع می‌شود. اینکه بدهی قبلی با بدهی جدید پرداخت شود و دولت را ورشکسته کند.

اما تنها بدهی دولت، بابت انتشار اوراق بدهی نیست. بدهی دولت به بانک‌ها، بدهی به تامین اجتماعی هم در لیست بدهی‌هایی قرار دارد که دولت باید پرداخت کند.

دلار 285 هزار تومانی ایران

اما ماجرای گزارش منتسب به سازمان برنامه و بودجه چه بود؟ در این گزارش که بلافاصله تکذیب شد، دو سناریو برای قیمت دلار در نظر گرفته شده است. اول قیمت دلار با فرض رفع تحریم‌هاست. در این سناریو قیمت دلار در سال 1406 به 55 هزار تومان می‌رسد.

اما نکته نگران‌کننده، تدوام تحریم‌هاست که فروش نفت را با مشکل مواجه می‌‌کند و ممکن است قیمت دلار به 285 هزار تومان برسد.

سازمان برنامه بلافاصله دلار 285 هزار تومانی را رد کرد و گفت این گزارش صحیح نیست. اما نکته دیگری که در این گزارش عنوان شده بود ماجرای ورشکستگی دولت بود.

این گزارش گفته بود چه تحریم‌ها رفع شود چه نشود، دولت ورشکسته می‌شود. رفع تحریم‌ها فقط زمان ورشکستگی دولت را به تاخیر می‌اندازد. مگر اینکه دولت بتواند ساختارهای اقتصادی را اصلاح کند.

مطالعه بیشتر: آمار عجیب بودجه 99 / کاهش 70 درصدی درآمد نفتی / ایران، یونان می‌شود؟
قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 10 آذر

در بازار آزاد امروز یکشنبه قیمت دلار 29 هزار و 220 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 26 هزار و 462 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

واکنش بازار دلار بعد از مذاکرات / قیمت دلار امروز آذر کاهشی است؟

اسکناس آمریکایی با شروع مذاکرات هسته‌ای وین در مسیر نزولی قرار گرفت. افت قیمت دلار موجب شد سکه‌بازان نیز از موقعیت خرید عقب‌نشینی کنند و در فاز فروش قرار بگیرند.

TejaratNews.com/
طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

طلا و سکه ارزان شدند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/09

قیمت جهانی طلا امروز با افزایش همراه بود اما قیمت طلا و سکه داخلی خلاف این روند عملکرده و تحت تاثیر سیگنال‌های مثبتی که از مذاکرات وین می‌رسد، کاهشی شدند.

TejaratNews.com/
بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال می‌کنند؟

بی‌تفاوتی قیمت دلار به مذاکرات وین/ خریداران کدام سیگنال را دنبال ...

دلار به اخبار سیاسی بی تفاوت شده است. نه وعده آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده قیمت دلار را کاهش داد و نه آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین. مذاکراتی که ایران می‌گوید خوب پیش رفته و قدم بعدی صحبت بر سر رفع تحریم‌ه...

TejaratNews.com/
قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

قیمت دلار ثابت ماند / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه 9 آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز سه‌شنبه نیز اعلام و با ثبات قیمت نسبت به روز گذشته رقم 26 هزار و 513 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

زمان واکنش دلار به مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 9 آذر

بازار ارز در ابتدای سال جاری، واکنش‌های معناداری نسبت به مذاکرات هسته‌ای داشت اما در دور جدید مذاکرات هسته‌ای، بازار نسبت به اخبار غیر موثق کمتر حساسیت نشان داده و افت قیمت خاصی نیز صورت نگرفته است.

TejaratNews.com/
گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/08

گرانی طلا و سکه همزمان با آغاز مذاکرات وین/ قیمت دلار و یورو امروز...

در پی افزایش قیمت طلای جهانی و آغاز هفتمین دور از مذاکرات وین، بازار طلای داخلی با افزایش قیمت همراه شد و سکه تمام بهار آزادی به 12 میلیون و 708 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

قیمت دلار پیش از شروع مذاکرات

مذاکرات برجامی ایران امروز در وین برگزار می‌شود، آخرین نرخ انواع دلار تا پیش از شروع اولین دور مذاکرات هسته‌ای چیست؟

TejaratNews.com/
سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/07

سکه امامی به 12640000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/0...

در پی معاملات امروز در بازار سکه و طلا، قیمت سکه امامی با حدود 24 هزار تومان کاهش به سکه امامی به 12640000 تومان رسید و سکه تمام بهار آزادی نیز با افزایش قیمت همراه بود و 12 میلیون و 400 هزار تومان قی...

TejaratNews.com/
ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25 هزار تومان

ادامه افت قیمت دلار و یورو در صرافی ملی / عقب‌گرد دلار به کانال 25...

قیمت خرید دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 25.889 تومان رسید.

Borna.news/
بازار ارز پیش از مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 7 آذر

بازار ارز پیش از مذاکرات / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 7 آذر

در نخستین روز هفته، معامله‌گران تمایل زیادی به خرید ارز نداشتند و ترجیح می‌دادند با احتیاط تماشاچی وقایع بازار باشند. در چنین فضایی، دلار رشد محدود 50 تومانی را تجربه کرد و به بهای 29 هزار و 50 تومان ...

TejaratNews.com/

قیمت لیر ترکیه امروز 6 آذر‌ماه / روند نزولی قیمت دلار و درهم امارات

نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06

نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06

قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد شنبه 6 آذر یک میلیون و 253 هزار تومان معامله شد. و سکه تمام بهار نیز 12 میلیون و 300 تومان قیمت خورد.

TejaratNews.com/
تاثیرات اخبار مذاکرات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 6 آذر

تاثیرات اخبار مذاکرات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 6 آذ...

در آخرین روز هفته، روند افزایشی دلار متوقف شد و این ارز نتوانست به بالای محدوده مقاومتی 29 هزار و 200تومانی نفوذ کند. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی دچار افت 100 تومانی شد و در محدوده 29 هزار تومانی به ...

TejaratNews.com/
قیمت دلار عقب‌نشینی کرد

قیمت دلار عقب‌نشینی کرد

دیروز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد با بیش از 300 تومان کاهش به 28800 تومان رسید، در حالی که روز چهارشنبه از 29000 تومان هم عبور کرده بود.

Bartarinha.ir/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟»