نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد

نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد

عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است، سامانه مودیان در صورت راه‌اندازی، قطعا به اخذ عادلانه‌تر مالیات‌ها کمک خواهد کرد، ولی حتما باید در سریع‌ترین زمان ممکن این سامانه آغاز به کار کند تا شاهد کاهش حجم اقتصاد زیرزمینی، فرار مالیاتی و کارآمدی بیشتر در نظام مالیاتی باشیم.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ از مهمترین اهداف هر نظام مالیاتی کارآمد، اخذ مالیات به شیوه‌ای عادلانه و ایجاد شفافیت مالی و اقتصادی در جامعه است. سازمان امور مالیاتی کشور نیز در سال‌های اخیر، اهداف کلانی را در این حوزه در چارچوب اجرای قوانین مالیاتی دنبال کرده است. شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی، آثار بسیار مهمی از جمله هوشمندسازی نظام مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی، حذف تشخیص مالیات علی الراس، پرداخت مالیات منطبق با درآمد و با رویکرد برابر و همچنین تکریم مودیان مالیاتی و افزایش رضایت آن‌ها را به دنبال دارد.

با عنایت به اهمیت این موضوع، خط‌ مشی‌گذاران این عرصه، با تاکید بر ضرورت مالیات‌ستانی مبتنی بر اطلاعات شفاف و قابل استناد و بهره‌گیری از ابزارهای ثبت معاملات و سامانه‌های اطلاعاتی، به دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی و رفتار منصفانه با حذف تبعیض و تشخیص مالیات فعالان اقتصادی بر مبنای اطلاعات موثق و قابل اعتماد مالی بوده‌اند.

از این روی، در دو دهه اخیر در قوانین متعددی، مودیان مالیاتی ابتدا مکلف به استفاده از صندوق مکانیزه فروش شدند که سیر این قوانین از اصلاحیه قانون نظام صنفی مصوب سال 1382 شروع ولی در زمینه اجرا با مشکلات فراوانی روبه رو شد و نتیجتا در سال 94، طی اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال 1394 و به موجب ماده 169 آن قانون، سازمان امور مالیاتی مکلف به پیاده‌سازی سامانه صندوق مکانیزه فروش گردید و مودیان موظف شدند برای ثبت معاملات کالا و خدمات خود از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه استفاده کنند و برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قرارداد‌ها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور ارايه کنند.

اما در مهرماه سال 1398 مجلس شورای اسلامی با هدف ایجاد یک تحول بنیادین در نظام مالیاتی کشور در جهت نهادینه کردن عدالت و شفافیت اقتصادی، کاهش اقتصاد سایه (بازار سیاه)، کاهش فرار‌های مالیاتی و تامین منابع اطلاعاتی قابل استناد برای نظام مالیاتی کشور به منظور محاسبه مالیات منصفانه و مبتنی بر رویداد‌های مالی واقعی، قانونی را تحت عنوان قانون «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» تصویب و به دولت ابلاغ کرد.

امروزه قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به عنوان بستر اصلی اجرای بسیاری از قوانین مالیاتی مورد تاکید است. از جمله قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 که به موجب آن کلیه اشخاص مشمول این قانون مکلف به عضویت و ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای فروش کالا و خدمات خود شده‌اند و ماخذ محاسبه مالیات و عوارض فروش کالا‌ها و خدمات، در مورد مودیان عضو سامانه مودیان، ارزش فروش مندرج در صورتحساب الکترونیکی است که توسط آنان در سامانه مزبور ثبت شده است. همچنین می‌توان پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان را به عنوان بستر حیاتی برای اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه (CGT)  در نظر گرفت که مراحل بررسی و تصویب آن‌ها در دولت و مجلس در دست انجام است. وجود ناعدالتی‌ها در اخذ مالیات، نبود شفافیت در حوزه جریان کالا و همچنین پایین بودن درآمد‌های مالیاتی کشور به نسبت تولید ناخالص ملی و در نتیجه کسری عملیاتی بودجه، از مسايلی است که نظام حکمرانی کشور ما با آن روبه روست.

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی در اوایل مردادماه امسال در گفت‌وگو با خبرنگار تابناک اقتصادی، با اشاره به بروز برخی مشکلات در اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی و پایانه‌های فروشگاهی اظهار کرد: استفاده کردن از پایانه‌های فروشگاهی، تکلیف قانون بودجه سال 1400 بود. ما برای اینکه مالیات سال 1400 را که وصول آن در سال 1401 صورت می‌گیرد، اخذ کنیم، بالاجبار باید حکم قانون را تحت هر شرایطی انجام دهیم.

او ادامه داد: با توجه به اعتراضات و نقد‌هایی که از یک سو مطرح بود و از سوی دیگر بسیاری از فعالان اقتصادی چندان دقیق و منظم از حساب واحد استفاده نمی‌کنند و روابط اجتماعی متنوعی در میان فعالان اقتصادی حاکم است، ما در سال 1401 با لحاظ این مشکلات طی بخشنامه‌ای از فعالان اقتصادی می‌خواهیم، پیش‌دستانه دستگاه پز و حساب تجاری خود را معرفی کنند تا محاسبه و اخذ مالیاتشان دقیق و عادلانه‌تر انجام شود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه آمار و اطلاعات گردش حساب‌ها باید دقیق در اختیار دولت باشد، گفت: شکایات بحق فعالان اقتصادی از طرف دولت در بخشانه سال آینده اصلاح می‌شود و انشاءالله ما در سال آینده شاهد مشکلات و اعتراضات فعلی نباشیم.

ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد

بر اساس این گزارش، ريیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی از نهایی شدن ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی و بارگذاری آن در وبسایت این سازمان خبر داد. به نقل از سازمان امور مالیاتی، محمد برزگری، ريیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: پیرو مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مبنی بر اجرای تدریجی سامانه مودیان، سازمان امور مالیاتی کشور مرحله‌ای از مودیان مالیاتی برای ثبت نام در سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی دعوت خواهد کرد.

وی با اشاره به آماده شدن زیرساخت‌های فنی و بستر لازم برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اظهار داشت: آیین نامه موضوع ماده 26 قانون، دستورالعمل صدور صورتحساب الکترونیکی، دستورالعمل فنی نحوه اتصال به سامانه مودیان و همچنین سند ویژگی‌ها و مشخصات فنی پایانه فروشگاهی (حافظه مالیاتی) به همراه قالب شناسه یکتای حافظه مالیاتی و شماره منحصر به فرد مالیاتی بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی intamedia.ir بخش پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان قرار گرفته و قابل استفاده برای عموم مودیان و شهروندان است.

برزگری با اشاره به فراهم شدن زیرساخت‌ها و سامانه‌های لازم برای اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان گفت: مشمولانی که برای عضویت در این سامانه فراخوان می‌شوند، مکلفند از پایانه فروشگاهی مجهز به حافظه مالیاتی و متصل به سامانه مودیان استفاده و پس از آن در فروش کالاها و ارايه خدمات، صورت حساب الکترونیکی صادر و برای سامانه مودیان ارسال کنند.

نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی

جمال رازقی، عضو اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفت و گو با خبرنگار تابناک اقتصادی با اشاره به اهمیت و کارکرد سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی بر اخذ عادلانه مالیات اظهار کرد: سامانه مودیان در کاهش فرار مالیاتی و شفافیت نظام مالیات تاثیر بسزایی دارد.

