سیگنال‌ برجامی برای قیمت دلار؛ برای اولین بار نرخ رسمی تعیین کننده جهت بازار شد

سیگنال‌ برجامی برای قیمت دلار؛ برای اولین بار نرخ رسمی تعیین کننده جهت بازار شد

پس از انتشار سیگنال‌هایی در زمینه از سرگیری تماس‌های برجامی میان طرفین این قرارداد، از ساعات پایانی روز گذشته نرخ دلار در معاملات آزاد بازار تهران تحرکات کاهشی جدیدی را از خود به ثبت رساند.
پس از انتشار سیگنال‌هایی در زمینه از سرگیری تماس‌های برجامی میان طرفین این قرارداد، از ساعات پایانی روز گذشته نرخ دلار در معاملات آزاد بازار تهران تحرکات کاهشی جدیدی را از خود به ثبت رساند.
 
به گزارش تابناک اقتصادی؛ این در حالی است که اظهارات "جوزف بورل" مسيول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا و همچنین "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری روز گذشته نشان داد که برآیند گفتگو‌های مفصل در تهران، مثبت بوده است؛ بنابراین بازار ارز به خبر مذاکرات احیای برجام واکنش نشان داد و امروز فروشندگان ارز بیشتر شدند به طوری که در مقابل صرافی‌ها صف فروش ایجاد شد.

تجربه گذشته نشان می‌دهد در کشور ما چند سالی است که اخبار مذاکرات مهم‌ترین عامل تغییر قیمت ارز است و هر بار که اخبار مثبتی از روند مذاکرات منتشر می‌شود، نرخ ارز کاهش می‌یابد و افرادی که ارز برای کسب سود بیشتر دلار خریداری کرده بودند، برای ممانعت از ضرر بیشتر اقدام به فروش دلار می‌کنند. این روند در شرایطی است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه به وقت محلی در پیامی توییتری از تعهد آمریکا به مسیر دیپلماسی معنادار با ایران سخن گفت؛ بنابراین هر برگ اسکناس دلار در معاملات دومین روز هفته، با کاهش نرخ در بازار غیررسمی همراه شد. افت قیمتی که باعث شد تا پس از مدت ها، نرخ آزاد با عقب گردی که داشته است به نرخ بازار رسمی یا همان نرخ توافقی صرافی‌ها با صادرکنندگان برسد.

در این باره، کامران سلطانی زاده دبیر کل کانون صرافان کشور در گفتگو با تابناک اقتصادی در خصوص قیمت‌ها و شرایط بازار ارز گفت: امروز در بازار غیررسمی نرخ دلار آمریکا به 31000 تومان رسید که روند کاهشی را نشان می‌دهد.
 
وی افزود: از سوی دیگر، شاهد ثبات در بازار رسمی صرافی‌های سراسر کشور در نرخ ارز توافقی بودیم. به گونه‌ای در معاملات امروز صرافی ها، نرخ دلار توافقی به قیمت 29000 تومان خریداری شده و به قیمت 29290 تا 30140 تومان به فروش رسیده است.

سلطانی زاده در ادامه در خصوص روند عرضه و تقاضا در بازار ارز اظهار داشت: امروز فروشندگان ارز بیشتر از خریداران بودند. این در حالی است که با توجه به افزایش عرضه شاهد افت نرخ ارز بودیم و در نتیجه بازار آزاد خود را به بازار نرخ رسمی نزدیک کرد. اتفاقی که برای اولین بار رقم خورد و در نتیجه نرخ رسمی تعیین کننده جهت بازار شده است. وی در پاسخ به چرایی این اتفاق گفت: این روند نزولی بدلیل عمق زیاد و قدرت در تبادل سراسری در کل صرافی های کشور بوده است.

تعدیل نرخ ارز پس بسته ارزی بانک مرکزی
افت بهای دلار از مرز 34 هزار تومان در شرایطی رقم خورده است که در هفته پایانی خردادماه، بانک مرکزی از سیاست جدید ارزی خود رونمایی کرد و به صرافی‌ها اجازه خرید ارز اسکناسی صادرکنندگان را داد. همچنین به صرافی‌ها اجازه داده شد تا علاوه بر ارز صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند. این روند در نهایت منجر به افزایش عرضه ارز در صرافی‌ها و پاسخ به نیاز ارزی متفاضیان در سرفصل‌های مختلف ارزی شد. هرچند صرافان معتقدند برای کاهش فاصله نرخ غیررسمی و نرخ توافقی، بایستی بانک مرکزی در سرفصل‌های ارزی کنونی تجدید نظر کند و با تنوع بخشی به این سرفصل ها، متقاضیان واقعی که مجبور شده اند در بازار غیررسمی به دنبال تامین نیاز ارزی خود باشند را به سوی صرافی‌ها ببرد و ارز مورد نیاز خود را در سرفصل‌های جدید تهیه کنند.
 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد