پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده/ دلار چقدر می‌ریزد؟

پیش‌بینی قیمت دلار در هفته آینده/ دلار چقدر می‌ریزد؟

قیمت دلار در سومین هفته دی ماه در محدوده 26 تا 28 هزار تومان در نوسان بود و مستقیما از اخبار مذاکرات وین تاثیر می‌گرفت. امروز اخبار مثبت دیگری از مذاکرات هسته‌ای شنیده می‌شود. با این تفاسیر قیمت دلار در چهارمین هفته دی ماه چه می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد ارز تهران با افزایش قیمت مواجه و وارد کانال 28 هزار تومانی شد. روز پنج‌شنبه اما افزایش قیمت دلار متوقف شد و روند قیمت دلار نزولی شد اگرچه قیمت دلار بازار آزاد از کانال 28 هزار تومان پایین‌تر نیامد.

اما قیمت دلار صرافی ملی روز پنج شنبه 23 دی ماه به 26 هزار و 600 تومان رسید. کاهش قیمتی که ناشی از اخبار مثبت مذاکرات و کاهش معاملات در بازار ارز بود. اما قیمت دلار در آخرین هفته دی ماه چه می‌شود؟

طی روزهای اخیر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما در مورد هفته‌ها برای ضرب‌الاجل مذاکرات با ایران صحبت می‌کنیم. شرکایمان را در کشورهای خلیج فارس از هرگونه پیشرفت در گفتگو با ایران مطلع می‌کنیم. ما با شرکای خود برای دستیابی به توافقی کار می‌کنیم که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

یک دیپلمات غربی درباره برجام توضیح می‌دهد: از جدیت ایران در دستیابی به توافق مطمين نیستیم. اول فوریه (12 بهمن) ضرب الاجل‌نهایی و واقعی برای مذاکرات هسته‌ای ایران است. بایدن نمی‌تواند تضمین کند که از هیچ توافقی با ایران در آینده خارج نخواهد شد.

بر این اساس اگر ضرب‌الاجل مشخصی برای مذاکرات مشخص شده باشد، باید دید روند مذاکرات طی دو هفته آینده به چه سمتی می‌رود و سرنوشت قیمت دلار چه می‌شود؟

قیمت دلار افت می‌کند؟

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: وضعیت دلار را از دو منظر رشد اقتصادی ایران و روابط تجاری ایران با جامعه بین‌الملل می‌توان بررسی کرد.

وی ادامه می‌دهد: رشد اقتصادی ایران در گرو سیاست‌های اقتصادی در سطح کلان است. سیاست‌هایی که دولت آنها را تعیین می‌کند. مشخص شدن این سیاست‌ها نشان می‌دهد که روند قیمت دلار به چه سمتی می‌رود.

این کارشناس بازارهای مالی درباره روابط تجاری ایران با جامعه بین‌الملل می‌گوید: این مولفه به شرایط برجام و روابط ما با جامعه جهانی بستگی دارد. باید دید این بار روند مذاکرات هسته‌ای ایران به چه سمتی می‌رود و آیا مذاکرات به نتیجه می‌رسد یا نه.

محبی تاکید می‌کند: کشور ما هم از منظر روابط بین‌الملل و هم از نظر شاخص‌های کلان اقتصاد وضعیت چندان مطلوبی ندارد و به همین دلیل نمی‌توان امیدوار بود که قیمت دلار ریزش جدی داشته باشد.

محبی تاکید می‌کند که شرایط اقتصاد کلان ایران، وضعیت کسری بودجه و نقدینگی به صورتی است که امیدواری چندانی برای بهبود شرایط ایجاد نمی‌کند. برای همین تا زمانی که شرایط اقتصادی بهبود پیدا نکند، نمی‌توان با وجود توافق در مذاکرات هسته‌ای به کاهش 40 تا 50 درصدی قیمت دلار امید داشت.

او گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، در بهترین شرایط می‌توانیم امیدوار باشیم که قیمت دلار به 24 هزار تومان برسد و اگر مذاکرات نتیجه ندهد، باید انتظار دلار 30 هزار تومانی را داشته باشیم.