وی با انتقاد از تعدد سامانه ها افزود: با توجه به افزایش تعداد سامانه ها، جنگ سامانه ها در کشور راه افتاده است و به حدی سامانه توسط وزارتخانه های مختلف ایجاد شده که بخش خصوصی را سردرگم کرده است. متاسفانه در زمینه سامانه تجارت نیز شاهد این هستیم که با وجود تاکید قانون، هنوز این سامانه به سرانجام نرسیده است، ولی سامانه مودیان در صورت راه‌اندازی، قطعا به اخذ عادلانه‌تر مالیات‌ها کمک خواهد کرد، ولی حتما باید در سریع‌ترین زمان ممکن این سامانه آغاز به کار کند تا شاهد کاهش حجم اقتصاد زیرزمینی، فرار مالیاتی و کارآمدی بیشتر در نظام مالیاتی باشیم. عضو کمیسیون اتاق بازرگانی، صنایع و معادن گفت: تمامی فعالان اقتصادی در سامانه مودیان باید ثبت نام کنند و وزارت اقتصاد هم باید تعدد سامانه ها را کاهش داده و سامانه ها را به یکدیگر متصل کند.

وی ادامه داد: قانون سامانه مودیان بستر اصلی اجرای قوانین دیگر از جمله قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون مالیات بر عایدی سرمایه قرار گرفته است.

رازقی با بیان اینکه مودیان برای صدور صورت حساب‌های خود نیازمند پایانه‌های فروشگاهی هستند، تصریح کرد: رونمایی از سامانه مودیان صرفا به منظور اجرای قانون نیست، اما در زمان اجرای قانون، مودیان باید در سامانه مودیان عضو شوند و نسبت به صدور صورت حساب‌های الکترونیکی خود برای فروش کلیه کالا‌ها و خدمات اقدام کنند.

اقدامات دولت برای تحول و اصلاح نظام مالیاتی تشریح شد

اقدامات دولت برای تحول و اصلاح نظام مالیاتی تشریح شد

نظام مالیاتی با توجه به کارکرد خود نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشورها دارد و در نتیجه نیاز به انجام اصلاحات اساسی در نظام مالیاتی ایران برای دستیابی به اهداف سند چشم انداز 20 ساله و اقدام برای تحول در نظ...

Isna.ir/
نشست هماهنگی جهت اتصال و ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان

نشست هماهنگی جهت اتصال و ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی به ...

نشست هماهنگی جهت اتصال و ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان، با حضور ريیس سازمان امور مالیاتی، مسيولان بانک مرکزی، گمرک و مودیان منتخب حوزه عرضه کالا و خدمات برگزار شد.

MehrNews.com/
آخرین وضعیت اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی از زبان وزیر اقتصاد

آخرین وضعیت اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی از زبان وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد گفت: در سال 1401 با لحاظ مشکلات فعلی اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی طی بخشنامه‌ای از فعالان اقتصادی می‌خواهیم به شکل پیش‌دستانه دستگاه پز و حساب تجاری خود را معرفی کنند تا محاسبه و اخذ ...

Tabnak.ir/
واقعی‌سازی درآمد و ممانعت از دلالی و قاچاق با راه‌اندازی سامانه‌ مودیان

واقعی‌سازی درآمد و ممانعت از دلالی و قاچاق با راه‌اندازی سامانه‌ م...

یک نماینده مجلس با بیان اینکه هوشمندسازی نظام مالیاتی به عدالت در پرداخت و شفافیت مالی و اقتصادی جامعه کمک می‌کند، گفت: واقعی شدن درآمد و سود، همچنین شفافیت جریان کالا و خدمات و در نتیجه کاهش دلالی و ...

FarsNews.ir/
مالیات مهم‌ترین ابزار در هدایت نقدینگی‌‌/ لزوم تسریع در راه‌اندازی سامانه مودیان

مالیات مهم‌ترین ابزار در هدایت نقدینگی‌‌/ لزوم تسریع در راه‌اندازی...

ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه مهم‌ترین ابزار دنیا در هدایت نقدینگی مالیات است، گفت: با اخذ عادلانه مالیات و شفافیت اقتصادی می‌توان تورم را کنترل کرد.

