آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

آیا قوانین بازارگردانی به بورس کمک می‌کند؟/ حراج نمادهای بازار سرمایه با درخواست بازارگردان

تغییر در دستورالعمل بازارگردانی می تواند به رشد و تعادل بیشتر بورس کمک قابل توجهی کند، اما همین تغییرات هم در صورتی که به درستی اجرا نشود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سازمان بورس در پايیز سال 99 و با عمیق تر شدن رکود و ریزش بازار سرمایه، طی اطلاعیه‌ای، معرفی بازارگردان برای همه نمادهای حاضر در بورس و فرابورس را اجباری دانست و از این طریق به دنبال افزایش معاملات و شکسته شدن رکود موجود در بورس بود.

اما با نامتقارن شدن دامنه نوسان، عملا این بازارگردان‌ها نیز نتوانستند از رکود پیش آمده جلوگیری کنند و این مساله سبب شد تا حدود 3 ماه همه نمادهای بورسی در رکود عمیق و قفل در صف‌های فروش قرار بگیرند.

یکی از اصلی‌ترین وظایف بازارگردانان فارغ از مساله کسب سود از بازار سرمایه، جلوگیری از افتادن سهم‌ها در صف‌های خرید و فروش است. در صورتی که نمادی دچار چنین وضعیتی شود، می‌توان گفت، بازارگردان باید با فروش سهم در صف خرید و خرید سهم در فروش مانع از بالا رفتن و یا پایین آمدن تصنعی قیمت سهام شود.

آیین نامه بازارگردانی چه تغییراتی کرده است؟

اما آیین نامه بازارگردانی که در پايیز سال گذشته اجرایی شد، ایراداتی داشت که توان بازارگردانان برای انجام وظایف خود را محدود کرده و آنها را از ایجاد روندهای تعادلی ناکام گذاشته بود.

به گفته سرپرست اداره نظارت بر بورس‌‌های سازمان بورس، دستورالعمل بازارگردانی پیشین لغو شده و دستورالعمل جدید با توجه به پویایی بازار، تغییرات عمده در ساختار بازار و گسترش فعالیت بازارگردانی به تصویب رسیده است.

تعیین طبقه نقدشوندگی برای همه نمادهای بورسی

اولین تغییر این دستورالعمل به واگذاری اختیار به شرکت بورس و فرابورس جهت اعطای مجوز بازارگردانی در خصوص یک سهم بر می‌شود. در دستورالعمل قبلی این مجوز تنها در دست سازمان بورس بود که مشکلاتی را برای بازارگردانان ایجاد کرده بود. به عبارت دیگر، مجوز بازارگردانی صادره توسط بورس یا فرابورس، محدود و منحصر به اوراق بهادار مندرج در مجوز بوده و انجام بازارگرتدانی هر نماد دیگر، منوط به تجدید فرایند دریافت مجوز است. اخذ مجوز فعالیت بازارگردانی همچنان در اختیار سازمان بورس است.

تغییر دوم به مساله تعیین طبقات نقدشوندگی بازارگردانان بر می‌گردد. وظیفه تعیین طبقات نقدشوندگی به بورس تهران و فرابورس واگذار شده است. سهم ها و اوراق بهادار براساس معیارهای موجود نقدشوندگی که توسط سازمان بورس تعیین شده است، در طبقات مختلفی قرار می گیرند. این طبقات باید به عموم اطلاع رسانی شود. بورس هم در مقاطع 6 ماهه اقدام به جایابی اوراق بهادار در طبقات نقدشوندگی خواهد کرد.

تغییر در حجم سفارشات خرید و فروش

دستورالعمل قبلی بازارگردانی، الزام برابر بودن حجم خرید و فروش برای بازارگردانان وجود داشت که در دستورالعمل جدید این الزام برداشته شده و بازارگردان می­ تواند سفارش‌های خرید و فروش را با رعایت حداقل سفارش انباشته، به ‌گونه‌ای وارد ‌کند که حجم سفارش هر سمت خرید یا فروش کمتر از 50 درصد حجم سفارش وارد شده در سمت دیگر نباشد.

