سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه

سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به نکته ای که از نگاه فعالان بازار سرمایه مغفول مانده و حسابگری بودار دوستان رسانه ای و یک شایعه منفی در راه پله ها و...

به گزارش بورس نیوز، این روزها بحث پر کردن جیب خالی پاستور از طریق انتشار اوراق گل انداخته. بعد از چند هفته هشدار در مورد تاثیر منفی این شیوه خالی کردن جیب بازار سرمایه، رسانه ملی ترکاند و در گزارشی صراحتا اعلام کرد آقایان تعمدا بازار سهام را زمین می زنند تا بازار بدهی را جذاب کنند! حالا که بحث اوراق داغ است بد نیست به چند نکته هم اشاره کنیم.
اول اینکه هر چند آقایان اصرار دارند حجم اوراق منتشر شده، خیلی نبوده و اهالی بازار، زیادی شلوغ کرده اند؛ اما باید گفت تقریبا تمام آنچه طبق بودجه امسال باید منتشر می کردند، در این 6 ماه عرضه کرده اند و اتفاقا مستاجران فعلی پاستور در شهریور ماه رکورد زده اند و 63 همت ناقابل اوراق فروخته اند. بازار سهام را هم طوری ذلیل کرده اند که نه فقط مردم که حتی بعضی حقوقی های بزرگوار، صف می کشند تا سهام بفروشند و یونیت صندوق های درآمد ثابت را بخرند. نشان به آن نشان که در دو_سه هفته گذشته یک صندوق درآمد ثابت پذیره نویسی شد که در عرض دو ساعت اهالی بازار روی هوا آن را قاپیدند و 400 میلیارد تومان جذب سرمایه انجام‌ شد. اما کمی بعد یک صندوق سرمایه گذاری در سهام پذیره‌نویسی شد که سقفش 100 میلیارد تومان بود، اما به زور در عرض 4 روز تنها 30 میلیارد تومان سرمایه جذب کردند! طبق بعضی شایعات، دوستان در باب همایون قصد کرده بودند که برای پر کردن جیب خالی پاستور، امسال دو برابر آنچه تا در بودجه پیش‌بینی شده اوراق منتشر کنند، اما در خواب شب شان هم نمیدیدند که به این زودی دستشان رو شود و صدای سهامداران دربیاید!
نکته مهم دیگری که از دید فعالان بازار سرمایه دور مانده این است که در همان بودجه، پیش بینی تامین مالی 95 هزار میلیارد تومانی از محل واگذاری‌ دارایی‌های پاستور در بازار سرمایه هم دیده شده است! اگرچه خیلی ها معتقدند با توجه به شرایط بازار، امسال این واگذاری انجام نخواهد شد، اما سناریوی دیگری هم وجود دارد که نباید از آن غافل شد. هیچ بعید نیست آقایان نقشه دیگری در سر داشته باشند، مثلا پایین آوردن قیمت سهام برای داغ کردن تنور اوراق و جمع کردن پول از محل عرضه اوراق و بعد هم کمی دانه پاشی در بورس و باد کردن سهام و تکرار دوباره بازی نحسی که سال قبل هم انجام شده! مراقب باشید آنچه امروز بزخری می کنند، فردا به قیمت خون اجدادشان به خودتان نفروشند!

 

حسابگری یا...
اهالی بهارستان مدتی است که در پی اصلاح قانون بازار اوراق بهادار هستند و گهگاهی چکشی به قانون فعلی می‌زنند تا شاید قانون آپدیت شده شان، باگ کمتری داشته باشد! یکی از مواردی که در این اصلاحیه پیشنهاد شده این است که اهالی تخت طاووس، میرداماد و نلسون ماندلا دست به جیب شوند تا رسانه ملی جهت ارتقای فرهنگ سرمایه گذاری، برنامه سازی کند. جالب است که دوستان رسانه‌ای مان هم پیغام داده اند که تا پول نگیرند، از برنامه‌سازی خبری نیست! البته که حساب، حساب است و کاکا... ولی مانده ایم چه حسابی است که تا نوبت به ارتقای دانش و فرهنگ سرمایه‌گذاری برای جلوگیری از در چاه زیان افتادن مردم مان می‌رسد، این دوستان باید اول پول بگیرند و بعد برنامه بسازند؛ اما آنجا که پای تبلیغ فرهنگ دوستان چشم بادامی و انعکاس مشکلات آدم خوارهای جزایر متروکه افریقایی و... وسط باشد، نیاز به پول ندارند و همیشه آماده باش هستند!

 

یک شایعه منفی در راه پله ها

یک شایعه منفی هم در بازار پیچیده! در راه پله ها صحبت از این است که قیمت گذاری LAB بر اساس 80 درصد قیمت فوب انجام شود که در این صورت، تولیدکننده ها مجبور به فروش محصول خود با قیمت ارزان تر خواهند بود! البته این شایعه با روح مخالفت با قیمت گذاری دستوری، سازگار نیست...

 

آخر هفته با عالیجناب

و اما این هفته را عالیجناب بورس با دو خبر به پایان برد. هم سود سهامداران در حال واریز به حساب هاست و هم مدیرعامل تغییر کرده! این دو اتفاق را به فال نیک می‌گیریم!

احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول) خرید و فروش طلا زبر رصد مالیات می‌رود شاسی‌بلند چینی در بازار چند؟