هزینه های مدارس دولتی باید از کجا تامین شود؟

هزینه های مدارس دولتی باید از کجا تامین شود؟

در هفته‌های گذشته، انتشار وضعیت تحصیلی 40 داوطلب برتر کنکور امسال که از میان آنها تنها یک دانش‌آموز در مدرسه دولتی...

اقتصادآنلاین – عاطفه حسینی؛ در سال 1401، بودجه آموزش ‌و پرورش 131هزار میلیارد تومان تعیین شده که نسبت به بودجه 94 هزار میلیاردی سال گذشته، 39درصد رشد را نشان می‌دهد. این درحالی است که با توجه به نرخ تورم 54درصدی حاکم بر کشور، علی‌رغم اینکه کل مقدار بودجه تخصیص یافته به آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته با رشد اسمی همراه است، اما افزایش در بودجه آموزش ‌و پرورش را نمی‌توان به ‌منزله افزایش واقعی بودجه این وزارتخانه تلقی کرد. به عبارت دیگر، رشد اسمی بودجه سال 1400 آموزش و پرورش نسبت به سال گذشته، 39درصد بوده، اما با در نظر گرفتن تورم، رشد حقیقی منفی 15 درصد بوده است.

از سوی دیگر، بررسی سهم آموزش‌ و پرورش از تولید ناخالص داخلی کشورها نشان‌دهنده سیاست آنها در برابر آموزش و پرورش است. تولید ناخالص داخلی ((GDP یکی از شاخص‌های اقتصادی است که در مطالعه ضریب رفاه اجتماعی مدنظر قرار می‌گیرد. این شاخص ارزش مجموع کالا‌های تولیدی و خدمات نهایی را که توسط یک نظام اقتصادی در یک ‌سال معین تولید شده است، مشخص می‌کند. بنابراین هرچه نسبت آموزش به تولید ناخالص داخلی در یک کشور بیشتر باشد، آن کشور به استاندارد‌های رفاه و توسعه اجتماعی نزدیک‌تر است.

تجزیه و تحلیل آمار‌های منتشرشده سازمان برنامه ‌و بودجه نشان می‌دهد، سهم آموزش‌ و پرورش از تولید ناخالص داخلی در دوره منتهی به سال 1388، تا حدی صعودی بوده و در سال 1388 به بیشترین مقدار خود یعنی 4.6 درصد که بسیار نزدیک به متوسط جهانی بوده، رسیده اما در سال 1390 به 3.35 درصد رسیده است. پس از آن با زمزمه‌های امضای قرارداد برجام بار دیگر این نسبت روند صعودی به خود گرفت و در سال امضای برجام به 4.3 رسید ولی پس از آن با برقراری تحریم و وقوع بحران ارزی، در چند سال اخیر این نسبت روند کاهشی به خود گرفته و پس از سال 98 به حدود 2.3 تا 3درصد رسیده است.

مقایسه سهم آموزش‌وپرورش از تولید ناخالص داخلی ایران با سایر کشور‌ها گویای کیفیت پایین آموزش کشور و نادیده گرفتن تلاش برای ارتقای سطح آن است. اما سوال اساسی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که آیا بدون تبین سیاست‌های مشخص و درست، افزایش بودجه آموزش و پرورش می‌تواند از مشکلات مدارس دولتی کم کند؟

برای مثال در بودجه سال 1401، دولت 25 هزار میلیارد تومان بودجه، بدون درنظر گرفتن اثرات مخرب آن برای کشور، برای افزایش حقوق و اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اختصاص داده است. این درحالی است که افزایش حقوق گروهی بدون درنظر گرفتن پیامدهای آن، نقدینگی را در کشور افزایش خواهد داد و نقدینگی نیز عامل اصلی تورم است. به دنبال افزایش تورم نیز تمام مردم باید هزینه افزایش حقوق یک گروه را بدهند. بنابراین افزایش حقوق و به دنبال آن افزایش تورم سبب می‌شود تا دوباره گروه‌هایی خواستار افزایش حقوق شوند و کشور گرفتار یک مارپیچ تورمی شود.

بنابراین چگونه می‌توان هزینه آموزش رایگان و درعین حال با کیفیت را برای دانش آموزان این کشور تامین کرد؟ در چنین شرایطی شاید بتوان گفت تخصیص یارانه به آموزش می‌تواند راهگشا باشد.

درحال حاضر دولت با تخصیص یارانه‌های بسیار به حامل‌های انرژی، عملا کمک بزرگی به افراد متعلق به دهک‌های متوسط و بالای جامعه می‌کند، یعنی همان دهک‌هایی که می‌توانند فرزندان خود را به مدارس خصوصی با شهریه‌‍‌های هنگفت بفرستند. درحالی که اگر تصمیمی در کشور مبنی بر توزیع عادلانه یارانه گرفته شود، شاید آموزش و پرورش بهترین انتخاب برای بهره‌مندی از یارانه باشد. بنابراین چنین روشی هم به توزیع عادلانه یارانه میان مردم کمک می‌کند و هم می‌تواند تحولی بنیادین در آموزش و پرورش ایجاد کند و با روش‌هایی مطمين که منجر به افزایش تورم و نقدینگی نخواهد شد، به دانش آموزان، معلمان و مدارس دولتی کمک کند.

بنابراین شاهد آن هستیم تخصیص بودجه بیشتر اما بدون سیاست‌های اقتصادی درست، نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه بر کسری بودجه دولت، رشد نقدینگی و افزایش تورم خواهد افزود و آثار موقتی افزایش بودجه را از بین خواهد برد.

اصلاح ساختار بودجه وارد عرصه علمی کشور شد

اصلاح ساختار بودجه وارد عرصه علمی کشور شد

نشست بررسی و هم اندیشی در خصوص اصلاح ساختار بودجه ریزی مطلوب با مشارکت دیوان محاسبات، دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران و...

Borna.news/
چرا درآمد صادرات گاز در بودجه سنواتی نیامده است؟

چرا درآمد صادرات گاز در بودجه سنواتی نیامده است؟

ایلنا: درآمد گاز مایع (LPG) از سال 1379 تاکنون، همواره پس از بررسی و تایید سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکی از اقلام اصلی درآمدی در ساختار بودجه شرکت ملی گاز ایران...

Ilna.ir/
تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا

تدوین نظام بودجه بندی نوین در گروه سایپا

معاون اقتصادی گروه سایپا از تدوین و اجرای نظام بودجه بندی نوین در سطح گروه سایپا در سال 1401 خبر داد.

Borna.news/
رشد 2.7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

رشد 2.7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

در حالی که در قانون بودجه 1401 ردیف دستگاه‌ها با زیرمجموعه آنان تجمیع شده مقایسه بودجه هر دستگاه با سال قبل از اساس اشتباه است.

MehrNews.com/

رشد 2،7 برابری بودجه نهاد ریاست جمهوری کذب محض است

با بودجه محدود دراین منطقه خانه بخرید

با بودجه محدود دراین منطقه خانه بخرید

در گزارش زیر به بررسی قیمت و مشخصات آپارتمان‌های ارزان جنوب تهران خواهیم‌ پرداخت.

Bartarinha.ir/
رییسی وارث کسری بودجه 480هزار میلیاردی روحانی / به اندازه 50 سال پروژه نیمه تمام داریم، کدام دولت می‌تواند در 4 یا 8‌ سال تمام کند؟

رییسی وارث کسری بودجه 480هزار میلیاردی روحانی / به اندازه 50 سال پ...

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سکوت اصلاح طلبان در سال‌های گذشته و در مقابل دولت قبل، گفت: مسببان...

EghtesadOnline.com/

بروز کسری بودجه در 4 ماه اول امسال باوجود جهش درآمد نفت و مالیات

بودجه وزارتخانه کمتر از نگهداری راه‌هاست

بودجه وزارتخانه کمتر از نگهداری راه‌هاست

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در طول سنوات گذشته آنطور که باید...

Isna.ir/

بهبود 80 درصدی تراز بودجه در 4 ماه امسال/برداشت دولت از صندوق توسعه ملی صفر شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه تسهیلات مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن تامین شود

ريیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه تسهیلات مسکن تنها باید از محل ص...

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن یارانه تسهیلات حوزه مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن...

Borna.news/
40 درصد معادن کشور تعطیل است/ حقوق دولتی معادن صرف کسری بودجه دولت می‌شود

40 درصد معادن کشور تعطیل است/ حقوق دولتی معادن صرف کسری بودجه دولت...

ایلنا: عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: 40 درصد معادن کشور تعطیل است و آن بخش فعال هم با افزایش تحریم‌ها نیمه جان است و با تمام توان کار نمی‌کند.

Ilna.ir/
انقلابی در ذخایر کچاد در راه است | کچاد به دنبال افزایش سرمایه 100 درصدی | بودجه برای اکتشاف سقف ندارد

انقلابی در ذخایر کچاد در راه است | کچاد به دنبال افزایش سرمایه 100...

مهندس تقی زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار نبض بورس درباره بودجه شرکت برای اکتشاف گفت: بودجه برای اکتشاف بدون سقف است و دولت هر چقدر به ما پهنه بدهد اکتشاف خواهیم کرد. تنها جایی که نباید سقف در نظر بگیریم...

NabzeBourse.com/
حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد

حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد توما...

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: تمام ظرفیت‌های قانونی بودجه برای حمایت از خرید تضمینی گندم فعال شده و علاوه بر تخصیص...

Borna.news/
از کسر بودجه گزاف معلمان تا زمان دقیق اجرای رتبه‌...

از کسر بودجه گزاف معلمان تا زمان دقیق اجرای رتبه‌...

حاجی‌پور گفت: برای رتبه‌بندی معلمان، 4 هزارمیلیارد سرمایه لازم بود که با این حساب از بودجه 38 هزار میلیاردی، دوهزار...

Gostaresh.news/