تغییر چهارم به مساله تعیین رتبه برای بازارگردانان باز می گردد. طبق این بند از دستورالعمل جدید، عملکرد بازارگردان توسط بورس و فرابورس به‌ طور پیوسته ارزیابی می ‌شوند و از این پس، سقف دریافت کارمزد موضوع قرارداد بازارگردان ‌ها به رتبه‌ بندی آنها مرتبط خواهد شد.

نظارت بر بازارگردانی جدی تر می شود

در دستورالعمل جدید، به منظور بهبود کیفیت عملکرد بازارگردان ‌ها، بورس‌ ها باید نظارت لحظه ای بر حسن انجام وظایف بازارگردانی داشته باشند و موارد تخطی را روزانه به بازارگردان اعلام کنند. بورس ها باید به صورت هفتگی نیز اقدام به ارسال عملکرد بازارگردان ‌ها به بازارگردان، تامین کننده منابع و انتشار آن در پایگاه اطلاع رسانی کنند.

تعدیل تعهدات بازارگردان‌ ها در مورد حداقل معاملات روزانه با افزایش سرمایه در یک نماد، تغییر بعدی دستورالعمل بوده و بر این اساس، بورس ملزم خواهد بود متغیر حداقل معاملات روزانه که در زمان اعطای مجوز اولیه تعیین کرده را متناسب با افزایش سرمایه، تعدیل و ضمن ابلاغ به بازارگردان در پایگاه اطلاع ‌رسانی منتشر کند.

فعالیت بازارگردان‌ها متعطف می شود؟

در این دستورالعمل در راستای انعطاف عمل بازارگردان ها در تامین منابع این امکان فراهم شده که بازارگردان، دارایی و منابع مالی مورد نیاز برای فعالیت بازارگردانی را از طریق اشخاص حقیقی و حقوقی (تامین ‌کننده دارایی) مطابق قرارداد منعقد شده میان طرفین تامین کنند.

معافیت کارمزد نقل و انتقال اوراق بهادار موضوع بازارگردانی در ابتدا و انتهای قرارداد در راستای کمک به بازارگردان ها و تامین کنندگان در دستورالعمل لحاظ شده و دارایی‌هایی که به کد بازارگردان از طریق تامین‌ کنندگان منابع یا برعکس، منتقل می ‌شود از معافیت کارمزدی برخوردار خواهد بود.

تقاضای درخواست حراج سهم از سوی بازارگردان

تامین منابع در دسترس بازارگردانان هم در حالی یکی از مشکلات بازارگردانان بوده که این امکان فراهم شد، در صورت موافقت بورس و فرابورس، حداکثر تا 10 روزکاری به بازارگردان‌ها فرصت داده شود تا تعهدات را حداکثر 50 درصد کاهش دهند و بتوانند طی فرصت اعطا شده، شرایط غیرعادی را برطرف کنند. در غیر این صورت عملیات بازارگردانی با موافقت بورس خاتمه خواهد یافت. اگر بازارگردان دیگری برای آن نماد وجود نداشته باشد، ناشر موظف است بازارگردان جایگزین را طی ده روز معرفی کند.

تقاضای برگزاری حراج از سوی بازارگردان، دیگر تغییر در دستورالعمل بوده و بازارگردان می‌‌تواند تقاضای برگزاری حراج در دامنه نوسان 4 برابر دامنه نوسان نسبت به حالت عادی را داشته باشد. این موضوع در زمانی است که طی 5 روز متوالی نماد با صف خرید یا فروش مواجه شود که بورس در این راستا ضوابطی را به تایید هیات مدیره خواهد رساند.

همه این تغییرات می تواند در صورتی برای بورس مفید باشد که دخالت های بیرونی در بازار سرمایه به حداقل ممکن برسد و بورس به اهالی آن سپرده شود. در این صورت هم سهامداران خرد و هم شرکت های بورس و هم شرکت‌های حقوقی فعال در بازار سرمایه می‌توانند از آن منتفع شوند.

انتهای پیام/ب

فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند

فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز میزبان عرضه 177 هزار و 86 تن شمش بلوم، 60 هزار تن تختال، 5 هزار تن ورق گالوانیزه، 4 هزار تن ورق رنگی و 3 هزار و 700 تن ورق گرم است.

Sena.ir/
عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز سه شنبه 30 شهریور ماه برای نخستین بار میزبان عرضه هیدروکربن سبک شرکت پتروپالایش نیک یزد خواهد بود.

YJC.news/

عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود

سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برا...

مدیرعامل شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با بیان اینکه سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد با بورس‌ها است، گفت: این سامانه ظرفیت 10 برابر شدن معاملات کنونی را هم دارد.

FarsNews.ir/
سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد

سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد

بورستهران - ایرنا - مدیر عامل شرکت مدیریت فناوری بورس با بیان اینکه سامانه جدید معاملاتی بومی تولید شده و آماده استفاده است، گفت: این سامانه کمک می‌کند همگام با گسترش و توسعه بازار، سیستم‌های معاملاتی...

Irna.ir/
توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس

توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: عرضه‌های اولیه ارايه شده در هفته‌های اخیر هیچ ارتباطی به اختلالات رخ داده ندارد.

YJC.news/
بورس 822 واحد افت کرد

بورس 822 واحد افت کرد

شاخص کل بورس تهران امروز (سه شنبه) با افت 822 واحدی کار خود را آغاز کرد.

YJC.news/

روند صعودی شاخص ادامه دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 30 شهریور

مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس

مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تداوم روند معاملات بازار سرمایه منوط به رشد تولید و نیز افزایش صادرات است؛ بنابراین تاکید بر تولید و صادرات منجر به رونق معاملات بورس خواهد شد.

Irna.ir/
تفاوت قیمت‌ سیمان در بورس و بازار چقدر است؟

تفاوت قیمت‌ سیمان در بورس و بازار چقدر است؟

وزارت صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرده که قیمت سیمان در بازار نسبت به هفته گذشته کمتر شده است اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که قیمت سیمان در کف بازار هنوز با قیمت‌های اعلامی فاصله دارد.

TejaratNews.com/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(29شهریور) / وبملت، بیشترین حمایت حقوقی را به خود اختصاص داد

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(29شهریور) / وبملت، بیشترین...

افراد حقیقی امروز 300میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام بانک ملت بود.

EghtesadOnline.com/
بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بیش واکنشی بازار سرمایه به ابهامات

بازار سرمایه ما دچار بیش واکنشی شده و این میزان اصلاح در بازار سرمایه، آن هم در شرایطی که در بازارهای موازی اصلاحی انجام نشده، منطقی نیست.

BourseNews.ir/
ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس و تشریح تشریفات قانونی این انتخاب بسیار مهم برای بازار سرمایه پرداخته ایم.

YJC.news/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / شاخص کل با رشد 7هزار واحدی همراه شد

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / شاخص کل با رشد 7هزار واحدی ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.5درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.4درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

شیوه‌های جدید عرضه اولیه، رانت یا فرهنگسازی!؟ سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی بورس 822 واحد افت کرد مردم مثل چینی‌ها، دوچرخه‌سوار بشوند مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس تصمیمات مجمع عمومی "کترام" ثبت شد آیا پالایشی‌ها زیر شاخص را داغ می‌کنند سامانه جدید معاملاتی آماده کار شد "شدوص" از برگزاری مجمع فوق العاده منصرف شد ثبت تصمیمات مجمع فوق العاده "دحاوی" "بکهنوج" صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده منتشر کرد صورت مالی 12 ماهه "قلرست" منتشر شد

در حال بارگیری...