این فعالان مشمول معافیت بیمه ای می شوند

این فعالان مشمول معافیت بیمه ای می شوند

استارت بیمه، برای هنرمندان و فعالان صنایع دستی از سال 88 خورده است ولی متاسفانه بسیاری از این فعالان هنوز پشت درهای...

بیمه صنایع دستی، با هدف حمایت از فعالان و هنرمندان صنایع دستی در رشته های مرتبط کلید خورده است. به برخی از افراد که مشمول دریافت این نوع بیمه بودند تعلق گرفت اما متاسفانه بسیاری در این طرح قرار نگرفتند.به بهانه این موضوع گسترش نیوز با کارشناس و فعال این حوزه به گفتگو پرداخته است؛با ما همراه باشید.

 معافیت بیمه ای تنها برای این افراد

محمدرضا محبوب فر کارشناس حوزه سلامت و بحران های محیطی و پژوهشگر حوزه میراث فرهنگی و گردشگری وصنایع دستی در خصوص معافیت فعالان صنایع دستی گفت: معافیت کامل بیمه ای در خصوص بیمه شدگان بدون کارفرما در دولت، به این صورت است که بیمه شدگانی که کارفرما درسازمان تامین اجتماعی ندارند از پوشش مشمولین قانون بیمه های اجتماعی قالیبافی، بافندگان فرش و شاغلین صنایع دستی برخوردار نشده‌اند و تا کنون برای آنها پیامکی ارسال نشده و تکلیف بسیاری از این افراد مشخص نیست.

وی اضافه کرد: طی اعلامیه ای که از دولت آمده است تنها افرادی که در چهار دهک اول درآمدی هستند می‌توانند از معافیت بیمه صنایع دستی برخوردار شوند ،همین مسيله باعث نگرانی هنرمندان صنایع دستی شده است که با مصوبه جدید و با ارزیابی ورداستندی باید با بیمه خداحافظی کنند.

وضعیت بیمه فعالان صنایع دستی

این کارشناس در پاسخ به وضعیت بیمه فعالان صنایع دستی گفت: ابتدا بیمه مشاغل صنایع دستی با هدف ارايه خدمات ایمنی به فعالان حوزه صنایع راه اندازی شد و قرار بر این بود کلیه شاغلان صنایع دستی تحت پوشش قرار بگیرد. سایتی را به هنرمندان معرفی کرده و مدارک لازم از افرادی که داوطلب بیمه بودند دریافت کرده اند و از تعدادی از آنها گواهی مهارت از سازمان فنی و حرفه ای کشور دریافت شده است، تا جایی که اطلاع دارم بیمه برای تعدادی از هنرمندان برقرار شده،اما برای بعضی از آنها هنوز بیمه‌ای برقرار نشده است.

ثبت نامی که ناتمام ماند

محبوب فر در پاسخ به نحوه ثبت نام بیمه فعالان خاطر نشان کرد: ثبت نام آنها به پایان رسیده است ولی متاسفانه روند بیمه ای هنرمندان صنایع دستی به کندی طی می‌شود، علی رغم اینکه اعلام شده بود کارفرما باید گواهی مهارت در سازمان فنی و حرفه ایی کشور صنایع دستی را داشته باشد تا بتواند خود و کارمندان مرکز خود را بیمه کند، اما در بعضی مواقع مشاهده می‌شود که در ادارات کل استان ها یعنی ادارات کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مدارک دیگری از شاغلین صنایع دستی مطالبه شده است و این ها را در چرخه بوروکراسی قرار داده اند؛ و باید مدت زمان زیادی در نوبت بمانند تا معرفی به ادارات تامین اجتماعی صورت بگیرد.

وی درادامه گفت: در شهرستان ها علی رغم اینکه اعلام شده بود بیمه صنایع دستی با همکاری و تلاش صندوق بیمه تامین اجتماعی با کمک اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برای کشاورزان ، روستاییان، عشایر ایجاد شده، اما این بیمه تاکنون تنها توانسته یک سوم از جمعیت شاغلین صنایع دستی را پوشش دهد و حتی آن دسته از هنرمندان صنایع دستی که در حال حاضر، کارگاه یا مغازه و فروشگاههایی را دایر کردند و یا به عنوان فروشنده اقدام به ساخت صنایع دستی می‌کنند ، متاسفانه تاکنون موفق به ارسال لیست بیمه خود نشده اند؛ آنها نتوانسته اند از مزایای بازنشستگی، از کارافتادگی، مستمری بازنشستگان و همچنین بیمه درمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.

وعده ای که از سوی مجلس محقق نشد

وی تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای این موضوع یک نشست علنی در 17 اسفند سال گذشته داشتند و اعلام کردند که کلیه قالیبافان و شاغلین صنایع دستی محدودیت بیمه ایی برایشان در نظر گرفته می‌شود و صندوق هایی به همین منظور تدارک دیده شد، مانند صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایران؛ باتوجه به اینکه لایحه بودجه ایی سال 1401 تصویب شده اما متاسفانه هنوز این وعده معافیت بیمه ایی قالیبافان و شاغلین صنایع دستی اجرایی نشده است. این لایحه مورد توجه شورای نگهبان قرار گرفت و بعد به مجلس شورای اسلامی ارسال و ابلاغ شد.

