پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران گفت: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند.

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران کماکان در صف فروش قفل شده و بسیاری از فعالان بازار سرمایه، افزایش یا حذف دامنه نوسان را راهکاری برای پایان دادن به صف های فروش هر روزه می دانند.

عبدالحسین رضوی امیری عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: وجود و استفاده از دامنه نوسان و حجم مبنا در این شرایط بسیار ضروری است و ابزاری است قوی و موثر در اختیار ناظران سازمان بورس تا بتوانند از هیجانات خرید و فروش بکاهند در این شرایط که بازار شفاف نیست، ابزار دامنه نوسان معاملات حتما باید مورد استفاده قرار بگیرد و به تناسب شرایط بازار، تغییر کند.

رضوی امیری در ادامه در رابطه با انتقاداتی که به تامین مالی دولت از بازار سرمایه و مشکلاتی که به همین سبب، گریبانگیر بازار شده است، گفت: تامین مالی دولت از طریق بازار سرمایه، طبیعی است؛ اما مشروط به داشتن برنامه ای بلندمدت و حمایتی از بازار سرمایه، برنامه های بلندمدت و حمایتی( نه مقطعی که به ضرر سهامداران خرد حقیقی خواهد بود)، هم به نفع بازار سرمایه خواهد بود و هم دولت از طریق فروش سهام خود نقدینگی لازم را کسب می‌کند و ضمنا از درآمد مالیات این بازار هم بهره می‌برد البته در ریزش های اخیر بازار سرمایه، فروش سهام عدالت هم مزید بر علت شده است و بازار علیرغم انتشار گزارش‌های مثبت از سوی شرکت ها، هر روز دچار صف های فروش تکراری و روند کاهشی شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد رفتار حقوقی ها اظهار کرد: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده‌لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند، حقوقی‌ها هم منافع خودشان را پیگیری می‌کنند و فقط گاهی از چند سهمی حمایت می کنند که متعلق به خودشان است و اگر حمایت نکنند، ضرر بیشتری متحمل می شوند‌ تاسف آور است که بگوییم حقوقی ها نیز بر اساس جو بازار حرکت‌های کوتاه مدت می کنند و از تحلیل واقعی بسیار کم استفاده می شود.

وی در رابطه با پیشنهاداتی که به بهتر شدن وضعیت بازار سرمایه در بلندمدت کمک می‌کند، گفت: برای بهبود وضعیت بازار سرمایه چند اقدام می توان انجام داد:

1) عدم پذیرش شرکت هایی که واقعا جایگاهشان در بورس و فرابورس نیست، با افزودن شرایط جدید پذیرش با هدف مقدم داشتن کیفیت بر کمیت آنها و سپس نظارت دايمی بر مجامع شرکت ها و اخراج شرکت هایی که عملکرد مناسبی ندارند.

2)برخورد قانونی و سریع با متخلفان که از نوسانات اخیر سودهای نامتعارف کسب کرده‌اند تا شاید جبران مافات گردد و لزوم بازنگری در دستورالعمل های موجود تا از تخلفات بعدی جلوگیری شود.

3) فروش مستقیم سهام عدالت متوقف کردند و از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به صورت غیرمستقیم خرید و فروش‌ها انجام گیرد.

4)می بایست به صدور کد سهامداری به متقاضیان غیرحرفه‌ای و غیرمتخصص پایان داد و شرایط دریافت کد بورسی را سخت‌تر کرد و از آن مهم تر، دادن مجوز معاملات آنلاین را بسیار سخت و محدود کرد و روند فعلی را اصلاح کرد. سهامداران غیر حرفه‌ای باید به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان ها هدایت شوند و البته می‌بایست عملکرد این صندوق‌ها و سبدها را دايما رصد کرد تا با داشتن متخصصان و تحلیلگران و نیروی انسانی کارآمد، سود مناسبی نصیب متقاضیان گردد.

5)شکستن عملی انحصار مجوز کارگزاری‌ها، صندوق‌های سرمایه گذاری، سبدگردان‌ها و شرکت‌های تامین سرمایه؛ به گونه‌ای که جوانان متخصص و دانش بنیان ها بتوانند با سرمایه معقولی، این مجوزها را کسب و شروع به فعالیت کنند. شرایط فعلی به هیچ وجه قابل قبول نیست و سرمایه تصویب شده بسیار زیاد و غیر متعارف است و کاهش سرمایه و دیگر شرایط سخت برای دریافت مجوز کارگزاری‌ها، ضروری است.

6) مجوزهای صادرشده برای تشکیل کارگزاری یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردان‌ها در هر استان؛ فقط برای شهرستان های همان استان باشد و اجازه فعالیت در تمام استان ها را نداشته باشند تا شاهد ارتقای فرهنگ سهامداری منطقه‌ای هم باشیم.

بیشتر بخوانید:

افزایش نرخ بیش از 35 درصدی سیمان خاکستری در راه است 

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

پیش‌بینی بورس فردا هشتم اردیبهشت 1400/ روند مثبت بازار ادامه دارد؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

هفته اول معاملات بورس در سال 1400 با ادامه روند فرسایشی طی شد و بسیاری از سهم‌ها قفل در صف فروش بودند. چرا روند فرسایشی تمام نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
کاهش 15درصدی قیمت خودرو‌های خارجی احتمال بازگشت خارجی‌ها به آزادراه تهران - شمال شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد می‌رسد؟/ تاثیر احیای برجام بر بازار سرمایه پیش‌گشایش بورس امروز 19 اردیبهشت / خودرویی‌ها در صف فروش پیش‌بینی تعیین تکلیف معاملات بورس از هفته نخست خردادماه سود سهام عدالت شب عید فطر واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند جا به جایی 3 میلیارد برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای/ فلزات اساسی در راس معاملات

در حال بارگیری...