اما قیمت دلار در آخرین هفته دی ماه چه می‌شود؟ این کارشناس بازارهای مالی تاکید می‌کند: قیمت دلار طی هفته آینده بین 26 هزار و 500 تومان تا 29 هزار تومان نوسان می‌کند.

مطالعه بیشتر: سود سپرده‌های بانکی افزایش یافت؟
ارز دیجیتال ستاره لیگ برتری را به خاک سیاه نشاند سرانه مصرف شیر در کشور چقدر است؟ هزینه رهن و اجاره خانه در نبرد جنوبی +جدول کاهش ارزش سهام عدالت برای امروز بیش از 50 درصد بار شبکه برق کنترل پذیر می‌شود/ برگزاری مناقصه 3 میلیون کنتور هوشمند امضای تفاهمنامه بین شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و گازوست رومانی مجلس به حذف یکباره ارز ترجیحی رای نمی دهد پروازهای فرودگاه مهرآباد از سر گرفته شد اینفوگرافی / مدیرعاملی با کیف انگلیسی بدهی خارجی ایران چقدر است؟ یخبندان و کولاک در 24 استان/ هشدار لغزندگی جاده‌ها و احتمال لغو پروازها‌ بحران لیر بازار رمزارز را داغ کرد وحشت در بازار رمز ارزها / بیت کوین سقوط کرد مالیات‌های تنظیمی ابزار مهم کنترل بازار مسکن عربستان به سهمیه تولید اوپک‌پلاس پایبند است قیمت سبد نفتی اوپک از 86 دلار گذشت برگشت میوه‌های صادراتی ناراحتی ندارد! بنیانگذار صرافی بایننس در جمع پولدارترین ها خبر مهم بنزینی برای این رانندگان فوری/ پروازهای مهرآباد متوقف شد پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 29 دی | بورس از منفی به مثبت می‌رود؟ قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه نبرد جنوبی تهران با این اتفاق پرداخت یارانه جدید قطعی می شود سرانه مصرف شیر 86 لیتر‌/ ثروتمندان 6 برابر بیشتر شیر می‌خورند شاخص کل بورس 30 هزار و 540 واحد افت کرد زلزله در بازار رمزارز/ بیت کوین چقدر قیمت خورد؟ اعتبار؛ جایگزین ضامن در گرفتن وام بانک گردشگری بیش از 1400 میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرد صید فیل ماهی 210 کیلویی توسط صیادان مازندران ساخت 25 مدرسه در مناطق محروم کشور/ تحصیل 3000 دانش آموز در مدارس بانک گردشگری 5 دستور ريیس‌جمهوری به نظام بانکی تولید سالانه 115 هزار تن عسل در کشور قیمت گوشت در 28 دی1400 (فهرست قیمت) کارگران، دستفروشی را ترجیح می‌دهند! دو روز دیگر؛ آخرین مهلت تعیین تکلیف دستگاه های کا... ممنوعیت جدید برای واردات خودرو و موبایل با تیک قیمتی در بورس آشنا شوید قیمت انواع مرغ در 28 دی 1400 بدهی خارجی ایران چقدر است؟ کف نرخ از روی بلیت هواپیما برداشته شد شکسته‌شدن همه رکوردهای منفی در بازار سرمایه/ 94 درصد نمادهای بورس قرمزپوش شدند قیمت دلار بالاتر می‌رود؟ ارز دیجیتال ملی ایران با نام عجیب مجمع "فاراک" 10 ریال تقسیم کرد پرداخت سود "خبازرس" از مرداد سال 1401 "غپاذر" سهامداران را فراخواند برگزاری مجمع "تنوین" با محور نقدینگی املاک شهرداری در بورس عرضه می‌شود این معاون وزیر خواستار کاهش 60 درصدی حقوقش شد! + ... 240 هزار متقاضی چشم انتظار تکمیل مسکن مهر/خط ارتباط پیگیری مشکلات مسکن مهر در وزارت راه ایجاد شود