سهم خوزستان از اقتصاد ایران

سهم خوزستان از اقتصاد ایران

باور کنیم نجات خوزستان از بحران نه به دستور ویژه نیاز دارد نه به اقدام فوری! آنچه امروز در خوزستان می‌گذرد آیینه تمام نمایی از یک الگوی ناقص توسعه است که به مدد تزریق دلارهای نفتی ایجاد شده و حالا که خبری از این دلارها نیست، پروژه‌ها تعطیل، اقتصاد کوچک‌تر و دردها بیشتر نمایان شده است.

همشهری: باور کنیم نجات خوزستان از بحران نه به دستور ویژه نیاز دارد نه به اقدام فوری! آنچه امروز در خوزستان می‌گذرد آیینه تمام نمایی از یک الگوی ناقص توسعه است که به مدد تزریق دلارهای نفتی ایجاد شده و حالا که خبری از این دلارها نیست، پروژه‌ها تعطیل، اقتصاد کوچک‌تر و دردها بیشتر نمایان شده است.

نبض خوزستان با نفت می‌زند؟

تازه‌ترین روایت مرکز آمار ایران از رنکینگ استان‌ها در شاخص رشد اقتصادی نشان از یک واقعیت و جابه‌جایی بزرگ دارد؛ اینکه سهم استان خوزستان از کل کیک اقتصاد ایران با احتساب نفت 17.92درصد است، اما اگر نفت را از کیک اقتصاد ایران جدا کنیم، خوزستان جایگاه دوم خود را از دست می‌دهد.

همین تیرماه امسال بود که تازه‌ترین نقشه استانی از رشد اقتصادی ایران منتشر شد که نشان داد در سال1397، در بین استان‌های کشور، بیشترین محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال پایه1390 متعلق به استان تهران به میزان 22.82درصد بوده و پس از آن استان نفت‌خیز خوزستان با سهم 17.92درصدی و استان گازی بوشهر با سهم 5.74درصدی قرار دارد. اما اگر اقتصاد بدون نفت را ملاک بررسی قرار دهیم با این واقعیت مواجه می‌شویم که 3استان تهران با سهم 28.11درصد، اصفهان با 6.55درصد و بوشهر با 6.09درصد در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند.

به بیان شفاف‌تر 10 استان تهران، اصفهان، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، مازندران، آذربایجان‌شرقی، کرمان و البرز بیش از 70درصد از تولید ناخالص داخلی را به‌خود اختصاص داده‌اند. روشن است که به هر میزان تحریم‌های نفتی بیشتر باشد، سهم استان خوزستان در ایجاد ارزش‌افزوده برای اقتصاد کاسته می‌شود.

این دیگر یک سیاه‌نمایی نیست، که عین واقعیت آماری است. مرکز آمار هم اعلام کرده که در سال1397 محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت رشته فعالیت‌های استخراج معدن که شامل رشته فعالیت‌های استخراج نفت خام، گاز طبیعی و خدمات پشتیبانی معادن و استخراج سایر معادن می‌شود، نرخ رشد منفی 13.24درصدی را نسبت به سال قبل آن تجربه کرده و حتی نرخ رشد این بخش از اقتصاد ایران به‌طور میانگین در فاصله سال‌های 90 تا 97 منفی 2.16درصد بوده که استان خوزستان با 65.34درصد بیشترین سهم در محصول ناخالص داخلی این رشته فعالیت را به‌خود اختصاص داده است.

واقعیت را که نمی‌توان انکار کرد، وقتی این میزان از رشد اقتصادی یک استان در نتیجه تحریم‌های نفتی آسیب ببیند، اثر آن بر اشتغال شهروندان هم نمایان خواهد شد. البته این وضعیت شاخص‌های کلان در یک استان محدود به افت ارزش‌افزوده بخش نفت نمی‌شود، بلکه مرکز آمار ایران به تفکیک جزيیات بیشتری از اسکن وضعیت اقتصادی استان خوزستان را منتشر کرده و تازه این اسکن مربوط به سال نخست خروج آمریکا از برجام است.

بیکاری در خوزستان

بهار امسال که نرخ بیکاری در ایران 9.8درصد از سوی مرکز آمار ایران اعلام شد، نرخ بیکاری در استان خوزستان 12.4درصد بود که به این ترتیب استان یادشده در جمع 15استانی قرار گرفته که نرخ بیکاری دورقمی را تجربه کرده است. البته باید توجه کرد که 2استان لرستان با نرخ بیکاری 21درصدی و چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری 19.1درصدی در بهار امسال مواجه بوده‌اند.

به بیان روشن‌تر استان خوزستان همانند استان‌های دیگر ایران با پدیده نرخ بیکاری دورقمی مواجه شده؛ حتی وفور درآمدهای نفتی در دولت گذشته هم باعث نشده که نرخ بیکاری در این استان تک‌رقمی شود. طی 16سال گذشته تنها در سال93 نرخ بیکاری در این استان به زیر 10درصد رسیده و بلافاصله در سال بعد دوباره دورقمی شده است. جدول زیر نرخ بیکاری در استان خوزستان ایران را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد:

نبض تورم در خوزستان

براساس آمارهای رسمی، نرخ تورم سالانه در خوزستان طی خردادماه امسال 44.3درصد بوده و پس از استان‌های کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، ایلام، آذربایجان‌شرقی، همدان، زنجان، فارس، گلستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد در رتبه13 جدول تورم قرار دارد. البته نرخ تورم سالانه در مناطق روستایی خوزستان از نظر مرکز آمار پایین‌تر از نرخ تورم روستایی کل کشور قرار دارد و روستانشینان خوزستانی در خرداد امسال نرخ تورم 42.9درصدی را تجربه کرده‌اند. به این ترتیب نرخ فلاکت استان خوزستان به‌معنای جمع نرخ بیکاری و تورم در پایان بهار امسال 56.7درصد ارزیابی می‌شود.

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد از آغاز انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی زیر مجموعه این وزارتخانه برای شفافیت بیشتر و نظارت عمومی بر عملکرد آن‌ها خبر داد.

Irinn.ir/
وزیر نفت به خوزستان رفت

وزیر نفت به خوزستان رفت

صبح امروز وزیر نفت در سفری سرزده به خوزستان رفت.

Irinn.ir/
بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

بن بست‌های اقتصاد و تصمیم‌هایی بدون کلید

هر تصمیم اشتباه در حوزه اقتصادی می‌تواند به ضرر و زیان مردم تمام شود بنابراین نمایندگان مجلس باید در حوزه اقتصاد و همچنین بازار سرمایه ضمن داشتن دانش کافی با کلیات مسايل بازار آشنا باشند.

BourseNews.ir/
انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

انتصاب سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، طی حکمی سیدمحمد هادی سبحانیان را به سمت سرپرست معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد منصوب کردند.

Irinn.ir/
تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت است

تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت خوزستان در اولویت است

وزیر نیرو گفت: تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت استان خوزستان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار دارد به گونه‌ای که نخستین جلسه بررسی نحوه تامین آب پایدار با حضور کارکنان و مدیران این وزارتخانه به این استان ا...

Irinn.ir/
اقتصاد کشور فاقد مدیریت هوشمند بوده است

اقتصاد کشور فاقد مدیریت هوشمند بوده است

وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت سیزدهم گفت: اقتصاد ایران تا کنون از مدیریت هوشمند برخوردار نبوده است.

Irinn.ir/
برنامه‌های وزیر اقتصاد برای بازار سرمایه

برنامه‌های وزیر اقتصاد برای بازار سرمایه

وزیر امور اقتصاد و دارایی دولت سیزدهم گفت: یکی از مواردی که به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ این است که ورود شرکت‌ها به بورس کشور، همین طور تامین مالی شرکت‌‌ها، پروژه‌ها و سهام پروژه‌ها را تسهیل ...

TejaratNews.com/

سند ملی "فراگیری مالی" در وزارت اقتصاد آماده شده است

نشست خاندوزی با وزرای سابق اقتصاد

نشست خاندوزی با وزرای سابق اقتصاد

احسان خاندوزی امشب (شنبه) در نشستی با وزرای اقتصاد در ادوار گذشته به بررسی دیدگاه‌های آنها پرداخت.

Irinn.ir/
ذخیره 15 تا 20 درصدی سدهای خوزستان! / بعد تابستان هم قطعی برق داریم؟

ذخیره 15 تا 20 درصدی سدهای خوزستان! / بعد تابستان هم قطعی برق داری...