FarsNews.ir/
سامانه مودیان عدالت مالیاتی را می‌تواند برقرار کند؟

سامانه مودیان عدالت مالیاتی را می‌تواند برقرار کند؟

ایلنا: ريیس اتحادیه قالیشویان اظهار داشت: متاسفانه در نظام مالیات کشور ناکارآمدی‌های زیادی هست، برخی افراد با درامدها و ثروت‌های کلان از پرداخت مالیات فرار می‌کنند...

Ilna.ir/

سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید فرار مالیاتی 2 شرکت خارجی را به طور جد پیگیری کنند

ثبت الکترونیکی اعتراضات مودیان مالیاتی

ثبت الکترونیکی اعتراضات مودیان مالیاتی

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان ایلام گفت: مودیان مالیاتی اعتراضات خود را باید از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک...

Borna.news/
ضرورت اصلاح نظام مالیاتی پس از اصلاح یارانه‌ها‌/ ‌شفافیت تراکنش‌های مالی مهم است

ضرورت اصلاح نظام مالیاتی پس از اصلاح یارانه‌ها‌/ ‌شفافیت تراکنش‌ها...

تحلیلگر اقتصادی با تاکید بر اینکه سیاست‌گذاری مناسب بر اساس واقعیت‌های اقتصادی ایران، ضرورت است، گفت: در حال حاضر با دو پدیده اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ای مواجه‌ایم که اگر یکی از آن دو اص...

FarsNews.ir/
باند بزرگ فرار مالیاتی در تهران و البرز شناسایی شد

باند بزرگ فرار مالیاتی در تهران و البرز شناسایی شد

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای سازمان امور مالیاتی از شناسایی و پیگیری قضایی یک باند بزرگ فرار مالیاتی که با تاسیس 258 شرکت صوری، فاکتور فروشی و سوء استفاده از کارت‏‌های بازرگانی در استان‌های تهران و ...

Isna.ir/
راه‌اندازی سامانه مودیان، بزرگ‌ترین اقدام جهت تحقق نقشه راه رشد غیرتورمی ایران

راه‌اندازی سامانه مودیان، بزرگ‌ترین اقدام جهت تحقق نقشه راه رشد غی...

راه‌اندازی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اقدام اصلاحی وزارت اقتصاد جهت تحقق نقشه راه رشد غیرتورمی اقتصاد کشور است که اهدافی مانند اخذ مالیات از بخش‌های غیرمولد و دلالی، هوش...

Tabnak.ir/
امکان ثبت‌نام در سامانه ملی مودیان مالیاتی فراهم شد

امکان ثبت‌نام در سامانه ملی مودیان مالیاتی فراهم شد

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: امکان عضویت مودیان در «سامانه ملی مودیان مالیاتی» در اجرای «قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان» فراهم شده است.

MehrNews.com/
تاثیر ‌سامانه مودیان در مقابله با فرار مالیاتی/ کاهش تورم نتیجه اصلاح نظام مالیات‌‌

تاثیر ‌سامانه مودیان در مقابله با فرار مالیاتی/ کاهش تورم نتیجه اص...

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه شروع به کار سامانه مودیان، آغاز اصلاح و تحول نظام مالیاتی کشور است، گفت: با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌توان مقابل فرار مالیاتی ایس...

FarsNews.ir/
سیاست کشورهای جهان جهت مقابله با فرار مالیاتی چیست؟

سیاست کشورهای جهان جهت مقابله با فرار مالیاتی چیست؟

بررسی نظام مالیاتی کشورهای توسعه‌یافته بیانگر آن است که اولین اقدام جهت مبارزه با تقلب مالیاتی، طراحی و اجرای برنامه «مدیریت ریسک تمکین مالیاتی» است.

MehrNews.com/
ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی

ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی

ایلنا: سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: برای هر یک از پرونده‌های مالیاتی از جمله پرونده های موجود و یا جدید توسط این سازمان شماره‌های اقتصادی جدید اختصاص یافته...

Ilna.ir/
آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وعده شهردار تهران برای ارزانی مسکن وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان روسیه تحویل گاز به «انی» ایتالیا را متوقف کرد واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن...