بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟

بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟

در حالی که شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال جاری توانسته بازدهی مثبت 0٫2 درصدی را به ثبت برساند اما صنعت قطعه‌سازی بازدهی منفی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با افت شاخص کل بازار سرمایه در یک سال گذشته فقط نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ بورس زیان ندیدند. در میان ریزش گسترده بازار سرمایه سهم‌های کوچک بازار هم آرام آرام در صف‌های فروش قفل شدند. حالا نبود نقدینگی در بازار و نبود اعتماد در بین سهامداران مشکل این نمادها را حل نشده باقی گذاشت.

اما حالا بعد از گذشت ده ماه به نظر می‌رسد نمادهای کوچک هم به روند تعادلی خود برگشتند. شاخص هم‌وزن در روزهای گذشته تحرکات مثبتی را ثبت کرد و تا محدوده 400 هزار واحد هم رسید.

نمادهای سیمانی، زراعتی و نیروگاهی تنها فقط چند گروه محدود هستند که این روزها روند مثبتی را ثبت کرده‌اند. اما در بین این گروه‌های امیدوار کننده همچنان نمادهایی هستند که نبود نقدینگی و عملکرد ضعیف شرکت‌هایشان در تحرکات ان‌ها در ساعات معامله بازار به چشم می‌خورد و به کلی جزو گروه‌های زیان‌ده بازار سهام در این روزها شناخته شده‌اند.

گروه قطعه سازی در سال گذشته جزو صنایعی بوده است که با بازدهی منفی در بیشتر نمادهای این گروه به کار خود پایان داده است. روند منفی قطعه‌سازان محدود به سال گذشته نبوده است و حالا در سال 1400 هم به تحرکات منفی خود ادامه داده‌اند. اما علت این روند منفی چیست؟

در نیمه اول تیر ماه، در نشست خبری مجازی انجمن قطعه سازان همگن استان تهران که با حضور ريیس هیات مدیره این انجمن برگزار شد مساله اصلی و مشکل این صنعت جز تحریم‌های امریکا علیه ایران، نبود توان داخلی برای رقابت با محصولات خارجی بیان شد. آمارها نشان می‎‌دهند ارزبری خودروهای داخلی بین یک‌هزار و 500 تا یک‌هزار و 700 یورو است در نوسان است. حالا این ارقام نشان می‌دهند که لزوم حمایت از تولید باید جاری قیمت‌گذاری دستوری و نرخ‌گذاری را بگیرد.

نایب ريیس انجمن همگن قطعه‌سازان خودرو استان تهران در این نشست گفته بود: 37 درصد از ارزبری خودروهای داخلی مربوط به مواد اولیه و 30 درصد مربوط به قطعات الکترونیکی است که هیچ‌یک ارتباط مستقیمی با خودروسازان داخلی ندارد.وی همچنین با اشاره به مطالبات 60 هزار میلیارد تومانی زنجیره تامین از خودروسازان، گفته بود: این روزها خودروسازان توان پرداخت به‌موقع مطالبات قطعه‌سازان را ندارند و به همین دلیل صنعت قطعه‌سازی در وضعیت نامساعدی به سر می‌برد.

این دلایل باعث روند منفی این گروه در بازار سرمایه شده است. زیرا توان انتشار صورت‌های مالی متقاعد کننده‌ایی را این شرکت‌ها ندارند. بنابراین نباید انتظار تحرکات مثبتی را از آن‌‌ها داشت. اما کدام نمادهای قطعه‌ساز زیان بیشتری را ثبت کردند؟

از ابتدای سال مالی 1400، نماد خزر بیشترین افت قیمت را داشته و با 59 درصد کاهش قیمت، کمترین بازدهی را نسبت به دیگر نمادهای قطعه‌ساز ثبت کرده است.

در رتبه بعدی نماد «تشتاد» قرار دارد. این نماد 52 درصد زیان را از ابتدای امسال تا ماه گذشته ثبت کرده است. سومین نماد زیان‌ده این گروه «خچرخش» با 40 درصد زیان از ابتدای امسال تا به حال است. خگستر و خنصیر هم با بازدهی منفی 4 درصدی بهترین عملکرد را در میان شرکت‌های این صنعت در سال 1400 داشته‌اند.

جدول زیر بازدهی امسال و سال گذشته گروه قطعه‌سازان را نشان داده است.

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه انتخاب ريیس سازمان بورس و تشریح تشریفات قانونی این انتخاب بسیار مهم برای بازار سرمایه پرداخته ایم.

YJC.news/
ورق بورس تهران برگشت

ورق بورس تهران برگشت

بازار سرمایه برخلاف روزهای گذشته، امروز روندی صعودی داشت و شاخص کل بورس بیش از 7000 واحد افزایش یافت.

Bartarinha.ir/

رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 7 هزار و 279 واحد، روی پله یک میلیون و 427 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/

شاخص بورس تهران سبز شد

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

در پایان بازار شاخص کل بورس با هفت هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفته است. شاخص هم‌وزن هم با حدودا 1600 واحد رشد در کانال 432 هزار واحد قرار گرفت. اما روند بازار فردا به چه ...

TejaratNews.com/

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

TejaratNews.com/

سنگین‌ ترین صف‌ های خرید و فروش در بورس امروز / تقاضای جدید برای خرید به میدان می‌ آید؟

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
نمای میانی بورس(29شهریور) / رشد هشت هزار واحدی شاخص کل

نمای میانی بورس(29شهریور) / رشد هشت هزار واحدی شاخص کل

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان نیمه اول معاملات 0.6درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.5درصد صعود کرد.

EghtesadOnline.com/

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس

رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

امروز دوشنبه 29 شهریور ماه، متانول پتروشیمی زاگرس، برش سنگین پتروشیمی جم، متانول و نیتروژن مایع شرکت متانول کاوه، نیتروژن مایع و اکسیژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج فارس در رینگ داخلی بورس انرژی معامله شد...

Sena.ir/
تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی! ريیس جدید‌ سازمان بورس کی و چگونه انتخاب می‌شود؟ ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو شدت گرفت خانه 320 میلیون تومانی در تهران! / کجا خانه کمتر از یک میلیارد تومان بخریم؟ سامانه املاک و اسکان دوباره راه‌اندازی شد / مهلت ثبت‌نام تمدید می‌شود؟ هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت

در حال بارگیری...