حمایت کنید؛ آمار سازی کافی نیست

وی در پایان گفت: در خصوص صنایع دستی شعار برای حمایت از شاغلین بسیار داده می‌شود متاسفانه صنایع دستی کشور در دوره کرونا زمین خورد و خیلی از شاغلین این کشور ورشکسته شده اند و هم اکنون که در دوران پسا کرونا قرار داریم و شاغلین این صنعت چشم انتظار حمایت مسيولین هستند و مشاهده می شود فقط وضعیت صنایع دستی در حال آمار سازی است و فعالین این حوزه را به رخ سایر صنایع می‌کشانند؛اما پاسخی برای وضع ایجاد شده فعلی از نظر حمایت های اجتماعی بیمه ای متاسفانه صورت نمی گیرد.

کمبود آب درحال بلعیدن زمین است شپنا بیشترین خرج پول حقیقی بورس امروز را ثبت کرد یک برش کوچک؛ خرده فروشی آنلاین، فقط 4 درصد از خرده فروشی ایران کاش این آقا وزیر اقتصاد ایران بود! افزایش 97 درصدی پروازهای عبوری از ایران در چند ماه اخیر نسبت به سال گذشته اما و اگر های تغییر تعرفه قیمت بلیط هواپیما... بازرگانان روسی برای دور زدن تحریم رو ایران حساب ویژه باز کرده‌اند ماینرها تسلیم بازار بیت کوین می شوند نخستین تامین مالی پرده نقره‌ای از بازار سرمایه شبکه زیتون چگونه وام‌های بانکی را درو کرد؟/ حضور سوال‌برانگیز مرد پشت‌پرده زیتون در اوقاف! خبر مهم برای دارندگان دستگاه‌های کارتخوان این موتورسیکلت محبوب 120 میلیون شد این مشاغل مورد توجه ویژه قرار گیرند تاثیر سیاست ارزی جدید بانک مرکزی بر بازار عرضه برق در بورس انرژی چه بلایی بر سر صنعت می آور... واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور کاهش شدید صادرات زعفران/60 درصد فقط در فروردین‌ماه بهترین زمان برای خرید موبایل زیر 600 دلار/ فروش واحدهای صنفی ریزش کرد جهان منتظر جایگزینی غلات رومانی به جای روسیه و اوکراین هنوز کسی در پرونده مدیران سابق بورس بازداشت نشده/ مجازات انتظامی جریمه و سلب صلاحیت برای 220 مدیر آغاز مطالعات ژيوشیمی ماهواره‌ای با هدف کشف نفت و گاز در دریای عمان شگرد جدید مشاوران املاک برای افزایش اجاره‌ بها+ ف... توانستیم بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کنیم ارزان ترین لنت ترمز پراید چند؟ آغاز عملیات اجرایی 70 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در بنیاد مسکن 580 هزار مشترک صنعتی برق هیچ محدودیتی ندارند 7 شب سفر به مالزی چقدر هزینه می‌خواهد؟ افزایش نجومی قیمت مسکن و اجاره بهاء مکمل فشار حداکثری تحریم‌ها اعلام نمادهای مشمول فعالیت بازارگردانی در بورس و فرابورس ژاپن رکورد جدید تورمی ثبت کرد حق‌خوری طالبان و اردوغان علیه ایران فارس من| ریال از شهریورماه هوشمند می‌شود/ رمزریال ارتباطی به رمزارزها ندارد چرا بانک مرکزی ارزپاشی نمی‌کند؟ جاماندگان و معترضان یارانه بخوانند/ احتمال تغییر در فهرست یارانه‌بگیران ماه تیر؟ بزودی گاز ایرانشهر به چابهار، کنارک و سواحل استراتژیک مکران می رسد راهکار سنگاپور برای واردات 90 درصدی موادغذایی واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر آرژانتین هم خواستار عضویت در بریکس شد اجرای طرح سنجش وزن بسته‌های غذایی و شوینده‌ برای مقابله با کم‌فروشی وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است رانت یعنی سامانه یکپارچه خودرو نه بورس کالا جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد هواپیمایی فنلاند در معرض ورشکستگی به خاطر تحریم روسیه موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت تورم لبنان به 211 درصد رسید غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی با فعال‌سازی پالایشگاه‌های کوچک تسهیلات ویژه گمرک ایران برای صادرکنندگان کالا به روسیه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بسیار پیچیده است/آغاز جابجایی نیروهای مازاد هشدار سه برابر شدن قیمت گاز برای مردم آلمان ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت...