سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست

سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست

در حالی که در روزهای اخیر با سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی یعنی روغن، شکر و نان مواجه هستیم، هیچ مقام مسيولی حاضر به اعلام قیمت‌های جدید و ارايه توضیح درباره دلایل گرانی نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر روغن، شکر و نان افزایش قیمت چشمگیری داشتند. افزایش قیمت 35 درصدی روغن مایع و 30 درصدی روغن جامد به طور غیررسمی از سوی مسيولان تایید و در نهایت در سامانه 124 که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد اما هنوز هیچ مقام مسسولی حاضر به توضیح درباره چرایی این افزایش قیمت در رابطه با کالایی که همچنان ارز 4200 تومانی دریافت می‌کند نشده است.

اما به هر حال از روز گذشته روغن گران شد و قیمت مصوب هر بطری روغن مایع سرخ کردنی 810 گرمی از 9650 تومان به حدود 13 هزار تومان، روغن مایع آفتابگردان از 9900 تومان به حدود 13 هزار و 350 تومان، روغن نیمه جامد 4.5 کیلویی از 51 هزار تومان به 66 هزار و 300 تومان و روغن نباتی 16 کیلویی از 179 هزار و 500 تومان به حدود 233 هزار و 500 تومان رسیده است. مشاهدات میدانی نیز نشان می‌دهد که قیمت‌های جدید در بازار اعمال شده، اما همچنان روغن جامد کمیاب است.

البته مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه‌های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارايه روغن در برخی فروشگاه‌ها مواجه شد و شواهد حاکی از این است که تامین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی مواجه است.

شکر در بازار 2 برابر نرخ مصوب

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد در روزهای اخیر قیمت شکر نیز در بسته‌های 900 گرمی در مغازه‌ها به 15 تا 18 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که بر اساس سامانه 124 همچنان باید قیمت هر کیلو شکر بسته‌بندی 8700 تومان و قیمت هر کیلو شکر فله 7300 تومان باشد.

در این رابطه نیز پیگیری‌ها تاکنون به نتیجه نرسیده؛ چراکه مسيولان سازمان صنعت، معدن و تجارت که مسيول نظارت بر بازار هستند معتقدند ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان باید درباره قیمت‌های جدید اظهار نظر کنند و مسيولان این دو بخش نیز همچنان از اظهار نظر و شفاف‌سازی خودداری می‌کنند.

قیمت نان، همچنان در ابهام

گزارش میدانی از نانوایی‌ها نیز حاکی از آن است که در حال حاضر برخی‌ از نانوایی‌ها با آرد یارانه‌ای قیمت‌های خود را بالا برده‌اند و نان بربری را به قیمت 2000 تومان، نان سنگگ ساده را به قیمت سه هزار تومان و نان لواش را 450 تومان عرضه می‌کنند.

این در حالی است که بر اساس سامانه 124 هنوز قیمت مصوب نان بربری ساده یارانه‌ای هزار تومان، سنگگ ساده یارانه‌ای 1200 تومان، تافتون ساده یارانه‌ای 550 تومان و لواش ساده یارانه‌ای 300 تومان است.

قیمت مصوب واحدهای نانوایی آزادپز نیز در سامانه 124 به ترتیب 1500، 1800، 850 و 450 تومان برای نان‌های بربری، سنگگ، تافتون و لواش ثبت شده است.

ريیس اتحادیه نانوایان کرج اخیرا گفته بود که مصوب شده امسال نرخ انواع نان در پایتخت حدود 50 درصد افزایش یابد که این افزایش به صورت غیر رسمی اعمال شده است. البته طبق اعلام مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران این گرانی‌ها غیرقانونی بوده و با نانوایان گرانفروش برخورد می‌شود. اما همچنان زمان اعمال قیمت‌های جدید مشخص نیست.

سرگردانی مردم و سوال‌های بی‌جواب

در بحبوحه گرانی‌های چراغ خاموش در بازار هیچ مقام مسيولی زمان دقیق اعمال قیمت‌های جدید را اعلام نمی‌کند که این موضوع منجر به سرگردانی مردم در بازار می‌شود.

از طرف دیگر هیچ‌کس درباره دلایل این سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی در ابتدای سال توضیحی ارايه نمی‌دهد که این موضوع می‌تواند نارضایتی مردم را به دنبال داشته باشد.

منبع: ایسنا

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

قیمت کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی دولت/ شرط انتشار سند همکاری ایران و چین

قیمت کالاهای اساسی در ماه‌های پایانی دولت/ شرط انتشار سند همکاری ا...

سخنگوی دولت با اشاره به مسيله تثبیت بازار و تلاش برای کاهش تحریم‌ها، گفت: به اطلاع مردم می‌رسانم دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها به خصوص در مورد کالاهای اساسی تا پایان کار خود ندارد.

TejaratNews.com/
رشد قیمت کالاهای اساسی سرعت گرفت

رشد قیمت کالاهای اساسی سرعت گرفت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد که قیمت تمام کالاها بین 20 تا 107 درصد نسبت به آبان سال قبل افزایش داشته و مقایسه این آمار با گزارش‌های ماه‌های قبل حاکی از این است که شیب افزایش ق...

TejaratNews.com/
قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر گران شد؟

قیمت کالاهای اساسی در یک سال گذشته چقدر گران شد؟

با توجه به افزایش قیمت انواع کالاهای اساسی و ضروری در یک سال گذشته قیمت برنج خارجی 112 درصد و شکر سفید 58 درصد افزایش یافت.

TejaratNews.com/
قیمت کالاهای اساسی گران شد اما کمبودی نداریم

قیمت کالاهای اساسی گران شد اما کمبودی نداریم

معاون وزیر صنعت در امور اصناف می‌گوید: ممکن است قیمت کالاهای اساسی در بازار گران باشد اما هیچ کمبود کالایی نداریم. البته در حوزه حبوبات به دلیل عدم ترخیص کالا قیمت‌ها به یک‌باره گران شد اما این معنای ...

TejaratNews.com/
قیمت کالاهای اساسی در شب عید گران نمی‌شود

قیمت کالاهای اساسی در شب عید گران نمی‌شود

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: چنانچه ثبات نرخ ارز به همین منوال ادامه داشته باشد هیچ تولیدکننده‌ای انگیزه افزایش قیمت ندارد.

TejaratNews.com/
مصوبه کارگروه تنظیم بازار برای تعدیل قیمت کالاهای اساسی

مصوبه کارگروه تنظیم بازار برای تعدیل قیمت کالاهای اساسی

کارگروه تنظیم بازار به افزایش قیمت سطح بازار 7 کالای اساسی و مصرفی اشاره کرد وخواستار اقدامات نظارتی و عرضه کالا تارسیدن بازار به تعادل شد.

TejaratNews.com/
ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟

در حال بارگیری...