با وجود این که متولیان برق همزمان با کاهش دما، نوید کاهش خاموشی‌ها را داده بودند، ذخایر سدهای برق‌آبی استان خوزستان هم دوباره به وضعیت هشدارآمیز رسیده و به گفته معاون مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و...

TejaratNews.com/
بیکاری کارگران لوله‌سازی خوزستان

بیکاری کارگران لوله‌سازی خوزستان

طبق گفته کارگران، شرکت لوله‌سازی خوزستان در سالیان پیش حرف اول اقتصاد را استان می‌زد و پس از اینکه به خصوصی واگذار و توسط یک سری از افراد سودجو مدیریت شد، کارخانه به نابودی رفت و حالا جایی برای امرارم...

Bartarinha.ir/
وزارت اقتصاد به جنگ «ابرثروتمندان» می‌رود؟

وزارت اقتصاد به جنگ «ابرثروتمندان» می‌رود؟

«مالیات بر عایدی سرمایه» (موسوم به CGT)، حالا پس از دهه ها، در ایران در آستانه اجرایی شدن قرار گرفته است. این برای ابرثروتمندان ایرانی، که بسیاری از آن‌ها از طریق واسطه گری و نه تولید ثروتمند شده اند،...

Bartarinha.ir/
پیام وزیر اقتصاد به بازار سرمایه / صندوق‌های دولتی جدیدی در راه بورس هستند؟

پیام وزیر اقتصاد به بازار سرمایه / صندوق‌های دولتی جدیدی در راه بو...

وزیر جدید اقتصاد روز گذشته در جلسه‌ای با شورای عالی بورس به بررسی مصوبات جدیدی که در راه بازار سهام هستند، پرداخت. این مصوبات چه تاثیری بر بازار می‌گذارد؟

TejaratNews.com/
کلاف سردرگم اقتصاد ایران

کلاف سردرگم اقتصاد ایران

از روز قبل که جناب آقای ريیسی ريیس جمهوری اسلامی ایران دستور کنترل بازار ارز را صادر کرده اند قیمت ارز شیب نزولی گرفت و ظرف یک روز چیزی حدود یک هزار و پانصد تومان کاهش یافت.

Bartarinha.ir/
ذخایر سدهای خوزستان در وضعیت هشدارآمیز/ تامین برق جنوب به مشکل خورد

ذخایر سدهای خوزستان در وضعیت هشدارآمیز/ تامین برق جنوب به مشکل خور...

ذخایر سدهای آب در خوزستان دوباره به وضعیت هشدارآمیز رسیده و تراز عمده سدهای برق‌آبی این استان به شدت کاهش یافته است. به طوری که حالا متولیان برق این منطقه می‌گویند که تامین برق جنوب کشور دچار مشکلات ج...

TejaratNews.com/
آغاز فروش فوق‌العاده رانا پلاس + قیمت و جزيیات نرخ فروش کپسول های "دکپسول" افزایش یافت همه چراغ‌های بورس قرمز شدند! دلار گران شد افزایش سرمایه 3 نماد بورسی پیش‌بینی بورس در نیمه دوم سال " لکما "برنده استعلاق قیمت خرید 100 عدد راک پیام اضطراری سهامداران "وسدید" به اژه‌ایی عرضه های اولیه در روزهای سرخی بازار لبنان پول سوخت ایران را می‌دهد؟ واردات واکسن کرونا به بیش از 65 میلیون دز رسید سخنگوی صنعت برق: فیش‌ها را قسطی می‌کنیم! قیمت مسکن در منطقه 4 تهران سهمیه بنزین مهر ماه واریز شد / چه کسانی 500 لیتر بنزین گرفتند؟ با 5 دهه تورم دو رقمی در دنیا نظیر نداریم! نحوه عرضه محصولات طی هفته آینده در بورس کالا اعلام شد نامه آملی‌لاریجانی به جنتی درباره واردات خودرو توضیح درباره فیلم پرواز هواپیمای ایلوشین به عراق مجموع واکسن‌های وارداتی از مرز 60 میلیون دز عبور کرد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد با فیلترشکن ببینید 1400/06/31 عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه نوسان قیمت طلا و سکه ادامه دارد؟ / تاثیرات طولانی شدن مذاکرات در بازار رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! مخالفت شورای نگهبان با واردات خودرو/ مصوبه به مجلس برگشت آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه

در حال بارگیری...